Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    Buna ziua,
    La primavara intentionez sa demarez constructia:
    Locatia: Bragadiru
    Suprafata desfasurata: 267.5 mp (beci 16mp+parter 120mp+etaj 120mp+mansarda 12mp)
    Structura cu stalpi si grinzi de beton armat, placi beton armat, zidarie caramida
    Exista proiect, autorizatie de construire, bransament electric, put, fosa septica, WC
    Pretentiile mele sunt urmatoarele:
    1. Oferta pret defalcata pe etape de executie. Platesc la finalizarea fiecarei etape
    2. Va fi respectat proiectul
    3. Dirigintele de santier va verifica fiecare etapa. Nu platesc etape realizate fara "binecuvantarea" dirigintelui de santier
    4. Prefer sa cumpar eu materialele
    5. Nu vreau sa cumpar mancare sau bautura la muncitori
    6. Nu vreau sa apara costuri suplimentare (inchiriere utilaje, scule, popi, ...) Vreau o estimare separata pentru manopera si o lista cu materialele/consumabilele necesare astfel incat sa nu avem discutii ulterioare. Vreau o relatie corecta cu constructorul, platesc munca corect, nu platesc tepe.
    7. Inainte de a demara vreau sa punem pe hartie cat mai detaliat costurile, duratele de executie, materialele necesare, platile si tot ce este cuprins intr-un contract
    8. Nu exclud firmele insa trebuie sa stiti ca urmaresc minimizarea cheltuielilor.
    9. Vreau sa vad case construite de ofertanti si sa vorbesc cu proprietarii.

    Pentru cei interesati, va rog sa-mi scrieti, va trimit pe mail datele solicitate (planuri si cantitati materiale) dupa care astept oferta cat mai detaliata..
    Daca exista colegi forumisti care au avut experiente pozitive cu echipe de constructori va rog sa-mi recomandati si mie.

    Multumesc,
    “Quality means doing it right when no one is looking.”
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    De la unul care si-a construit o casa.

    Nu o sa gaseti in Romania o echipa de meseriasi care sa accepte conditiile impuse, care de altfel sunt foarte bune si te felicit pentru impunerea lor.

    Singura cale ramane sa gasesti o firma de constructii al carui patron sa accepte conditiile impuse.
    In acest caz, desi pretul o sa fie de cuviinta, cere facturi si chitante fiscale si devize de lucrari la finalizarea lucrarilor facturate.
    Numai in baza unui contract bine facut si a chitantelor poti "emite pretentii" in perioada de garantie.

    Daca lucrezi cu meseriasi, "nu o sa obti in veci" nici macar o chitanta de mana, ce sa mai vorbim de garantia lucarilor executate.

    Bafta si sa deschizi un topic unde sa ne arati ce vei face.
    Din pacate, nu pot sa iti recomand nici una din cele doua firme si cei 7 meseriasi cu care mi-am facut casa.
    Ultima editare de fanero; 26.dec.2014, 12:58.

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru marcant
      • 31.dec.2011
      • 595

      #3
      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      Din "avalanșa" de oferte primite ar trebui sa trag concluzia ca pentru muncitorii corecți criza s-a terminat și au rămas doar țeparii care dau inițial un preț mic după care "te fac de restul până la final".
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • emanuelguzu
        Living Legend
        • 30.oct.2013
        • 1026

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Postat în original de fanero
        De la unul care si-a construit o casa.

        Nu o sa gaseti in Romania o echipa de meseriasi care sa accepte conditiile impuse, care de altfel sunt foarte bune si te felicit pentru impunerea lor.

        Singura cale ramane sa gasesti o firma de constructii al carui patron sa accepte conditiile impuse.
        In acest caz, desi pretul o sa fie de cuviinta, cere facturi si chitante fiscale si devize de lucrari la finalizarea lucrarilor facturate.
        Numai in baza unui contract bine facut si a chitantelor poti "emite pretentii" in perioada de garantie.

        Daca lucrezi cu meseriasi, "nu o sa obti in veci" nici macar o chitanta de mana, ce sa mai vorbim de garantia lucarilor executate.

