Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #31
    Postat în original de georgeflorin
    1 daca diregintele de santier nu este mana in mana cu un constructor il faci sa fie mana in mana mativandul cu ceva malai. (sunt constructor) sa stii ca corb la corb nu isi scoate ochiul.
    Si nu ar trebui sa "vi se inmoaie oasele" la amandoi?

    Ii mult de povestit aici ce, cat, cum, cand , dar iti spun sigur ca trebuie dat .
    Nu mai convins.
    Mai incearca.

    Postat în original de georgeflorin
    .......cu gura ,iar daca propietarul este surdomut prin semne , banuiesc .
    Daca nu sunt prea indiscret.
    Cand ati facut ultima casa la care vi s-a platit avans pentru ceva ce nu ati facut?

    Postat în original de MihneaAntonescu
    absolut totul va fii stipulat in contract, in asa maniera incat, cel care inseala/greseste sa plateasca........
    .......dupa care, una bucata contract si cu el si la fel, inseala/greseste si plateste.
    Visati frumos.
    Nu se intampla asa ceva in Romania.
    Eu nu am reusit sa gasesc o firma de constructii care sa accepte astfel de prevederi in contract.
    Iar daca gasesti una, o sa-ti ceara un pret de o sa te treaca toate transpiratiile.
    Majoritatea au contracte, zic ei "standard", care nu prevad astfel de plati/penalizari.
    Multa bafta.
    Mai vorbim pe acest subiect.

    Comentariu

    • georgeflorin
      Membru marcant
      • 15.sep.2009
      • 306

      #32
      Postat în original de fanero
      Daca nu sunt prea indiscret.
      Cand ati facut ultima casa la care vi s-a platit avans pentru ceva ce nu ati facut?
      Ultimele doua vor trebui facute in primavara asta (2015) avansul a fost dat prin toamna , nici macar contract nu avem facut , am scris pe un caiet si am semnat amandoi , aici in Ardeal nu ii mare minune sa faci o casa . Avansul in ardeal se numeste "arvuna" daca beneficiarul se razgandeste si nu mai face ramane fara ia , iar daca cel care ia arvuna nu isi respecta promisiunea ,arvuna trebuie returnata dublu inapoi. In aceasta categorie nu sunt inclusi dezvoltatori, samsari ,, intermediari.....etc.

      Postat în original de fanero
      Visati frumos.
      Nu se intampla asa ceva in Romania.
      Eu nu am reusit sa gasesc o firma de constructii care sa accepte astfel de prevederi in contract.
      Iar daca gasesti una, o sa-ti ceara un pret de o sa te treaca toate transpiratiile.
      Majoritatea au contracte, zic ei "standard", care nu prevad astfel de plati/penalizari.
      Multa bafta.
      Mai vorbim pe acest subiect.
      Ar fi culmea ca la preturi de 25 -50 Euro/mp sa pui penalizari pt intarzieri.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #33
        Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

        Postat în original de georgeflorin
        ....
        iar daca cel care ia arvuna nu isi respecta promisiunea ,arvuna trebuie returnata dublu inapoi.
        Cine este asa credul sa de a banii ca apoi " echipa " sa dispara in ceata cu arvuna cu tot ? Sa fim seriosi , nici o " echipa " nu va returna arvuna de 2 ori oricate nereguli ar aparea ... aveti imaginatie nu gluma ; is curios ce fel de clienti aveti asa de increzatori sa semneze pe o foaie de hartie si sa de a banul ?
        " Miroase " a povesti ... scuze de off topic - poate muta moderatorul discutiile astea in topicul dedicat unde putem largi " sfera " .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          #34
          Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

          Referitor la avans am ajuns la concluzia ca e OK daca e vorba de o suma mica (strictul necesar pentru ca echipa sa-si acopere cheltuielile de inceput). Oricum ar fi treaba asta cu avansul eu personal am ales sa o practic in urmatoarele conditii:
          - avans negociat initial cu echipa insa platit cand vin la treaba nu din toamna pentru primavara
          - avans negociat strict dupa ce "te-ai vazut la ochi" cu seful de echipa pentru ca eu sunt de acord cu ce zice George in masura in care e vorba de o intelegere intre 2 oameni si rolul arvunei este de a intari aceasta intelegere de ambele parti (si daca e vorba de 2 oameni atunci fiecare isi tine cuvantul care in multe cazuri valoreaza mai mult decat un contract)
          - este si o chestiune de noroc pana la urma peste cine dai (la urma urmei si firmele sunt facute tot de oameni si cateodata cred ca este mai usor sa te ascunzi in spatele unui contract/firma - am vazut suficient de multe contracte neonorate de firme, CEC-uri fara acoperire, contracte neoneroase, ... si atunci credeti-ma ca simti nevoia sa gasesti omul din spatele contractului/firmei si sa-i ceri socoteala privind in ochii lui ...)

