Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • georgeflorin
    Membru Marcant
    • 15.sep.2009
    • 304

    #16
    Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

    Postat în original de 1merlin
    cel mai bine s-o faci singur cu ajutoare,fara firme,in tara noastra platesti odata tva cand cumperi materialele si mai platesti o data tva cand firma iti finalizeaza lucrarea,firma isi deduce tva-ul dar persoana fizica nu, asa ca platim tva de 2 ori asa ca daca cumperi materialele de 30 000 de euro tva-ul e vreo 7000,iar daca casa finalizata de firma e vreo 50 000,mai dai la stat vreo 12 000,adica statul iti ia aproape 20000 de euro,basca autorizatii,impozit si alte rahaturi.eu am un vecin care si-a adus materialele din Ucraina,mai ieftine cu vreo 30 % fata de noi si a facut demersuri sa-si recupereze tva -ul de acolo

    numai prosti vorbesti, TVA , auzi ce vorbesti ?!?!?!materiale din ucraina pt o casa de 90 mp , cu siguranta din china ar iesi cu 60 % .

    Comentariu

    • georgeflorin
      Membru Marcant
      • 15.sep.2009
      • 304

      #17
      Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

      Postat în original de fanero
      Este cea mai buna recomandare.
      Cauta un depozit de materiale, de la care incearca sa cumperi cea mai mare parte a materialelor.
      Discuta cu ei si varianta returnarii materialelor ramase.
      Nu poti niciodata estima exact cantitatea de materiale necesara.
      Vorba unui meserias pe care l-am avut: "Ori ramane, ori nu ajunge".
      Dar in cazul acesta o sa-ti faci casa in regie proprie, care, pe de alta parte, este cea mai buna varianta de construire a unei case.
      Cu conditia sa ai pe cineva care sa-i supravegheze, sa-i controleze si sa nu aprobe continuarea lucrarilor da ca nu sunt efectuate corect.
      Cauti o echipa de meseriasi.
      Agreati un plan de lucrari si plati.
      Nu dai avans si nu platesti lucrari in avans.
      Nu iti place cum lucreaza ii dai afara si cauti altii.
      Am mai explicat intrun topic ca platitul unui diriginte de santier este apa de ploie , ....si avansu trebuie dat , ca trebuie ! nu mai complicati atata lucrurile cu prostii dinastea astea .

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2467

        #18
        Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

        Postat în original de georgeflorin
        Am mai explicat intrun topic ca platitul unui diriginte de santier este apa de ploie
        Depinde de dirigintele de santier.
        Daca este unul "mana in mana" cu constructorul, de acord.

        ....si avansu trebuie dat , ca trebuie ! nu mai complicati atata lucrurile cu prostii dinastea astea .
        Explicati-mi si mie de ce trebuie dat/platit avans, ca sa nu mai complic lucrurile, cu prostii, si alta data.

        Comentariu

        • georgeflorin
          Membru Marcant
          • 15.sep.2009
          • 304

          #19
          Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

          1 daca diregintele de santier nu este mana in mana cu un constructor il faci sa fie mana in mana mativandul cu ceva malai . ( sunt constructor)sa stii ca corb la corb nu isi scoate ochiul.
          2 Ii mult de povestit aici ce, cat, cum, cand , dar iti spun sigur ca trebuie dat .

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1027

            #20
            Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

            Avansul se plateste doar FIRMELOR ce lucreaza cu materialele lor si acest avans se plateste dupa inceperea lucrarilor,NICIODATA nu se plateste avans la o lucrare care clientul cumpara materiale
            Cum sa ceri bani pentru ceva ce nu ai muncit,pentru ce anume ceri avans?
            In cazul firmelor se intelege caci au cheltuieli cu achizitionarea materilelor,salariati,taxe ,toate aceste adunate in o luna de zile pot fi o problema pentru o mica firma, tocmai de aceea se cere avans.

            Comentariu

            • georgeflorin
              Membru Marcant
              • 15.sep.2009
              • 304

              #21
              Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

              Pt Fanero : de exemplu la domnu de mai sus "emanuelguzu", in nici un caz nu trebuie dat avans , ca iti justifica , ca a cumparat materiale , ca a trebuit luate 2000 de buc de cercevele , ca trebuie puse nustiu cat ghinturele ...etc. Da , la asemenea constructori sa nu dati avans , eu unul nu as da.

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru Marcant
                • 15.sep.2009
                • 304

                #22
                Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                Postat în original de emanuelguzu
                Cum sa ceri bani pentru ceva ce nu ai muncit
                .......cu gura ,iar daca propietarul este surdomut prin semne , banuiesc .

