Cum sa-mi fac casuta?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1411

    #16
    Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

    Sunt cladiri vechi care au fost construite fara stalpi si fara centuri.
    A venit 4.04.1977, cutremur 7,4, au cazut multe cladiri de acest gen,unele au fost demolate pt ca nu prezentau siguranta,altele au avut nevoie de consolidari.
    Dupa"77 legislatia in constructii s-a schimbat.
    Acum in anii 2000, inca se mai construieste asa?
    Ce siguranta poti avea in acea casa?

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #17
      Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

      Mai fratilor opriti va : voi confundati grav BCA ul romanesc cu Ytongul .
      Multi dintre domniile voastre ar trebui sa citeasca putin despre Ytong inainte sa si de a cu parerea . Dupa ce va informati , putem sta de vorba despre rezistenta constructiei .
      Aveti la dispozitie vastul google !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • provilla
        Membru marcant
        • 23.mar.2010
        • 647

        #18
        Postat în original de coby
        Casa mea are 3 nivele , excluzand parterul care e demisol si e din placi de beton contragreutati de macara sudati intre ei , nivelul 1 si 2 sau mansarda , nu exista nici un stalp de beton doar zidurile exterioare de 40 ytong si interioare 25 ytong , iar placa este turnata una intr una cu buiandrugii , nivelul 2 sau mansarda este la fel facuta cu zidurile si deasupra o centura pe toate zidurile .
        Deja locuiesc in casa din 2007 si nu sunt probleme =asa a fost facut proiectul de rezistenta de inginerul structurist .
        cred ca emanuelguzu nu a citit replica ta ........ astept cu nerabdare opinia lui

        nu contest ca nu aveti cunostinte de constructii sau un proiect , poate ceva poze ar fi mai pe intelesul tuturor .

        ytong este un material bun si majoritatea de pe aici cred ca stim ce inseamna fara google , totusi sceptici .
        inainte ca lumea sa faca critici , o imagine face cat 1000 de cuvinte . ( sper ca mam exprimat corect )
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1411

          #19
          Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

          Postat în original de coby
          Mai fratilor opriti va : voi confundati grav BCA ul romanesc cu Ytongul
          Ce tip de ytong a-ti folosit?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #20
            Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

            Postat în original de mirceaknap
            Ce tip de ytong a-ti folosit?
            Ytong premium 40 .
            Dar deviem de la topic , eu doar mi am spus parerea , sa vedem ce decide initiatorul acestui topic , sa faca .
            Ultima editare de coby; 22.nov.2014, 00:23.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1411

              #21
              Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

              Am cautat tipul dar nu l-am gasit.
              Puteti da dvs detalii despre el?
              Ultima editare de mirceaknap; 22.nov.2014, 00:32.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                Cred ca ii spune Ytong A+ , mai cautati pe google ca e imposibil sa nu gasiti informatii .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  #23
                  Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                  Postat în original de chipiko
                  La o casa cu parter si mansarda curentul sa vina iarna (-15 -20 gr) 500-600 lei
                  Excluzand alti consumatori asta ar insemna circa 1300 kwh/luna, deci un consum mediu orar de circa 1.8 kwh.

                  Cam ce suprafata si ce termoizolatie avea casa respectiva? Caci suna putin cam prea bine pentru a fi adevarat.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • chipiko
                    Incepator
                    • 24.iul.2011
                    • 26

                    #24
                    Postat în original de cheluakame
                    Excluzand alti consumatori asta ar insemna circa 1300 kwh/luna, deci un consum mediu orar de circa 1.8 kwh.

