Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • occidental
    Incepator
    • 06.ian.2015
    • 3

    #31
    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    aceasta este adresa mea: occidental_transconstruct@yahoo.com

    Comentariu

    • Traian 72
      Incepator
      • 09.ian.2015
      • 28

      #32
      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      Am construit in Bragadiru cartier Haliu poti viziona lucrarea si poti discuta cu propietarul care locuieste deja in acea casa mai multe cuvine sunt de prisos E-mail la care-mi poti trimite planurile ctraianaurel@yahoo.com

      Comentariu

      • georgeflorin
        Membru Marcant
        • 15.sep.2009
        • 304

        #33
        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Buna seara,
        un pret pentru constructia la rosu ar fi de 13.400 Euro, si avem cateva blocuri construite in bragadiru cea ce ar fi foarte usor sa discutati cu propietarul si sa eliminam punctul 9 , daca cumva nu ne ia la goana , ne-am certat foarte urat la ultima intalnire. La 1 sunt de acord cu exceptia unui avans , 2 mi se pare normal sa respectam proiectul , dar ce ne facem daca cumva nu este bun , am intalnit multe cazuri , 3 Foarte corect cu dirigintele am inclus in pretul de executia si mita pt el , 4 foarte bine ca le cumparati dumneavoastra daca nu sunt de calitate si nu ajung la timp avem pe cine da vina , 5 mancare si bautura o cumparam noi , 6 discutabil , in cazul asta sa nu apara nici alte modficari de proiect sau idei peste noapte, 7 de acord , mai putin cu durat , sunt multi factori care determina durata , m-as bucura sa poata fi terminata cat as pocni din degete , atunci as mai lasa din pret, la 9 am raspuns deja, astept intrebari.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          #34
          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          @ georgeflorin
          Multumesc pentru oferta. Apreciez tonul dvs. sincero-sarcastico-pragmatico-neaos insa pare ca prea "tineti cu lupul". Ma gandesc ca ar trebui sa ma convingeti ca sunteti un constructor bun dar nu prea deduc asta din mesajul dvs.
          1. Evident ca nu caut un constructor sa ma perie de scame dar nici unul cu care sa ma cert nu vreau (am parte de suficienta adrenalina in viata de zi cu zi).
          2. Intradevar, am constatat si eu ca dirigintele de santier creste pretul manoperei cu 5-10% insa nu mai mult si ma incapatanez sa consider ca tot face toti banii insa cei 5-10% nu ar trebui sa reprezinte spaga lui ci spaga mea (sper ca am vorbit coerent).
          Daca vreti sa-mi faceti o oferta la modul serios astept o adresa de mail, va trimit proiectul samd.
          Cu stima.
          Ultima editare de mbostangiu; 10.ian.2015, 05:55.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • georgeflorin
            Membru Marcant
            • 15.sep.2009
            • 304

