Casa P+M sau doar P! Pareri!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2471

    #16
    Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

    Postat în original de Ursu82_kiki
    sa fac o casa cum imi doresc din bugetul care il am si anume 35.000€! Lucru care il vad nerealizabil cu ce preturi se circula! Adica o fac, dar doar la rosu!
    Aveti dreptate, pentru constructia la rosu va incadrati in buget.
    Functie de finisaje, mai adaugati vreo 20.000€ -25.000€.
    Si asta "daca nu te rupi in figuri".
    Am vrut doar un studiu de opinii sa vad de care ma apuc......
    Si la ce concluzie ati ajuns?
    Ce veti alege: parter, parter+mansarda sau parter+etaj?

    Comentariu

    • Ursu82_kiki
      Incepator
      • 05.mai.2013
      • 67

      #17
      Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

      Voi alege parter cu mansarda, cu peretii de deasupra parterului ridicati macar 1 metru, sa pot construi ceva pe mijloc si in extreme sa ramana un mic spatiu de depozitare! In opinia mea voi incepe cu peretii camerei din tavanul inclinat de undeva de la 2metri ca sa pot face un tavan drept(aproximativ) si sa-l pot izola de doua ori! Odata izolat la tabla, dupa care perna de aer si odata izolat la tavanul drept! IN felul asta ma gandesc ca o sa diminuez din efectul de sera! Optez si pentru varianta asta ca, cred eu ca in felul asta poate reusesc sa termin parterul sau macar pe aproape si sus sa fac in timp! Adica sa am unde dormi si deasupra cand va mai fi posibilitate! Ce parere aveti?
      Oricum daca nu as fi limitat de bani as alege fara sa stau la discutii casa la parter cu un garaj atasat de casa cu legatura comuna! Se poate si la cea cu mansarda garaj atasat, dar nu o sa ma incadrez in buget! Asa ca renunt la garaj in favoarea unei camere!

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6863

        #18
        Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

        Postat în original de Ursu82_kiki
        ..... Odata izolat la tabla, dupa care perna de aer si odata izolat la tavanul drept! ......
        Asa ca renunt la garaj in favoarea unei camere!
        Acolo nu este nici o " perna de aer " ci este ventilatia acoperisului , deci 0 termoizolatie ; termoizolatia o faceti intr un singur strat gros de minim 20 cm ( eu am 20 cm si nu este suficient , mai trebuie sa completez ).
        Garajul se poate alipi casei ulterior , (intr o laterala unde nu sunt geamuri sau chiar de sine statator daca permite terenul ) in prima faza gen terasa cu acoperis si pana la urma se poate inchide cu pereti - nu trebuie fundatie deci nu trebuie proiect /aprobari etc
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Ursu82_kiki
          Incepator
          • 05.mai.2013
          • 67

          #19
          Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

          Da, la un acoperis nu este suficient 20cm! Undeva de la 30cm in sus, se simte bine! Da cu garajul, ar merge atasat si dupa, dar ar trebui gandit dinainte si inclus in proiect sau facut in asa fel proiectul incat sa-ti permita sa-l atasezi dupa! Adica, daca intri din garaj in casa sa intri intr-un hol ceva! Ma refer la orientarea camerelor in viitoarea atasare a unui garaj!
          Cam ce temperaturi sunt cu izolatia de 20? Se poate sta acolo, sau te coci?

          Comentariu

          • sonne
            Incepator
            • 24.aug.2009
            • 54

            #20
            Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

            Alegerea nu este deloc simpla, depinde de foarte multi factori: numarul persoanelor care vor locui permanent in casa, tabieturile familiei, suprafata terenului si eventualele restrictii etc etc etc. Mai sus, cineva scria de zonare seara/zi iar altcineva a sarit sa-i spuna ca e o aberatie. Nu pot decat sa zambesc ...
            Vorbeste cu un arhitect, e singurul in masura sa-ti raspunda la toate intrebarile tale si mai ales, sa te ajute in alegerea solutiei corecte pentru tine. Am spus "solutia corecta pentru tine" pentru ca nu exista un raspuns unanim valabil pentru intrebarea P sau P+M sau P+E.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6863

              #21
              Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

              Fiind tabla invelitoarea - nu stiu , dar cum am eu placi bituminoase - se face cald vara dar nu extrem , oricum 20 cm sunt insuficienti ... problema este iarna nu vara
              Proiectul casei se face de asa maniera incat sa se poata atasa ulterior garajul ; dar nu trebuie inclus neaparat in proiect - parerea mea
              Ultima editare de coby; 24.ian.2015, 12:46.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6863

