Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #76
    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    Produsele la " raft " au un pret destul de mare ( adaos comercial ) . O firma cand cumpara de la producator , cumpara cu un pret apropiat de cel de productie doar in cazul in care acea firma are rulaj mare . De ex , eu trebuia sa cumpar vopseaua lavabila de exterior pt casa iar mie , ca si persoana fizica care cumpara pentru prima data pretul pe galeata era de sa zicem 170 lei , firma care deja cumpa de la ei cantitati deloc neglijabile , cumpara vopseaua respectiva la un pret de 120 lei , pretul la " raft fiind de 170 lei . Acuma depinde de firma , daca ei sunt dispusi sa ti ofere pretul platit de ei sau pretul la raft si sa castige diferenta , aici e problema . In cazul meu , particular , fiind vorba de o cunostinta apropiata am beneficiat de acea reducere ; in cazul general , firmele prefera sa castige din 2 parti , odata la pretul materialelor achizitionate si odata la manopera insa asta nu afecteaza direct pe beneficiar pentru ca , daca ar fi pus in situatia sa si cumpere singur materialele , dupa cum am spus de la raft , nici n ar stii de posibilitatea reducerii preturilor !
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      #77
      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      Aveti dreptate dar in mica masura.
      Pentru materialele de constructii merg la cumparaturi la depozite la care din start sunt excluse preturile "la raft". Apoi cantitatile nu sunt chiar mici (de ordinul zecilor-sutelor de metri cubi de beton, zecilor de tone de otel, zecilor de metri cubi de caramida, lemn samd) E clar ca nu pot obtine discounturile firmelor de constructii insa diferentele sunt doar de ordinul a 2-3 procente. Din cate imi dau eu seama exista 3 niveluri de pret (1 - "la raft"; 2 - "en gros" si 3 - "distributie") iar intre nivelul 2 si 3 diferentele de pret sunt mici pentru ca vorbim totusi de cantitati mari.
      Mai este o chestie de care trebuie tinut cont si anume faptul ca "e foame de bani". La nivel 3 - "distributie" se lucreaza pe baza de contract si termen de plata pe cand eu pot accesa nivelul 2 - "en gros" iar furnizorul primeste cash ceea ce este foarte important in zilele astea, atat de important incat clienti ca mine sunt cautati de furnizori.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        #78
        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Bine ... recunosc ca furnizorii cauta clienti ca mine dar nu chiar asa de chitrosi .
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #79
          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          Toti cumparatorii cauta discount , e ceva absolut normal insa diferenta discontului de la o persoana care cumpara 1 data in toata viata lui si o firma care cumpara regulat in fiecare an sau chiar trimestrial , e ceva .
          Doamne ajuta sa primiti discount cat mai mare ; eu numa am facut o afirmatie din cele cunoscute de mine , in rest fiecare cum sta cu norocu' !
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Traian 72
            Incepator
            • 09.ian.2015
            • 28

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Postat în original de mbostangiu
            Buna ziua,
            Va multumesc tuturor pentru sfaturi si oferte.
            Am "batut palma" cu o echipa, in mare detaliile sunt stabilite si in urmatoarele zile, dupa ce stabilim exact conditiile in care lucram revin cu detalii.
            Vreau sa multumesc in mod special lui Traian 72 care a fost singurul ofertant de pe forum care a studiat atent proiectul, a facut o oferta coerenta si sustinuta (pe care am refuzat-o din motive de contraoferta mai jos ca valoare). Mai mult Traian 72 mi-a atras atentia asupra unor greseli si inadvertente din proiect.
            Inca o data, Multumesc.
            Cu foarte multa placere ,i-ti multumesc si eu pentru interesul de a colabora chiar daca nu am ajuns pe aceeasi lungime de unda ,asta e democratia de tip cerere si oferta , am incredere in "epoca lucrului bine facut " si in migratia "pamblicarilor" (a se citi meseriasi de doi lei ,betivi si lenesi) catre munca campului .

            Comentariu

            • gogonelviorel
              Incepator
              • 15.feb.2015
              • 6

              #81
              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              buna seara , as fi interesat si eu de ridicarea casei, de acest proiect astept saimi trimite-ti proiectul pe mail: viorel_vio81@yahoo.com si apoi putem discuta si de pret, oricum 93de e /mp la rosu e foarte mult. astept mailul dumneavoastra si pe urma discutam mai multe aspecte. va salut cu stima , viorel