            #35
            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Tonul este de ardelean, asemanator cu Iohannes, corect si la obiect , totusi cred ca la constructia casei, sa iasa bine trebuie sa puneti si dumneavoastra osul la bataie nu sa stati ca un boier si sa nu faceti nimic , si boieru mai trebuia sa ii biciuiasca pe tarani , deci facea si el ceva. Daca presedintele Romaniei ii neamt asta nu inseamna ca firmele se termina acum cu "GmbH" .
            Totusi cred ca in loc de un diriginte de santier ii mai bine ca impreuna cu echipa de muncitori sa discutati si sa angajati un maistru constructor , mai lasa si ei din pret mai puneti si dv ceva si platiti un maistru constructor care sa previna greselile nu sa se certe cu muncitori , unul care stie sa ia ciocanul in mana si sa ii arate la muncitor cum se bate cuiul . In toate cazurile in care am lucrat cu diriginte de santier lucrul a mers cum v-am povestit , platit , spaga si mult teatru in fata beneficiarului ,chiar daca totul era bine trebuie si el sa faca putin scandal ca doar de aceea isi ia bani .
            Un maistru constructor ar fi o alegere mult mai inteleapta.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              #36
              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              Nu, mulțumesc. Nu pot fi de acord cu ce spuneți dvs. Pentru ca șansele sa fie adevărat sunt foarte mici. Spun asta pentru ca este foarte greu sa găsești acel om integru (fie el neamț dar cu atât mai mult Român) care sa-si respecte angajamentul luat la negociere pe tot parcursul lucrării. Eu încă nu am întâlnit acel om și recunosc ca nici eu nu sunt acel om în lipsa unei motivații. Teoria (verificata de mine în practica și confirmata de experiență) spune că pentru rezultate de calitate trebuie sa motivezi echipa astfel (în ordinea prioritatii):
              1. Motivație din interior (în cazul meu, având în vedere ca echipa nu lucrează pentru sine singura motivație pe care o văd eu este o plata suplimentara - cum am mai spus 5-10% în plus fata de prețul negociat adică în jur de 1000 euro pentru faza la roșu). Ar mai fi aici motivația religioasa însă eu personal nu cred în poveștile cu echipe de pocăiți care ...
              2. Motivație din exterior și aici sunt 2 categorii:
              - controlul și presiunea impusa de dirigintele de șantier - ceea ce mă costa 500 euro.
              - controlul și presiunea impusa de mine prin penalități pentru nerespectarea angajamentului.
              Știu asta pare corect însă trebuie sa mai și găsesc echipa care sa accepte stilul ăsta pentru ca toți vrem bani la maxim și munca la minim.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • provilla
                Membru Marcant
                • 23.mar.2010
                • 681

                #37
                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                nu stiu daca ai analizat matematic ceea ce am postat eu la inceputul acestui topic , insa atata timp cat nu exista o balanta corecta cu pretul pietei imobiliare in zona dumneavoastra nu va exista nici un rezultat corect asa cum doriti dumneavoastra .

                mi se pare nedrept sa ceri mult si sa oferi putin , pretul proprietatilor in romania este de aprozimativ 1000 de euro pe metru patrat cum este posibil pentru manopera sa se plateasca 50 de euro , asta insemnand de 20 de ori mai putin ?
                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                Comentariu

                • Traian 72
                  Incepator
                  • 09.ian.2015
                  • 28

                  #38
                  Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Salut am primit mesajul tau cu planurile ; imi pare bine ca esti dispus la o eventuala colaborare si chiar daca nu ma voi ocupa de constructia casei tale, in masura timpului pe care o sa-l am te voi ajuta sa-ti duci proiectul la final

                  Sa sti ca in principiu preturile la manopera variaza de la 25 la 45 euro/mp acum depinde de pretentiile tale referitoare la calitatea lucrarilor si lucratorilor si aici as exemplifica:
                  - sa zicem ca bati palma la 10000 de euro la rosu
                  ,avem nevoie de 6 oameni 1fierar bun (care stie plan) un zidar bun (care lucreaza cu firul cu plumb)un coordonator harnic care le face pe toate inclusiv necesar de materiale discutii cu proictarea si dirigintele, doi necalificati harnici care nu zac 2 zile dupa ce s-au imbatat si un pazic de santier;acum le stabilim niste salarii ,un fierar bun=100-120 lei/zi; un zidar bun la fel , un maistru harnic 120-150 lei/zi,un mun. nec. harnic 70-80 lei/zi ,un paznic vigilent care sufera de insomnie 40 lei/noapte la care adaugi150 lei/weekend ajungem la un total de 430-500 lei/zi; lei impartim la 45000 lei si avem 100 zile aproximativ 3 luni pana aici e ok dar cand trecem la normarea lucrarilor o sa vezi ca lucrurile nu stau intocmai.
                  Sper ca nu te-am plictisit,o sa continui daca vrei si am mai multe detalii despre lucrare
                  Exclus dari la stat protectia muncii, eventuale accidene unde sare spaga de nu te vezi, control ITM daca scapi cu 1000-2000 zici mersi,cum ai zis si tu shela popi hidrofor canalizare, gaze, bransament electrica , pavele gazon, gratar, fatada,... opriti-ma fratilor ca stric tastatura

