Pompa subdimensionata centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #61
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pompa subdimensionata centrala

    Postat în original de Maestrul Max
    Acel filtru nu este pentru instalatia de incalzire ci pentru apa rece. La instalatia de incalzire, daca se doreste dedurizarea permanenta, se monteaza filtre pentru dedurizare avand corpul metalic si paharul dintr-un plastic rezistent la caldura. Pentru filtrarea apei din instalatie de reziduri se utilizeaza filtrele Y.
    Maestre, filtrul acela are dat de producator tempreaturile de lucru cu care pot functiona. Atat timp cat este in limita admisa, nu este nevoie neaparat de filtru metalic.
    Da, posibil ca acela sa fie ales dupa ureche, insa nu inseamna ca s-a gresit atunci cand s-a montat, ci doar atunci cand a fost ales.

    S-a plecat de la discutia despre pompa si s-a ajuns la filtru, curand trecem la conducte
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6873

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pompa subdimensionata centrala

      Postat în original de cheluakame
      S-a plecat de la discutia despre pompa si s-a ajuns la filtru, curand trecem la conducte
      Ajungem si acolo.
      Cu stima.

      Comentariu

      • lodrpr
        Incepator
        • 15.dec.2014
        • 9

        #63
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pompa subdimensionata centrala

        Buna seara,

        Pe acelasi subiect, am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat casa recent cu instalatia descrisa mai jos.

        Centrala: Ariston Egis Plus 24 FF. Pompa proprie centrala: Wilo TF95; din prima poza se pare ca are o singura treapta de viteza: 59W.

        Instalatia: de sub centrala, la nivelul solului turul se desparte cu un T in doua circuite:
        - spre dreapta sunt 4 calorifere (lungime circuit tur ~ 15m)
        - spre stanga sunt 6 calorifere (lungime circuit tur ~ 35m)
        - instalatie este pe PPR, majoritatea pe diametru 20 (proportie de 80%), iar in apropierea centralei s-a folosit diametru 25

        Problema 1. Centrala are flacara aprox 50 secunde (temperatura pe tur ajungand la 82 grade), apoi face pauza aprox 2 minute si 15 secunde, timp in care temp apei pe tur scade la 35 grade; pompa nu se opreste deloc, in nici una dintre faze. Oricat am modificat optiunile din meniul de service al centralei, nu am reusit sa maresc timpul de ardere al centralei. Am inteles ca acest comportament se datoreaza circulatiei insuficiente a apei in circuit, cu doua cauze probabile: a) filtre infundate / robineti inchisi (nu este cazul: am vazut doar filtre Y si am verificat robinetii) si b) pompa prea putin puternica pentru circuit
        Problema 2. Ultimele 3 radiatoare de pe circuitul din stanga nu se incalzesc corespunzator (ultimul abia daca este dezmortit).

        Ce am incercat deja: echilibrarea circuitului prin reglarea robinetilor de retur. Am reusit sa incalzesc cele 3 radiatoare problema, insa caldura degajata de celelelate a scazut in mod evident; doar am schimbat zona foarte rece a casei.

        Ce am de gand si am nevoie de sfatul dumneavoastra:
        1. Pentru a rezolva prima problema intentionez sa cumpar o pompa suplimentara. Puteti sa ma ajutati cu un sfat pentru model/putere? De asemenea, m-ar ajuta un sfat despre montajul pompei suplimentare (unde sub centrala sa o montez, unde sa o alimentez).
        2. Daca problema 1 se rezolva cu o pompa suplimentara, reglajul din robinetii de retur ar trebui sa rezolve si aceasta problema, corect?

        Daca intentiile mele nu rezolva problemele, orice alt sfat este binevenit.
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo 15.12.2014, 19 49 47.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	169,7 KB 
ID:	619947Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo 15.12.2014, 20 12 42.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	250,6 KB 
ID:	619948

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pompa subdimensionata cen

          Ati primit cateva raspunsuri si intrebari pe topicul celalalt, de la Instalatii.

          Va rog sa continuati discutia acolo pentru a fi mai usor de rezolvat problema.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • gerula2006
            Membru
            • 15.feb.2011
            • 182

            #65
            Răspuns la: Pompa subdimensionata centrala

            Salut!
            Am si eu o problema asemanatoare: casa are parter , etaj si pod. Centrala in condensatie de 34 KW. La parter si etaj caloriferele sunt alimentate prin distribuitoare. La pod sunt alimentate din coloana principala. Teava de cupru de 22 mm pina la distribuitoare iar de la etaj la pod de 18mm. La pod de 15 mm.Ultimul calorifer are de la coloana principala pina la el cam 20 m si mai multe coturi. Problema apare la caloriferele 2 si 3 - se incalzesc f putin. Coloana este aerisita la fel si caloriferele.Trebuie sa mearga mult centrala pentru a se incalzi si ele. De aici trag concluzia ca nu au suficienta apa care sa le incalzeasca. Daca inchid un distribuitor se incalzesc mai mult....
            Robinetii distributorului de la parter sunt inchisi jumatate deoarece era prea cald la parter in comparatie cu etajul. Acum temperatura este cam aceeasi la parter si etaj.Robinetii caloriferelor sunt deschisi la maxim. Pana in distribuitorul 1 mai sunt legate direct din coloana principala 3 calorifere mici deschise f putin cat sa se incalzeasca ca celelate.Caloriferele supradimensionata pentru ca centrala sa lucreze in condensatie. In pod caloriferul 1 are 2,7 m; caloriferul 2 are 1m si caloriferul 3 are 2,4 m.
            Cu inca o pompa montata pe retur credeti ca pot rezolva cit de cat problema?
            Multumesc!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            Procesare...