Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • intransingentul
    Living Legend
    • 26.iul.2012
    • 1006

    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    Sunt curios daca poate aduce si dovezi.
    Pana atunci sunt doar vorbe.
    Daca adevarul este la mijloc?
    Este cuvantul unuia impotriva cuvantului celuilalt.
    Daca esti impartial nu poti crede pe nimeni.
    De obicei cel ce acuza trebuie sa aduca si dovezile.
    Mai era o vorba din batrani - "cel ce acuza se scuza", sa fie asa? Nu stiu, sa vedem daca cineva are dovezile.
    Pana atunci eu unul sunt rezervat.
    @Fanero, fa acelasi lucru.
    Ultima editare de intransingentul; 22.sep.2015, 21:05.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • provilla
      Membru Marcant
      • 23.mar.2010
      • 681

      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      in fine , .......... e dea dreptul dureros ca in romania poate face constructii oricine !




      in cazul in care numai constructorii ar face constructii , 93 de euro pe metru ar fi pomana !!!!! sau nu ar fi preturile aste de nimic pentru manopera .
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Iata si gandurile mele:
        1. Despre @traian72 va pot spune in plus fata de ce am spus pana acum ca nu am lucrat cu el, am primit oferta si mi sa parut mare pretul desi in final am iesit mai scump cu toate echipele si telepe aferente. @traian72 m-a dus la o lucrare facuta de el. In casa respectiva se locuia si a fost bine primit de proprietari, lucru pe care eu nu l-as face cu nici una dintre echipele cu care am lucrat pana acum. Spun asta pentru ca asa cum zice si @intransingentul cred ca e important sa ramanem impartiali si sa nu aruncam cu piatra in cineva doar pentru ca am vazut si pe altii aruncand.
        2. @provilla Aveti perfecta dreptate. Ma uit in urma acum si ma intreb:
        - De ce am ales sa construiesc in regie proprie? Pentru ca astfel am iesit mai ieftin, stiu exact ce materiale am pus in lucrare si am controlat destul de bine zic eu calitatea. Am vazut blocuri cu 4-5 etaje construite mai neglijent iar in unele cazuri chiar penal de neglijent
        - Cum ar fi fost daca as fi construit cu firma? Nu stiu. Nu exista garantii. In final ai de-a face tot cu un intreprinzator orientat evident strict catre profit dar care in plus fata de cel fara firma, are de platit taxe la stat, concedii, scule, asigurari, contabilitate, ..... Credeti ca statul ajuta cu ceva de banii astia? Evident NU. Singura contributie a statului la constructia mea a fost colectarea taxelor. Restul sunt doar proceduri formale care nu-si justifica de multe ori existenta, de multe ori sunt fara rost iar cateodata sunt stupide de-a dreptu' si parerea mea este ca sub nici o forma nu-si justifica banii.
        - Ce as face daca m-as apuca acum de aceiasi constructie? Fara nici un dubiu as alege aceiasi cale. As schimba unele lucruri, as indrepta nista greseli, as economisi poate cateva mii de euro dar una peste alta as proceda absolut la fel. Lucrurile ar sta altfel in conditiile in care regulile in constructii ar fi altele, sau ar fi macar cele actuale dar aplicate coerent si in favoarea beneficiarului (adica cel care plateste)
        3. Ieri am renuntat la serviciile celor care au lucrat la finalizarea casei la rosu si la termosistem. Motivele mele? Calitate slaba, pe alocuri constat acum chiar incredibil de slaba, plus incapacitatea de a finaliza la timp. Motivele lor? goana dupa lucrari pentru iarna si lipsa fortei de munca calificate. Si aici ajungem la vorbele lui @provilla, e imposibil sa lucrezi legal si cu profesionisti la preturile actuale ale manoperei. Cu toate astea decizia mea e luata, azi incep treaba cu alta echipa (a 4-a). Ne mai auzim.
        Ultima editare de mbostangiu; 23.sep.2015, 05:07.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • dragos442
          Incepator
          • 23.sep.2015
          • 3

          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          Buna ziua,
          Domnul Viorel probabil ca ma tine mine, sunt Dragos, am fost si eu de fata la ultima discutie cand am plecat de la santier. De ce nu spuneti si pe forum care a fost motivul plecarii? Faptul ca tata nu a vrut sa desfaca cofrajele ( care au fost taiate la dimensiunea care trebuie din altele mai mari, fiindca asta e ceea ce va deranjat), pentru ca dumneavostra spuneati ca sunt in romb, desi era suficient spatiu lasat pentru a fi indreptate cu tencuiala in cazul unor probleme. De ce nu spuneti cum l- ati amenintat pe tata cu moartea sa va semneze prostia aia de hartie. Citez: "Eu am omorat om cu mainile goale", "te omor in 3 secunde cu mainile goale","iti f*t doua picioare" si cand ati zis ca v-ati construit casa cu bani primiti sa omorati oameni in Somalia si mai stiu eu pe unde. Eu nu vroiam sa spun nimaniu despre incident dar pentru faptul ca de 2 zile imi spam-ati contul de youtube ma simt nevoit sa zic si eu ceva.
          Dumnezeu o sa judece tot.
          Ultima editare de dragos442; 23.sep.2015, 07:40.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2467

            Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Postat în original de intransingentul
            @Fanero, fa acelasi lucru.
            Desi este off topic, pot sa imi permit sa va intreb daca ati facut o casa.
            Daca DA, puteti sa ne recomandati si noua meseriasii care v-au facut-o.
            Eu nu pot sa recomand nici unul din meseriasii care mi-au facut casa, din diverse motive: de la nepricepere, la prea mult alcool consumat.
            Cat priveste "managerii" firmelor pe care le-am avut. Mai bine ma abtin.
            Ultima editare de fanero; 23.sep.2015, 12:31.

            Comentariu

            • insolventul
              Membru
              • 26.iul.2012
              • 235

              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              Postat în original de fanero
              Poate asa scapam si de tepari.
              Daca vorbim strict de constructii, teparii sunt de doua feluri:
              1. Beneficiarul care nu plateste lucrarea efecuata,sau o plătește parțial se numește tepar.
              2. Constructorul care nu-și face treaba pt care a fost plătit se numeste tot tepar.
              In rest putem vorbi despre Vlad Țepeș?

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1415

                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                Postat în original de insolventul
                Daca vorbim strict de constructii, teparii sunt de doua feluri:
                1. Beneficiarul care nu plateste lucrarea efecuata,sau o plătește parțial se numește tepar.
                2. Constructorul care nu-și face treaba pt care a fost plătit se numeste tot tepar.
                In rest putem vorbi despre Vlad Țepeș?
                E treaba doar de vocaliza. Se pare ca beneficiarul, este mai antrenat, in asa ceva. Altfel, ma indoiesc ca proportia sa fie balansata semnificativ, spre una din tabere. Adica, teparii sunt si colo si dincolo, cam in aceeasi proportie.

                Comentariu

                • intransingentul
                  Living Legend
                  • 26.iul.2012
                  • 1006

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

                  Postat în original de fanero
                  Desi este off topic, pot sa imi permit sa va intreb daca ati facut o casa.
                  Daca DA, puteti sa ne recomandati si noua meseriasii care v-au facut-o.
                  Eu nu pot sa recomand nici unul din meseriasii care mi-au facut casa, din diverse motive: de la nepricepere, la prea mult alcool consumat.
                  Cat priveste "managerii" firmelor pe care le-am avut. Mai bine ma abtin.
                  Sa va raspund cinstit,dar totusi in felul meu,
                  Da, mi-am construit o casa, dar mi-am construit casa in regie proprie, nu am avut nevoie de meseriasi, ci doar de ceva mana de lucru.
                  A durat mult-foarte mult,dar rezultatele sunt cele ce le-am asteptat de la inceput.
                  O casa pt oameni cinstiti fara pretentii prea mari in finisaje de lux, dar de bun gust.
                  Mult mai mare ca a dvs, si mult mai rezistenta (nu este vina mea ca a iesit asa de mare -sotia), ( in privinta rezistentei- vina este a mea, rugand proiectantul sa faca un proiect de calitate).
                  Nu am facut nici macar vreo data aluzie la cat de priceput as fi eu, din contra de multe ori am fost luat peste picior pe forum, totusi am raspuns calm si de multe ori pre binevoitor.
                  Alte ori am luat si eu peste picior pe altii.
                  Vina mea este ca nu prea tac cand stiu ca am dreptate.
                  Dumneata ti-ai facut lucrarea-casa, publica, toata lumea a citit despre ea(si eu),dar cu meseriasi angajati la lucrare.
                  Dupa ce ati terminat, ati inceput sa pune-ti postari cu inceputuri gen :
                  Stiu ca si eu mi-am facut o casa.
                  Sau :
                  Va spun eu ca mi-am facut casa.

                  Acum va intreb eu pe dvs -
                  Va-ti facut casa?
                  Sau a fost facuta de altii?
                  Si ce casa? Cu subsol? Cu garaj?
                  Si ce ?