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    #39
                    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    Postat în original de provilla
                    nu stiu daca ai analizat matematic ceea ce am postat eu la inceputul acestui topic , insa atata timp cat nu exista o balanta corecta cu pretul pietei imobiliare in zona dumneavoastra nu va exista nici un rezultat corect asa cum doriti dumneavoastra .

                    mi se pare nedrept sa ceri mult si sa oferi putin , pretul proprietatilor in romania este de aprozimativ 1000 de euro pe metru patrat cum este posibil pentru manopera sa se plateasca 50 de euro , asta insemnand de 20 de ori mai putin ?
                    Eu am analizat lucrurile "din papucii mei"si sincer sa fiu asa cred ca este normal.
                    Nu vad ce legatura are piata imobiliara cu manopera pentru casa pe care vreau eu sa o construiesc (atata timp cat nu sunt dezvoltator, construiesc pentru mine si nu am intentii de vanzare)
                    Daca vorbim de matematica atunci este ceva mai complicat decat 1000/50=20 si dvs. stiti asta dar "da mai bine" la public socoteala prezentata asa.
                    Va rog sa-mi spuneti pentru ce mi-ati cerut proiectul si daca lucrurile sunt asa cum le prezentati de ce nu va faceti un mercurial cu preturi de manopera in functie de zona. Asa cum se intampla la piata producatorul (fermierul) vinde ceapa la un anumit pret insa diferentele de pret final intre ceapa din Amzei si cepa din Bragadiru sunt date de un intermediar (a se citi sarlatan) care se hraneste pe sine si un sistem nemernic cu seva fermierului. Mai sunt multe de spus pe subiectul asta si nu vreau sa deschid cutia Pandorei dar nu ma pot abtine sa nu va mai transmit o banuiala de-a mea la adresa constructorilor si anume ca toti cer proiectul pentru ca asa "da bine" la beneficiar dar in realitate toti stiu limitele de pret in care pot executa lucrari.
                    Imi pare rau daca deranjez insa asa gandesc si asta este motivul pentru care am zis ca prefer echipa in locul firmei (desi sunt convins ca exista si cazuri in care muncitorul final este exploatat de catre un asa zis sef de echipa care de fapt este bun doar la partea de negociere si "aduce lucrarea" - deci merita partea leului).

                    "Vorba lunga saracia omului"

                    Eu asta sunt si consider ca am fost suficient de transparent.
                    Astept constructori care pot face treaba de calitate la pret rezonabil (fara intermediari, fara spagi, fara taxe inutile, fara abureli) si sunt convins ca voi gasi.
                    Cu stima.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1415

                      #40
                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      Incepe sa fie clar, veti toci doua geci de blugi dar este posibil sa finalizati in picioare si multumit. Succes si daca se poate sa ne tineti la curent cu ce se intampla, multumim anticipat.

                      Comentariu

                      • provilla
                        Membru Marcant
                        • 23.mar.2010
                        • 681