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1027

                  #23
                  Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                  Domnule georgeflorin, sa mai desteptat lumea...si sa cam saturat de tepe si de constructiori ce cer avans
                  De constructori care dupa inceperea lucrarilor :
                  -cer schela
                  - cer scandura de cojraj
                  - cer popi metalici
                  Si multe altele in "CARCA" clientului
                  Nu se justifica "AVANSUL" in cazul dumneavoastra..cu siguranta eu nu v_as chema,nu v_as angaja nici zilier

                  Comentariu

                  • georgeflorin
                    Membru Marcant
                    • 15.sep.2009
                    • 304

                    #24
                    Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                    da am observat ca a inceput lumea sa se mai destepte , nu mai prea arunca banii mai nou se baga si ei la roaba sa mai economiseasca . Pe unul ca dumneavoastra eu v-as plati numai dupa ce expira garantia lucrari. Tare am impresia ca sunte-ti vreun constructor capsunar de prin Spania care sa intors in tara si ati adus cu dumneavoastra ceva nou in domeniul constructiilor , sau vre-un sistem revolutionar de constructie care incepe cu acoperisul si in ultima faza se sapa fundatia si se toarna betonul

                    Comentariu

                    • emanuelguzu
                      Living Legend
                      • 30.oct.2013
                      • 1027

                      #25
                      Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                      De ce a trebuit sa aruncati acuzatii asupra mea va deranjat faptul ca am scris ca nu se da avans la lucrari?
                      Nu am facut nici un deviz dansului si nici nu am de gand.
                      Daca as face_o as oferi garantie lucrari.
                      -voi accepta diriginte de santier
                      -voi plati cu bani din buzunarul propriu un inginer sa vedem daca dirigintele mai vrea spaga si daca trece peste cuvantul inginerului
                      -voi veni cu cofraje,schela,popi metalici,macara de santier si toate necesare
                      -voi face recomandari pentru materiale si tehnologii
                      Si in incheiere ar trebui sa stiti ca tehnologiile care le comercializez ,clientul beneficiaza de transport gratuit pe tot teritoriul Romaniei FARA AVANS, plata se face ramburs ,tocmai pentru ca nu urmaresc sa pacalesc pe nimeni
                      Subiect inchis pentru mine,imi cer scuze colegilor ca v_am raspuns la provocari.

                      Comentariu

                      • georgeflorin
                        Membru Marcant
                        • 15.sep.2009
                        • 304

                        #26
                        Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                        apoi intreb si io asa numa: daca la o casa de 90 mp , angajezi un inginer , duci cofraje din Arad in Bucuresti , schela , pompa , macara si toate cele de trebuinta , mai cazezi si oamenii la hotel all inclusiv , cam la cat estimezi ca il va costa casa asta de 90 mp? as dori un raspuns rapid , scurt si la obiect.

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1027

                          #27
                          Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                          Daca esti un bun organizator si ai toate necesare pentru construi nu costa chiar asa mult
                          -Cu doua dube duci schela,betoniera,cofrajele si popi metalici plus restul..marunte (deci cheltuielile mele sunt doar cu motorina si ziua ce trebuie platita muncitorilor)
                          -Cazarea se va face intr_un apartament inchiriat,mancare se face ca la mama acasa (gatita) cu mai de toate.
                          -Inginerul vine doar la etapele importante unei lucrari,vine,verifica si pleaca.
                          Procente nu pot da,dar le poate calcula oricine doreste sa construiasca in alta zona ,aceste cheltuieli vor fi suportate de constructor daca ajunge la o intelegere cu beneficarul.
                          Stiti cum este piata:
                          -se dau devize
                          -se fac comparatii dupa anumite criterii si se alege un costructor
                          -vrei sa o faci?
                          -asta e pretul
                          -daca te intereseaza vii cu tot ce iti trebuie si o faci
                          -daca nu stai acasa la gura sobei.

                          Comentariu

                          • georgeflorin
                            Membru Marcant
                            • 15.sep.2009
                            • 304

                            #28
                            Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                            da am inteles , da pretul care ii?

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1027

                              #29
                              Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                              Nu ma intereseaza acesta lucrare.

                              Comentariu

                              • MihneaAntonescu
                                Incepator
                                • 30.ian.2015
                                • 8

                                #30
                                Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                                In fine, ideea e ca la capitolul plata in avans, poate acum multi ani se practica, in ziua de astazi, atata timp cat lucrezi pe baza de contract, cu etape de plata, nu vad rolul platii in avans. Nu cred, pot spune chiar ca am certitudinea ca in momentul in care voi incepe constructia casei, absolut totul va fii stipulat in contract, in asa maniera incat, cel care inseala/greseste sa plateasca. Cat despre dirigintii de santier, exista site-ul oficial de la ISC (Inspectoratul de Stat in Constructii) unde se pot gasi pe judete/localitati si se poate alege unul aleator (la orice urma de suspiciunea ca ar fii "pe mana", ura si la gara, vine urmatorul), dupa care, una bucata contract si cu el si la fel, inseala/greseste si plateste. Nu e problema mea ca daca subcontractez o firma de constructii si vine cu muncitori neplatiti de 3 luni, sa fiu eu nevoit sa platesc in avans ca nu stiu nevasta cui dintre ei naste.
                                Cat despre plata TVA-ului dublu s.a.m.d e o mica aberatie sa spui ca platesti si un TVA final la o constructie, atata timp cat plata firmei se face oricum cu TVA-ul inclus, materialele se iau oricum cu TVA-ul inclus.

                                Comentariu

                                Procesare...