Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • romonk
    Incepator
    • 07.dec.2009
    • 26

    Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

    Buna ziua:
    Am in constructie o casa in Cluj Napoca, in faza avansata de finisaje, dar inca nu e rezolvata problema de incalzire.La Cluj nu sant probleme cu accesul la gaz, totusi locatia casei mele face exceptie. Cu toate ca in zona exista retea de gaz, casa este amplasata la capatul unei servituti de 210 ml, vecinii mei au optat pentru centrale pe lemne (Atmos, productie Cehia) asa incat costurile introducerii gazului pe o asemenea distanta sant considerabile si m-au facut sa ezit intre o centrala pe gaz si una pe lemne (cu gazeificare). In plus aprobarea unui proiect de gaz dureaza cca 9 luni, ceea ce inseamna mai mult sau mai putin o mutare in primavara anului viitor.

    In aceste conditii, ramane varianta de centrala pe lemne si mi-au atras atentia cele doua marci de centrale existente pe piata romaneasca (Candle si Stropuva) care ofera centrale cu ardere tip lumanare (de sus in jos) datorita autonomiei anuntate de cca 24 de ore

    Casa:
    Locatie: Cluj Napoca
    Cladire : P+M Suprafata construita: 147 mp
    Suprafata utila: 110 mp

    Structura pereti:- pereti exteriori din grinzi de lemn de 25 cm inaltime si 13 cm grosime
    - folie de difuzie
    - vata bazaltica de 10 cm grosime asezata orizontal
    - vata bazaltica de 5 cm grosime asezata in profile metalice pentru gips carton
    - folie de aluminiu bariera de vapori
    - placa de gips carton de 12,5 mm

    Structura tavan in pod nelocuit, pod rece - ventilat (dinspre pod inspre mansarda):
    - scanduri de 2,4 cm grosime
    - vata de sticla start de 25 cm intre grinzi
    - tavan placat cu scanduri de 2.4 grosime
    - vata de sticla de 5 cm caserata cu folie de aluminiu
    - placi de gips carton

    Geamuri termopan cu rame cu 5 camere si doua sticle low-e

    Camera centralei este amplasata lipita de corpul principal si este construita din BCA izolat cu polistiren de 10 cm grosime. Inaltimea pana la coama casei este de cca 9 m de la cota zero.

    Apa calda menajera va fi preparata intr-un boiler termoelectric de 200 litri (iarna pe combustibil solid si vara probabil electric). Incalzirea se va face in calorifere Purmo cu robineti termostatati in fiecare
    camera.

    Din calcule rezulta ca ar fi nevoie in casa de cca 14 kW la care se adauga necesarul pentru incalzirea boilerului. Pe de alta parte, pe baza tabelelor de pe site-ul Purmo am insumat puterile caloriferelor si sant la cca 24kW (sigur, supradimensionate, dar asta e).

    Intrebari catre forumisti si moderatori:

    1) are cineva in functiune o astfel de centrala? ce experienta aveti cu ea? are autonomia anuntata? cum stati cu consumul? ce putere are si ce suprafata incalziti?
    2) in conditiile in care cazanele sant de 20 si 40 kW (sau 20 si 35 kW la celalalt producator - eu nu pot intelege de ce nu au modele intermediare) ce e mai bine de instalat: 20 sau 40 kW. Se pretinde ca datorita arderii mocnite si mult incetinite, o centrala de 40 kW ar fi indicata. Totusi eu am temerea ca surplusul de caldura il voi trimite spre cos. Sa nu fie asa? Din specificatii am vazut ca o centrala de 20 kW se incarca cu cca 50 kg lemne pe cand una de 40 kW cu 80 kg lemne.

    Multumesc.
  • lisapet
    Membru Marcant
    • 02.ian.2012
    • 462

    #2
    Răspuns la: centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

    Postat în original de romonk
    Buna ziua:
    Am in constructie o casa in Cluj Napoca, ..