                        #41
                        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Postat în original de mbostangiu
                        Eu am analizat lucrurile "din papucii mei"si sincer sa fiu asa cred ca este normal.
                        Nu vad ce legatura are piata imobiliara cu manopera pentru casa pe care vreau eu sa o construiesc (atata timp cat nu sunt dezvoltator, construiesc pentru mine si nu am intentii de vanzare)
                        Daca vorbim de matematica atunci este ceva mai complicat decat 1000/50=20 si dvs. stiti asta dar "da mai bine" la public socoteala prezentata asa.
                        Va rog sa-mi spuneti pentru ce mi-ati cerut proiectul si daca lucrurile sunt asa cum le prezentati de ce nu va faceti un mercurial cu preturi de manopera in functie de zona. Asa cum se intampla la piata producatorul (fermierul) vinde ceapa la un anumit pret insa diferentele de pret final intre ceapa din Amzei si cepa din Bragadiru sunt date de un intermediar (a se citi sarlatan) care se hraneste pe sine si un sistem nemernic cu seva fermierului. Mai sunt multe de spus pe subiectul asta si nu vreau sa deschid cutia Pandorei dar nu ma pot abtine sa nu va mai transmit o banuiala de-a mea la adresa constructorilor si anume ca toti cer proiectul pentru ca asa "da bine" la beneficiar dar in realitate toti stiu limitele de pret in care pot executa lucrari.
                        Imi pare rau daca deranjez insa asa gandesc si asta este motivul pentru care am zis ca prefer echipa in locul firmei (desi sunt convins ca exista si cazuri in care muncitorul final este exploatat de catre un asa zis sef de echipa care de fapt este bun doar la partea de negociere si "aduce lucrarea" - deci merita partea leului).

                        "Vorba lunga saracia omului"

                        Eu asta sunt si consider ca am fost suficient de transparent.
                        Astept constructori care pot face treaba de calitate la pret rezonabil (fara intermediari, fara spagi, fara taxe inutile, fara abureli) si sunt convins ca voi gasi.

                        Cu stima.

                        buna domnule bostangiu ,


                        daca nu va amintiti , totul este scris .

                        nu am cerut niciodata proiectul ! dumneavoastra va-ti oferit sa il trimiteti , pe mine ma interesa bugetul sa vad cat sunteti dumneavoastra de generos pentru o lucrare asa cum aveti pretentii si ati descris situatia .


                        constructorul sa poata tine pasul cu tehnologia , sa fie documentat , sa poti vorbi cu el in scris sa nu se proceseze informatia , sa stie geometrie si trigonometrie respectiv algebra , trebuie sa mai aiba si timp si bani sa bage in timpul si studiile lui .

                        trebuie sa aiba bani sa isi plateasca personalul pana face primele incasari , asta insemnand sa faca profit din lucrarile anterioare , sa aiba acei oameni care sa proceseze comenzile pe care el a cheltuit poate chiar a pierdut bani sa ii formeze , sa aiba masini cu asigurari si scule bune ca sa iasa treaba buna si repede .

                        din nefericire pentru multi din constructorii care mai sunt in romania , intra in concurenta cu amatorii .
                        si sunt fortati sa se alinieze cu preturile ne loaiale pentru date de agiamii , pentru ca clientul face referire mereu la cel mai mic pret dat de cineva disperat ca ia venit facturile si trebuie sa traiasca ca e gol frigiderul .

                        nu mai avem constructori asa cum vreti dumneavoastra pentru ca nu se justifica aceasta meserie financiar in romania , iar cei care ii gasim sunt legati si aproape fortati sa accepte pretul clientului din diferite motive personale . (imagineaza ca are un copil cu handicap si nu poate emigra )
                        nu pot face un pret la lucrarea dumneavoastra pentru ca nu merita deranjul , aveti niste preturi excelente de la colegii nostri care le urez mult succes .

                        pentru a face un pret se pieret corect se pierde un timp care dumneavoastra ar trebui sa il aveti din calculele arhitectului pentru materiale .

                        sau sunt firme specializate care se ocupa cu asta si nu sunt non profit .

                        insa nu ma pot abtine sa ii fac pe colegii mei sa isi respecte statutul de constructor si sa se pensioneze si ei cu genunchii sanatosi , degetele ne degerate si rupte de bataturi si maini sclintite , talpi intepate de cuie si saraci asa cum ia facut mama lor .

                        meseria de constructor este o meserie cu un grad mare de risc , intrun mediu toxic data de anumite materiale , cu tot felul de boli profesionale ,maini vinete , surzenie , si lista e lunga , si renumeratie de vanzator de toneta sau maturator de strada .