                #22
                Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

                Postat în original de sonne
                Mai sus, cineva scria de zonare seara/zi iar altcineva a sarit sa-i spuna ca e o aberatie. Nu pot decat sa zambesc ...
                Daca citeai mai atent de "zonarea " zi / seara vedeai ca am spus ca este posibila si la o casa parter .... nu cum zicea " citatul " ca este avantajul caselor cu mansarda , dar asa este citim pe jumatate fara sa intelegem nimic ...
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2471

                  #23
                  Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

                  Postat în original de Ursu82_kiki
                  Cam ce temperaturi sunt cu izolatia de 20? Se poate sta acolo, sau te coci?
                  La mine in pod (cu izolatie 15 cm intre grinzi si folia anticondens), fara nici o sursa de caldura cu exceptia caldurii pe care o radiaza un cos din tabla izolat, iarna asta am avut intre 8 si 14 grade Celsius.
                  Nu stiu cum este vara.
                  O sa vedem.

                  Comentariu

                  • Ursu82_kiki
                    Incepator
                    • 05.mai.2013
                    • 67

                    #24
                    Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

                    Postat în original de sonne
                    Alegerea nu este deloc simpla, depinde de foarte multi factori: numarul persoanelor care vor locui permanent in casa, tabieturile familiei, suprafata terenului si eventualele restrictii etc etc etc. Mai sus, cineva scria de zonare seara/zi iar altcineva a sarit sa-i spuna ca e o aberatie. Nu pot decat sa zambesc ...
                    Vorbeste cu un arhitect, e singurul in masura sa-ti raspunda la toate intrebarile tale si mai ales, sa te ajute in alegerea solutiei corecte pentru tine. Am spus "solutia corecta pentru tine" pentru ca nu exista un raspuns unanim valabil pentru intrebarea P sau P+M sau P+E.
                    Total de acord ca alegerea nu este deloc simpla! Acum singura restrictie sunt banii! Am intrebat aici care ar fi mai avantajoasa ca cost de constructie, una doar parter sau una P+M, ca ambele modele sunt frumoase si cu avantajele fiecaruia! SI eu acum in functie de opiniile(la care va multumesc tuturor) care mi le-am facut aici ma indrept spre proiectul de casa potrivit mie! Ca am cautat pe net, mi-am facut si schite pana am realizat ca nu stiam ce casa este mai ieftina de construit, P sau P+M! Asa acum, ca am prins un pic ideea despre costuri, merg(caut) pe proiectul potrivit mie al unei case P+M !


                    Postat în original de coby
                    Fiind tabla invelitoarea - nu stiu , dar cum am eu placi bituminoase - se face cald vara dar nu extrem , oricum 20 cm sunt insuficienti ... problema este iarna nu vara
                    Proiectul casei se face de asa maniera incat sa se poata atasa ulterior garajul ; dar nu trebuie inclus neaparat in proiect - parerea mea

                    Postat în original de fanero
                    La mine in pod (cu izolatie 15 cm intre grinzi si folia anticondens), fara nici o sursa de caldura cu exceptia caldurii pe care o radiaza un cos din tabla izolat, iarna asta am avut intre 8 si 14 grade Celsius.
                    Nu stiu cum este vara.
                    O sa vedem.
                    Deci nu-i chiar asa de speriat,nu?

                    Comentariu

                    • insolventul
                      Membru
                      • 26.iul.2012
                      • 233

                      #25
                      Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

                      Postat în original de coby
                      Asta este o aberatie ( dpdv al unuia fara imaginatie ) ; total neadevarat ..
                      De ce credeti ca este o aberatie?
                      Sunt destule cladiri ( case ) care au un proiect reusit si care au spatiile foarte bine separate.
                      Chiar sunt curios cum puteti argumenta afirmatia dvs.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6863

                        #26
                        Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

                        Postat în original de insolventul
                        Sunt destule cladiri ( case ) care au un proiect reusit si care au spatiile foarte bine separate.
                        Exact asta am spus si eu !
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6863

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Casa P+M sau doar P! Pareri!

                          Postat în original de Ursu82_kiki

                          Deci nu-i chiar asa de speriat,nu?
                          Depinde de suprafata si inaltimea camerelor .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          Procesare...