        Bafta si sa deschizi un topic unde sa ne arati ce vei face.
        Din pacate, nu pot sa iti recomand nici una din cele doua firme si cei 7 meseriasi cu care mi-am facut casa.
        Unii poate chiar s_ar intoarce pentru clienti corecti ,dar daca se urmareste minimizarea cheltuielilor este complicat.
        Domnule Mbostangiu,trimteti_mi proiectul cu toate specificatiile si va fac deviz pentru manopera si materiale,pretul final nu se negociaza si este pretul final pe mp la la cheie respectand in totalitate proiectul,devizul se face fara nici un compromis.
        Detinem capital propriu,oferim garantie lucrari executate.
        Reclama noastra este NU LUCRAM LA PRETURI MICI si nici NU negociem calitatea serviciilor noastre.
        Lucram pe etape fara avans pentru a elimina suspiciunea calitatii serviciilor noastre.
        Ultima editare de emanuelguzu; 31.dec.2014, 21:51.

        Comentariu

        • Dosarele x
          Membru Marcant
          • 22.iul.2012
          • 522

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

          Postat în original de emanuelguzu
          Unii poate chiar s_ar intoarce pentru clienti corecti
          Nu mai merge treaba?
          Cat de corect esti tu,ca sa vrei clienti corecti?
          De fapt,cat de credibil esti tu ?
          Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

          Comentariu

          • provilla
            Membru marcant
            • 23.mar.2010
            • 647

            #6
            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            care este bugetul dumneavoastra pentru acest proiect ?
            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              #7
              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              @ emanuelguzu: am trimis prin transfer.ro datele. Daca mai este nevoie de ceva va rog sa-mi spuneti.
              Referitor la minimizarea cheltuielilor: Evident ca urmaresc minimizarea cheltuielilor insa nu cu pretul unor compromisuri la calitate, dvs. a-ti proceda altfel?
              Avand in vedere activitatea dvs. cel putin vulcanica pe acest site, as vrea sa va rog pe dvs. si pe ceilalti colegi de forum, sa nu transformam acest topic intr-un camp de bataie (desi sincer sa fiu urmaresc si sper sa obtin o lupta intre oferte).
              @ provilla: consider ca bugetul e o chestiune foarte importanta insa oarecum nerelevant la nivelul de informatii de care l-am facut public pana acum. Ma "ia cu fiori" doar cand ma gandesc la cele 14 veluxuri pe care le vreau...
              In cazul in care doriti sa-mi faceti o oferta, va rog sa-mi trimiteti o adresa de mail si va trimit proiectul, dupa care discutam si de buget, altfel nu cred ca vom fi prea constructivi.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • emanuelguzu
                Living Legend
                • 30.oct.2013
                • 1026

                #8
                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                Buna ziua,am aruncat o privire pe proiect,inainte de toate trebuie sa fim de acord asupra pretului si a altor aspecte.
                Eu lucrez cu tot cu materiale,dar nu pot estima corect costul acestora deoarece inca nu am gasit o baza de date comuna a tuturor materialelor de constructii actualizata pe judete,exista versiuni online dar incomplete,greu de calculat si comparativ cu piata lasa de dorit.
                Constructia la rosu face referire la :fundatie,structura,zidarie, structura acoperis. NIMIC MAI MULT
                Nu prelucram fier pe santier,fierul se cumpara gata facut conform proiectului (etriere)
                Venim cu scule,utilaje,schela,popi,panouri pentru cofraj,betoniere ... tot ce este necesar.
                Executam lucrarea in maxim 4 luni (la rosu) incepand cu luna aprilie.
                Betonul il tunam mecanizat cu cifa si pompa,platim noi pompa,betonul si cifa intra la categoria materialelor de constructii si revine in sarcina clientului .
                Pe scurt ..inainte de a intra in detalii,noi venim cu tot ce ne trebuie,de materiale se ocupa clientul.
                Pretul este de 93e /mp + tva pentru manopera (Doar in cazul in care clientul cumpara materiale pe alta firma)
                Pretul pare putin "piperat" dar este rezultatul serviciilor de calitate si a costurilor administrative (lucram cu acte in regula)
                Ultima editare de emanuelguzu; 01.ian.2015, 19:14.