                  Nu va pot recomanda un meserias pt ca eu unul inca nu ma declar un meserias.
                  Dumneata cum te simti acum dupa ce ti-a fost construita o casa?
                  Priceput in ale constructiilor?
                  Sper ca ai inteles .
                  Stima.
                  De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2467

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu

                    Postat în original de intransingentul
                    Dumneata cum te simti acum dupa ce ti-a fost construita o casa?
                    Priceput in ale constructiilor?
                    Nu.
                    Doar "sătul" de cei care se dau meseriasi si nu sunt buni de nimic.
                    La casa care mi-a fost construita am muncit cot la cot cu "meseriasii".
                    Ca daca nu stateam cu ei pe santier "se alegea praful" de materiale si iesea o aratare de casa (nu ca acum ar fi o minune).
                    De aceea "mi-s dragi meseriasii".
                    La fel se multa stima.
                    Scuze @ mbostangiu ca am cam deviat de la topic.

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru Marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 594

                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      Nu este cazul de scuze. Consider ca ne face bine sa arătăm cu degetul spre cei care nu sunt corecți fie ei constructori fie beneficiari deși nu se dă timpul înapoi măcar există speranța pentru alții. Desigur ca trebuie sa ne păstrăm obiectivitatea și sa nu fim chiar noi "hoțul care strigă hoțul" ...
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1027

                        Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Postat în original de dragos442
                        Buna ziua,
                        Domnul Viorel probabil ca ma tine mine, sunt Dragos, am fost si eu de fata la ultima discutie cand am plecat de la santier. De ce nu spuneti si pe forum care a fost motivul plecarii? Faptul ca tata nu a vrut sa desfaca cofrajele ( care au fost taiate la dimensiunea care trebuie din altele mai mari, fiindca asta e ceea ce va deranjat), pentru ca dumneavostra spuneati ca sunt in romb, desi era suficient spatiu lasat pentru a fi indreptate cu tencuiala in cazul unor probleme. De ce nu spuneti cum l- ati amenintat pe tata cu moartea sa va semneze prostia aia de hartie. Citez: "Eu am omorat om cu mainile goale", "te omor in 3 secunde cu mainile goale","iti f*t doua picioare" si cand ati zis ca v-ati construit casa cu bani primiti sa omorati oameni in Somalia si mai stiu eu pe unde. Eu nu vroiam sa spun nimaniu despre incident dar pentru faptul ca de 2 zile imi spam-ati contul de youtube ma simt nevoit sa zic si eu ceva.
                        Dumnezeu o sa judece tot.
                        Putina atentie va rog....multe semne de intrebare lasa mesajul de mai sus,4 echipe deja? Vreti cumva sa va faceti casa gratis? Ieftin,calitate si la negru nu exista,vreti oameni capabili...platiti pretul corect,am mai intalnit pretentiosi ca dumneata fara bani,caci totul se rezuma la bani,sau inca nu ati inteles? Vreti sa dati impresia ca nu sunt mesteri priceputi sau sunt neseriosi? Eu ma minunez ori de cate ori vin in tara de vilele romanilor,finisaje de lux...deci cred ca sunteti un zgarcit cu pretentii,platiti pretul corect si scutiti_ne de comentariile si explicatiile astea domnule mbostangiu.
                        Ultima editare de emanuelguzu; 26.sep.2015, 01:33.

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru Marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 594

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

                          Postat în original de emanuelguzu
                          Putina atentie va rog....multe semne de intrebare lasa mesajul de mai sus,4 echipe deja? Vreti cumva sa va faceti casa gratis? Ieftin,calitate si la negru nu exista,vreti oameni capabili...platiti pretul corect,am mai intalnit pretentiosi ca dumneata fara bani,caci totul se rezuma la bani,sau inca nu ati inteles? Vreti sa dati impresia ca nu sunt mesteri priceputi sau sunt neseriosi? Eu ma minunez ori de cate ori vin in tara de vilele romanilor,finisaje de lux...deci cred ca sunteti un zgarcit cu pretentii,platiti pretul corect si scutiti_ne de comentariile si explicatiile astea domnule mbostangiu.
                          1. Textul citat de dvs. nu-mi aparține
                          2. Toate echipele care au lucrat la casa mea au primit banii pe care i-au cerut și chiar mai mult în condițiile în care nu au finalizat lucrările antamate. Singura negociere a fost la prima echipa (țeparul)
                          3. Zgârcit? Nicidecum. Pretențios? Nu văd unde este problema. Mesteri? Doar la negocieri și abureli ca la treabă nu prea s-au înghesuit.
                          4. Comentez în speranța că experiențele mele ajută beneficiarii și mai încurcă din "mesterii" specializați în marketing (a se citi abureli). Ce va deranjează de fapt? Sa fie o muscă pe caciula dvs?
                          Ultima editare de mbostangiu; 26.sep.2015, 03:56.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • Traian 72
                            Incepator
                            • 09.ian.2015
                            • 28

