Hidroizolare fundatie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cata_uk012
    Incepator
    • 28.iul.2014
    • 5

    Răspuns la: Hidroizolare fundatie

    Vreau sa incep hidroizalarea elevatiei pentru casa pe care o construiesc(eu fiind proprietarul) si nu stiu care este cea mai buna varianta:

    1-Hidroizolarea clasica cu amorsa bituminoasa peste care se lipeste membrana bituminoasa si mebrana cu crampoane

    2-Aplicarea unui mortar hidroizolant(ex:Aquamat-Penetrate de la Isomat) cu bidineaua in doua straturi,care intra in structura betonului si il hidroizoleaza permanent iar in cazul unei infiltrari cica cristalizeaza apa.

    Varianta 2 este mai ieftina atat ca materiale cat si manopera dar nu stiu cat de rezistenta este in timp...teoretic suna bine(hidroizoleaza betonul permanent).Specific ca in partea din fata a casei temelia este 40 cm in pamant,iar in spate este aproximativ 1 metru(terenul fiind in panta),aici intra si hidroizolarea beciului care este aproximativ 3 m in pamant.Am lasat loc liber(sapat) aproximativ 50-60 cm de la elevatie unde o sa pun sort. Imi poate da cineva vreo sugestie?Va multumesc

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Hidroizolare fundatie

      Aveti foto de la fata locului? Pe ce inaltime sau intre ce cote se doreste hidroizolarea?

      Comentariu

      • cata_uk012
        Incepator
        • 28.iul.2014
        • 5

        Răspuns la: Hidroizolare fundatie

        Temelia nu este turnata la nivelul pamantului,ci incepe de la 40 cm in pamant la partea din fata iar in partea din spatele casei ajunge la 100 cm(terenul fiind in panta).Inaltimea totala a temeliei este de 130cm.Cred ca o sa merg pe varianta clasica cu membrana bituminoasa...este nevoie de 2 straturi de membrana sau e suficient unul?Care este recomandata:cea cu fibra de sticla sau cu poliester?Polistirenul extrudat de pe partea superioara a elevatiei(cea din exterior)poate fi lipit peste membrana bituminoasa...vreau sa stiu daca nu se dezlipeste in cazul in care nu o sa-l prind cu dibluri pt a nu gauri membrana.Peste polistirenul extrudat de pe elevatie trebuie sa plachez cu piatra ingusta de Grecia

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Hidroizolare fundatie

          Polistirenul extrudat se poate lipi pe membrana cu mastic bituminos, fara dibluri. Daca este nevoie de dibluri, se aplica doar inaprtea superioara a soclului, acolo unde nu influenteaza hidroizolatia, fiind putin probabil sa ajung apa la acea cota. Este necesar un strat de membrana bituminoasa armata cu poliester , P3 sau P4.

          Comentariu

          • casam
            Incepator
            • 13.iul.2015
            • 1

            Răspuns la: Hidroizolare fundatie

            Buna ziua,
            Doresc sa hidroizolez fundatia unei case. Am ales sa folosesc o solutie bituminoasa monocomponenta flexibila de la sika ,pe fisa careia scrie ca poate fi folosit pentru lipirea pl
            ăcilor de polistiren extrudat. In instructiuni scrie ca primul strat se aplica cu gletiera zimtata iar al 2lea strat dupa 3-4 ore se aplica cu gletiera neteda peste care se poate presa placa de polistiren extrudat pe materialul proaspat aplicat. Cineva mi-a spus ca daca doresc sa aplic polistiren ar trebui solutia aplicata invers adica primul strat cu gletiera neteda iar cel de-al 2 lea cu gletiera zimtata altfel nu prinde polistirenul. Imi poate spune cineva cum ar fi corect aplicat aceasa solutie?
            Daca aplic polisterul peste al2lea strat proaspat dat, polistirenul va influenta negativ capacitatea si timpul de uscare al solutiei? Oare trebuie lasata solutia sa se usuce 2-3 zile si apoi aplicat polistirenul?
            Multumesc

            Comentariu

            • intransingentul
              Membru Marcant
              • 26.iul.2012
              • 996

              Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare fundatie

              Postat în original de casam
              Buna ziua,
              Doresc sa hidroizolez fundatia unei case. Am ales sa folosesc o solutie bituminoasa monocomponenta flexibila de la sika ,pe fisa careia scrie ca poate fi folosit pentru lipirea pl
              ăcilor de polistiren extrudat. In instructiuni scrie ca primul strat se aplica cu gletiera zimtata iar al 2lea strat dupa 3-4 ore se aplica cu gletiera neteda peste care se poate presa placa de polistiren extrudat pe materialul proaspat aplicat. Cineva mi-a spus ca daca doresc sa aplic polistiren ar trebui solutia aplicata invers adica primul strat cu gletiera neteda iar cel de-al 2 lea cu gletiera zimtata altfel nu prinde polistirenul. Imi poate spune cineva cum ar fi corect aplicat aceasa solutie?
              Daca aplic polisterul peste al2lea strat proaspat dat, polistirenul va influenta negativ capacitatea si timpul de uscare al solutiei? Oare trebuie lasata solutia sa se usuce 2-3 zile si apoi aplicat polistirenul?
              Multumesc
              Acest procedeu poate fi aplicat doar pe o suprafata perfect dreapta.
              In privinta primului strat dat cu gletiera dreapta sau zimtata - egal.
              Nu uitati suprafata perfect dreapta.
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                Presupun ca va referiti la produsul Sika Igolflex N - Masă de spaclu flexibilă din bitum-cauciuc.
                Ceea ce ati citit in fisa tehnica nu se refera la modul de fixare al placilor de polistiren, asa inteleg eu. Acolo este explicat modul de aplicare manuala pe o suprafata ce necesita hidroizolare cu produsul respectiv, fara a lega exprimarea de urmatoare fraza cu montarea polistirenului.
                Recomandarea mea este sa realizati initial straul de hidroizolare cuprodusul respectiv, asa cum este descris la aplicarea manuala urmand ca uscarea suprafetei, cateva zile, sa lipiti placile de polistiren cu acelasi produs.

                Comentariu

                • florin.moscalu
                  Incepator
                  • 08.nov.2015
                  • 17

                  Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                  Buna ziua .
                  Vin cu a 2a intrebare .
                  Constructorul nu a facut hidroizolarea fundatiei si soclului .
                  Soclul are cam 1 metru inaltime de la pamant , in cel mai inlat punct .
                  Inca nu am izolat si hidroizolat soclul si de aceea intreb : este necesar sa sap pe langa soclu ( 50 cm adancime sau mai mult?) in jurul casei, pentru a hidroizola ?
                  In ce consta hidroizolarea ? ( extrudat peste care se pune acea pelicula de plastic cu acele "Denivelari" orientate spre casa ? )
                  Precizez ca soclul casei , se termoizoleaza . Multumesc
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	11026796_913232008745928_1306609683397293619_n.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	79,2 KB 
ID:	623800

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                    Exista strat de rupere a capilaritatii intre ziduri si fundatie ?
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                      Aveti demisol sau subsol? In principiu, la ce se vede in foto nu ar fi nevoie de hidroizolare ci doar de termoizolare. La nivel de soclu nu utilizati membrana cu crampoane, aveti asa ceva aplicat sub cota solului?

                      Comentariu

                      • florin.moscalu
                        Incepator
                        • 08.nov.2015
                        • 17

                        Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                        Da...există strat de rupere .
                        Nu, nu am nici demisol nici subsol.
                        Nu am acea membrană sub nivelul solului. Constructorul a zis ca nu mai este nevoie. Însă eu , dacă este nevoie , am sa sap împrejurul casei pentru montarea acelei membrane. Ce spuneți? Și cum să procedez ?. Sa pun apoi în locul pământului săpat , sort? Ulterior acele zone de lângă soclu , vor fi trotuare.
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                          Puteti face o hidroizolatie folosind membrana cu crampoane pana deasupra viitoarelor trotuare , si puteti pune pamantul scos , la loc .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                            Daca nu este o problema cu umezeala dinsol nu vad de ce sa instalati hidroizolatie pe toata elevatia. Se poate placa direct soclul cu polistiren extrudat si finisa. Daca ati turnat fundatia direct in pamant, nu este usor de sapat si izolat fundatia si nici nu sunt convins ca trebuie. Aveti in vedere turnarea corecta a trotuarelor si nu ar trebui sa aveti probleme.

                            Comentariu

                            • florin.moscalu
                              Incepator
                              • 08.nov.2015
                              • 17

                              Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                              Da..mă mai gândesc asupra acestei probleme.
                              Mulțumesc de răspuns

                              Comentariu

                              • matrix007
                                Incepator
                                • 20.aug.2007
                                • 11

                                Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                                Buna ziua.
                                Am si eu o problema, care nu prea stiu unde sa o incadrez, este vb. de soclul casei.
                                As dori sa finalizez lucrarile anul acesta cu aleei si altele, meseriasi au pus termosistemul pana la placa de la parter si fara rigla aceea de scurgere cum ar trebui sa finalizez acel soclu.
                                Trebuie drenaj sau alte minuni, casa este in bucuresti si umiditatea dupa ploi ramasa acolo, este ca nu am instalat burlanele. Nu am cunostinte vaste de construtii, doar anumite instalati electrice, apa si ce compartimentari gips.
                                Va multumesc
                                Fișiere Atașate
                                hy

                                Comentariu

                                Procesare...