Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru Marcant
    • 31.dec.2011
    • 594

    #91
    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    OB37 de 6 am avut în proiect numai câteva agrafe (în total maxim 50 kg). Când am cumpărat fierul nu am găsit aceasta dimensiune astfel încât de 6 nu am cumpărat fier deloc si cea mai subțire bara existenta pe santier este PC52 de 8. Dirigintele de șantier s-a exprimat tot timpul în sensul ca structura este supra-armata. În stalpi sunt bare PC52 de 12 și de 16. OB37 nu am folosit deloc, am pus în schimb PC52 pentru a reduce diversitatea de materiale de pe șantier.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1410

      #92
      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      Postat în original de mbostangiu
      OB37 de 6 am avut în proiect numai câteva agrafe (în total maxim 50 kg). Când am cumpărat fierul nu am găsit aceasta dimensiune astfel încât de 6 nu am cumpărat fier deloc si cea mai subțire bara existenta pe santier este PC52 de 8. Dirigintele de șantier s-a exprimat tot timpul în sensul ca structura este supra-armata. În stalpi sunt bare PC52 de 12 și de 16. OB37 nu am folosit deloc, am pus în schimb PC52 pentru a reduce diversitatea de materiale de pe șantier.
      Pt etrieri veti folosi PC 52?
      In proiect nu aveti OB 37 -8 mm pt confectionarea etrierilor?

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        #93
        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Da, în proiect unii etrieri erau OB37 de 8. Proiectantul a admis înlocuirea OB cu PC.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1410

          #94
          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          Postat în original de mbostangiu
          Da, în proiect unii etrieri erau OB37 de 8. Proiectantul a admis înlocuirea OB cu PC.
          Sper ca proiectantul stie ca PC-ul este mai casant si ca la indoire la rece face microfisuri in profunzime,fapt care poate duce la scaderea rezistentei etrierului.

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            #95
            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Da. Problema aceasta a ridicat-o dirigintele de șantier și in urma unei discutii care ma depaseste au ajuns la concluzia ca e OK.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • insolventul
              Membru
              • 26.iul.2012
              • 233

              #96
              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              Postat în original de mbostangiu
              Da. Problema aceasta a ridicat-o dirigintele de șantier și in urma unei discutii care ma depaseste au ajuns la concluzia ca e OK.
              Sfatul meu este sa va luati dupa diriginte.
              Folositi OB pt etrieri.
              Nu cred ca nu gasiti in depozite Ob 37.

              Proiectantul face planul de armare,in el specifica ce tip de otel sa folositi.
              Daca acelasi proiectant schimba ceva la proiect, dansul trebuie sa faca un act aditional.
              Vorbele nu fac doi bani.

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #97
                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                Postat în original de insolventul
                Daca acelasi proiectant schimba ceva la proiect, dansul trebuie sa faca un act aditional.
                Vorbele nu fac doi bani.
                Am dispozitie de santier.
                In alta orine de idei am alte probleme. Au aparut fisuri in placa peste pamant. Am pus in casete pamant, am compactat la greu, am pus 10 cm de pietris, folie, 10 cm de polistiren, folie din nou, plasa si beton. Betonul a fost vibrat cum trebuie insa am considerat ca nu este atat de cald incat sa fie nevoie sa stropesc placa si au aparut fisuri. Pana sa le acopar cu lapte de ciment am bagat la cap si invatatura asta si sper sa nu fie foarte grav. Fisurile sunt superficiale zic eu (maxim 1 mm, adanci de maxim 3 cm si lungime de maxim 1m). Dirigintele de santier nu a ajuns inca sa le vada.
                Pentru urmatorile turnari am sa ma pregatesc cu rogojini sau alt material pentru protectie (poate aveti ceva sfaturi pentru ca varianta cu rogojini e minim 5 lei/mp si se aduna ceva bani incat sa para mai ieftin udarea placii foarte frecvent in primele zile).
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • provilla
                  Membru Marcant
                  • 23.mar.2010
                  • 682

                  #98
                  Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Postat în original de mbostangiu
                  Am dispozitie de santier.
                  In alta orine de idei am alte probleme. Au aparut fisuri in placa peste pamant. Am pus in casete pamant, am compactat la greu, am pus 10 cm de pietris, folie, 10 cm de polistiren, folie din nou, plasa si beton. Betonul a fost vibrat cum trebuie insa am considerat ca nu este atat de cald incat sa fie nevoie sa stropesc placa si au aparut fisuri. Pana sa le acopar cu lapte de ciment am bagat la cap si invatatura asta si sper sa nu fie foarte grav. Fisurile sunt superficiale zic eu (maxim 1 mm, adanci de maxim 3 cm si lungime de maxim 1m). Dirigintele de santier nu a ajuns inca sa le vada.
                  Pentru urmatorile turnari am sa ma pregatesc cu rogojini sau alt material pentru protectie (poate aveti ceva sfaturi pentru ca varianta cu rogojini e minim 5 lei/mp si se aduna ceva bani incat sa para mai ieftin udarea placii foarte frecvent in primele zile).
                  nu trebuie sa te stresezi foarte tare in privinta fisurilor , insa cred ca ar trebui sa ei in consideratie experianta celor care au mai incercat anumite experiente si tot la concluzia ca drumul cunoscut e cel mai scurt , au ajuns .