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #82
                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                Am inceput constructia. Santurile de la fundatie si beciul sunt sapate, turnat betonul de egalizare.
                Saptamana viitoare am prima faza determinanta cu ISC la armarea fundatiei. Deja regret ca am facut anuntul de incepere a lucrarilor pentru ca am sentimentul ca sunt privit ca un "bun de plata" pentru toata lumea care a fost anuntata ca am inceput constructia (sper sa ma insel)
                Echipa este OK, stiu ce au de facut si se misca bine. Desigur ca daca nu stai cu ochii pe ei "pleaca dupa ureche" insa mi-am asumat aceste batai de cap.
                Pana acum au refacut 2 grinzi de fundatie pentru care pana la urma s-a dovedit ca aveau dreptate si dupa discutii cu dirigintele de santier si proiectantul am primit dispozitie de santier sa facem cum au propus ei (o bila alba pentru constructor)
                Dirigintele de santier e experimentat si are rabdare sa le explice ce si cum trebuie sa faca.
                Neprevazute pana acum:
                - denivelare teren aproximativ 40 cm care a insemnat santuri de fundatie mai adanci cu 30 cm in medie, pamant de excavat in plus, beton de egalizare mai mult (8 mc)
                - RTE (speram sa nu fie necesar insa mi-a fost recomandat de inspectorul de la ISC) mi-a cerut 200 lei si sper sa nu "ma faca" de mai mult.
                - angajarea constructorilor este foarte complicata astfel incat am renuntat (pe langa taxe trebuie o gramada de chestii pe care pur si simplu nu le pot face: hartogaraie la institutiile statului, analize medicale la angajati, instalare program revisal pe calculator si operare, pontaj, state de plata, bla bla bla am o lista intreaga facuta parca sa te indrepte in directia ilegala.
                - echipa a incercat sa ma determine sa inchiriez popi insa le-am reamintit intelegerea initiala
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #83
                  Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Puneti si niste poze va rugam .
                  Si cred ca ar fi benefic sa incepeti un nou topic cu prezentarea viitoarei case , etape poze multe multe si detalii
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    #84
                    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    Ceva poze.
                    Nimic spectaculos inca.
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150320_172517.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	375,8 KB 
ID:	621053Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150322_131011.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	582,0 KB 
ID:	621054Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150322_131022.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	590,3 KB 
ID:	621055Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150322_131042.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	462,2 KB 
ID:	621056
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • picamaru
                      Incepator
                      • 18.nov.2010
                      • 2

                      #85
                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      vezi cu cine lucrezi .Un sfat prietenesc evita Total General Construct patron dinu stelian ,un colorat din Bolintin tepar de meserie

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru Marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 594

                        #86
                        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Lucrez cu o echipa de la Buzău. Pana acum totul OK. Azi am avut faza determinanta pentru armarea fundatiei. ISC nu a venit însă dirigintele de șantier e mulțumit iar proiectantul de rezistenta a zis ca am noroc de echipa buna. Mâine torn talpa de la fundație iar săptămâna viitoare armare lucram la elevatie.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • florin_scar
                          Incepator
                          • 07.apr.2015
                          • 1

                          #87
                          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          Va salut domnul mbostangiu!
                          Anul urmator pe timpul asta vreau si eu sa ma apuc de constructia unei casute P+M 130mp construiti (amprenta 65mp) in Domnesti-Teghes! Sunt si eu nou implicat in domeniul constructiilor, fiind un tanar inginer in instalatii, insa nu am foarte multe cunostiinte in domeniu si nici o foarte mare experienta. Ma intereseaza daca imi puteti da un nr. de contact al dumneavoasta si al echipei cu care lucrati. Ma intereseaza sa iau deja legatura (stiu ca e destul de devreme dar..) cu o echipa de constructii pe care as fi foarte bucuros sa o vad cum pune in executie materialele pentru o casa, sa vad stilul de a lucra daca respecta in tocmai proiectul tehnic si ce trebuie facut exact la o casa. Sunt destul de sceptic in privinta echipelor de constructii (cu toate ca as prefera sa lucrez cu una si nu cu o firma din motive financiare) insa in situatia in care as asista la o lucrare executata de ei si as fi incantat de felul in care isi fac treaba atunci as putea sa imi inving asa zisa "teama" de a lucra cu o echipa.
                          Cu alte cuvinte ce ma intereseaza este pretul manoperei pe care l-ati negociat cu ei si ma mai intereseaza (asta doar in cazul in care dumneavostra ii recomandati) sa vin sa vad lucrarea pe care o executa pentru dumneavoastra.
                          Va multumesc anticipat si sper ca nu v-am deranjat cu rugamintea !

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            #88
                            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            0742041451
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • mirceaknap
                              Living Legend
                              • 05.mar.2011
                              • 1414

                              #89
                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              Postat în original de mbostangiu
                              Lucrez cu o echipa de la Buzău. Pana acum totul OK. Azi am avut faza determinanta pentru armarea fundatiei. ISC nu a venit însă dirigintele de șantier e mulțumit iar proiectantul de rezistenta a zis ca am noroc de echipa buna. Mâine torn talpa de la fundație iar săptămâna viitoare armare lucram la elevatie.
                              Totusi...
                              Foto se poate?

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1414

                                #90
                                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                Postat în original de mbostangiu
                                Ceva poze.
                                Nimic spectaculos inca.
                                [ATTACH=CONFIG]88927[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88928[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88929[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88930[/ATTACH]
                                Etrieri OB37 - 6 mm ?
                                PC 52 - 10 mm pt armatura stlpilor?

                                Comentariu

                                Procesare...