Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    #16
    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    @ emanuelguzu
    Oferta dvs. este: 267.5x(93+18 )=29.692.5 Euro plus TVA manopera.
    Raspunsul meu este: Multumesc NU!
    Pretul dvs. este de 3 ori mai mare dacat preturile din piata si este justificat de calitatea lucrarilor si de darile la stat.

    Eu am incetat cu adevarat sa cred in basme atunci cand am inceput sa le citesc din Petre Ispirescu la copii.
    Va impartasesc urmatoarele ganduri:
    - Nu cred ca muncitorii cu care lucrati la 93 euro/mp sunt altii decat cei de la 45 euro/mp (cat aveti alte oferta similara pe acest site)
    - Stiu din experienta ca muncitorul respectiv nu poate fi mai profesionist pentru ca obtineti dvs. un pret bun de la client (chiar daca sa zicem prin absurd ca dublati salariul pentru lucrarea respective muncitorul nu va da mai mult de 20% fata de ce poate si ce face zi de zi)
    - Prefer sa lucrez cu echipa pentru ca nu vreau sa platesc aiurea la stat. "Da, sunt negru si sunt mandru". Atata timp cat constructia "in regie proprie" este legala si costurile sunt mai mici nu vad motive pentru care sa platesc la stat mai mult decat strictul necesar. Statul oricum nu are grija de mine (decat la nivel declarative si la taxe si impozite) iar in aceste conditii nu am motive sa platesc.
    - Nu inteleg ce legatura este intre pretul manoperei si pretul materialelor. Inteleg totusi ca daca trecem materialele prin firma dvs. aveti niste avantaje (recuperati TVA, micsorati impozitul pe profit, ..) dar va rog sa nu va suparati pe mine, EU URMARESC AVANTAJE PENTRU MINE!
    - Va doresc un an bun si succese.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • emanuelguzu
      Living Legend
      • 30.oct.2013
      • 1026

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu

      Postat în original de Dosarele x
      Am citit ce ai scris de trei ori,dar nu am inteles nimic!
      Cred ca nimeni nu va intelege.
      Fi mai explicit.
      Eu prefer sa cumpar eu materialele si sa ma ocup de tot,pretul este 93 e mp
      In cazul in care clientul doreste sa cumpere dansul materialele pretul este +tva, de ce? raspunsul la dat domnul CAD, eliminand limbajul de biciclist.

