Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • renoconst
    Incepator
    • 15.nov.2015
    • 1

    Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    Buna seara, ne puteti trimite planurile casei si cantitati materiale pe adresa de mail renoconst2012@gmail.com pentru a va putea oferta constructia Va salutam

    Comentariu

    • georgeflorin
      Membru Marcant
      • 15.sep.2009
      • 304

      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      cred ca nu ai fost atent , casa deja ii gata , unul din constructori a fost omorat si turnat beton peste el , mai urmeaza instalatorii

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Postat în original de georgeflorin
        unul din constructori a fost omorat si turnat beton peste el
        Poate asa scapam de neseriosi si de tepari.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          Prima echipa cu care am lucrat (țeparul) a fost cu pedigree, cu istoric, încredere oarbă, prostie maximă ... Echipa cu care lucrez acum (de 6 saptamani) sunt recomandați de un prieten însă ciudat este faptul ca nici măcar nu știu cum îi cheamă ... doar unul dintre ei este Nicolae și altul Florin dar avem o înțelegere foarte simplă și anume plătesc la mp și doar dacă iese bine. Nu am simțit nici o secundă nevoia unei copii de buletin sau alta formalitate scrisă. Dacă aș fi știut sa fac treaba asta de la început (cuantificarea lucrarilor) cred ca mi-ar.fi fost mult mai bine. Cred ca ăsta este de fapt acel chichirez pe care trebuie sa îl găsească cel ce construiește în regie proprie pentru evitarea țepelor.

          În alta ordine de idei, mai în glumă mai în serios, as vrea sa fac următoarea precizare pentru binevoitori:
          Lucrările la casa mea au fost executate exclusiv cu prieteni și rude, nimeni nu a fost plătit, desigur nimeni nu a fost rănit, nici om nici animal, meșterul Manole este o legendă deci nu a fost integrat nimeni în temelie sau altele de acest gen.
          "Succesuri" nemăsurate tuturor.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1411

            Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Postat în original de mbostangiu
            Prima echipa cu care am lucrat (țeparul) a fost cu pedigree, cu istoric, încredere oarbă, prostie maximă ... Echipa cu care lucrez acum (de 6 saptamani) sunt recomandați de un prieten însă ciudat este faptul ca nici măcar nu știu cum îi cheamă ... doar unul dintre ei este Nicolae și altul Florin dar avem o înțelegere foarte simplă și anume plătesc la mp și doar dacă iese bine. Nu am simțit nici o secundă nevoia unei copii de buletin sau alta formalitate scrisă. Dacă aș fi știut sa fac treaba asta de la început (cuantificarea lucrarilor) cred ca mi-ar.fi fost mult mai bine. Cred ca ăsta este de fapt acel chichirez pe care trebuie sa îl găsească cel ce construiește în regie proprie pentru evitarea țepelor.

            În alta ordine de idei, mai în glumă mai în serios, as vrea sa fac următoarea precizare pentru binevoitori:
            Lucrările la casa mea au fost executate exclusiv cu prieteni și rude, nimeni nu a fost plătit, desigur nimeni nu a fost rănit, nici om nici animal, meșterul Manole este o legendă deci nu a fost integrat nimeni în temelie sau altele de acest gen.
            "Succesuri" nemăsurate tuturor.

            Am impresia, că nu interesează pe nimeni. Pe bună dreptate, aș spune.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

              Postat în original de doru_marciuc
              Am impresia, că nu interesează pe nimeni. Pe bună dreptate, aș spune.
              Este părerea dvs. și o respect chiar dacă nu înțeleg ce caută aici.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru Marcant
                • 15.sep.2009
                • 304

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

                Postat în original de mbostangiu
                Este părerea dvs. și o respect chiar dacă nu înțeleg ce caută aici.
                cum ce cauta aici , doar este un forum .

                De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba un bec


                1 pentru a schimba becul
                -1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat
                -14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a bcului
                -7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor
                -27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor
                -53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale
                -2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este ?lampa?
                -15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul ?bec? este la fel de corect
                -109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri
                -111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila pe forum
                -306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot
                cumpara si cat costa
                -27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri
                -14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte
                -33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentul respectiv si a raspunde ?si eu?
                -6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia ?cautare?
                -12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului
                -143 pentru a spune ?cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum?
                -16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul
                -24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul
                -1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul
                -1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...
                -3 care incearca sa posteze poze cu becurile cele mai intalnite, 1 care intraba de ce nu poate posta poze de 2 MB
                -7 anunta ca nu pot deschide una dintre pozele deja postate
                -1 care spune ca pozele sunt realizate profesionist
                -1 care spune ca incearca sa-l "demonteze" sa vada cum e construit
                -25 care incearca sa aplaneze conflictele
                - 40 care spun ca tensiunea de lucru, puterea si forma becului nu sint cele corecte
                - 18 se intreaba daca e fost bine insurubat
                - 100 care inca nu stiu despre ce e vorba dar isi dau cu parerea
                - 30 spun ca nu-i intereseaza subiectul, dar stiu ce e ala un bec
                - 10 spun ca e buna si luminarea
                - 1 atrage atentia sa nu fi ud pe miini cind schimbi becul
                -1 care intreaba daca vizitatorii pot scrie mesaje
                -1 care zice sa nu va mai chinuiti cu becu nou ca era bun si ala vechi, da sunt ceva probleme cu intrerupatorul
                -1 face aluzie la cat de stupide pot fi unele chestii scrise de membri forumului
                -3 fac cate un comentariu (no ofence)
                -1 muta subiectul
                -3 il completeaza pe primul (no ofence)
                - 1 se implica
                -10 care intreaba de ce s-a ars becu' cel vechi
                - 1 ce e ala bec (dupa cateva sute de raspunsuri )
                - 1care vrea sa confectioneze un bec in casa avand un strung , un SDV si un letcon si, va pune, invariabil intrebarea
                "aveti idee de unde fac rost de niste Wolfram?"
                - 'nspe il vor sfatui sa stea naiba in banca lui ca e mai ieftin sa cumperi un bec
                -6 care se vor intreba daca mai e nevoie de bec!
                -10 vor sa foloseasca energia alternativa(hidrogen, energie solara, si multe altele) pt a alimenta becul si de aici subiectul
                devine total offf topic
                -5 care se apuca de facut gura ca sa scrie tote denumirile in romaneste nu in engleza ca deh, par snob