    In aceste conditii, ramane varianta de centrala pe lemne si mi-au atras atentia cele doua marci de centrale existente pe piata romaneasca (Candle si Stropuva) care ofera centrale cu ardere tip lumanare (de sus in jos) datorita autonomiei anuntate de cca 24 de ore

    Casa:
    Locatie: Cluj Napoca
    Cladire : P+M Suprafata construita: 147 mp
    Suprafata utila: 110 mp

    Structura pereti:- pereti exteriori din grinzi de lemn de 25 cm inaltime si 13 cm grosime
    - folie de difuzie
    - vata bazaltica de 10 cm grosime asezata orizontal
    - vata bazaltica de 5 cm grosime asezata in profile metalice pentru gips carton
    - folie de aluminiu bariera de vapori
    - placa de gips carton de 12,5 mm

    Structura tavan in pod nelocuit, pod rece - ventilat (dinspre pod inspre mansarda):
    - scanduri de 2,4 cm grosime
    - vata de sticla start de 25 cm intre grinzi
    - tavan placat cu scanduri de 2.4 grosime
    - vata de sticla de 5 cm caserata cu folie de aluminiu
    - placi de gips carton

    Geamuri termopan cu rame cu 5 camere si doua sticle low-e

    ......

    Din calcule rezulta ca ar fi nevoie in casa de cca 14 kW la care se adauga necesarul pentru incalzirea boilerului. Pe de alta parte, pe baza tabelelor de pe site-ul Purmo am insumat puterile caloriferelor si sant la cca 24kW (sigur, supradimensionate, dar asta e).
    Nu stiu dupa ce metodologie te-ai ghidat, dar la ce termoizolatie ai nu cred ca poate sa-mi dovedeasca cineva ca la 110 mp utili incalziti necesarul termic sa ajunga la 14 kW.. Doar daca ai mai multa tamplarie decat pereti opaci.


    Postat în original de romonk

    Intrebari catre forumisti si moderatori:
    2) in conditiile in care cazanele sant de 20 si 40 kW (sau 20 si 35 kW la celalalt producator - eu nu pot intelege de ce nu au modele intermediare) ce e mai bine de instalat: 20 sau 40 kW. Se pretinde ca datorita arderii mocnite si mult incetinite, o centrala de 40 kW ar fi indicata. Totusi eu am temerea ca surplusul de caldura il voi trimite spre cos. Sa nu fie asa? Din specificatii am vazut ca o centrala de 20 kW se incarca cu cca 50 kg lemne pe cand una de 40 kW cu 80 kg lemne.
    Multumesc.
    Daca iti iei una de 40 kW va mocni focul in centrala 48 ore in zile obisnuite de iarna..Si doar in cele mai friguroase - 24 ore..
    Eu nu-ti recomand mai mare de 20 kW.. Astfel in zile obisnuite de iarna vei incarca o data in 24 ore si in cele mai friguroase - de doua ori, ceea ce eu consider satisfacator..

    Comentariu

    • provilla
      Membru Marcant
      • 23.mar.2010
      • 682

      #3
      Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

      Eu am o asemenea centrala si in condiții normale de exploatare si cu lemnele cerute de producător focul nu arde mai mult de 12-15 ore .

      Probabil pentru 24 Ore de foc , trebuie sa fie regulata centrala la parametrii minimi .


      In rest este ușor de utilizat nu are electronica , totuși mi se pare scumpă .....
      Ultima editare de provilla; 15.oct.2014, 10:32.
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • romonk
        Incepator
        • 07.dec.2009
        • 26

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

        Postat în original de provilla
        Eu am o asemenea centrala si in condiții normale de exploatare si cu lemnele cerute de producător focul nu arde mai mult de 12-15 ore .

        Probabil pentru 24 Ore de foc , trebuie sa fie regulata centrala la parametrii minimi .


        In rest este ușor de utilizat nu are electronica , totuși mi se pare scumpă .....
        Multumesc de raspuns. Ce aveti, Stropuva sau Candle? Ce suprafata aveti de incalzit si ce putere are centrala? Ati facut o evaluare a consumului de lemne? Puteti folosi centrala si la prepararea apei calde menajere in sezonul in care nu aveti nevoie de incalzire? Cat de mare va este boilerul de ACM?

