Fisura placa si planseu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #16
    Răspuns la: Fisura placa si planseu.

    Postat în original de emanuelguzu
    ... aveti vre_o problema la casa sau aveti ceva cu mine de ma tot criticati?
    Daca ai da niste solutii competente in domeniul constructiilor ar fi minunat , dar spui numa prostii sa te afli in treaba - te rog sa nu mai poluezi topicurile cu ineptiile tale ca nu ajuti pe nimeni asa , mai si faci posturi cu " ............. " - ce inseamna asta ? Tu iti bati joc de toti care vor o parere despre probema lor .
    Ramai in topicul de discutii in contradictoriu unde esti prezent 100% si continua acolo .
    Ce sfat e asta sa sape omul pe langa fundatie "sa vada foarte putin "..
    Ultima editare de coby; 08.feb.2015, 03:02.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru marcant
      • 31.dec.2011
      • 595

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Fisura placa si planseu.

      Vă rog să țineți cont de faptul ca nu sunt de specialitate și în continuare descriu ce as face eu dacă as fi în situația dvs.
      1. As încerca să identific problema cât mai exact și cu cât mai puține presupuneri. De preferat constatarea făcută de un expert independent și pe bani astfel încât sa te poți baza pe rezultat.
      2. As cere soluția proiectantului inițial al casei
      3. As cere o soluție de la un alt proiectant/structurist/expert dar cu un proiect asumat (semnat și stampilat de un profesionist), eventual expertul care a făcut constatarea.
      4. În funcție de rezultatele expertizei, de soluția de rezolvare dar și de modul în care s-a făcut proiectarea/execuția inițial (contracte, garanții, asumarea răspunderii, ...) stabiliți cine plătește costul remedierii.

      Dacă nu sunt bani pentru toate astea atunci așa pe forum va spun ca un sondaj făcut pe exteriorul casei exact în zona fisurilor nu poate sa dăuneze în următoarele condiții:
      Sondajul va fi o săpătură îngustă cât un lat de cazma, șanț perpendicular pe perete, exact în dreptul fisurii și doar in zona în care este umplutură.
      Repet: sfatul vine de la un electrician și dacă îl puneți în aplicare și nu iese bine atunci responsabilitatea este a dvs. în întregime, dacă faceți dvs. constatarea ați mai făcut un pas dar de expert tot nu ''scapati''.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • Radovan_eu
        Incepator
        • 06.ian.2008
        • 48

        #18
        Răspuns la: Fisura placa si planseu.

        Fundatia a fost facuta in mai-iunie 2012 iar ridicarea casei in iulie-august 2013. Tot terenul este pamant galben, pamant din cate am inteles, bun la umplerea golurilor din fundatii. Intradevar, pamantul de umplutura din interiorul fundatiei nu a fost tasat corespunzator dar nu prea vad legatura cu pamantul de sub talba care este tasat natural. Ieri m-am uitat atat cat permite zona, dupa fisuri in elevatie si in peretii exteriori dar nu am descoperit nimic dubios. Elevatia este hidroizolata cu un fel de smoala de la Mapei si nu prea se vede mare lucru. Am vorbit si cu inginerul ce mi-a desenat varianta de executie a fundatiei si mi-a zis foarte repede fara prea multe detalii ca ar fi vorba de FISURI TANGENTIALE sau ceva asemanator in exprimare, datorita diferentelor mari de temperatura in timpul acestei ierni, casa nu este inca locuita si incalzita dar nici izolata. Nu am turnat inca trotuarele deoarece vreau ca terenul de langa fundatie sa se taseze in mod natural. Exact acelasi tip de fisura o are si el la blocul in care locuieste. Mi-a zis ca este un fenomen frecvent si ca nu ar trebui sa-mi fac griji.

        Ca si rugaminte: nu va mai contraziceti ci incercati va rog sa va dati cu parerea in acest caz, pareri avizate sau nu, eu le voi citi si voi putea filtra care sunt sau nu de luat in seama. Multumesc.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          #19
          Răspuns la: Fisura placa si planseu.

          Postat în original de Radovan_eu
          Intradevar, pamantul de umplutura din interiorul fundatiei nu a fost tasat corespunzator dar nu prea vad legatura cu pamantul de sub talba care este tasat natural. Ieri m-am uitat atat cat permite zona, dupa fisuri in elevatie si in peretii exteriori dar nu am descoperit nimic dubios. Elevatia este hidroizolata cu un fel de smoala de la Mapei
          Poate s-a lăsat doar placa și atunci e un scenariu mai puțin sumbru și rezolvarea mai puțin costisitoare.
          Hidroizolația se poate reface după constatare mai ales ca nu e ceva special.

          PS dacă s-a lăsat placa atunci ar putea sa apară fisuri și în alte colțuri.
          Ultima editare de mbostangiu; 08.feb.2015, 08:44.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1026

            #20
            Răspuns la: Fisura placa si planseu.

            Placa nu cred ca sa lasat,pentru ca este o suprafata intinsa raportat la greutatea sa.
            O explicatie poate fi:
            Placa este legata de fundatie, greutatea casei apasa pe fundatie,placa a atins punctul maxim de compresie
            In momentul in care capacitatea de rezistenta este depasita de solicitarile ce actioneaza asupra placi, are loc ruperea( fisuri)
            Sau este vorba doar de o fisura ce apare datorita rezistentei slabe la intindere a betonului influentata de temperaturi sau alti factori.
            Ati spus ca fundatia nu are fisuri...Solutii sunt o multime pe piata,incepand de la lapte de ciment,armari suplimentare sau rasina expoxidica
            Aceste solutii eu le consider finisaje, in realitate nu sunt solutii.

            Comentariu

            • insolventul
              Membru
              • 26.iul.2012
              • 236

              #21
              Răspuns la: Fisura placa si planseu.

              Fisurile in structura de rezistenta a unei cladiri nu se pot rezolva prin aplicare unor materiale de suprafata.
              Vor trebui efectuate teste de rezistenta.
              Solutia va fi aleasa in functie de rezultatele testelor.
              Spuma,tencuiala speciala,etc,nu sunt decat rezolvari de moment.

              Comentariu

              • Radovan_eu
                Incepator
                • 06.ian.2008
                • 48

                #22
                Răspuns la: Fisura placa si planseu.

                Casa a mai fost vizitata intre timp de cativa ing constructori proiectanti si toti au zis ca aceste fisuri nu sunt periculoase. Cautand informatii pe net am descoperit ca pamantul pe care este construita casa mea este Loess, un pamant foarte bun pentru fundatii atunci cand este uscat si foarte slab atunci cand este umed. Din toamna si pana in prezent, in zona a fost o umiditate mazima, zilnic curge de pe casa bruma din timpul noptii, astfel in coltul casei cu fisura mai putin pronuntata este o mica balta.

                Comentariu

                Procesare...