                Comentariu

                • razvan voicu
                  Membru Marcant
                  • 30.iun.2008
                  • 807

                  Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Postat în original de mbostangiu
                  Am terminat lucrările la învelitoare și velux - uri. Lucrarea a fost executată de Răzvan Voicu la o calitate foarte buna, mai bună decât as fi fost eu capabil sa pretind și toate astea la un preț corect. Este primul profesionist adevărat care a lucrat la casa mea, profesionist și om pe care îl recomand fără nici o reținere. Mulțumesc Razvan îți urez succes și sper sa mă număr printre clienții cu care rămâi prieten.
                  va multumesc si va doresc succes in continuare !
                  Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                  Comentariu

                  • Marius-Ciprian
                    Incepator
                    • 31.mai.2015
                    • 60

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru Marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 594

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

                      Postat în original de Marius-Ciprian
                      Suna ironic mesajul dvs. în plus trebuie că este și foarte adânc astfel incat nu reușesc sa îl înțeleg. ...
                      Dacă aveți ceva de spus va rog sa fiți puțin mai explicit
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • Marius-Ciprian
                        Incepator
                        • 31.mai.2015
                        • 60

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

                        Nu e ironic. M-a bufnit rasul cand am citit ce a postat georgeflorin.

                        Comentariu

                        • SCLUCA
                          Incepator
                          • 24.feb.2016
                          • 2

                          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          Buna Ziua
                          Sunt interesat de acest proiect in vederea realizarii lui, si as dorii sa comunicam telefonic.
                          Lasati dvs un numar de contact sau sunati la nr 0761007542 Manole email: cennt2006@yahoo.com
                          O zi buna.

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            Aceasta faza a proiectului este finalizata de ceva vreme. Consider ca putem incheia acest topic.
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru Marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 594

                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              Iata ca ar mai fi ceva de spus.
                              Ieri am anuntat la iSc incheierea lucrarilor. Daca mai era nevoie de confirmare, da, "gustul" este in continuare amar. Adica in continuare iSc se comporta ca un organism de stat:
                              -Coada 2 ore. 3 birouri cu program alocat publicului din care unul nu are relatie cu publicul, unul functioneaza intermitent pentru ca mai sunt si alte lucruri de facut ... Desi s-au schimbat ceva lucruri acestea sunt de suprafata pentru ca degeaba avem televizor ca tot 2 ore asteptam si degeaba avem aparat cu bonuri de ordine ca la coada sunt concetateni care se orienteaza si intra peste rand si ...
                              - Scopul suprem al iSc este in final taxa pentru ca in rest nu prea conteaza altceva si nu am intrezarit pe nicaieri urme de inspectie sau reglementare in constructii. Orice se poate rezolva daca platesti taxele.
                              Senzatia mea este ca iSc nu da 2 bani pe modul in care am construit eu casa. Important este sa platesc cei 0.6%.
                              Ma ia groaza la gandul ca daca pe mine nu m-a controlat nimeni (control adica inspector pe santier la faza determinanta anuntata si nu functionar la birou sa verifice plata taxelor la inceputul si la sfarsitul lucrarilor), la fel se petrec lucrurile si la blocurile ce se construiesc si atunci sa ne fereasca Dumnezeu de cutremure, vant puternic, ploi si alte fenomene naturale normale.
                              In acest post am scris iSc pentru ca singura majuscula pe care o merita este S ca doar e de stat si prin alicarea superficiala a legii plus nepedepsirea celor care incalca legea, te ademeneste parca sa cumperi si tu o "ciocolata" si sa mergi "pe langa" cat se mai poate ca e mai ieftin si mai rapid asa ...
                              Concluzia mea: am platit la stat aproximativ 3% din costul casei si insumat am stat la cozi cateva zeci de ore pentru simplul fapt ca exista. Dupa 2 ani de la inceputul proiectului am satisfactia casei facute de mine ca pentru mine si o scarba suprema fata de sistemul in care traim si care practic nu m-a ajutat cu nimic in schimbul taxelor platite.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • fanero
                                Living Legend
                                • 02.aug.2008
                                • 2491

                                Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                Postat în original de mbostangiu
                                am satisfactia casei facute de mine ca pentru mine si o scarba suprema fata de sistemul in care traim si care practic nu m-a ajutat cu nimic in schimbul taxelor platite.
                                Daca sunteti multumit de modul in care ati construit casa, sa o stapaniti sanatos.
                                ISC ar trebui desfiintat sau reformat de la zero.
                                Sunt atat de nesimtiti incat nu au nicio casierie unde sa-ti incaseze taxele.
                                Trebuie sa platesti prin transfer bancar si sa suporti si comisioanele de transfer.
                                Ca de verificat constructiile, le este greu sa iasa din birou.
                                Bataie de joc fata de cei care le platesc salariile.

                                Comentariu

                                Procesare...