                Comentariu

                • cad
                  Incepator
                  • 16.oct.2006
                  • 78

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Pretul este de 93e /mp + tva pentru manopera (Doar in cazul in care clientul cumpara materiale pe alta firma)
                  Pretul pare putin "piperat" dar este rezultatul serviciilor de calitate si a costurilor administrative (lucram cu acte in regula)[/QUOTE]


                  ... domunle constructor .. ” piperat ” e f putzin zis..... nu e treaba mea ,dar doar zic... parcă esti de pe marte... ca să -tzi faci treaba in conditzii normale nu trebuie să ” jupoi- (piperesti ) ” clientu
                  in fien .prost nu ecien cere ..ci cel ce-tzi va da banii ăstia
                  indiferent ce argumentezi cu acea calitate ..si umană si profesională... nu se justifică ..
                  ” SUCCESURI ”

                  Comentariu

                  • provilla
                    Membru marcant
                    • 23.mar.2010
                    • 647

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    ... domunle constructor .. ” piperat ” e f putzin zis..... nu e treaba mea ,dar doar zic... parcă esti de pe marte... ca să -tzi faci treaba in conditzii normale nu trebuie să ” jupoi- (piperesti ) ” clientu
                    in fien .prost nu ecien cere ..ci cel ce-tzi va da banii ăstia
                    indiferent ce argumentezi cu acea calitate ..si umană si profesională... nu se justifică ..


                    mie personal mi se pare ieftin , nu guzu , pretul lucrarilor + materiale sau minus materiale , raportat cu pretul de vanzare al imobilelor pe piata .

                    am mai zis asta si nu e rau sa o repet , este valabil atat pentru client cat si pentru constructor si depozitele de materiale de constructii .

                    este foarte simplul calculul care zice ceva de genul : ( exemplu )

                    pretul casei e estimat la 100 mii de euro pentru o casuta de 100 de metri locuibili din care terenul si aprobarile , acte notariale si ce mai e pe langa nu depaseste 20 de mii


                    rest din suma totala a case este de 80 de mii


                    materialele in conditii de finisaje nici prea extravagante dar nici toarte ieftine nu depasesc 40 de mii la gata ma refer


                    rest din suma totala 40 de mii

                    in mod normal pretul unei case doar manopera ar fi de 400 de euro pe metru patrat , ceea ce chiar si in aceasta forma nu este foarte piperat , insa constructorii in romania accepta 150-250 /m2 in unele cazuri mai fericite , dar investitorii nu vand nici unul sub 1000 de euro pe metrul patrat , chiar in orase mai mici , sa nu mai vorbim de bucuresti sau imprejurimi .

                    pretul materialelor fiind aproape acelasi in toata romania , diferentele plus minus sunt nesemnificative si compensative , daca esti la mare e mai ieftin nisipul si mai scumpa scandura si invers ( per total e aceiasi socoteala )


                    atunci cum vine treaba cu scump sau ieftin ?


                    problema este ca nu gasesti constructori de incredere pentru ca mai toti au fost jupuiti si jefuiti chiar de dezvoltatori si sau jmecherit si ei si tin cu banii din scurt situatia , chiar daca lucreaza aproape moka , nu sunt destul de pregatiti sa infrunte un milionar si sa adune evidente ale intelegerilor , mailuri , chitante , schimbari de situatii pe teren fata de contract , si mai rau este ca nu incaseaza pentru manoperele facute in plus fata de contract .


                    nu zic ca ar fi corect sa castige ambele parti din diferenta ramasa de la teren , constructie si vanzare , pentru ca ambele parti , atat clientul cat si constructorul sunt implicati in aceasta afacere .

                    dar nici unul sa stea cu burta plina ca a mai prostit un fraier iar celalalt sa stea cu burta lipita de coloana ca nici putinul ala ce il avea de primit nu le-a mai incasat .



                    in fine , .......... e dea dreptul dureros ca in romania poate face constructii oricine !




                    in cazul in care numai constructorii ar face constructii , 93 de euro pe metru ar fi pomana !!!!! sau nu ar fi preturile aste de nimic pentru manopera .