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu

                            Salut pe toata lumea cu respect.( da e specific pentru emanuelguzu comfunda "marfa" cu "ambalajul") o singura interventie am sa am in aceasta discutie ca drept la replica ,nu am avut timp sa intervin la momentul potrivit deoarece lucrez pentru a recupera banii pe care am fost nevoit sa-i imprumut pentru ultimile salarii (in general la mine, indiferent de situatie, oamenii cu care lucrez sunt platiti) . Totul a inceput in luna iunie cam pe 10-15 (nu mai stiu exact) ,primesc un telefon ,la celalalt capat al firului un om "disperat" : "aveti de lucru domnu Traian ,ca eu am inceput lucrarea cu o echipa si nu sunt multumit de ei ,intentionez sa renunt la ei" pe scurt asta a fost discutia ,am raspuns ca am de lucru (renovam un apartament cu 2 camere) dar dupa ce termin incerc sa-l ajut ; am mers la lucrare (cota 0 turnata) am gasit o abatere de 17centimetri de la vinclu mi-am zis ,e clar vina executantului ,la partea cu negocierea omul mi-a zis ca el mai are 4500 de euro de platit pana la final (pentru cota 0 platise 2500 euro ,mai mult de o terime din pret) cu toate astea m-am angajat (subliniez iresponsabil din dorinta de a ajuta ) sa finalizez lucrare pentru 5000 de euro (mi-am zis ca in 10 saptamani ori 500 euro pe saptamana as reusi) . problemele au aparut prin faptul ca a trebuit sa fac paza pe santier , eu inca lucram la apartament ,desi am spus ca fac lucrarea dupa ce termin apartamentul am trimis un om de paza ca avea materiale acolo ;dupa 2 saptamani am inceput sa alerg intre 2 santiere pentru a misca ceva si acolo ,am mai adus un om (necalificati) aveam deja 2 salarii fara rost in fine dupa 3 saptamani incepe efectiv lucru afara peste 40 de grade randament 60%, intre timp domnu Crevio tot i-mi vorbea cum o sa facem gardul habar naveam ca el intentiona sa-mi bage pe gat si executia a 43 de metri de gard tot in cei 5000 de euro , ca placa peste etaj (din scandura)chiar daca nu era in planuri ,trebuie s-o fac ca saceacul e inclus ,ca polistirenul la placa peste parter e inclus si cu toate acestea am fost deacord sa le fac in schimbul sumei de 1800LEI ; in fine am terminat casa cu chiu cu vai deja nu mai luasem de 3 saptamani bani ca cei 1800 a zis ca mii da la sfarsit (trebuia sa-mi fi dat seama ca nu intentiona sa-i plateasca) ,am ajuns sa lucrez cu fiul meu pentru ca nu aveam din ce plati salarii ,tensiunea era la maxim,mai aveam cei 43 de metri de gard (adica 20 de gropi pentru stalpi o centura la nivelul pamantului practic 3-4 zile de lucru ) ;a venit intr-o dimineata cu capsa pusa pe mine ca dece am taiat din panouri de 2.50 merti cofraje de 1.90 ca trebuia sa caut prin deseuri (astea erau pentru gardul din fata casei ,avea 10 stalpi din beton) ,ca cofrajele sunt vinciuite 5mm e.t.c. mi-a descoperit dumnezeu intentia lui de a nu mai plati bruma aia de 1800 de lei si am plecat fara sa-i mai fac gardul ,l-am intrebat daca-i datorez bani ,mi-a zis ca nu; mai departe totul a decurs cum a specificat fiu-miu care la 18 ani a muncit pentru "mercenarul" asta 2 saptamani degeaba.(lectie de viata)
                            Va mutumesc din suflet pentru oportunitatea de a da dreptul la replica cred ca am procedat corect si ca ultim sfat puneti pe hartie tot ce doriti sa faca constructorul pentru banii pe care-i platiti,Dumnezeu sa va binecuvinteze.
                            Ultima editare de Traian 72; 28.sep.2015, 07:24.

                            Comentariu

                            • zaharia marian cristinel
                              Incepator
                              • 12.oct.2015
                              • 5

                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              echipa de constructori , ne oferim serviciile de munca. in aceasta perioada lucram particular, lucrari mici de amenajari interioare, gresie, marmura, faianta, gips carton, tencuieli si zugraveli. suntem 4 persoane cu experienta de peste 15 ani fiecare. scule proprii, schela, popi, scari, laser, betoniera etc. munca necalificata o angajam zilnic. avem relatii de colaborare cu distribuitori materiale de constructii pentru discount. 0773935784

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                Am terminat lucrările la învelitoare și velux - uri. Lucrarea a fost executată de Răzvan Voicu la o calitate foarte buna, mai bună decât as fi fost eu capabil sa pretind și toate astea la un preț corect. Este primul profesionist adevărat care a lucrat la casa mea, profesionist și om pe care îl recomand fără nici o reținere. Mulțumesc Razvan îți urez succes și sper sa mă număr printre clienții cu care rămâi prieten.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...