Mucegai sub parchet pe sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cristian Teodoru
    Incepator
    • 18.dec.2014
    • 2

    Mucegai sub parchet pe sapa

    Buna ziua,
    In 2013 am cumparat un apartament, la parter; a fost renovat complet, inclusiv turnat sape noi, pus parchet. imediat dupa ce m-am mutat, am inceput sa am probleme cu mucegai pe mobila, sau haine in sifoner, dar nu si pe pereti. acum intr-o camera, am gasit mucegaita si salteaua patului. Parchetul a fost montat la 2 zile dupa ce sapa a fost turnata, in luna Iulie. Am decis sa scot parchetul, si sapa este mucegaita. am inteles ca trebuie doar stearsa si tratata antimucegai, caci mucegaiul nu intra in profunzime in beton (este corect?). Acum, nu stiu ce fel de izolatie sa alg pentru a fi pusa sub parchet. am auzit ca de pluta, dar si aceasta are un dezavantaj, poate mentine mucegaiul. Mentionez ca am izolat si tavanul subsolului cu polistiren de 5 cm, si tencuiala.
    Ma puteti ajuta cu cateva indicatii?
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    #2
    Răspuns la: mucegai sub parceht pe sapa

    In primul rand lasa totul sa se usuce, aeriseste, incalzeste, usuca aerul cumva.
    E clar ca ai umiditate mare in casa daca ai mucegai in haine, saltea...
    Nu bag mana in foc, dar cred ca ar fi bine sa pui in beci peste izolatie o folie anticondens sa nu ai migreze de la subsol la tine.
    La asta mai asteptam pareri.

    Subsolul este uscat?

    Comentariu

    • Cristian Teodoru
      Incepator
      • 18.dec.2014
      • 2

      #3
      Răspuns la: mucegai sub parceht pe sapa

      Da, subsolul este uscat; problema este ca nu am umiditate mare, am un dezumidificator, si am o umiditate de 50-55. Ce este clar este ca nu apare deloc pe pereti.

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 937

        #4
        Răspuns la: mucegai sub parceht pe sapa

        Poi umiditatea este mai mult decat ok.
        Eu am in jur de 60 si nu am probleme.
        La sifonier sa scapi de probleme ai putea face in spate doua aerisiri.
        La pat schimbi PAL-ul cu pat de scanduri sau dai ai pat de scanduri tre sa il mai ridici putin pentru o circulatie mai buna a aerului.
        Problema ramane cu umezeala de sub pachet care tre sa vezi de unde vine.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Mucegai sub parchet pe sapa

          Ce sapa a fost turnata la momentul respectiv?
          Este normal ca o sapa umeda, acoperita cu un parchet ce nu permite eliminarea apei continuta in sapa, sa conduca la aparitia mucegaiului. O sapa se lasa la uscat o perioada mai amre de timp, mai ales daca este una de egalizare, clasica.
          Nu cunosc exact starea actual a sapei insa este clar ca suprafata trebuie descoperita in totalitate, lasat sa se usuce, aplicat untratament antimucegai. Numai daca nu scapati de muecgai in acest fel se impune inlocuirea sapei dar este prematur de discutat acum despre acest lucru.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #6
            Răspuns la: Mucegai sub parchet pe sapa

            Postat în original de Cristian Teodoru
            Buna ziua,
            In 2013 am cumparat un apartament, la parter; a fost renovat complet, inclusiv turnat sape noi, pus parchet. imediat dupa ce m-am mutat, am inceput sa am probleme cu mucegai pe mobila, sau haine in sifoner, dar nu si pe pereti. acum intr-o camera, am gasit mucegaita si salteaua patului. Parchetul a fost montat la 2 zile dupa ce sapa a fost turnata, in luna Iulie. Am decis sa scot parchetul, si sapa este mucegaita. am inteles ca trebuie doar stearsa si tratata antimucegai, caci mucegaiul nu intra in profunzime in beton (este corect?). Acum, nu stiu ce fel de izolatie sa alg pentru a fi pusa sub parchet. am auzit ca de pluta, dar si aceasta are un dezavantaj, poate mentine mucegaiul. Mentionez ca am izolat si tavanul subsolului cu polistiren de 5 cm, si tencuiala.
            Ma puteti ajuta cu cateva indicatii?
            La primavara, cand temperatura exterioara o sa permita, scoateti tot din camera. Demontati parchetul si lasati sapa sa se usuce bine. Dupa ce sapa a atins un nivel de umiditate de sub 2% tratati suprafata sapei cu o solutie antimucegai, montati folie de polietilena mai groasa, folia pentru parchet sau polistiren extrudat subtire de 5-6 mm grosime.
            Stergeti intradosul placilor de parchet cu o solutie antimucegai si va apucati sa il remontati in ordinea in care parchetul a fost demontat. Orce mobilier pe care il veti amplasa inapoi in camera se va curata obligatoriu cu o solutie antimucegai.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Florin ENACHE
              Incepator
              • 14.apr.2015
              • 15

              #7
              Răspuns la: Mucegai sub parchet pe sapa

              Daca accesul permite, ideal e sa izolati placa de beton , dar nu cu polistiren sau vata ci cu un material special.
              Asigura izolare termica, stabilitate in caz de umiditate accidentala, si fiind mediu alcalin - nu desvolta mucegai

              Comentariu

              Procesare...