                        de ce facem pretentiile acestea daca platim pretul de 50 de euro /m2 , atat cat ii acopera costurile existentei ?

                        la ce sa facem referinta domnule , daca nu la ceea ce creeaza un constructor cu pretul pietei ? nu conteaza daca va fi casa dumneavoastra sau o vindeti , este aceiasi situatie , casa capata o valoare prin edificare, valoarea are un pret !

                        vorbesc in numele meu de constructor , si eu cumpar proprietati si platesc pretul pietei , pe care nu il fac eu , am oameni la munca pe care nu ar pleca de langa mine nici batuti si se manderesc cu mine asa cum ma mandresc si eu cu ei in primul rand ca nu suntem in tipar atat financiar cat si prin ceea ce facem .

                        baietii mei gandesc pozitiv cu masa plina , isi fac planuri de viitor , gasesc solutii la probleme , nu raman pasivi la situatii dificile sau grele , sunt curati si spalati , au scule profesionale , echipament adegvat ........ si toate astea pentru ca isi permit .

                        si nu le cumpar scule , echipamente si ce am mai enumerat mai sus , ii rasplatesc pentru performantele lor , si ca sa faca performante ii platesc atat cat merita .

                        banii vin din pretul la ceea ce fac , pretul pietii corect este acela de vanzare a proprietatii pe piata in functie de zona , care indiferent unde construiesti in romania pretul materialelor variaza pana in 10 procente plus sau minus .

                        nu pot decat sa imi para rau pentru constructorii care lucreaza cu preturile care ti le-au oferit , si care sunt si cu 5 ori mai mici de cat ar trebui sa fie .

                        nu o lua ca pe o razvratire , e o realitate trista pe care o traim si noi ca clienti pentru ca si eu la randul meu sunt cate odata client .

                        imagineaza si punete in papucii tai asa cum ai mai facuto si va trebui sa vinzi casa constrans de anumite imprejurari , ai vin-deo de 5 ori mai ieftin ?


                        cu stima !
                        Ultima editare de provilla; 11.ian.2015, 21:17.
                        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                        Comentariu

                        • georgeflorin
                          Membru Marcant
                          • 15.sep.2009
                          • 304

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          Postat în original de Traian 72
                          Salut am primit mesajul tau cu planurile ; imi pare bine ca esti dispus la o eventuala colaborare si chiar daca nu ma voi ocupa de constructia casei tale, in masura timpului pe care o sa-l am te voi ajuta sa-ti duci proiectul la final

                          Sa sti ca in principiu preturile la manopera variaza de la 25 la 45 euro/mp acum depinde de pretentiile tale referitoare la calitatea lucrarilor si lucratorilor si aici as exemplifica:
                          - sa zicem ca bati palma la 10000 de euro la rosu
                          ,avem nevoie de 6 oameni 1fierar bun (care stie plan) un zidar bun (care lucreaza cu firul cu plumb)un coordonator harnic care le face pe toate inclusiv necesar de materiale discutii cu proictarea si dirigintele, doi necalificati harnici care nu zac 2 zile dupa ce s-au imbatat si un pazic de santier;acum le stabilim niste salarii ,un fierar bun=100-120 lei/zi; un zidar bun la fel , un maistru harnic 120-150 lei/zi,un mun. nec. harnic 70-80 lei/zi ,un paznic vigilent care sufera de insomnie 40 lei/noapte la care adaugi150 lei/weekend ajungem la un total de 430-500 lei/zi; lei impartim la 45000 lei si avem 100 zile aproximativ 3 luni pana aici e ok dar cand trecem la normarea lucrarilor o sa vezi ca lucrurile nu stau intocmai.
                          Sper ca nu te-am plictisit,o sa continui daca vrei si am mai multe detalii despre lucrare
                          Exclus dari la stat protectia muncii, eventuale accidene unde sare spaga de nu te vezi, control ITM daca scapi cu 1000-2000 zici mersi,cum ai zis si tu shela popi hidrofor canalizare, gaze, bransament electrica , pavele gazon, gratar, fatada,... opriti-ma fratilor ca stric tastatura
                          domnule Traian , ma scuzati, dar a-ti facut calculele gresit, foarte gresit si planul este foarte prost , am impresia ca ii nevoie de vreo 2 dulgheri buni . In orice caz pe planul asta de afacere aveti nota 1 stati foarte slab la capitolul constructii , cel mai mare volum de munca este facut de dulgher nu de fierar si zidar.

