Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cata_uk012
    Incepator
    • 28.iul.2014
    • 5

    Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

    Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.Am ridicat casa la rosu anul trecut si acum vreau sa fac o fantana ca sa continui lucrarile,..pana acum am luat apa de la un vecin.Apa vreau sa o folosesc pt toate utilitatile casnice,inclusiv de baut.Ce imi recomandati:sa forez un put in care sa bag teava de pvc de 20-25cm sau sa sap o fantana in care sa bag tuburi de beton cu diametru interior de 80cm?Teava de pvc care se foloseste la un put nu este prea mica in diametru existand riscul sa raman fara apa sau sa se infunde?Iar cu referire la fantana din tuburile de beton,apa este buna de baut?oare nu-i schimba betonul gustul si compozitia?Specific ca vecinii au fantani cu tuburi din beton sapate la o adancimi intre 8 si 16 metri.Va multumesc
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

    Postat în original de cata_uk012
    Specific ca vecinii au fantani cu tuburi din beton sapate la o adancimi intre 8 si 16 metri
    Daca vecinii au astfel de fantani, faceti si dvs. la fel.
    Inseamana ca panza de apa freatica asigura necesarul de apa pentru o gospodarie.
    Sapatii fantana cu o adancime cat mai mare.
    Aveti sanse mai mari sa ramaneti fara apa daca faceti un put cu teava de PVC de 20-25cm.
    Teava PVC de culoare maro nu este pentru puturi de apa. Este pentru canalizare.

    Comentariu

    • cata_uk012
      Incepator
      • 28.iul.2014
      • 5

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

      Postat în original de fanero
      Daca vecinii au astfel de fantani, faceti si dvs. la fel.
      Inseamana ca panza de apa freatica asigura necesarul de apa pentru o gospodarie.
      Sapatii fantana cu o adancime cat mai mare.
      Aveti sanse mai mari sa ramaneti fara apa daca faceti un put cu teava de PVC de 20-25cm.
      Teava PVC de culoare maro nu este pentru puturi de apa. Este pentru canalizare.
      Nu stiu cat de buna(sanatoasa) este apa pentru baut din tuburile alea de beton.Acum,citesc pe net ca majoritatea fac puturi cu tevi din PVC si preturile sunt cam aceleasi cu fantanele din tuburi din beton si nu stiu ce sa aleg

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

        Postat în original de cata_uk012
        Nu stiu cat de buna(sanatoasa) este apa pentru baut din tuburile alea de beton.
        Nu vreau sa va determin sa alegeti varianta cu tuburi din beton.
        Dar intrebati vecinii daca, de cand au fantani, au avut probleme de sanatate din cauza apei si daca folosesc apa pentru baut si preparat mancarea sau numai pentru alte nevoi gospodaresti.

        Postat în original de cata_uk012
        .... majoritatea fac puturi cu tevi din PVC...
        Pentru ca vor sa "fraiereasca" beneficiarii si le monteaza teava de canalizare.
        Daca totusi alegeti varianta aceasta, folositi tevi albastre produse de Valrom, NU DIN CELE DE CULOARE MARO, chiar daca cea maro este de 6 ori mai ieftina pe metru liniar (pentru cele de 250 mm diametru).

        Comentariu

        • sisica_si
          Membru Marcant
          • 19.dec.2013
          • 925

          #5
          Răspuns la: Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

          Tuburile de beton se folosesc de zeci de ani... e prima data cand aud asa ceva.

          Adevarul e ca le este mai usor sa lucreze cu alea de PVC ca sunt mult mai usoare decat alea de beton.
          De aceea le si recomanda... sa nu-si rupa spatele.
          Ultima editare de sisica_si; 27.feb.2015, 14:38.

          Comentariu

          • cata_uk012
            Incepator
            • 28.iul.2014
            • 5

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

            Postat în original de fanero
            Nu vreau sa va determin sa alegeti varianta cu tuburi din beton.
            Dar intrebati vecinii daca, de cand au fantani, au avut probleme de sanatate din cauza apei si daca folosesc apa pentru baut si preparat mancarea sau numai pentru alte nevoi gospodaresti.
            Am vorbit prin octombrie anul trecut cu o echipa care a forat un put la o casa invecinata(cred ca e singurul put printre vecini) si ei mi-au zis ca apa din fantanile cu tuburi de beton nu este prea sanatoasa de baut pentru ca cimentul elibereaza in timp substante toxice iar daca apa sta mai mult fara sa o scoti afara prinde gust de"beton".Traba cu gustul mi-a mai zis-o cineva dar cica a fost numai la inceput acum nu ma simte ca ar avea gust a beton

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Răspuns la: Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

              Existenta majoritara a fantanilor in zona poate fi determinata de debitul panzei de apa freatica.
              Poate debitul nu este asa de mare ca sa poata fi exploatat prin puturi.
              De ce nu-l intrebati pe vecinul care are put daca debitul putului ii asigura necesarul de apa.

              Nu am auzit ca tuburile din beton sa schimbe gustul apei din fantana.

              Comentariu

              • stefan1
                Membru Marcant
                • 20.sep.2009
                • 346

                #8
                Răspuns la: Put tuburi PVC vs fantana tuburi beton

                Hai sa fim seriosi, cand mancam tot felul de alimente nesanatoase de prin comert nu intrebam pe nimeni daca sunt bune sau nu si daca ne inbolnavim sa dam vina pe un banal tub de beton !!!
                Eu am fantana in curte cu tuburi de beton de aprox 40 de ani facuta de bunicii mei si inca nu am patit nimic !!!

                Comentariu

                Procesare...