                  sunt banii tai , poti face ce vrei cu ei , insa invata din experientele altora , .....
                  Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                  Comentariu

                  • insolventul
                    Membru
                    • 26.iul.2012
                    • 233

                    #99
                    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    Postat în original de mbostangiu
                    Am dispozitie de santier.
                    In alta orine de idei am alte probleme. Au aparut fisuri in placa peste pamant. Am pus in casete pamant, am compactat la greu, am pus 10 cm de pietris, folie, 10 cm de polistiren, folie din nou, plasa si beton. Betonul a fost vibrat cum trebuie insa am considerat ca nu este atat de cald incat sa fie nevoie sa stropesc placa si au aparut fisuri. Pana sa le acopar cu lapte de ciment am bagat la cap si invatatura asta si sper sa nu fie foarte grav. Fisurile sunt superficiale zic eu (maxim 1 mm, adanci de maxim 3 cm si lungime de maxim 1m). Dirigintele de santier nu a ajuns inca sa le vada.
                    Pentru urmatorile turnari am sa ma pregatesc cu rogojini sau alt material pentru protectie (poate aveti ceva sfaturi pentru ca varianta cu rogojini e minim 5 lei/mp si se aduna ceva bani incat sa para mai ieftin udarea placii foarte frecvent in primele zile).
                    Betonul de statie,de fapt si cel facut in curte incepe sa faca priza dupa cca 45 de minute.
                    Este posibil ca perioada de executie,transport si punere in opera sa fi durat mai mult decat aceasta perioada de gratie.
                    De aici pot aparea microfisurile respective.
                    Nu sunt grave,le puteti evita comandand betonul la timp, astfel incat sa va incadrati in aceasta perioada.
                    Inca un sfat: nu adaugati apa in betonul de statie pt ca ii scade calitatea.
                    Ultima editare de insolventul; 13.apr.2015, 20:25.

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru Marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 594

                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      Mulțumesc.
                      Betonul l-am luat de la Holcim pentru calitate deși prețul puțintel mai mare. Procedura este sa suni la stație și sa comanzi betonul. Stația este la 4 km de șantier ceea ce înseamnă maxim 20 min. până ajunge cifa în curte. Nu se produce betonul decât la confirmarea mea ca îl cumpăr (desi e plătit în avans).
                      Constructorul meu a încercat o poveste cu beton amestecat cu apa ca îi creste lucrabilitatea și oricum apa iese la suprafață și se evapora, ca pentru transport betonul e lăsat ceva mai gros și alte alea de acest gen.
                      Am sunat la stație și am întrebat. Răspunsul a fost ferm: Nu se pune nici un strop de apa în beton. Dacă este prea vâscos și greu de lucrat se pune aditiv diluat cu apa (proporție de 1 la 10) și șoferii au aditivii la ei permanent.
                      În plus dacă cifa vine fără sigiliu o trimit înapoi și cer alta. Nu am făcut asta deși la un moment dat am constatat o cifa la care după descărcare sigiliul era intact... În fine trăim în România și e populată cu Români, cu tot cu mentalitatea lor. Din pacate constat ca suntem incapabili de a munci nemteste, de a respecta munca pe care o facem, de a ne depăși mersul după ureche și multe alte de acest gen și toate astea indiferent de prețul plătit pentru produsele/serviciile prestate.
                      Când am plecat la drumul ăsta nu mă așteptam să fie ușor și dacă e ceva bun în toată treaba ăsta e ca stau cu ochii pe ei ca p butelie și incerc sa minimizez romanismele și tiganismele noastre de zi cu zi. În plus sunt absolut convins ca voi reuși în final sa construiesc mai bine e decât cu o firma și mai ieftin dar cu mare consum nervos...
                      Ultima editare de mbostangiu; 13.apr.2015, 22:42.
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2491

                        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        “Quality means doing it right when no one is looking.”
                        Mai rar in "Romanica" noastra.
                        Daca sti un meserias care lucreaza asa, vreau sa-l cunosc si eu.

                        Si nu te mai stresa cu microfisurile din placa. Nu afecteaza constructia casei.

                        Comentariu

                        • Traian 72
                          Incepator
                          • 09.ian.2015
                          • 28

                          Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          Postat în original de mirceaknap
                          Sper ca proiectantul stie ca PC-ul este mai casant si ca la indoire la rece face microfisuri in profunzime,fapt care poate duce la scaderea rezistentei etrierului.
                          Va salut cu respect dar probabil stiti ca in nici o tara europeana nu se foloseste OB37 si sunt sigur ca nimeni nu fasoneaza la cald ,de unde rezulta ca problemele cauzate de asa zisele microfisuri sunt minore ,iar vis a vis de diriginte el nu trebuie decat sa vegeze la respectarea proiectului si a calitatii lucrarilor executate