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            #43
                            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            Postat în original de provilla
                            daca nu va amintiti , totul este scris .
                            nu am cerut niciodata proiectul ! dumneavoastra va-ti oferit sa il trimiteti , pe mine ma interesa bugetul sa vad cat sunteti dumneavoastra de generos pentru o lucrare asa cum aveti pretentii si ati descris situatia .
                            cu stima !
                            Intradevar este scris ... pe privat ... si nu este asa cum ziceti dvs.
                            Mi-ati pus cateva intrebari foarte pertinente din care am subinteles faptul ca sunteti profesionist in domeniu.
                            Sincer imi pare rau ca nu putem colabora si chiar daca sunt de accord cu ce spuneti dvs. in proportie de 90% ce ar trebui sa fac?
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • provilla
                              Membru Marcant
                              • 23.mar.2010
                              • 681

                              #44
                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              daca dumneavoastra doriti sa dau copy paaste la ce intrebare vam pus dupa ce ati trimis planurile care le-am primit la cererea dumneavoastra nu ma deranjeaza , asta inainte sa refuzati cateva oferte in favoarea dumneavoastra care au fost departe de preturile pe care eu le practic pentru mine in favoarea angajatilor mei .

                              nu fac nici o referire la pret pentru ca personal nu accept cerintele dumneavoastra la pretul pe care il oferiti si care reiese din media facuta de mine la raspunsurile cu da sa nu la ofertele primite pana acum de catre colegi , sunt cel putin dublu fata de cea mai scumpa oferta a prietenului tau si nu avea sens sa va calculez ceva , atata timp cat nu facea sens afirmatiile dumneavoastra fata de ofertele bune deja refuzate .

                              cu permisiunea dumneavoastra pot sa arat concurentei ce vam scris si ce mi-ati scris , ma pregateam sa va dau o estimare detaliata , insa nu a fost cazul data luna si ora o poate confirma .

                              dupa ce am primit cererea dumneavoastra sa va fac un calcul , am avut un singue mail care am cerut detalii de acces si alte specificatii referitor la proiect care nu se pot deduce din planuri si specificatiile atasate de dumneavoastra .


                              procentul care dumneavoastra confirmati cele afirmate de mine atat cat si minimul de procent cu care nu sunteti deacord nu trebuie sa schimbe dorinta dumneavoastra si a celor care o sa colaborati referitor la proiect .

                              a fost doar opinia mea care sunteti liber sa nu o acceptati .
                              Ultima editare de provilla; 11.ian.2015, 23:36.
                              Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                #45
                                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                @ provilla
                                Răspunsuri telegrafic.
                                1. Nu am nimic de ascuns și dacă credeți ca este relevant puteți posta mesajele private însă va rog sa nu le rupeți din context.
                                2. Până la dvs. am refuzat net o singura oferta (emanuelguzu) și motivația nu a fost doar prețul.
                                3. Documentația transmisa conține antemăsurători materiale, planșe și tot ce am considerat eu necesar ca prima transa de informații. Toată lumea a primit aceleași informații și posibilitatea de informații suplimentare la cerere.
                                4. Daca nu suntem de acord asta nu înseamnă ca respectul pe care vi-l datorez se diminuează și în cazul în care am căzut în abaterea ăsta va rog sa acceptați scuzele mele. Acum, din dorința de a păstra curățenia în propriul topic mă opresc aici.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...