Mutare scurgerea la bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • provilla
    Membru Marcant
    • 23.mar.2010
    • 682

    #16
    Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

    chiar daca folosesti apa fierbinte la spalatul vaselor , daca nu ai un separator de grasimi , apa traversand un traseu asa lung se va raci si grasimile se vor depune pe peretii tevii .

    incearca sa bagi ceva soda caustica sa dizolvi grasimea , prodisele de desfundat canalizarile sunt pe baza de soda caustica sau acizi .

    soda caustica fulfi e 5 ron kg , la ce lungime de teava ai tu cumpara mai multa numai ca nustiu cum o sa ajunga pana acolo unde e depusa grasimea .

    daca a functionat cu curatirea mecanica cu acel sarpe , o sa functioneze si curatirea chimica , insa nu este recomandata foarte des pentru ca reactia chimica a sodei cu apa face ca apa din teava sa se incalzeasca foarte tare .

    daca reusesti sa o desfunzi asa cum ti-am explicat , pentru ca nu pare sa fie nici o surpare la mijloc , instaleaza sub chiuveta un separator mic de grasimi si nu o sa mai ai probleme .


    alta varianta ar fi cu un turbojet care are un furtun lung de vreo 15-20 m/l care nu are lance , are o doza mica in fata care spala efectiv peretii si inainteaza in teava datorita presiunii , iti poti cumpara doar furtunul de pe un site de specialitate daca ai turbojetul deja cu care speli masina .

    este posibil sa ai pe teava materiale de constructii , nisip , vopsea , ciment , sau poate un plastic care obstructioneaza buna functionare , asta in cazul in care constructorii au spalat pensoanele sau galetile in chiuveta .


    cum a aparut problema , .....
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6877

      #17
      Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

      Postat în original de IBog
      Multumesc de raspuns. Atasez 2 imagini cu planul de situatie si cu schema instalatiilor sanitare din zona respectiva.
      In prima imagine apare una din tevi de pp 200 dar la fata locului este montata tot 110.
      Am incercuit in a 2-a imagine atat pozitia chiuvetei cat si cea a coloanei de scurgere unde vreau sa realizez conectarea. Distanta este de ~6.5 m cu 1 cot orizontal.
      Credeam ca este mai complicat dar e simplu de rezolvat. In exterior faceti un camin de vizitare cu separatie de grasimi si impuritati. Am marcat pe plan locul unde ar trebui sa construiti caminul.
      Fișiere Atașate
      Cu stima.

      Comentariu

      • Georgel41
        Incepator
        • 11.oct.2019
        • 1

        #18
        Eu am avut mari probleme din cauza grasimilor aruncate in chiuveta de sotie si soacra Prima problema a fost ca imi omora culturile de bacterii din fosa. Dupa ce am rezolvat asta cu fosa mi s-a facut un dop pe conducta si a trebuit sa sparg ca sa pot sa desfund instalatia. Asa ca asta cu separatorul de grasimi nu este un moft cum spun multi. Eu mi-am pus un decantor de 1000 de litri inainte de fosa si il vidanjez odata cu fosa. Nu am mai avut probleme de atunci cu instaltatia sanitara doar probleme cu soacra.
        Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa

        Comentariu

        Procesare...