Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PetreR
    Incepator
    - Exclus de pe forum -
    • 07.nov.2014
    • 10

    Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

    Un bec normal rezista aproximativ 3.000 de ore si iti umfla lunar factura la lumina. Un LED rezista cam 100.000 de ore si consuma cu 90% mai putina energie decat un bec. Nu contin mercur, nu polueaza mediul inconjurator, se aprind rapid fara sa palpaie, nu emit raze UV nocive si nu deterioreaza vederea. Un calcul rapid arata ca scapi mai ieftin inlocuindu-ti becurile din casa cu becuri LED.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

    Da si preturile astea is cam mari fata de alte oferte de pe piata...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6878

      #3
      Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

      Deocamdata pretul becurilor cu LED este prea mare. Ar fi multe de discutat despre cantitatea de lumina raportata la putere generata de un bec LED fata de un bec obisnuit sau halogen.
      Cu stima.

      Comentariu

      • mirceaknap
        Living Legend
        • 05.mar.2011
        • 1410

        #4
        Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

        Cautati pe net:

        Lumina toxica.Latura intunecata a becurilor eficiente energetic.

        Comentariu

        • masterpic77
          Incepator
          • 10.oct.2013
          • 7

          #5
          Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

          Si cam care ar fii ledurile minune la care producatorul garanteaza 100.000 ore (ma refer la producatorii de leduri serioase gen CREE , nu chinezii ) ?
          Ceva date despre eficienta : cati lumeni/wat au aceste leduri? ca degeaba consuma putin daca nu dau lumina....
          Si ceva despre factorul CRI ? indicele de redare a culorilor ?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #6
            Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

            Postat în original de masterpic77
            Si cam care ar fii ledurile minune la care producatorul garanteaza 100.000 ore (ma refer la producatorii de leduri serioase gen CREE , nu chinezii ) ?
            .........
            Discutam cu cineva care este mai in tema ...becurile sint facute sa nu reziste mai mult de 1000 de ore , indiferent ce scrie pe ele si cu ce sint ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • bgd_stanescu
              Membru
              • 18.dec.2009
              • 204

              #7
              Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

              Postat în original de Mircea G
              ...becurile sint facute sa nu reziste mai mult de 1000 de ore , indiferent ce scrie pe ele si cu ce sint ....
              Nu prea cred Eu am becuri cu led si becuri economice care merg in medie 12 ore pe zi, 365 zile pe an. Economicele le am de 3 ani (13.140 ore) si ledurile de 2 ani (8.760 ore) si nu s-a ars nici un bec. Chiar daca pe un bec cu leduri (echivalentul a 60W) am dat 70 RON, mi-am scos banii in primele cateva luni de functionare.

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2342

                #8
                Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

                12 ore pe zi ?! Acasa nu stiu la ce va trebuie...daca este la firma e altceva! Becul acela de 60 W este ambiental, altfel nu-i vad utilitatea in scop "functional".

                Comentariu

                • DanIonita
                  Membru
                  • 26.apr.2011
                  • 121

                  #9
                  Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

                  Eu mi-am luat 5 becuri cu led 4 de 7w si 1 de 9w. Am dat pe ele 9 respectiv 12 lei asa ca nu am mari pretentii sa ma tina ani de zile, dar deocamdata fac fata cu brio. Din cate am citit pe net becurile cu led au aproximativ 100 lm/w spre deosebire de cele economice cu 40-50lm/w. Cel de 9 w il am in baie si lumineaza foarte bine fata de cel economic anterior care isi pierduse din intensitate, iar cele de 7w le-am montat in locul unor spoturi pe hol care imi lumina numai de la jumatatea peretelui in jos si era deranjant iar in loc de 140w si lumina oarba acum consum doar 28w si e lumina destula. Eu le-am luat de la chinezi iar aceleasi produse le-am vazut si in magazinele de electrice la pret dublu. Acum astept sa apara la chinezi si cele de 12 w sa mai imi iau cateva. Nu sunt dispus sa dau mai mult de atat pe ele cand pe ebay orice led este 3-4$. Nu zic ca cele de firma nu ar fi mai bune dar nu imi permit sa dau 50 de lei pe un bec cand mie imi trebuiesc 10 becuri in toata casa.
                  Ultima editare de DanIonita; 12.ian.2015, 21:20.

                  Comentariu

                  • bgd_stanescu
                    Membru
                    • 18.dec.2009
                    • 204

                    #10
                    Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

                    Postat în original de spik1
                    12 ore pe zi ?! Acasa nu stiu la ce va trebuie...
                    Iarna se aprind intre 16:30-17:00 si se sting dimineata la 7:00-7:30. Vara durata e mult mai scurta, bineinteles. Cred ca o medie anuala e cam 12 ore/zi... minim 10 ore/zi.
                    Becurile sunt in fata casei si in curte. Se aprind/sting automat cu un senzor de lumina. Am lumina de la iluminatul public (stau in oras), dar folosesc si aceste becuri...

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6866

                      #11
                      Răspuns la: Becuri cu led – consum redus de energie electrica!

                      Tuburile led de 12V functioneaza in holderele pt tuburi fluorescente ? Am citit undeva ca poate functiona daca se scoate starterul , asa este ?
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      Procesare...