Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • 31ionut31
    Incepator
    • 22.ian.2015
    • 66

    #46
    Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

    Postat în original de lemnaru gabriel
    scara interioara din beton , placata pe treapta cu parchet din lemn masiv si contratreapta cu piatra naturala....... balustrada din lemn si sticla ...[ATTACH=CONFIG]88060[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88061[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88062[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88063[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88064[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88065[/ATTACH]
    forte frumoase felicitari, imi puteti spune va rog ce inaltime aveti intre parter si placa, si ce latime lungime aveti la spatiul gol de la placa etaj pentru realizare Scara ?? Aveti 2-2 m sau mai mult? Va multumesc pt poze.

    Comentariu

    • Radulian
      Membru Marcant
      • 03.apr.2012
      • 319

      #47
      Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

      Postat în original de 31ionut31
      As dori la usa centrala de la intrare Sa punem o usa si o jumatate , o Sa pun poze mai jos... Cine imi poate spune cam ce dimensiuni spatiu trebuie lasat liber pt o astfel de usa???[ATTACH=CONFIG]88054[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88054[/ATTACH]
      recomandarea mea este sa nu ti montezi usa la intrare cu puiet, in timp nu se va mai inchide bine si vei avea probleme cu "curentul".
      Dimensiunea golului de usa trebuie sa fie 1,4m.
      Iti poti monta o usa normala (poate putin mai lata) insa cu un geam pentru a putea intra lumina in hol.

      Comentariu

      • smeagle
        Membru Marcant
        • 15.ian.2013
        • 550

        #48
        Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

        scara de felul cum ai facut nu este o scara comoda , si la montajul balustradei o sa fie fff nasol si va arata si urat pentru ca va avea o panta foarte abrupta pe curba, trebuia sa faci scara cu palier la mijloc

        Comentariu

        • lemnaru gabriel
          Incepator
          • 05.ian.2012
          • 22

          #49
          Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

          ca sa fac o scara cu treapta de odihna ar fi trebuit sa am si spatiul necesar ha ....
          cat despre balustrada , nu se intoarce deloc pt ca am renuntat de tot sa montez in jumatatea de jos a scarii orice fel de balustrada ...doar asa ca sa nu fie ,,fff nasoala,, si nu cumva sa arate urat,,

          Comentariu

          • lemnaru gabriel
            Incepator
            • 05.ian.2012
            • 22

            #50
            Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

            intre parter si placa sunt 2,85 m, latimea golului de scara este 2,25 m iar lungimea nu mi aduc aminte .
            daca te ajuta cu ceva , ceea ce mi amintesc este ca treptele au 17cm inaltime si 25cm latime ....

            Comentariu

            • 31ionut31
              Incepator
              • 22.ian.2015
              • 66

              #51
              Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

              Postat în original de lemnaru gabriel
              intre parter si placa sunt 2,85 m, latimea golului de scara este 2,25 m iar lungimea nu mi aduc aminte .
              daca te ajuta cu ceva , ceea ce mi amintesc este ca treptele au 17cm inaltime si 25cm latime ....
              chiar de mare ajutor, iti multumesc Gabriel.

              Comentariu

              • 31ionut31
                Incepator
                • 22.ian.2015
                • 66

                #52
                Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                Salutari la toata lumea de pe forum, mare rugaminte...cine imi poate da 2-3 sfaturi /idei cu privire la punerea tabloului principal electric in casa,sau sa punem 2 unul la parter si unul la mansarda??? Abia ieri au venit cei de la e-in si mi-au montat stalpul iar de la stalp pana la casa voi trage pe sub Pamant pana la casa.Care ar fi adancimea ideala pentru santul cablului ???

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2494

                  #53
                  Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                  Postat în original de 31ionut31
                  Care ar fi adancimea ideala pentru santul cablului ???
                  Adancimea de pozare a cablurilor in pamant, masurata de la suprafata solului este de minim 70 cm.
                  Cablurile asezate in pamant se instaleaza in sant pe un strat de nisip de 10 cm si se acopera cu un alt strat de nisip, peste care se aseaza un strat de caramizi.
                  (sau strat de nisip de 10 cm - cablu - strat de nisip de 10 cm - strat de pamant de 20-30 cm - banda de avertizare din plastic de culoare galbena)
                  La intrarea in cladiri se poate reduce adancimea de pozare, pe portiuni scurte, sub 5 m.

