Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gerix
    Incepator
    • 13.oct.2014
    • 7

    Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

    Am si eu nevoie de parerea unui constructor.
    In imagine se afirma ca din punct de vedere termic un perete de casa metalica izoleaza mai bine decat un perete de caramida Porotherm, vezi calculul.
    "O casa pe structura metalica, cu o grosime a peretilor exteriori de 30 cm, are izolatie termica echivalenta a unui zid de caramida Porotherm cu λ=0.24 W/m2K de 110 cm grosime ! " - spune site-ul firmei ce construieste case metalice

    E reala formula aia de calcul sau e doar marketing ?

    Va multumesc.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	calcul-termic-pereti-case-metalice.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	208,4 KB 
ID:	639621
    Ultima editare de gerix; 24.oct.2014, 11:32.
  • poolonik
    Membru Marcant
    • 18.nov.2006
    • 346

    #2
    Răspuns la: calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

    Din punct de vedere termic da, 30cm din izolatia de mai sus (5.22m2k/W) este superiora unui perete compus din caramida de 25cm + polistiren de 10cm(4.16m2k/W) .

    Comentariu

    • gerix
      Incepator
      • 13.oct.2014
      • 7

      #3
      Răspuns la: calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

      Ce nu inteleg eu este de ce se mai construiesc imobile din beton si caramida daca bilantul termic al caselor metalice este net superior.
      Costuri de incalzire reduse, executia caselor se spune ca e rapida, nu se genereaza mizerie, moloz, praf, etc...

      Comentariu

      • poolonik
        Membru Marcant
        • 18.nov.2006
        • 346

        #4
        Răspuns la: calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

        Dvs vi se pare ca sandwich-ul acela se numeste perete ? Un OSB3 de 10mm si o foaie de gips carton de 12.5mm, serios ? Asta este tot ce urmariti la o casa , eficienta termica ? Dar rezistenta in timp ,rezistenta la daunatori , la clima noastra .....Parera mea este genul acela de constructii se potrivesc pentru birouri nu pentru o locuinta.

        p.s - si daca la 25 cm de caramida punem polistiren de 15cm ajungem la un 5.46 m2k/W
        Ultima editare de poolonik; 24.oct.2014, 14:59.

        Comentariu

        • gerix
          Incepator
          • 13.oct.2014
          • 7

          #5
          Răspuns la: calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

          Incerc sa gasesc argumente in favoarea/defavoarea ideii de a-mi construi o casa metalica.
          Aspectul acesta al eficientei termice e un considerent important, avand in vedere pretul gazului metan.
          Daunatori am vazut si in case din beton si caramida, mai precis in termoizolatia din polistiren.
          Nu inteleg de ce o constructie metalica se preteaza mai bine la birouri si mai putin la o locuinta, in fond le utilizam in acelasi mod.
          E adevarat, nu stiu cum "lucreaza" in timp OSB-ul, cum rezista la ciclurile inghet/dezghet, sunt putine case construite astfel ca sa-mi fac o idee corecta.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2391

            #6
            Răspuns la: calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

            Postat în original de poolonik
            Din punct de vedere termic da, 30cm din izolatia de mai sus (5.22m2k/W) este superiora unui perete compus din caramida de 25cm + polistiren de 10cm(4.16m2k/W) .
            Sunt doar 20 cm termoizolatie, nu 30

            In Romania nu prea se gasesc case pe structuri usoare (lemn, metal, etc) caci nu prea se gasesc materiale calitative si constructori cu experienta in acest domeniu.

            Multi inteleg casa de lemn a fi 4 grinzi si 10 foi de OSB, insa nu se stie ca acele grinzi trebuiesc uscate artificial si tratate imediat, ca osb-ul trebuie sa fie minim 3 pentru a rezista la umiditate, si multe altele.

            Asa, 3 caramizi si 4 stalpi toti stiu sa toarne, insa cat de bine, este alta discutie ...
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              #7
              Răspuns la: calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

              Postat în original de gerix
              Am si eu nevoie de parerea unui constructor. [...] E reala formula aia de calcul sau e doar marketing? [...]
              Nu sînt constructor, dar formula din imaginea postată de Dvs. este corectă pentru „cîmpul” peretelui, nu și pentru totalitatea sa.


              Postat în original de gerix
              Ce nu inteleg eu este de ce se mai construiesc imobile din beton si caramida daca bilantul termic al caselor metalice este net superior.
              Costuri de incalzire reduse, executia caselor se spune ca e rapida, nu se genereaza mizerie, moloz, praf, etc...
              Poate costurile specializate (materiale + manoperă) sînt cele care fac departajarea.


