Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    @hadul
    Postul dvs. este binevenit și nu e tardiv dacă nu mă ajută pe mine sigur va ajuta pe altcineva. Stau și mă gândesc ca de fapt reprezintă o stare care ar trebui sa fie de normalitate însă pentru noi reprezintă ceva ieșit din comun pentru ca se pare ca sunt majoritari țeparii și puturoșii la care se mai adauga și cei care măsoară profesionalismul în beri/zi și se identifică cu mândrie cu un tată de albină.
    @georgeflorin
    Dacă tot râdeți e bine sa va și bucurați pentru ca bucuria în sine e un sentiment pozitiv și vă face bine atât dvs. cât și celor din jur. Poate ca nu toti cei din jurul dvs. vor găsi motivul pentru bucurie însă se vor amuza prin simpatie.
    Toate cele bune și spor la trântoreală.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • hadul
      Incepator
      • 08.mai.2015
      • 17

      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      Postat în original de georgeflorin
      Hadul , ai avut noroc ca erau ardeleni , maramureseni sunt niste oameni foarte harnici pot fi comparati adeseori cu un tata de albine , moldoveni sunt mana ieftina de lucru , regateni se pricep la tepe .
      Nu-s de acord, norocul si-l face omul cu mana lui!
      si nu-s de acord nici cu aceasta clasificare geografica si exemplific:
      am avut o echipa din bolintin (deal sau vale) la tencuit - pentru ca la vremea respectiva termosistemul era extrem de scump - cu care iarasi am avut o colaborare foarte buna!
      fara mari probleme!

      am avut o singura echipa pentru interioare - bucuresteni! e drept ca pe unul din echipa l-am dat afara (i-am conditionat sefului de echipa continuarea lucrarilor de prezenta individului) - au facut treaba ... bunicica, dar s-au cam intins cu lucrarea (fapt care nu m-a deranjat extrem de tare)

      de fiecare data, conditiile au fost aceleasi (fara mancare, fara avans, plata pe stadii)
      tata avea o vorba "socoteala facuta face prietenia placuta"

      o singura echipa am dat "concediat" - formata din 2 unchi dintre ai mei, pentru care mi-am dat seama ca "palaria" lucrarii era prea mare - si anume placarea cu polistiren.
      aveau dorinta, aveau vointa... dar nu aveau scule (si ma refer in special la schela) timp, si lucrau din 2 in 3 (deh aveau oamenii si serviciu) ... am renuntat la ei cu scuze, si am angajat in aceleasi conditii ca cele de mai sus o echipa care a terminat treaba in 2 saptamani (cca 300 mp de fatada) cu schela lor ... etc


      Postat în original de mbostangiu
      Stau și mă gândesc ca de fapt reprezintă o stare care ar trebui sa fie de normalitate însă pentru noi reprezintă ceva ieșit din comun pentru ca se pare ca sunt majoritari țeparii și puturoșii
      e o vorba ... nu exista excroc pana nu exista si fraierul

      din pacate si noi, clientii, suntem de vina - acceptand compromisuri pentru un pret mai mic. dupa cum se stie fiecare "marfa" are pretul ei.
      si forta de munca e tot o marfa!

      impunerea unei calitati la o marfa cumparata presupune si asumarea unui pret pe masura! si atunci poti sa-ti impui si tu - cumparatorul - contitiile tale! si fara rabat!



      de fiecare data cand am negociat o lucrare le-am pus in vedere celor cu care am lucrat 2 lucruri esentiale:
      nu platesc inainte - nu platesc nemunca!
      opresc lucrare daca nu-s multumit de calitate - platesc ce-am de platit pana atunci si ne despartim!

      fara prietenii, fara stiulul balcanic sa stam la spritz impreuna - ci nemteste! ne strangem mana si ne facem fiecare treaba
      nici la piata nici la supermarchet nu platesti marfa decat dupa ce ti-ai pus-o in sacosa/cos - nu stai la bere cu casiera, etc...

      pentru mine nu exista "lasa ca ne intelegem noi" sau "las ca merge s'asa"

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        @hadul
        Foarte frumos și adevărat ce spuneți. Din păcate în realitatea cotidiana eu nu am găsit aceste lucruri decât la un preț foarte mare și rareori prețul mare garantează calitatea cea mai buna.
        Pana la acest moment nemulțumirile mele sunt doar despre un de proasta calitate cu care am bătut palma și mi-a înșelat încrederea. Credeți ca cel care vrea sa însele va fi impresionat de un contract? Eu știu ca nu, vorba colegului georgeflorin "de restul de bani te fac până la sfârșitul lucrarii".
        Eu rămân la concluzia ca dvs. ați avut noroc însă va puteți considera și erou chiar dacă războiul respectiv s-a terminat.
        Stima.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • Traian 72
          Incepator
          • 09.ian.2015
          • 28