                    ” SUCCESURI ”[/QUOTE]
                    Ultima editare de provilla; 01.ian.2015, 20:41.
                    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6698

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      Postat în original de provilla
                      in fine , .......... e dea dreptul dureros ca in romania poate face constructii oricine !
                      [/QUOTE]

                      Chiar ca e dureros ; nu exista nimic sa impiedice hotia ...
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 595

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Postat în original de emanuelguzu
                        Pretul este de 93e /mp + tva pentru manopera (Doar in cazul in care clientul cumpara materiale pe alta firma)
                        Pretul pare putin "piperat" dar este rezultatul serviciilor de calitate si a costurilor administrative (lucram cu acte in regula)
                        Ma tem ca nu inteleg.
                        Inteleg totusi ca preferati sa lucrati cu materialele dvs. In acest caz va rog sa-mi transmiteti o oferta completa (material+manopera) pentru lucrarile solicitate (avand in vedere ca aveti toate datele va rog sa faceti dvs. calculele aferente si sa-mi dati o cifra finala care sa includa si termosistemul si sa nu lase loc de "alte cheltuieli").
                        Multumesc.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • provilla
                          Membru marcant
                          • 23.mar.2010
                          • 647

                          #13
                          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          clientii vor constructori buni , insa acestia existenti sunt pe duca pentru ca nu isi mai permit sa se documenteze , sa tina pasul cu tehnologia din cauza timpului care compenseaza cu preturile si concurenta neloaiala , pentru ca se lupta se existe .

                          un constructor fara experienta si la ananghie , accepta orice ! si intra in competitie cu un constructor bun cu experienta si ani de munca si studii , care fireste au fost ani care el a investit sa fie cine este .

                          acel constructor la ananghie nu are mama nu are tata , daca nu ii iese treaba merge mai departe , gaseste alta gasca ..........


                          culmea e ca tocmai aici clientul este cel care pierde , insa lumea priveste doar pe termen scurt din cauza saraciei sau a nestiintei .


                          stau cate odata si ma uit in jurul meu la cladiri care au fost construite acum 50- 100 de ani cu o tehnologie mai putin avansata si ma mununez ce opere de arta sau putut face .


                          ma uit la unii constructori in ziua de azi si vad ca nici macar cu ruleta nu stiu sa masoare , sa nu mai zic alte metode mult mai performante , nu folosesc cumpana , nu stiu matematica .......

                          cum se poate constructii fara matematica si fara masuratori ?


                          ne mai miram de ce e egrasie , sau de ce se jupoaie varul de pe pereti ? , de ce se defecteaza o pompa , sau de ce se infunda canalizarea ?
                          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1026

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosiste

                            Postat în original de mbostangiu
                            Ma tem ca nu inteleg.
                            Inteleg totusi ca preferati sa lucrati cu materialele dvs. In acest caz va rog sa-mi transmiteti o oferta completa (material+manopera) pentru lucrarile solicitate (avand in vedere ca aveti toate datele va rog sa faceti dvs. calculele aferente si sa-mi dati o cifra finala care sa includa si termosistemul si sa nu lase loc de "alte cheltuieli").
                            Multumesc.
                            Exista varianta de a cumpara dumneavoastra materialele dar trecute prin firma noastra ,pretul ramane acelas 93e /mp
                            In cazul in care alegeti sa cumparati materiale fara factura sau pe persoana fizica pretul pentru manopera este de 93e+tva /mp manopera
                            Pretul este 93e/mp + 18e/mp termosistem/mp manopera fatada finisata la gata
                            In cazul in care dumneavoastra cumparati materiale pe persoana fizica sau pè alta firma puteti obtine pretul de 93e/mp fara tva ,doar daca cumparati dumneavoastra materiale dar cu factura pe firma noastra.

                            Comentariu

                            • cad
                              Incepator
                              • 16.oct.2006
                              • 78

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu

                              In cazul in care dumneavoastra cumparati materiale pe persoana fizica sau pè alta firma puteti obtine pretul de 93e/mp fara tva ,doar daca cumparati dumneavoastra materiale dar cu factura pe firma noastra.[/QUOTE]

                              distept constructor !! deci 93 eur plus tva manopera (115,32) si materiale cumparate să fie pe firma ta... deci 24% din valoarea materiallelor.........intră deducere la tine

                              halal constructor !!! găsesti multzi fraieri ..???/!!!!!!!!!!!!!!!!

                              Comentariu

                              Procesare...