      Comentariu

      • Dosarele x
        Membru Marcant
        • 22.iul.2012
        • 522

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu

        Postat în original de emanuelguzu
        Eu prefer sa cumpar eu materialele si sa ma ocup de tot,pretul este 93 e mp
        In cazul in care clientul doreste sa cumpere dansul materialele pretul este +tva, de ce? raspunsul la dat domnul CAD, eliminand limbajul de biciclist.
        Sunt doua variante.
        1.Materialele cuparate de tine= manopera 93 Euro=TVA inclus.
        2.Materialele cumparate de beneficiar = 93 Euro+TVA.
        Asta ai vrut sa spui?
        Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #19
          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          Scuze de off topic : multumim d-nu Maxx , asa vedem exact cine e " constructorul " guzu . ( ce panarama de om )
          @mbostangiu : bafta sa faceti un lucru bun si cat mai ieftin posibil !
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Oameni buni,
            Eu chiar caut o echipa cu care sa lucrez. Eu chiar cred ca pot construi o casa (pentru mine nu de vanzare) respectand legile din RO si in acelasi timp minimizand cheltuielile. Asta nu inseamna ca sunt zgarcit sau ca sunt romanul care vrea ieftin sau alte interpretari, hai sa spunem ca imi vad interesul si sunt suficient de cumpatat incat sa nu arunc pe fereastra bani munciti ani de zile.
            Sunt electrician, am investit in pregatirea mea profesionala ceva ani (si scoala si santier) si ma confront in domeniul meu cu aceiasi piata. Nu-mi convine sa concurez cu "meseriasi poleiti" dar asta este piata si astea sunt regulile. Am clienti care ma cunosc si sunt multumiti de ceea ce fac insa intotdeauna la lucrari noi ma confrunta cu piata si nu accepta ca eu sa fiu cu mai mult de 5-10% deasupra pretului pietii.
            Am cerut oferte si in afara acestui forum si am primit pentru constructia la rosu oferte de la 8700 Euro (echipa) pana la 18000 Euro (firma reala, pe care o cunosc, cu care colaborez si care construieste blocuri). Din pacate, pana acum echipele (chiar si cele recomandate de cunoscuti) au devenit ocupate tot anul 2015 in momentul in care au aflat conditiile impuse pentru calitate.
            Am timp, am bani, am tenacitate, am ceva pricepere si daca este nevoie imi iau si "jaca de bluji" si tot o scot la capat cumva.
            Astept constructori.
            Multumesc.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              Postat în original de mbostangiu
              Eu chiar caut o echipa cu care sa lucrez. Eu chiar cred ca pot construi o casa (pentru mine nu de vanzare) respectand legile din RO si in acelasi timp minimizand cheltuielile.
              Respectand legile si in acelasi timp minimizand cheltuielile nu prea o sa reusiti. Chiar daca o sa construiti in regie proprie.
              Nu cred ca exista, in Romania, echipe de constructori care sa faca un contract de prestari servicii, care sa ofere garantie pentru lucrari si care sa-si plateasca taxele la ANAF.
              Postat în original de mbostangiu
              Din pacate, pana acum echipele (chiar si cele recomandate de cunoscuti) au devenit ocupate tot anul 2015 in momentul in care au aflat conditiile impuse pentru calitate.
              Triist, dar asta este Romania in domeniul constructiilor.
              Toti sunt pusi pe jecmaneala si pe tepe.
              Ultima editare de fanero; 02.ian.2015, 15:17.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #22
                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                @mbostangiu : cautati un constructor , mester de pe vremea lui Ceasca si cu el impreuna , el la cladit , dvs ca si calfa , veti face treaba buna si la pret bun , dar pt asta va trebuie timp personal ; eu asa am facut , am muncit necalificat langa un nene constructor de 70 de ani si abia faceam fata sa i dau la mana tot ce i trebuia - o saptamana a durat ridicarea unui nivel ( zidit ) de dimineata de la 7 pana la 18 , mi am rupt spatele dar a meritat decat sa platesc " argati " care sa stea la tigari si cafea ; omul asta ma zorea si mi zicea sa i dau bataie ca pe banii mei trag chiulul si avea dreptate ! Pt placa si acoperis am avut noroc de niste baieti care stiau cu ce se mananca , constructiile / dulgheria si acolo nu m am bagat nici macar ca ajutor - va zic astea ca ati spus si dvs ca nu va e jena sa luati geaca ... la lucru .
                Daca erati din Cluj aveam o singura recomandare , altfel nu pot decat sa va urez bafta multa.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 595

                  #23
                  Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  @emanuelguzu
                  Stimate Domn, raspunsul meu pentru dvs. este NU.
                  Din punct de vedere al profesionalismului nu am pregatirea necesara pentru a va judeca insa din punct de vedere al omului emanuelguzu pe care il construiti aici pe site ... pe ala pur si simplu NU il vreau in preajma mea, indiferent de costuri. Nu totul se reduce la bani si banii nu reduc chiar orice la produs. Casa pe care o construiesc e mare si in opinia mea (nu dublu, cam cu 20% mai mare decat imi trebuie si imi asum faptul ca ne-a cam luat valul la faza de arhitectura) insa o construiesc pentru am nevoie de spatiu si vreau un anumit confort.
                  Poate "ieftin"este un cuvant ales nefericit, de fapt eu vreau sa-mi construiesc casa la un pret corect si repet am bani insa nu au picat din cer si nu-mi permit sa-i arunc.
                  Va dau un exemplu: cand am facut putul am avut oferte incepand cu 3000 lei "all inclusive". In final am dat 3000 lei doar pe pompa iar pretul final a fost de 5 ori mai mare, dar am facut treaba cum scrie la carte si va spun ca manopera este aceiasi indiferent daca pui teava portocalie sau pui teava albastra (cunoscatorii stiu despre ce vorbesc), indifferent daca pui o pompa de 120 lei sau una de 3000 lei, si lista poate continua. Si DA, cacanarii care vroiau sa-mi faca putul cu teava de cacao, filtru facut cu flexul, samd erau mesteri renumiti si au spus ca sunt zgarcit.
                  In final va rog sa nu mai raspundeti la provocarile colegilor si sa nu-i mai provocati, nu cred ca ma ajuta cu ceva. Va multumesc!

                  @restul colegilor de forum
                  Din moment ce am ajuns sa impart lumea in 2 categorii (emanuelguzu versus ceilalti), va rog sa nu mai raspundeti la provocari si sa nu mai provocati, cel putin pe acest topic, nu cred ca ma ajuta cu ceva. Va multumesc!

