Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1685

    Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    Postat în original de mbostangiu
    OK! Unii dintre colegii de forum se vor bucura chiar daca in realitate nu exista motiv.
    M-a parasit si al 2-lea constructor. Cauza divortului cred ca a fost neputinta de a face treaba de calitate pentru ca bani le-am dat cat au cerut, inclusiv avans si peste toate astea am acceptat si o renegociere destul de consistenta. La acesta nu cred ca am pierdut bani insa am ramas iarasi cu caruta-n drum si nu imi convine.
    Am hotarat sa dau nume poate ajuta pe cineva.
    Primul constructor (teparul) este STELICA BALALAU de la BUZAU (coleg de forum cu noi sau cel putin vizitator, ii doresc pe aceasta cale sa fie tratat de ceilalti cum m-a tratat el pe mine).
    Al 2-lea constructor (neputinciosul) este DESPA DUMITRU de la BOLINTIN. L-am botezat "neputinciosul" insa sunt convins ca ar fi devenit si el "teparul" daca "puneam botu" la ce vroia referitor la avans si esalonare plati.
    Nu stiu de ce dar am senzatia ca nu imi face bine expunerea situatiei pe forum insa nu am de gand sa renunt.
    Acum cred ca mai am de lucru cam 3 saptamani (daca gasesc o echipa serioasa de 5-6 oameni) si astept raspuns de la 2 constructori care au vizitat locatia. Mai vorbim cand termin (vara asta sper).
    E foarte bine ca le faceti cunoscute performantele respectivilor "meseriasi". Eu i-as populariza si pe feisbuc.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Traian 72
      Incepator
      • 09.ian.2015
      • 28

      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      Cu parere de rau constat ca unii au impresia ca pot construii in suturi dand afara 2-3 echipe in speranta ca vor economisii o bruma de bani pe care Dumnezeu le-o va lua cu prima ocazie (poate de trei ori) eu personal inainte de fiecare negociere ,ma rog ,iar orice se va materializa in urma negocierii e voia domnului si-mi duc lucrarea la bun sfarsit; multumesc Domnului ca ma fereste de tepari si am de lucru atat cat pot duce ,in prezent lucrez tot la cineva (la a doua mana) care a renuntat la o echipa certata cu" Pitagora",
      si cu ajutorul lui Dumnezeu voi mai trece inca o "casa la gata" in "caietul lucrarilor finalizate" Personal am evaluat aceasta lucrare si am spus ca nu e omeneste posibil a se executa sub pretul oferit de mine; se pare ca domnul Marius pana in prezent nu a gasit "supermeni" ; Marius iti doresc succes in slalomul pe care-l faci si indelunga rabdare.

      Comentariu

      • georgeflorin
        Membru Marcant
        • 15.sep.2009
        • 304

        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Postat în original de Traian 72
        Cu parere de rau constat ca unii au impresia ca pot construii in suturi dand afara 2-3 echipe in speranta ca vor economisii o bruma de bani pe care Dumnezeu le-o va lua cu prima ocazie (poate de trei ori) eu personal inainte de fiecare negociere ,ma rog ,iar orice se va materializa in urma negocierii e voia domnului si-mi duc lucrarea la bun sfarsit; multumesc Domnului ca ma fereste de tepari si am de lucru atat cat pot duce ,in prezent lucrez tot la cineva (la a doua mana) care a renuntat la o echipa certata cu" Pitagora",
        si cu ajutorul lui Dumnezeu voi mai trece inca o "casa la gata" in "caietul lucrarilor finalizate" Personal am evaluat aceasta lucrare si am spus ca nu e omeneste posibil a se executa sub pretul oferit de mine; se pare ca domnul Marius pana in prezent nu a gasit "supermeni" ; Marius iti doresc succes in slalomul pe care-l faci si indelunga rabdare.
        ...ce pot sa zic , ii clar . AMIN

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          @traian72
          Cumva invoci divinitatea în mesajul tău să mă pedepsească? Pentru ce? Care este păcatul meu?
          Am plătit prețul stabilit. Da, cu țeparul am negociat la modul "uite Stelica, am oferta pentru lucrările astea cu suma asta, te bagi?". Și Stelica a zis DAAAAAA. Să mai adaug ca aveam mare încredere în el, ca se juca împreună cu soția mea când aveau 5 ani, că neamurile de la țară îl lăudau, că aș fi avut încredere la acel moment sa plătesc toți banii în avans? Da asta este vina mea, mi-o asum și plătesc pentru ea.
          Cu neputinciosul discuția a fost și mai simpla: a venit a văzut a cerut am plătit, a cerut mai mult mai mult am plătit, a vrut renegociere și am acceptat cu condiția plății la final așa ca a plecat.
          Prețul tău nu am putut sa-l plătesc. Așa erau condițiile la acel moment. Poate ca în final voi ajunge sa plătesc prețul tău însă nu văd cu ce am greșit în fața lui Dumnezeu.
          În concluzie mă supun justiției divine dar în același timp îi dau dracului pe oamenii de "cacao" cu care am construit până acum. Ambii m-au înșelat.
          Nu sunt prea citit în domeniu însă nu sunt nici ateu și mă las în voia lui Dumnezeu.
          Sa arunce primul cu piatra cel fără de păcat.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • Traian 72
            Incepator
            • 09.ian.2015
            • 28

            Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Sunt prea mic si prea pacatos sa pot" invoca" divinitatea si aluzia de care vorbesti nu era la adresa ta,(am simtit un oarece dispret din partea lui fanero la adresa breslei in care-mi desfasor activitatea )sincer imi pare forte rau ca trebuie sa treci prin asa ceva,poate ca nu meriti dar de cele mai multe ori Domnul ne da incercari pentru a ne apropia mai mult de el, din pacate multi cand dau de greu procedeaza invers ; pune-ti increderea in Dumnezeu si nu te indoii de puterile Lui ; am sa ma rog si pentru tine. Amin.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              OK. M-am mai liniștit.
              Din păcate realitatea în care trăim ne aduce în situația asta. Sunt convins ca fanero vorbește din experiența și iată ca nici eu nu aș putea recomanda cuiva un constructor și nici nu văd recomandări pe forum. Poate ca sunt și beneficiari ne buni însă cred totuși ca problema e la constructori și DA, ai dreptate nu e corect sa băgăm toți constructorii în aceiași oală cu atât mai mult cu cât tepele pe care le dau țin de calitatea de OM și nu de calitatea de constructor.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • Traian 72
                Incepator
                • 09.ian.2015
                • 28

                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                Astazi am fost contactat pentru a continua o alta lucrare lasata de "meseriasi" din pacate daca ne vom intelege la pret il voi amana pentru 15 august se pare ca e dispus sa astepte fiind vorba de o lucrare complexa de consolidare plus restaurare ,sincer sufar cand aud ca exista oamani dispusi sa plateasca si nu au cui si mi-e dor de o lucrare "provocatoare" la care sa bat primul tarus si la final sa intru in casa in varful picioarelor (ca propietarul doarme) sa fac ultimile retusuri la jaluzele dupa care sa ne luam ramas bun cu zambetul pe buze

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2491

                  Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Postat în original de Traian 72
                  am simtit un oarece dispret din partea lui fanero la adresa breslei in care-mi desfasor activitatea
                  Imi pare rau dar eu sunt ateu.
                  Asa ca, nu dipretuiesc breasla constructorilor.
                  Ii urasc pe tepari si pe "meseriasii cantrafacuti", si, din pacate, am avut parte de si asa ceva.
                  Dispretuiesc "meseriasii" care nu stiu altceva decat sa se laude ce "destepti si frumosi" sunt ei, ce de lucrari au executat in Italia, Spania, Portugalia sau in alte state europene, iar cand ii pui la munca iti raspund: "da ce Domnu' eu am timp sa fac asa cum vrei mata", ma asteapta si alte lucrari.
                  Dispretuiesc "meseriasii" care cer avans si pe urma nu stiu cum sa te pacaleasca, "sa dea rasol". sa-ti ia banii, de parca tu i-ai furat, si sa plece. Nu conteaza daca dupa aia trebuie sa mai platesti odata lucrari executate prost.
                  Asa ca, poti sa te rogi pentru "sanatatea" acestora.

                  Comentariu

                  • Traian 72
                    Incepator
                    • 09.ian.2015
                    • 28

                    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    Asteptam si noi vesti bune sper ca nu ai probleme te putem ajuta ;eu personal de maine sunt in Bragadiru ;se pare ca lucrarea de consolidare a picat (detaliile sunt delicate ,constructorii nu sunt demni de a dormii in casa si ar fi trebuit sa fac cort ;e la 60 de Km de casa si nu-mi permit naveta in rest lucrarea era impecabil lucrata pana la stadiul la care am vazut-o 'sper sa gaseasca pe cineva din apropiere) asa ca daca nu bat palma la finisaje din 15 august sunt liber.

                    Comentariu

                    • andymihail
                      Incepator
                      • 24.iul.2015
                      • 1

                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      Pentru dnul Traian 72: cum pot lua legatura cu dvs?

                      Comentariu

                      • Traian 72
                        Incepator
                        • 09.ian.2015
                        • 28

                        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Stiu ca e of topic dar pentru cei interesati 0749303955.
                        multumesc Marius pentru oportunitate.

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru Marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 594

                          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          Pot trage linie acum la 5 luni și jumătate de la începuturi. Am finalizat construcția la roșu. Cost total materiale plus manopera 130 euro/mp. Am inclus în banii ăsta și țepele si greșelile și pierderile ... tot.
                          Probabil ca dacă as începe construcția încă o data as proceda puțin altfel, as evita multe greșeli și as ieși cel puțin cu 10% mai ieftin, cu 2 luni mai repede și cu 200% mai puțin consum nervos.
                          Mă consolez cu gândul ca am făcut treabă bună până la urmă.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2491

                            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            Postat în original de mbostangiu
                            Am finalizat construcția la roșu. Cost total materiale plus manopera 130 euro/mp.
                            Este un pret bun pentru etapa asta
                            Postat în original de mbostangiu
                            Mă consolez cu gândul ca am făcut treabă bună până la urmă.
                            Daca esti multumit, restul nu mai conteaza.
                            Succes in continuare si cat mai puțin consum nervos.

                            Comentariu

                            • Crevio
                              Incepator
                              • 15.ian.2015
                              • 9

                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              Postat în original de Traian 72
                              Stiu ca e of topic dar pentru cei interesati 0749303955.
                              multumesc Marius pentru oportunitate.
                              In atenția celor care sunt interesați de al angaja acest individ Traian72, el si fratele lui geamăn Mihai sunt niște jigodii si impostori, cer bani in avans si pe urma fug de la lucrare lăsând o neterminata, nu recunosc înțelegerea inițială, cer bani in plus , fac lucrări de mântuială ft prost executate, nu va lăsat prostiti de poveștile lor cum ca ar fi credincioși de nu știu care si de citatele lor din biblie, SUNT DOAR NIȘTE HOȚI ORDINARI ,cei care vor sa vadă adevarata lor meserie sa m-a contacteze

                              Comentariu

                              • fanero
                                Living Legend
                                • 02.aug.2008
                                • 2491

                                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                @Crevio.
                                Multumim pentru mesaj.
                                Poate asa scapam si de tepari.

                                Comentariu

                                Procesare...