Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutila?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducrisan
    Incepator
    • 11.iul.2010
    • 2

    Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutila?

    Buna ziua,

    Va supun atentiei o situatie oarecum ciudata pe care am observat-o la casa noastra. Cele 2 bai (poarter si etaj) sunt pe aceeasi coloana de scurgere, cea de la etaj avand in capatul ei o supapa de aerisire. Din cate mi-am dat seama, acea supapa functioneaza pe principiul vacuum-ului din coloana de canalizare, mai precis trage aer din exterior cand exista presiune negativa pe coloana si nu permite aerului din canalizare sa intre in casa. Ca un amanunt, in baia de sus, oricum statea intr-un gheu.

    Timp de 4 ani nu am avut nicio problema cu aceasta supapa, dar nici nu am avut cada in baia de sus, scurgerea de la cada fiind lasata libera. Din momentul in care am montat cada, au inceput niste fenomene ciudate, in sensul ca apa din vasele WC se evacua in trepte (si destul de greu) iar in sifoanele de pardoseala din bai se auzea bolborosind - fapt ce nu s-a mai intamplat niciodata. Coincidenta cu montarea cazii (a carei evacuare nu duce in sifonul de sus ci direct in coloana mare de 110 mm) m-a facut sa cred ca instalatia nu mai functioneaza corect (sau, de fapt, nu a functionat corect niciodata) - aerisirea facandu-se pana atunci prin scurgerea libera de la cada.

    Am desfacut gheul si am inlocuit supapa de pe capatul sau, fara succes. mi-am dat seama, insa, ca atunci cand trag apa la baia de jos, se creaza o presiune pozitiva pe coloana (o foaie de hartie pusa la capatul tevii de sus, in locul supapei, este aruncata in sus) - fapt ce face absolut imposibila functionarea supapei - al carei rol este tocmai de a nu lasa aerul de pe coloana sa intre in casa - dar care impiedica evacuarea corecta a apei de pe canalizare (aerul iese prin sifonul de jos).

    IDIOTII care mi-au facut instalatia, tin minte ca in mod SPECIFIC m-au intrebat daca vreau o aerisire "afara" sau punem o supapa care " e mai scumpa dar nu mai gaurim peretii". SIGUR cunoasteti tipul asta de idioti carpaci si tipul meu de idiot care, nepricepandu-se la momentul respectiv, am ascultat mesterul.
    Sa-i chem acum pe imbecili - nu fac decat sa ma enervez. Timpul inapoi nu mai pot sa il dau.

    Intrebarea mea este: pot aborda o alta solutie decat o aerisire in afara ?
    Radu CRISAN
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 572

    #2
    Răspuns la: Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutil

    Postat în original de raducrisan
    IDIOTII care mi-au facut instalatia, tin minte ca in mod SPECIFIC m-au intrebat daca vreau o aerisire "afara" sau punem o supapa care " e mai scumpa dar nu mai gaurim peretii". SIGUR cunoasteti tipul asta de idioti carpaci si tipul meu de idiot care, nepricepandu-se la momentul respectiv, am ascultat mesterul.
    parerea mea este sa nu te pripesti cu concluziile, probleme pot aparea si cand nu sunt implicati idioti in lucrare, dupa mine ar trebui verificat traseul canalizarii sa nu fie partial obturat undeva in aval, cauta un meserias care are dotarile necesare pentru asa ceva

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutil

      Apele pluviale se colecteaza pe acelasi traseu ? Exista un camin de distributie ? Caminul de distributie are aerisire ?
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • raducrisan
        Incepator
        • 11.iul.2010
        • 2

        #4
        Răspuns la: Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutil

        Apele pluviale sunt colectate separat, nu au legatura cu canalizarea casei.
        Fosa e proaspat vidanjata in dec 2014 si este o statie de epurare. Traseul in aval nu e obturat intrucat apa de la cada, chiuvete, dus, curge normal.
        Radu CRISAN

        Comentariu

        • uceniculgica
          Membru Marcant
          • 10.ian.2013
          • 572

          #5
          Răspuns la: Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutil

          poate curge normal ca este debitul diferit

          ai o schema a instalatiei? poate ar fi de ajutor

          ce sa intelegem din "dar nici nu am avut cada in baia de sus, scurgerea de la cada fiind lasata libera"? era obturata acea intrare in conducta de canalizare?
          Ultima editare de uceniculgica; 01.feb.2015, 19:06.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Răspuns la: Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutil

            Postat în original de coby
            Apele pluviale se colecteaza pe acelasi traseu ? Exista un camin de distributie ? Caminul de distributie are aerisire ?
            Postat în original de raducrisan
            Apele pluviale sunt colectate separat, nu au legatura cu canalizarea casei.
            Fosa e proaspat vidanjata in dec 2014 si este o statie de epurare. Traseul in aval nu e obturat intrucat apa de la cada, chiuvete, dus, curge normal.
            Nu cred ca ati inteles intrebarea !
            teava de canalizare care intra in fosa , sau ce aveti acolo , se scurge liber sau in lichid ????
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Răspuns la: Supapa de ventilatie coloana canalizare - incorect pozitionata sau inutil

              Exista aerisire la statia de epurare? Circuitul pana la statie cum este realizat? Ce dimensiuni au diferitele diametre ale traseelor de scurgere? Sigur, optiunea cea mai simpla daca totul este in regula cu restul instalatiei, este lasarea capatului liber la coloana, cu dirijarea pe o zona exterioara. Ar trebui sa functioneze si fara aceasta modificare dar trebuie vazute detaliile intregului traseu.

              Comentariu

              Procesare...