                  Comentariu

                  • 31ionut31
                    Incepator
                    • 22.ian.2015
                    • 66

                    #54
                    Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                    Ok am inteles deci trebuie sa sapam un sant de 80-90 cm si punem nisip , dar ma gandeam sa bag cablul printr-o protectie tip tub flexibil de PVC , este bine? Si ce tip de cablu este indicat sa folosim? Cel care vine sa imi trage curentul mi-a zis ca va folosi cablu subteran NA2XABY 3x25 mm, este Bun sau ce sa fac?

                    Comentariu

                    • 31ionut31
                      Incepator
                      • 22.ian.2015
                      • 66

                      #55
                      Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                      Am pus pe net cod cablu asta si Nu prea vad detaliile acestuia...doar ca este ALUMINIU ...intrebare Nu ar fi mai indicat un cablu Din cupru tot Din 3 fire de 25 cu protectie Din folie de ALUMINIU ??? Nu stiu exact despre ce este vorba , nici Nu am habar cam ce pret ar avea una asemenea cablu, imi trebuie 25-30 metri .

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2494

                        #56
                        Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                        Dimensiunea cablului de alimentare de la BMP la casa (inteleg ca despre asta vorbim) depinde de datele electroenergetice de consum.
                        La mine la casa, in proiect, pentru:
                        - putere instalată Pi = 24,3 kW ;
                        - putere maximă simultan absorbită Pa= 13,16 kW ;
                        - curentul de calcul Ic = 23,77 A
                        s-a propus un cablu de tip CYY5x6 pozat în tub de protectie.
                        Ca sa nu mai montez si un tub de protectie, am inlocuit cablul CYY5x6 cu cablu CYABY-F 5x6 (la pretul de 16 lei/ml cu TVA).

                        Ce tip de cablu aveti prevazut in Proiectul tehnic al instalatiilor?

                        Comentariu

                        • 31ionut31
                          Incepator
                          • 22.ian.2015
                          • 66

                          #57
                          Re: Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                          Postat în original de fanero
                          Dimensiunea cablului de alimentare de la BMP la casa (inteleg ca despre asta vorbim) depinde de datele electroenergetice de consum.
                          La mine la casa, in proiect, pentru:
                          - putere instalată Pi = 24,3 kW ;
                          - putere maximă simultan absorbită Pa= 13,16 kW ;
                          - curentul de calcul Ic = 23,77 A
                          s-a propus un cablu de tip CYY5x6 pozat în tub de protectie.
                          Ca sa nu mai montez si un tub de protectie, am inlocuit cablul CYY5x6 cu cablu CYABY-F 5x6 (la pretul de 16 lei/ml cu TVA).

                          Ce tip de cablu aveti prevazut in Proiectul tehnic al instalatiilor?
                          Nu am Proiectul tehnic al instalatiilor...am facut doar proiectul necesar eliberarii autorizatiei de constructie DTAC ......

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2494

                            #58
                            Răspuns la: Re: Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                            Postat în original de 31ionut31
                            ...am facut doar proiectul necesar eliberarii autorizatiei de constructie DTAC ......
                            Ar trebui sa cuprinda aceste informatii.

                            Comentariu

                            • 31ionut31
                              Incepator
                              • 22.ian.2015
                              • 66

                              #59
                              Răspuns la: Re: Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                              Nu stiu dar am luat mare teapa de la proiectantul ce mi-a facut proiectul casei....mi-dat 2 copii Proiect si cam atat, chiar si dupa avize de la mediu si è-on tot Eu am pierdut zile pe la ghisee.Asta e sau poate Nu stiu Eu unde sa ma uit in Proiect.

                              Comentariu

                              • 31ionut31
                                Incepator
                                • 22.ian.2015
                                • 66

                                #60
                                Răspuns la: Re: Răspuns la: Detalii realizare casa familie P-M (proprietar)

                                Oricum cel mai bine e Sa contactez un Electrician specializat care o sa imi faca o schema cu reteaua de curent( prize,becuri) a casei mele,si cred ca in functie de necesarul de consum al casei imi va indica un cablu potrivit pentru a trage reteaua de la stalp pana la casa. Ce sfaturi imi dati cablu Din cupru sau aluminiu???

                                Comentariu

                                Procesare...