          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          Din pacate am vazut lucrarea are dreptate cu privire la meseriasi , nu e nimic de ras in ce sa intamplat ,cateodata viata ne ofera mai mult decat suntem pregatiti sa suportam ;a construii o casa e o treaba serioasa ce implica si consuma multa energie atat din partea beneficiarului cat si din partea constructorului, din pacate in Romania vedem doua categorii de oameni (bogati si foarte saraci) unii fac bani usor iar ceilalti din dorinta de a fi la fel li se taie cheful de a muncii din greu pentru paine si cedeaza .
          Ma tem ca nici viitorul constructor nu-si va onora intelegerea (sau in cel mai fericit caz vor face lucrari de proasta calitate) ,pentru simplu fapt ca in fuga lor dupa lucrari uita ca timpul e cel mai mare dusman al constructorului (omului)"Pentru orice lucru este un timp şi o judecată; că mare este nenorocirea care apasă asupra omului" cartea ecleziastul capitolul 8 versetul6 ;nu stiu sa faca pretul corect dupa care abandoneaza lucrarea daca nu sunt platiti in plus fata de ceea ce au cerut (nu e corectfata de cei ce au stiut sa faca o oferta solvabila .
          va doresc din toata inima succes !

          P.S. Capitolul 3
          1. Pentru orice lucru este o clipă prielnică şi vreme pentru orice îndeletnicire de sub cer.
          2. Vreme este să te naşti şi vreme să mori; vreme este să sădeşti şi vreme să smulgi ceea ce ai sădit.
          3. Vreme este să răneşti şi vreme să tămăduieşti; vreme este să dărâmi şi vreme să zideşti.
          4. Vreme este să plângi şi vreme să râzi; vreme este să jeleşti şi vreme să dănţuieşti.
          5. Vreme este să arunci pietre şi vreme să le strângi; vreme este să îmbrăţişezi şi vreme este să fugi de îmbrăţişare.
          6. Vreme este să agoniseşti şi vreme să prăpădeşti; vreme este să păstrezi şi vreme să arunci.
          7. Vreme este să rupi şi vreme să coşi; vreme este să taci şi vreme să grăieşti.
          8. Vreme este să iubeşti şi vreme să urăşti. Este vreme de război şi vreme de pace.
          Ultima editare de Traian 72; 31.mai.2015, 15:54.

          Comentariu

          • Traian 72
            Incepator
            • 09.ian.2015
            • 28

            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Postat în original de georgeflorin
            Va rog sa ma scuzati pt tonul acesta , nu ii bine sa razi de necazul altuia .

            Astept cu nerabdare indrumarile lui Traian 72

            Traian72 cam asa lucreaza si din cauza asta e mai scump decat altii:https://www.youtube.com/watch?v=dXBsXqs3TV8

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              Bilantul la sfarsitul primei saptamani de lucru cu al 2-lea constructor (6 zile de lucru, 6-7 oameni)
              Curatenie in urma primului constructor
              Decofrat in proportie de 85%
              Armat toti stalpii de la etaj
              Armat grinzi si centuri in proportie de 20%
              Cofrat stalpi si grinzi in proportie de 30%
              Zidarie etaj in proportie de 70 %
              Lucrari de proasta calitate nu se fac pentru ca nu accept. Au fost unele tentative si discutii insa, fara falsa modestie deja am inceput sa ma pricep si planurile nu mai au secrete. Cand vin de la serviciu am in masina dosarul cu planurile casei, ruleta si chiar un subler. Folosesc toate resursele disponibile sa verific tot ce se executa si sa corectez unde este cazul.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • ABBA
                Membru
                • 12.iun.2014
                • 232

                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                Postat în original de mbostangiu
                si chiar un subler.
                Asta a fost tare.
                Felicitari.

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 595

                  Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Subler pentru ca meseriasii cunosc fierul la ochi insa eu nu pot spune care e bara de 16 si care e de 14 decat daca masor si apoi le vad una langa alta sa pot face diferenta.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • georgeflorin
                    Membru marcant
                    • 15.sep.2009
                    • 306

                    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    Postat în original de Traian 72
                    Din pacate am vazut lucrarea are dreptate cu privire la meseriasi , nu e nimic de ras in ce sa intamplat ,cateodata viata ne ofera mai mult decat suntem pregatiti sa suportam ;a construii o casa e o treaba serioasa ce implica si consuma multa energie atat din partea beneficiarului cat si din partea constructorului, din pacate in Romania vedem doua categorii de oameni (bogati si foarte saraci) unii fac bani usor iar ceilalti din dorinta de a fi la fel li se taie cheful de a muncii din greu pentru paine si cedeaza .
                    Ma tem ca nici viitorul constructor nu-si va onora intelegerea (sau in cel mai fericit caz vor face lucrari de proasta calitate) ,pentru simplu fapt ca in fuga lor dupa lucrari uita ca timpul e cel mai mare dusman al constructorului (omului)"Pentru orice lucru este un timp şi o judecată; că mare este nenorocirea care apasă asupra omului" cartea ecleziastul capitolul 8 versetul6 ;nu stiu sa faca pretul corect dupa care abandoneaza lucrarea daca nu sunt platiti in plus fata de ceea ce au cerut (nu e corectfata de cei ce au stiut sa faca o oferta solvabila .
                    va doresc din toata inima succes !