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            Ieri am turnat stalpii. Pana acum sunt multumit de modul in care decurg lucrurile. Daca ar fi sa trag ceva concluzii as zice cam asa:
                            1. Ce am facut bine sau am avut noroc:
                            - proiect, studio geo, autorizatie construire, utilitati - toate facute din timp s-au dovedit a fi un mare avantaj pentru ca acum nu mi-au consumat resurse
                            - constructor (gasit la recomandari, negociat 9500 Euro pentru faza la rosu, oferit 10.000, chiar daca nu este totul perfect pana acum sunt multumit pentru ca desi au fost unele discutii lucrarea s-a facut asa cum a hotarat proiectantul sau dirigintele de santier in plus multe sugestii si propuneri ale constructorului (inclusiv mici modificari de proiect)au fost acceptate de proiectant si puse in practica.
                            - diriginte de santier (negociat 500 Euro pe toata lucrarea - face toti banii - ai cu cine sa te consulti cand ai nelamuriri, impune respectarea proiectului, te asigura ca faci ce si cum trebuie)
                            - achizitionare materiale pe cont propriu - se gasesc depozite cu preturi bune, livrare inclusa in pret, livrari esalonat in functie de necesitati si control asupra calitatii
                            - beton luat de la firma cu renume - desi putin mai scump, sunt profesionisti si se tin de cuvant, mizez si pe calitatea betonului
                            - am renuntat la idea de a fasona fierul pentru ca nu puteam controla foarte riguros cantitatile si la nivelul fundatiei am avut 2 dispozitii de santier care au influentat etrierii iar daca ar fi fost fasonat fierul as fi pierdut ceva bani, asa costurile de fasonare se vor plati constructorului si e mai bine asa.
                            - am taiat caramida (pentru a obtine jumatati) cu masina de taiat, daca lasam constructorul sa taie cu metodele traditionale aveam o gramada de pierderi plus o gramada de moloz.
                            2. Unde am gresit:
                            - estimare cantitati beton la turnari - pana acum am trimis inapoi cife la statie cu beton de aproximativ 1000 lei pentru ca nu mai aveam unde sa-l torn (am cerut prea mult)
                            - pacaleala la caramida - aici trebuie sa fiti atenti pentru ca se intampla urmatoarea chestie: Ma duc la depozit si negociez pretul pe metru cub bat palma cu depozitul si facem socoteala insa fara sa fiu foarte atent si riguros la calcule, platesc cantitatea estimata si merg acasa linistit si multumit ca am pret bun, transport inclus si descarcare cu macaraua direct pe placa insa dupa cateva zile fac si eu socoteala si constat ca am platit pretul negociat initial insa nu pe metru cub de caramida ci pe metru cub de zidarie. Merg la deposit si reclam dar omul are dreptate, in acte totul este in regula pentru ca la socotelile la care nu am fost atent din metru cub unitatea de masura s-a transferat in bucati caramida... Rezulta o diferenta de 10% in plus pentru comerciant, ma supar, tardiv dar ma supar oricum pentru ca am platit in plus aproximativ 1500 lei. Intreb la mai multe depozite si constat ca asta este practica generala acceptata tacit si de producatorii de caramida (am vorbit si cu producatorii si m-am convins ca sunt partasi la pacaleala asta... deh, Romanica noastra.
                            - am facut poze cu telefonul si nu le-am salvat. S-au jucat copii cu telefonul la o petrecere si in locul pozelor acum am o filmare cu neamurile si prietenii...

                            Sper sa raman aici cu pierderile si nemultumirile. Mai vorbim
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • Traian 72
                              Incepator
                              • 09.ian.2015
                              • 28

                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              Adica ai terminat si zidaria pe parter atentie la cota stalpilor (partea de sus a betonului ) ,ca ciocurile barelor superioare ale grinzilor coboara mai jos decat fundul grinzilor si daca micsoreaza ciocurile trebuie anuntat proiectantul (de preferat ar fi sa sparga betonul ) , ciocurile coboara 10 cm mai jos de fundu grinzilor ,daca imi aduc eu aminte din proiectul tau; putin probabil sa fi luat in calcul acest aspect.
                              Si sa fie atenti la diferentele de nivel din placa si grinda intoarsa ,succes se misca bine baietii.
                              Ultima editare de Traian 72; 12.mai.2015, 06:39.

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                Azi am 1 săptămână de când ma părăsit constructorul. Am apucat sa torn placa peste parter și sa fac o plata mai importanta, el a apucat sa găsească o alta lucrare și ia convenit sa plece. Avantaj el, eu am rămas cu lucrări plătite și neterminate de vreo 1000 euro, cu lucrarea "pe drum" , alt constructor începe de azi însă negociere nu prea am avut posibilitatea sa fac pentru ca deh, ... una peste alta am luat o teapa de vreo 2000 euro iar vina este a mea în proporție de 100% pentru ca mă luat valul și am avut încredere sa fac plăti înainte de timp. Mi-am încălcat propriile reguli iar acum plătesc. În rest toate bune, mă consolez cu gândul ca se putea și mai rău și cu speranța în justiția suprema.
                                Și cum se zice la mine la tara: "The show must go on"
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...