Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MihneaAntonescu
    Incepator
    • 30.ian.2015
    • 8

    Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

    Buna seara dragi cititori!
    In urma cu ceva timp am decis sa incep si eu "cercetarile" cu privire la costul necesar construirii unei casute (~90mp).
    As dori sa imi spuneti un pret estimativ pentru o casa la gri (aici sa fie inclus: acoperisul, izolare exterior/interior, tamplarie pvc, traseele de electricitate si de caldura - ma scuzati daca am adaugat/omis vreo chestie legata de casa la gri, dar momentan doar prospectarile le-am inceput, asa ca imi cer scuze pentru stangacii).
    Am luat legatura cu o firma, costul necesar constructiei ar fii de 36.000 de euro, dar sincer mi se pare prea mult, in conditiile in care, la cheie mi se cer 42.000 de euro.
    Mai jos am atasat proiectul, acum am putin nevoie de ajutorul vostru.
    Tin sa mentionez ca locuiesc in Targoviste, Dambovita, iar casa urmeaza sa se ridice in orasul Moreni si de asemenea as dori si cateva recomandari de ingineri/meseriasi din aceasta zona (asta doar pentru cei care au construit in acest judet - daca exista -)

    Proiectul:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	parter1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	193,6 KB 
ID:	639820

    Va multumesc anticipat.

    Edit post: pot fii contactat si pe mihnea.antonescu@gmail.com pentru oferte/ajutor/consultanta/pont etc.
    Ultima editare de MihneaAntonescu; 30.ian.2015, 19:06.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

    36 mii de euro nici nu e asa de mult la faza " gri " descrisa , adica cu termosistem , tamplarie , acoperis , instalatia electrica si termica . Mai aveti la interior de pus parchet / gresie si mobila . Pare o oferta buna . Din ce materiale va fi executata casa ziduri invelitoare etc ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • MihneaAntonescu
      Incepator
      • 30.ian.2015
      • 8

      #3
      Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

      Mai jos sunt toate detaliile..
      OFERTA CASA ZIDARIE


      PRET: 36.105 euro cu TVA
      - casa – 82,71 mp = 33084
      - terase acoperite – 20,14 mp = 3021 euro

      FUNDATII, continue, pana la adancimea de 0,90 m, latime 40 cm.
      - centuri in elevatie, din fier beton Ø12, cu etrieri Ø8, cu h= 35cm, l = 25 cm
      - placa de beton armat cu grosime 10 cm cu un rand de plasa sudata Ø6,
      - folie polietilena pt. ruperea capilaritatii
      - umplutura compactata din pamant si pietris 16-31.
      - polistiren extrudat 2 cm
      - inaltime elevatie 50 cm
      STRUCTURA ZIDARIE pereti din BCA, 290x240x180
      - Stalpi, grinzi, centuri si boiandrugi, armate cu fier beton Ø12- Ø16
      - planşeu peste parter, din beton armat cu fier beton Ø8-Ø14, grosime 12 cm
      PLANSEU PESTE ETAJ
      - Grinzi din lemn 10/15 cm
      - Dusumea oarba - scandura 2,55 cm
      SARPANTA prindere de centuri cu agrafe de fier
      - imbinare prin chertare, cu contravantuiri, prindere intre elemente cu cuie, scoabe si coltare metalice, tije metalice
      - capriori 8/10 cm
      - stalpi coama 10/12 cm
      - cosoroabe 10/15 cm
      - scandura de 2,5 cm la astereala.
      - lambriu de lemn, pt sageac
      - OSB 8 mm, placare exterioara peretii sarpantei
      - lemn din rasinoase, umiditate sub 20 %, tratat ignifug si insectofungicid
      STRUCTURA PERETI EXTERIORI
      - profil picurator pt polistiren
      - polistiren expandat EPS 60, grosime 50mm
      - plasa de armare 125 gr/cmp
      - adeziv polistiren pt OSB
      - masa de spaclu
      - tencuiala decorativa la sac.
      - coltare de exterior cu plasa

      STRUCTURA PERETI INTERIORI SI TAVANE
      - vata minerala necaserata 50 mm la peretii exteriori, interiori
      - structura metalica pt. rigips
      - rigips 12,5mm in camere, rigips 12,5mm antiumezeala in bucatarie si bai.
      - coltare aluminiu
      - vopsea lavabila alb
      GROSIME PERETE ZIDARIE : 38 cm
      TAMPLARIE:
      - ferestre PVC alb, 3 camere, cu geam termopan, low-e
      - usa acces terase si balcoane, usa profil fereastra 70-80 / 210 cm, deschidere simpla.
      - usa exterioara metalica la intrarea principala– 400 RON
      - usi interioare celulare MDF – 300 RON/buc
      SCARA INTERIOARA
      - scara de acces pod, glisanta, 60cm / 120 cm – 300 RON
      INSTALATII SANITARE.
      - trasee PVC pt. evacuare ape uzate.
      - trasee din polipropilena pentru apa calda si rece.
      INSTALATII ELECTRICE
      - tablou electric cu disjunctoare.
      - trase electrice de cupru in tub copex ignifug.- 5 trasee.
      - iluminare ;
      - un loc de lampa pt. fiecare 20 mp, hol, bai, dormitoare, bucatarie
      - doua locuri de lampa pt. sufragerie si 2 locuri de lampa pt. exterior.
      - prize cu doze si rama :
      - 2 prize duble in dormitor, sufragerie si bucatarie
      INSTALATII TERMICE.
      - trasee termice din polipropilena fara insertie
      INVELITOARE
      - membrana de protectie.
      - tigla metalica poliester lucios 0,40 mm cu piese de finisaj, culori – rosu, maro, visiniu
      - sistem pluvial pt invelitoare
      - sageac si pazie lacuit.
      SOCLU.
      - hidroizolatie cu hydrostop
      - tencuiala decorativa de soclu
      - trotuar perimetral cu latime de 60 cm, din beton armat cu plasa Ø4, h = 10 cm