                    P.S. Capitolul 3
                    1. Pentru orice lucru este o clipă prielnică şi vreme pentru orice îndeletnicire de sub cer.
                    2. Vreme este să te naşti şi vreme să mori; vreme este să sădeşti şi vreme să smulgi ceea ce ai sădit.
                    3. Vreme este să răneşti şi vreme să tămăduieşti; vreme este să dărâmi şi vreme să zideşti.
                    4. Vreme este să plângi şi vreme să râzi; vreme este să jeleşti şi vreme să dănţuieşti.
                    5. Vreme este să arunci pietre şi vreme să le strângi; vreme este să îmbrăţişezi şi vreme este să fugi de îmbrăţişare.
                    6. Vreme este să agoniseşti şi vreme să prăpădeşti; vreme este să păstrezi şi vreme să arunci.
                    7. Vreme este să rupi şi vreme să coşi; vreme este să taci şi vreme să grăieşti.
                    8. Vreme este să iubeşti şi vreme să urăşti. Este vreme de război şi vreme de pace.
                    .........................desi sunt ateu imi pare tare intelept Eclesiastul

                    Comentariu

                    • georgeflorin
                      Membru marcant
                      • 15.sep.2009
                      • 306

                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      Postat în original de Traian 72
                      Traian72 cam asa lucreaza si din cauza asta e mai scump decat altii:https://www.youtube.com/watch?v=dXBsXqs3TV8
                      Traiane , ai pus CD-urile la tavan din 60 in 60 , pai ii voie asa ceva , asta dupa ce standar ii , ca de la Knauf sau rigips sigur nu.

                      Comentariu

                      • FilipT
                        Membru marcant
                        • 15.feb.2009
                        • 673

                        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Postat în original de georgeflorin
                        Traiane , ai pus CD-urile la tavan din 60 in 60 , pai ii voie asa ceva , asta dupa ce standar ii , ca de la Knauf sau rigips sigur nu.
                        Tavanele alea le-am vazut si eu, plus inca cateva mici "imperfectiuni".

                        Comentariu

                        • Traian 72
                          Incepator
                          • 09.ian.2015
                          • 28

                          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          sory sunt din 50 in 50 placa e perpendiculara pe lungimea profilului ) nu mai prins

                          Comentariu

                          • Traian 72
                            Incepator
                            • 09.ian.2015
                            • 28

                            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            aici vorbim de casa lui marius

                            dupa calculele mele echipa care o ai trebuie sa termine si tencuiala in mai putin de 2 saptamani
                            7 oameni minim 100 lei /zi/om X6 zile = 1000 Euro

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              OK! Unii dintre colegii de forum se vor bucura chiar daca in realitate nu exista motiv.
                              M-a parasit si al 2-lea constructor. Cauza divortului cred ca a fost neputinta de a face treaba de calitate pentru ca bani le-am dat cat au cerut, inclusiv avans si peste toate astea am acceptat si o renegociere destul de consistenta. La acesta nu cred ca am pierdut bani insa am ramas iarasi cu caruta-n drum si nu imi convine.
                              Am hotarat sa dau nume poate ajuta pe cineva.
                              Primul constructor (teparul) este STELICA BALALAU de la BUZAU (coleg de forum cu noi sau cel putin vizitator, ii doresc pe aceasta cale sa fie tratat de ceilalti cum m-a tratat el pe mine).
                              Al 2-lea constructor (neputinciosul) este DESPA DUMITRU de la BOLINTIN. L-am botezat "neputinciosul" insa sunt convins ca ar fi devenit si el "teparul" daca "puneam botu" la ce vroia referitor la avans si esalonare plati.
                              Nu stiu de ce dar am senzatia ca nu imi face bine expunerea situatiei pe forum insa nu am de gand sa renunt.
                              Acum cred ca mai am de lucru cam 3 saptamani (daca gasesc o echipa serioasa de 5-6 oameni) si astept raspuns de la 2 constructori care au vizitat locatia. Mai vorbim cand termin (vara asta sper).
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • fanero
                                Living Legend
                                • 02.aug.2008
                                • 2107

                                Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                Postat în original de mbostangiu
                                Nu stiu de ce dar am senzatia ca nu imi face bine expunerea situatiei pe forum insa nu am de gand sa renunt.
                                Continua sa ai aceeasi atitudine fata de constructori.
                                Eu am renuntat la serviciile a 2 firme si 7 meseriasi si am terminat casa asa cum am vrut eu, tot cu meseriasi.
                                Asta este piata fortei de munca din constructii.
                                Asa ca, bafta si sa auzim numai de bine.

                                Comentariu

                                Procesare...