              P.S. Eu unul sînt curios cum sînt abordate/tratate punțile termice generate de profilele metalice structurale, pentru că, cel puțin din imaginea atașată, se pare că nu sînt luate în seamă.
              Ultima editare de RaduCA; 24.oct.2014, 18:02.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                La ce caramida se refera datele din pliantul sau recomandarea respectiva?
                Indiscutabil structura din foto este una minimalista si are un anumit mesaj specific marketingului. Una este izolatia unei case, alta este structura de rezistenta.
                Structurile metalice au castigat teren spre domeniul locativ in ultima perioada dar inca nu reusesc sa patrunda semnificativ.
                Nu este foarte simplu sa construiesti o structura metalica fara o uzinare prealabila bine proiectata.

                Comentariu

                • Scifficus
                  Membru Marcant
                  • 23.iun.2013
                  • 857

                  #9
                  Răspuns la: Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                  In poza de mai sus este o mica magarie. In calcul sigur s-a folosit vata la 200 mm ( se poate vedea diferenta fata de polistiren ) si sus de tot este corectat cu 23 cm. Se vede cu ochiul liber.

                  Am facut o mica simulare si in structura cu vata de 100 mm iar celelalte neschimbate imi da valoarea U = 0,155 W/mpK. Unde valoarea R este inversa, adica imparti pe 1 la U si rezulta R. Teoretic. Luate materialele ca un sistem intreg se schimba nitel treaba, dar este pe acolo adevarul.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    #10
                    Răspuns la: Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                    Postat în original de gerix
                    E reala formula aia de calcul sau e doar marketing ?
                    Ha, ha, ha. E buna de gluma.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • gerix
                      Incepator
                      • 13.oct.2014
                      • 7

                      #11
                      Răspuns la: Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                      Bun, am mai gasit o firma din Bistrita ce construieste case metalice.
                      Mi-au trimis pe mail o sectiune de casa metalica de-a lor si mi-au spus ca la ei R=0.24W/mpK, conform pozei atasate.
                      Sunt foarte nedumerit cum "lucreaza" in timp un astfel de perete tip sandwich.
                      Am inteles ca prin 1995-1996 o firma din Bucuresti a construit un cartier de case metalice la Cernavoda pentru canadienii ce lucrau la centrala atomica.
                      Casele le-am vazut din exterior, arata bine, sunt curios interiorul cum se prezinta dupa atatia ani.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sectiune.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	123,8 KB 
ID:	619101
                      Ultima editare de gerix; 27.oct.2014, 09:44.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                        Ceea ce se vede in foto, celputin pe partea de planseul peste sol si acoperis, din punct de vedere al izolatiei este o solutie subdimensionata. Vor fi probleme legate de consumuri energetice si confort interior.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6886

                          #13
                          Răspuns la: Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                          Prin tavan se pierde aprox. 35% din caldura iar prin pardoseala aprox. 15%. Casa metalica asa cum este ea termoizolata are deficiente serioase de termoizolare la nivelul tavanului si a pardoselii.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • provilla
                            Membru Marcant
                            • 23.mar.2010
                            • 681

                            #14
                            Răspuns la: calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                            Postat în original de gerix
                            Incerc sa gasesc argumente in favoarea/defavoarea ideii de a-mi construi o casa metalica.
                            Aspectul acesta al eficientei termice e un considerent important, avand in vedere pretul gazului metan.
                            Daunatori am vazut si in case din beton si caramida, mai precis in termoizolatia din polistiren.
                            Nu inteleg de ce o constructie metalica se preteaza mai bine la birouri si mai putin la o locuinta, in fond le utilizam in acelasi mod.
                            E adevarat, nu stiu cum "lucreaza" in timp OSB-ul, cum rezista la ciclurile inghet/dezghet, sunt putine case construite astfel ca sa-mi fac o idee corecta.
                            daca ar fi sa cumperi o casa ce ai alege ?

                            una din caramida sau una din osb cu izolatia din descriera de mai sus ( pretul fiind acelasi ) ?
                            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                            Comentariu

                            • Scifficus
                              Membru Marcant
                              • 23.iun.2013
                              • 857

                              #15
                              Răspuns la: Calcul termic perete casa metalica versus caramida Porotherm

                              Pe aia izolata foarte bine sau deloc incat sa o anvelopez personal.

                              O mare problema o vad mai peste tot si este trecuta cu vederea, puntea termica la soclul casei respectiv elevatie/pardoseala/perete si parete/centura/acoperis.

                              Comentariu

                              Procesare...