        M-ar ajuta mult raspunsurile Dumneavoastra.

        Multumesc.

        Comentariu

        • provilla
          Membru Marcant
          • 23.mar.2010
          • 682

          #5
          Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

          Stropuva , 300 l acm , suprafata totala 270m2 x cu 2.8 m inaltime .

          puffer de 1600l , incalzire in pardoseala 250m2 . cos de fum din inox izolat 5 cm grosime si inalt de 12 m cu un diametru de 250 .

          sunt multumit de centrala nu am facut niste statistici sa va pot da mai multe informatii , merge cu aproape ori ce tip de lemn , ud sau uscat , carbune , peleti , brigete , rumegus , eu personal leam incercat pe toate .

          in iarna asta o sa fac ceva statistici , mai am de lucrat ceva la automatizare pana atunci .
          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

            Un coleg de servici are Strupova. Dar e la primul sezon... la temperaturile actuale, arderea ajunge la aproape 48h.
            In principiu, te scuteste de puffer o astfel de centrala. O sa-i fac o vizita, sa o vad cum functioneaza, dar cand o sa fie 0C.

            Comentariu

            • romonk
              Incepator
              • 07.dec.2009
              • 26

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

              Postat în original de elixir
              Un coleg de servici are Strupova. Dar e la primul sezon... la temperaturile actuale, arderea ajunge la aproape 48h.
              In principiu, te scuteste de puffer o astfel de centrala. O sa-i fac o vizita, sa o vad cum functioneaza, dar cand o sa fie 0C.
              Multumesc. Inca n-am luat o decizie, asa ca orice sfat e binevenit. De intrebat: volum de aer/suprafata de incalzit vs. putere centrala, consum, autonomie, dimensiunea boiler de apa calda menajera. Astept cu interes.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2394

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                Postat în original de romonk
                Multumesc. Inca n-am luat o decizie, asa ca orice sfat e binevenit. De intrebat: volum de aer/suprafata de incalzit vs. putere centrala, consum, autonomie, dimensiunea boiler de apa calda menajera. Astept cu interes.
                @Romonk, pe langa volum si suprafata incalzita, foarte importanta este termoizolatia casei.
                In ultimul an, am intalnit case cu suprafete de 200-250 mp ce avea necesare termice cat unele de 80-100 mp, insa termoizolatia in cazul primelor ajungea si la 40 cm.

                Autonomia unui cazan candle se poate afla foarte usor plecand de la necesarul termic, tipul si cantitatea de combustibil bagat in ea.

                Intr-un cazan de Candle S, cu o asezare minutioasa pot intra pana la 40 kg lemne de fag cu umiditate 20% (pe incercate de un utilizator).

                La un randament mediu al cazanului de 85%, situatia ar sta cam asa.

                40 kg x 4.1 kwh = 164 kwh

                164 x 0.85 = ~139 kwh utili

                Din acestia, 16 kwh merg la incalzirea la 65*C a boilerului de 250 litri.
                Restul de ~120 kwh asigura o autonomie de pana la 18 de ore iarna pentru casa sa de 120 mp (cu un necesar termic de 8 kw calculat la +24*C/-18*C).
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • romonk
                  Incepator
                  • 07.dec.2009
                  • 26

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                  Postat în original de cheluakame
                  @Romonk, pe langa volum si suprafata incalzita, foarte importanta este termoizolatia casei.
                  In ultimul an, am intalnit case cu suprafete de 200-250 mp ce avea necesare termice cat unele de 80-100 mp, insa termoizolatia in cazul primelor ajungea si la 40 cm.

                  Autonomia unui cazan candle se poate afla foarte usor plecand de la necesarul termic, tipul si cantitatea de combustibil bagat in ea.

                  Intr-un cazan de Candle S, cu o asezare minutioasa pot intra pana la 40 kg lemne de fag cu umiditate 20% (pe incercate de un utilizator).

                  La un randament mediu al cazanului de 85%, situatia ar sta cam asa.