      PLACA PARTER
      - sapa
      POD
      - vata minerala necaserata 50 mm
      - folie anticondens
      TERASE ACOPERITE
      - fundatie
      - mana curenta si balustrii din brad finisat si lacuit
      - lemn aparent din brad finisat si lacuit
      - invelitoare
      PROIECTARE inclusa in pret si cuprinde Proiectul pt. Autorizatia de Constructie, documentatie pentru obtinerea avizelor si Certificatului de Urbanism, Proiect pt. instalatii termice, electrice si sanitare faza PAC.
      Proiectul tehnic de executie, acolo unde este solicitat, se achita suplimentar – 5 euro / mp



      O alta parere, daca as opta pentru o casa la rosu, conforma proiectului mai sus atasat, cam care ar fi costurile pana la finisare?
      Imi cer scuze daca pun intrebari incomode, dar cum ziceam, sunt in faza de prospectare si vreau sa ma lamuresc cu absolut tot.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

        Proiectul e praf dupa parerea mea .
        Materialele sunt de calitate indoielnica ( tigla de tabla de 0,4 mm etc ).
        Tot ce tine de termoizolatie este sub limita (de ex la tavan 5 cm de vata = zero ) .
        Tamplarie cu 3 camere ?? Mai exista asa ceva ?
        In conditiile astea este extrem de scump " proiectul " ...
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • MihneaAntonescu
          Incepator
          • 30.ian.2015
          • 8

          #5
          Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

          Cum spuneam, si mie mi se pare destul de scump pentru ceea ce vreau eu sa fac si pentru ce imi este oferit, cel putin de catre acea firma.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

            Corect ; mai cautati si alte oferte chiar daca vin pe bucati , proiect dintr o parte si echipe diferite pe etape sau pentru toata lucrarea daca gasiti .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • MihneaAntonescu
              Incepator
              • 30.ian.2015
              • 8

              #7
              Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

              Sunt in curs de a contacta mai multe firme/ingineri sa vedem si ofertele lor, in functie de raspunsuri voi mai posta aici

              Comentariu

              • MihneaAntonescu
                Incepator
                • 30.ian.2015
                • 8

                #8
                Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                Dau din lac in put. In jurul orei 13:00, aflu de un constructor local din zona Targoviste, luat nr. de telefon, sunat si vine bomba..pret pentru casa la cheie 36.000 (nu aici e bomba, urmeaza)...pret casa la rosu, citez "mai scade 10.000", deci, aflu stupefiat ca ma costa mirifica suma de 26.000 de euro o casa la rosu cu amprenta la sol de 90mp. Daca este cineva din zona asta care a mai lucrat cu constructori (nu cu genul de constructori peste care am dat eu), astept un mesaj sau o postare aici.

                Comentariu

                • georgeflorin
                  Membru Marcant
                  • 15.sep.2009
                  • 304

                  #9
                  Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                  ..da de ce nu cumparati dumneavoastra materialele ? si manopera la o casa la rosu de 90 mp ii vreo 5000 E.

                  Comentariu

                  • MihneaAntonescu
                    Incepator
                    • 30.ian.2015
                    • 8

                    #10
                    Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                    Si cam cat sa ma duca materialele..vorbeam cu viitoarea nevasta ca nu ar fii o idee rea sa cumpar eu materialele..dar ies mai rentabil in cazul asta?

                    Comentariu

                    • georgeflorin
                      Membru Marcant
                      • 15.sep.2009
                      • 304

                      #11
                      Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                      ma gandesc ca un constructor daca ia 1 mc de caramida la 220 Ron nu ti-l da tie la 150 ron , eventual ti-l vinde cu 300 Ron

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2467

                        #12
                        Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                        Postat în original de MihneaAntonescu
                        nu ar fii o idee rea sa cumpar eu materialele..dar ies mai rentabil in cazul asta?
                        Este cea mai buna recomandare.
                        Cauta un depozit de materiale, de la care incearca sa cumperi cea mai mare parte a materialelor.
                        Discuta cu ei si varianta returnarii materialelor ramase.
                        Nu poti niciodata estima exact cantitatea de materiale necesara.
                        Vorba unui meserias pe care l-am avut: "Ori ramane, ori nu ajunge".
                        Dar in cazul acesta o sa-ti faci casa in regie proprie, care, pe de alta parte, este cea mai buna varianta de construire a unei case.
                        Cu conditia sa ai pe cineva care sa-i supravegheze, sa-i controleze si sa nu aprobe continuarea lucrarilor da ca nu sunt efectuate corect.
                        Cauti o echipa de meseriasi.
                        Agreati un plan de lucrari si plati.
                        Nu dai avans si nu platesti lucrari in avans.
                        Nu iti place cum lucreaza ii dai afara si cauti altii.