                  Astept constructori.
                  Vreau sa fac treaba.
                  Multumesc!
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • doru_marciuc
                    Living Legend
                    Expert amenajari
                    • 01.oct.2012
                    • 1393

                    #24
                    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    Sunt convins ca aveti o lista de firme sau echipe care ar putea executa lucrarea in conditii bune de pret si calitate.
                    Pentru a satisface conditiile impuse, pregatiti-va sa lucrati cu firma, diriginte de santier (incercati sa lasati geaca in cui si sa nu-i luati locul) si sa mai completati suma de care dispuneti.
                    Nu in ultimul rand, nu asteptati constructori pentru ca nu vor veni aceia de care aveti nevoie.
                    Mult succes!

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #25
                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      Atentie :
                      Dirigintele de santier este obligatoriu in orice situatie ( regie proprie . firma etc ) si nu poate fi decat o persoana care detine aceasta functie .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 595

                        #26
                        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Mulțumesc!
                        Din experiența acumulata pana acum toate firmele vor sa lucreze cu materialele lor.
                        De ce? Pentru ca materialele se trec prin încheierile de deviz și alte alea astfel incat ajung sa coste cu 10.000 euro mai mult decât ofertele depozitelor de materiale. Si asta în condițiile în care depozitele de materiale livrează marfa la șantier și sunt incluse cheltuielile de transport, descărcare, livrări eșalonate după necesitățile șantierului smad. Cu alte cuvinte toată lumea vrea sa "te faca" într-una fel sau altul. Acum recunosc ca toți vrem sa fim plătiți bine pentru munca depusă dar hai sa fim sinceri, fiecare își vede interesul.
                        Eu as vrea ca cei 10.000 euro plătiți în plus la materiale sa-i bag în materiale de calitate cumpărate de mine pentru ca am convingerea ca muncitorul roman prestează cam la fel indiferent cât este plătit. Cred ca ăsta este ca un fel de virus pentru ca am avut ocazia sa văd muncitori germani "adaptati" foarte bine la stilul de munca de la noi.
                        Eu încă mai caut și încă mai aștept.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1026

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          Postat în original de mbostangiu
                          Mulțumesc!
                          Din experiența acumulata pana acum toate firmele vor sa lucreze cu materialele lor.
                          De ce? Pentru ca materialele se trec prin încheierile de deviz și alte alea astfel incat ajung sa coste cu 10.000 euro mai mult decât ofertele depozitelor de materiale. Si asta în condițiile în care depozitele de materiale livrează marfa la șantier și sunt incluse cheltuielile de transport, descărcare, livrări eșalonate după necesitățile șantierului smad. Cu alte cuvinte toată lumea vrea sa "te faca" într-una fel sau altul. Acum recunosc ca toți vrem sa fim plătiți bine pentru munca depusă dar hai sa fim sinceri, fiecare își vede interesul.
                          Eu as vrea ca cei 10.000 euro plătiți în plus la materiale sa-i bag în materiale de calitate cumpărate de mine pentru ca am convingerea ca muncitorul roman prestează cam la fel indiferent cât este plătit. Cred ca ăsta este ca un fel de virus pentru ca am avut ocazia sa văd muncitori germani "adaptati" foarte bine la stilul de munca de la noi.
                          Eu încă mai caut și încă mai aștept.
                          Sunteti informat gresit...maine mergeti la dedeman sau alte depozite si cumparati un sac de ciment, cereti sa factura..pretul este acelas
                          Si sa va dau si o comparatie...biciclisti si firme de constructii
                          EVAZIUNE,nu exista garatia materialelor..mergeti la nea Costica la colt si cereti documentatie si alte acte ce atesta calitatea produselor...apoi mergeti si la dedeman...

                          Comentariu

                          • cad
                            Incepator
                            • 16.oct.2006
                            • 78

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            mbostangiu // e f corect ce scriii ... si asta itzi spune unu care a construit........
                            ai mare grijă in timpul lucrărilor..si la fiecare etapă
                            ai mare grijă pe cine alegi să-tzi vezi casa terminată...
                            mult succes itzi doresc !
                            Ultima editare de cad; 03.ian.2015, 16:38.

                            Comentariu

                            • occidental
                              Incepator
                              • 06.ian.2015
                              • 3

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              Opiniile dvs mi se par corecte, domnule Bostangiu. As vrea sa va cunosc si sa vorbim despre proiectul pe care-l aveti.

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 595

                                #30
                                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                Bun venit pe forum!
                                Daca vreti sa-mi faceti o oferta va rog sa-mi dati o adresa de mail la care sa va trimit proiectul, dupa care astept oferta si vorbim detalii.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...