          Referitor la TVA eu vad lucrurile astfel:
          TVA=Taxa pe Valoarea Adaugata
          Constructorul firma cumpara, sa zicem materiale de 1240 lei (din care 240 lei TVA). Din suma platita 240 lei se duc la stat pentru ca firma care a incasat pe factura 1240 lei e datoare la stat cu TVA-ul.
          Constructorul nostru adauga valoare materialelor respective (manopera, utilaje, profit ... ) si factureaza clientului final sa zicem dublu (2480 lei din care 480 lei este dator sa-i dea la stat). Acum din factura initiala de material (1240 lei) constructorul recupereaza de la stat TVA-ul platit initial (cei 240 lei) astfel incat in final TVA-ul platit este doar 24% din valoarea pe care a adaugat-o el la toata afacerea.
          In acest fel statul, usor-usor opreste 24% din tot ce inseamna plati legale si pretul respectiv e platit de toti cei inclusi in lantul acesta (ca si valoare adaugata de fiecare). Treaba nasoala la noi este ca beneficiarul final desi plateste TVA-ul la toata factura nu mai poate recupera de la stat nimic si astfel statul, cred eu, incaseaza TVA aproape de 2 ori si cu acte in regula dar in schimb ... vedem diversiuni suficiente la televizor ...

          In principiu cam acestea sunt motivele pentru care eu personal tind catre valorile din trecut ca sa zic asa si pentru care pun valoare pe o "strangere de mana" intre doi oameni mai mult decat pe un contract care e garantat de stat - cel mai mare mafiot.
          Scuze daca am fost off topic.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • georgeflorin
            Membru marcant
            • 15.sep.2009
            • 306

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

            Postat în original de coby
            Cine este asa credul sa de a banii ca apoi " echipa " sa dispara in ceata cu arvuna cu tot ? Sa fim seriosi , nici o " echipa " nu va returna arvuna de 2 ori oricate nereguli ar aparea ... aveti imaginatie nu gluma ; is curios ce fel de clienti aveti asa de increzatori sa semneze pe o foaie de hartie si sa de a banul ?
            " Miroase " a povesti ... scuze de off topic - poate muta moderatorul discutiile astea in topicul dedicat unde putem largi " sfera " .
            vorbim de doua regiuni diferite , transilvania si regat, aici sunt sate in care am vazut cu ochii mei cum oameni lasa pe gard plasa cu bani pt masina care aprovizioneaza si nimeni nu fura nimic , (mai la munte nu la oras).
            Ii foarte normal sa dai avansu din toamna deoarece ,totul trebuie planificat cu ceva timp in urma sa decurga bine , daca iti faci casa si tu iti gasesti constructorul cu 3 zile inainte de inceperea lucrarilor , ii clara treaba. Asa ca mie nu miar comvine ca prin Martie sa zica omu , nu mai fac cu tine , ca am gasit pe altii .

            Apropo de foie de hartie ,in caz de forta majora , ii egala cu contractul , asa ca nu are rost sa defilam cu stampile , mapa , timp pierdut , abureli. Iar un contract de constructii ii egal cu o hartie igienica , nu stiu daca nu cumva ii mai scumpa hirtia igienica................avand in vedere ca 95 % din firmele de constructii din Romania au capital 200 ron.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

              Postat în original de georgeflorin
              Apropo de foie de hartie ,in caz de forta majora , ii egala cu contractul , asa ca nu are rost sa defilam cu stampile , mapa , timp pierdut , abureli. Iar un contract de constructii ii egal cu o hartie igienica , nu stiu daca nu cumva ii mai scumpa hirtia igienica................avand in vedere ca 95 % din firmele de constructii din Romania au capital 200 ron.
              Aici cam ai dreptate.

              Comentariu

              • Zidarprofesionist
                Incepator
                • 08.feb.2015
                • 8

                #37
                Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                Salut daca mai este valabil anuntul suna-ma sa vorbim si sa stabilim pret si tot ce este necesar .
                Sunt Zidar (meserias ) profesionist cu peste 18 ani experienta sef de echipa , am echipa mea de muncitori astept sa ma contactezi la 0732237546 !

                Comentariu

                • ionutconstruct
                  Incepator
                  • 10.feb.2015
                  • 1

                  #38
                  Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                  buna ziua
                  ma pot incadra cerintelor tale la 26000 euro
                  daca esti interesat de oferta telefonul meu este 0754956652

                  Comentariu

                  • Silvestru Sterie
                    Incepator
                    • 13.aug.2014
                    • 33

                    #39
                    Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                    Bună ziua!

                    Oferta noastră pentru dumneavoastră.


                    Veți putea vedea prețul materialelor și veți putea plăti separat și exact valoarea acestor materiale.
                    Veți putea plăti separat manopera.
                    Construim case, vile cu 50 euro/mp la rosu, cu materialele proprietarului.
                    Construim case, vile cu 100 euro/mp la cheie, cu materialele proprietarului.
                    Construim case, vile cu 150 euro/mp la rosu, cu materialele noastre.
                    Construim case, vile cu 300 euro/mp la cheie, cu materialele noastre.

                    Prețurile sunt negociabile.

                    ALTE PREȚURI:

                    Renovare casă, apartament 30 euro/mp, cu materialele proprietarului.
                    Montaj lemn tratat, lambriuri exterioare (“vinyl siding”), inclusiv vată, folie - 7 euro/mp, cu materialele proprietarului.

                    Prețurile sunt negociabile.


                    Silvestru Sterie
                    (Șef Șantier la extinderea și consolidarea Spitalului Bagdasar Arseni din București - 3000 mp, lucrare care s-a finalizat)

                    Telefon: 0733975725
                    steriesilvestru@gmail.com

                    Comentariu

                    Procesare...