                        Comentariu

                        • 1merlin
                          Incepator
                          • 19.nov.2014
                          • 36

                          #13
                          Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                          cel mai bine s-o faci singur cu ajutoare,fara firme,in tara noastra platesti odata tva cand cumperi materialele si mai platesti o data tva cand firma iti finalizeaza lucrarea,firma isi deduce tva-ul dar persoana fizica nu, asa ca platim tva de 2 ori asa ca daca cumperi materialele de 30 000 de euro tva-ul e vreo 7000,iar daca casa finalizata de firma e vreo 50 000,mai dai la stat vreo 12 000,adica statul iti ia aproape 20000 de euro,basca autorizatii,impozit si alte rahaturi.eu am un vecin care si-a adus materialele din Ucraina,mai ieftine cu vreo 30 % fata de noi si a facut demersuri sa-si recupereze tva -ul de acolo

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1027

                            #14
                            Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                            Postat în original de 1merlin
                            cel mai bine s-o faci singur cu ajutoare,fara firme,in tara noastra platesti odata tva cand cumperi materialele si mai platesti o data tva cand firma iti finalizeaza lucrarea,firma isi deduce tva-ul dar persoana fizica nu, asa ca platim tva de 2 ori asa ca daca cumperi materialele de 30 000 de euro tva-ul e vreo 7000,iar daca casa finalizata de firma e vreo 50 000,mai dai la stat vreo 12 000,adica statul iti ia aproape 20000 de euro,basca autorizatii,impozit si alte rahaturi.eu am un vecin care si-a adus materialele din Ucraina,mai ieftine cu vreo 30 % fata de noi si a facut demersuri sa-si recupereze tva -ul de acolo
                            TVA-ul este un impozit pe consum. Un impozit pe care statul il pretinde de la cumparator de fiecare data cand acesta achizitioneaza un bun sau serviciu. Acest impozit este inclus in pretul final pe care il plateste cumparatorul. Vanzatorul, care primeste acest pret, colecteaza si TVA-ul si il vireaza apoi statului.
                            TVA-ul este al statului.
                            Am sa va dau un exemplu unde noi toti platin TVA de doua ori,am sunat la companiile de telefonie dar inca nu m_au lamurit.
                            Incarc cartela cu 10 euro dar platesc 15 la reincarcare,am intrebat de ce trebuie sa platesc 15 euro pentru 10 ,pentru apelurile mele platesc 10c/min plus tva la fiecare apel
                            Si inca ceva....in Europa :
                            -Incarci 10 euro
                            -Platesti 10 euro
                            -Beneficiezi de 10 euro credit.
                            -Taxarea se face in momentul apelului in functie de tarif
                            De ce in Romania trebuie sa platesc 60 ron echivalentul a 15 euro pentru o reincarcare de 10 euro care va fi taxata din nou cu tva pentru fiecare apel dat?
                            Ultima editare de emanuelguzu; 01.feb.2015, 15:09.

                            Comentariu

                            • MihneaAntonescu
                              Incepator
                              • 30.ian.2015
                              • 8

                              #15
                              Răspuns la: Estimare constructie casa, amprenta la sol 90mp

                              Postat în original de 1merlin
                              cel mai bine s-o faci singur cu ajutoare,fara firme,in tara noastra platesti odata tva cand cumperi materialele si mai platesti o data tva cand firma iti finalizeaza lucrarea,firma isi deduce tva-ul dar persoana fizica nu, asa ca platim tva de 2 ori asa ca daca cumperi materialele de 30 000 de euro tva-ul e vreo 7000,iar daca casa finalizata de firma e vreo 50 000,mai dai la stat vreo 12 000,adica statul iti ia aproape 20000 de euro,basca autorizatii,impozit si alte rahaturi.eu am un vecin care si-a adus materialele din Ucraina,mai ieftine cu vreo 30 % fata de noi si a facut demersuri sa-si recupereze tva -ul de acolo
                              De acord cu tine, daca s-ar construi o casa de catre firma respectiva de constructii, apoi ar veni la mine sa imi vanda casa.
                              Dar din moment ce eu cumpar materialele, in momentul cumpararii lor, este inclus TVA-ul, daca eu ca persoana fizica le cumpar, cine imi vinde mie fara TVA? E ca si cum vreau sa fac un tort, platesc produsele cu tva-ul inclus, dupa care, la finalizarea tortului mai platesc un tva pe lucrare.
                              In momentul in care, o firma vine cu manopera si imi zice X pret, am grija sa stipuleze clar in contract ca in X pret sa fie inclus TVA-ul, cat despre materiale, oricum il platesc in momentul achizitionarii lor.

                              Comentariu

                              Procesare...