                    Cam ce suprafata si ce termoizolatie avea casa respectiva? Caci suna putin cam prea bine pentru a fi adevarat.
                    Casa are 128mp parter si mansarda din OSB polistiren pe exterior, dar poti intra pe intercasa, Casa Martina. Am fost in acea casa locuita de familie cu copil mic (prieteni si am vazut facturi eon),dar si una care a stat 2 ierni goala ne locuita(nu se vanduse, acum este) si vreau sa-ti zic ca arata si mirosea numai a curat fara mucegai sau mai stiu eu ce.Convectoarele au fost programate pe regim de avarie cand afara erau -20/-25

                    Postat în original de coby
                    Daca e casa doar parter nu o faceti din lemn ci din BCA ( ytong de 40 ) fara cadre . Pretul e la fel dar confortul si durabilitatea este mai mare la BCA - parerea mea , binenteles !
                    Interesant cu acest ytong si tot ce zici,merita sa mai cercetez. Am vazut pe situl lor mai multe variante ytong A+, de baza, forte, care e utilizarea, adica in functie de denumirea enumerata cum se folosesc, vis-a-vis de casuta pe care o am in proiect. La aceasta constructie cu ytong, banuiesc ca pentru termoizolatie sunt de urmat aceia-si pasi, adica cum vreau eu vata bazaltica pe exterior si interior cu vata +rigip +..... toata procedura?

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #25
                      Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                      La ytong A+ nu este neaparata nevoie de termoizolatie exterioara dar este binevenita ; foarte important este sa puneti un tripan de calitate , o termoizilatie sanatoasa la pardoseala si la tavan .
                      Interiorul nu va sfatuiesc sa puneti gips carton in acest caz .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • chipiko
                        Incepator
                        • 24.iul.2011
                        • 26

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                        Postat în original de emanuelguzu
                        NU TE CREDEM ,presupun ca fiind casa ta,ai foarte multe poze facute si poti sa detaliezi.facturi de Ytong pe numele tau
                        Emy, hai sa nu stricam ceia ce am intrebat eu la deschiderea acestui topic. Nu sunt constructor,proectant sau inginer dar imi place sa citesc ce se scrie pe forum si urmaresc mult filmulete pe youtube. Urmareste si tu ,citeste si sigur nu mai ai asa multe intrebari legat de casuta omului construita cu YTONG si fara acea controversata bordura,stalpi sau mai stiu eu ce si cum se mai zice. Am primit inca o solutie de constructie a casutei, sunt multumit de ea, acum ramane doar sa ma mai informez si eu dar si cei care sunt interesati.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6359

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                          Postat în original de coby
                          [...] Interiorul nu va sfatuiesc sa puneti gips carton in acest caz.
                          Puteți detalia de ce?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                            Postat în original de RaduCA
                            Puteți detalia de ce?
                            Va spun parerea mea ( daca vorbim de ziduri din BCA de 40 cm ):
                            eu asa am facut in prima faza si apoi mi a parut rau ,de ex ca nu poti suspenda in siguranta maxima oriunde si nepriceput fiind , un corp ; peretele de BCA este cald mereu ; la instalatia electrica de incalzire / suspendare calorifere etc la toate trebuie sa ai grija ce si cum faci ; am preferat ( din lipsa acuta de bani ) sa le fac eu pe cat posibil si la un calcul grosier , mie personal mi a iesit mai ieftin cu o tencuiala subtire decat cu profile si gips carton , plasa banda de imbinare etc
                            Termoizolatie pe interior la ytong nu cred ca se merita si daca nu se face termoizolatie atunci sistemul de gips carton este inutil ( mai ia si din spatiu ) , poate ma insel dar eu asa vad lucrurile .
                            Ultima editare de coby; 22.nov.2014, 16:50.
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • bambucea
                              Membru marcant
                              • 13.iun.2014
                              • 319

                              #29
                              Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                              Am initiat un topic pt discutii off topic.
                              Mergeti acolo,lasati topicurile curate.
                              Este de ajuns sa scrieti un mesaj cu : off topic.
                              Va puteti continua discutia acolo.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6359

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-mi fac casuta?

                                Postat în original de coby
                                [...] de ex ca nu poti suspenda in siguranta maxima oriunde si nepriceput fiind, un corp; peretele de BCA este cald mereu; la instalatia electrica de incalzire/suspendare calorifere etc. la toate trebuie sa ai grija ce si cum faci; am preferat (din lipsa acuta de bani) sa le fac eu pe cat posibil si la un calcul grosier, mie personal mi-a iesit mai ieftin cu o tencuiala subtire decat cu profile si gipscarton, plasa banda de imbinare etc [...]
                                Tot nu am înțeles ce treabă are gips-carton-ul cu BCA-ul...
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...