                  40 kg x 4.1 kwh = 164 kwh

                  164 x 0.85 = ~139 kwh utili

                  Din acestia, 16 kwh merg la incalzirea la 65*C a boilerului de 250 litri.
                  Restul de ~120 kwh asigura o autonomie de pana la 18 de ore iarna pentru casa sa de 120 mp (cu un necesar termic de 8 kw calculat la +24*C/-18*C).
                  @cheluakame. Sincer, speram sa vedeti mesajul si sa veniti cu un comentariu. Multumesc pentru raspuns. Un singur lucru n-am inteles, Are persoana de care vorbiti o centrala Candle S, dar de ce putere? Ca pana la urma aici ma blochez eu. Necesarul meu termic trebuie sa fie in aceeasi plaja ca in exemplul Dumneavoastra (poate imi confirmati daca reusiti sa revizuiti informatiile pe care le-am postat la inceputul acestui topic despre cladire). La asta se adauga un alt factor, pe care, nefiind de specialitate, mi-e greu sa il estimez. Caloriferele mele Purmo au o putere (nominala presupun) insumand valorile din tabelele de pe site-ul Purmo de cca 22 kW. In aceste conditii, pentru ce putere de centrala trebuie sa optez? Cat de mult ma influenteaza supradimensionarea (sant montate, nu mai am ce face) caloriferelor in decizia dimensionarii centralei?

                  Problema mea este ca la Stropuva dupa 20 vine numai 40 kW si la Candle dupa 20 vine numai 35 kW, nu exista ceva intre. Cei de la Candle imi spun ca 20 e suficient, cei de la Stroupva imi spun ca din cauza caloriferelor si a ACM e mai safe cu 40. Nu sant diferente semnificative de pret, imi e doar sa nu iau o centrala subdimensionata sau invers, una supradimensionata si surplusul sa il trimit la cos (desi ei ma asigura ca centrala moduleaza suficient de bine si nu o sa risipesc energie trimitand-o spre cos). De asemenea, ei pretind ca nu e nevoie de puffer (m-am uitat si pe schemele producatorului) pentru acest tip de centrale.

                  decizia pentru a risca cu o centrala cu ardere tip lumanare e cam luata, adica ma tenteaza principiul care ofera se pare asemenea autonomie, desi nu mi-e clar mie ce fac primavara si toamna cu asemenea autonomie, probabil incarc doar o fractiune din capacitate. Daca ma puteti sfatui se merg pe centrala de 20 sau 40 mi-ar prinde tare bine.

                  Separat de asta, catre cineva care are o centrala pe lemne, cum vi se pare consumul de 40 kg lemn (2,2 kg lemn pe ora) pentru a incalzi o casa de 120 mp? E mult sau putin fata de ce experimentati pe centralele voastre (cu gazeificare sau fara).

                  Multumesc inca o data de ajutor.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6880

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                    Postat în original de romonk
                    Separat de asta, catre cineva care are o centrala pe lemne, cum vi se pare consumul de 40 kg lemn (2,2 kg lemn pe ora) pentru a incalzi o casa de 120 mp? E mult sau putin fata de ce experimentati pe centralele voastre (cu gazeificare sau fara)..
                    Eu am un cazan pe lemn tip Woody M de 23KW, fara gazeificare si alte bazaconi. In plina iarna nu pot sa dau mai tare la centrala decat 60 grade pe tur deoarece in casa am 26 grade. Dupa 2 ani de uz va pot spune ca am un consum mediu de de circa 40-50 kg lemne/24 ore.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • brasil
                      Incepator
                      • 27.iul.2009
                      • 67

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                      Alte opinii de la utilizatorii de astfel de cazane tip Candle sau de la cei care au vazut astfel de sisteme?

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2394

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                        Postat în original de romonk
                        Are persoana de care vorbiti o centrala Candle S, dar de ce putere?
                        Candle S este cel de 18 kw. Dupa acesta urmeaza candle 20 si candle 30 de 20, respectiv 30 kw.

                        Ca si putere pentru dvs, domnul Lisapet a raspuns mai sus. Urmarind rezistenta termica data de structurile prezentate de dumneata tind sa am aceeasi parere.

                        Postat în original de romonk
                        Necesarul meu termic trebuie sa fie in aceeasi plaja ca in exemplul Dumneavoastra (poate imi confirmati daca reusiti sa revizuiti informatiile pe care le-am postat la inceputul acestui topic despre cladire). La asta se adauga un alt factor, pe care, nefiind de specialitate, mi-e greu sa il estimez.
                        Cu aproximatie, si considerand pardoseala izolata cu 3 cm XPS, la un dT 37K (+22*C/-15*C) estimez un necesar termic tot de 7-8 kw si in cazul dvs.

                        Postat în original de romonk
                        Caloriferele mele Purmo au o putere (nominala presupun) insumand valorile din tabelele de pe site-ul Purmo de cca 22 kW. In aceste conditii, pentru ce putere de centrala trebuie sa optez? Cat de mult ma influenteaza supradimensionarea (sant montate, nu mai am ce face) caloriferelor in decizia dimensionarii centralei?
                        Prin supradimensionarea radiatoarelor veti scade temperatura de lucru, adica, in loc de 80*C tur (spre exemplu) veti folosi doar 60-65, asa influenteaza puterea radiatoarelor, cu puterea centralei nu are treaba.

                        Postat în original de romonk
                        Problema mea este ca la Stropuva dupa 20 vine numai 40 kW si la Candle dupa 20 vine numai 35 kW, nu exista ceva intre. Cei de la Candle imi spun ca 20 e suficient, cei de la Stroupva imi spun ca din cauza caloriferelor si a ACM e mai safe cu 40.
                        Si eu daca as vinde centrale, probabil ca v-as recomanda una de 50-60 kw, in felul acesta, profitul meu ar fi ceva mai mare.

                        Insa, tinand cont de calcule, sunt de aceeasi parere ca si domnul Lisapet si ca cei de la Candle, una de maxim 20 este suficienta.

                        Postat în original de romonk
                        De asemenea, ei pretind ca nu e nevoie de puffer (m-am uitat si pe schemele producatorului) pentru acest tip de centrale.
                        Teoretic da, practic sunt cazuri in care este nevoie.
                        Cand afirma o eficienta de 90+ % de fapt nu se tine cont si de energia obtinuta in urma arderii gazelor combustibile (asa-zisa gazeificare).

                        Postat în original de romonk
                        Separat de asta, catre cineva care are o centrala pe lemne, cum vi se pare consumul de 40 kg lemn (2,2 kg lemn pe ora) pentru a incalzi o casa de 120 mp? E mult sau putin fata de ce experimentati pe centralele voastre (cu gazeificare sau fara).
                        Depinde foarte mult perioada din sezon de care discutam.
                        Spre exemplu, in ianuarie/februarie, consumul de 40 kg lemne este destul de ok pentru o casa de 120 mp.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • avali
                          Membru
                          • 05.apr.2012
                          • 151

                          #13
                          Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                          Am si eu o rugaminte, cei care au montate centrale de tip Candle sau Stropuva au avut probleme cu condensul sau cu depunerile mari de gudron? Producatorul se lauda ca nu exista condens iar gudronul se arde la o urmatoare incarcare, cat de usor se curata acest cazan in comparatie cu alte cazane?

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            #14
                            Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                            Producatorii in general se lauda cu tot felul de date tehnice care sunt datorate in mod special unei proiectari si executii corecte a instalatiei.

                            Comentariu

                            • romonk
                              Incepator
                              • 07.dec.2009
                              • 26

                              #15
                              Răspuns la: Centrala pe lemne cu ardere tip lumanare

                              Buna ziua, Provilla. Cum mai merge proiectul cu mai multe surse de incalzire? De fapt, durerea mea a ramas aceeasi, de vreme ce am decis sa ne mutam numai in primavara n-am luat inca centrala? Asa ca eterna intrebare: merita Stropuva ori Candle sau stam pe o gazeificare cinstita gen Atmos?! Cum s-a comportat Stropuva pe care o avetoi iarna asta? M-ar ajuta daca v-ati face un pic d etimp sa impartasiti din ce ati trait cu ea in ultimele luni. Multumesc.

                              Comentariu

                              Procesare...