Instalatie electrica prin sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Julio
    Incepator
    • 02.aug.2012
    • 48

    Instalatie electrica prin sapa

    buna ziua
    Construiesc o casa noua, fara prea mari pretentii doar parter.
    Am ajuns la instalatia electrica si unul din meseriasi mi-a dat o solutie de realizare a instalatiei electrice (traseele ) prin sapa.
    Eu nu am mai auzit de asa ceva dar suna tentant.
    Ce parere aveti despre aceasta solutie? care ar fi argumentele pro si contra?
  • GeorgeTrisina
    Membru Marcant
    • 27.sep.2012
    • 746

    #2
    Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

    Solutia asta e buna in toate cazurile ca faci economie de materiale, exceptie face cazul cand prin sapa ai incalzire in pardoseala.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

      Este o solutie utilizata des la constructiile noi. Sunt anumite reguli de care trebuie tinut cont in ideea fiabilitatii pe viitor, dar daca mesterul a recomandat asa ceva inseamna ca a mai lucrat si stie ce are de facut.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Julio
        Incepator
        • 02.aug.2012
        • 48

        #4
        Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

        Ce reguli ar fi de respectat sa vad daca stie despre ce e vorba?

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2494

          #5
          Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

          Ca sa aveti siguranta ca nu "se va gatui Copexul" la coturi, cred ca ar fi bine sa utilizati, pentru traseele de cablu, teava din PVC pentru pozare cabluri electrice si coturile aferente.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 746

            #6
            Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

            Eu tot prin sapa am tras circuitele la mine acasa cu tuburi PVC si conductori FY. Pt protectia mecanica a tuburilor ca sa nu se sparga in timpul turnarii, am pozat tuburile prin doua profile CD pt rigips. In nici un caz nu folosesti copex metalic simplu (fara manta din PVC) ca risti sa intre betonul prin spirele copex-ului. Poti folosi copex metalic cu manta PVC.
            Ultima editare de GeorgeTrisina; 09.mar.2015, 13:46.

            Comentariu

            • kelloo
              Incepator
              • 13.mai.2012
              • 45

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

              salutare!sincer eu fac instalatiile electrice doar prin sapa.in ceea ce priveste ''gatuirea copexului''depinde ce tip de cablu folosesti.eu unullucrez doar cu cyyf 3x1.5 iluminat si 3x2.5 prize .in alta ordine de idei asa fac germanii de prin anii 2000 instalatii .de unde stiu ?lucrez la ei de aprox 3 ani si sincer ....sint cam cei mai buni in instalatii.deci sfatul meu mergi prin sapa !mergi cu alimentarile direct in aparat si de acolo cu puntile aferente .daca vrei taste sau cap scara faci intre aparate punti cu 5x1.5 si ai scapat de toate problemele,asa respecti si culorile ....Spor si daca vrei alte sfaturi ma poti contacta telefonic.nr pe privat...succes!
              Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

              Comentariu

              • Julio
                Incepator
                • 02.aug.2012
                • 48

                #8
                Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                Nu e periculos in cazul in care se sparge vreo teava sau in baie?

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 746

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                  Nu e periculos deloc pt ca d-asta protejezi circuitul prin tub, teava sau copex plastifiat. Dupa cate stiu PVC-ul e higroscopic si n-are cum sa intre apa in el.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 689

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                    In plus de asta o protectie diferentiala va garanta eliminarea oricarui risc de electrocutare.
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2494

                      #11
                      Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                      Postat în original de electricman
                      In plus de asta o protectie diferentiala va garanta eliminarea oricarui risc de electrocutare.
                      Recomand.
                      Am vazut diferenta si se justifica investitia in sigurantele cu protectie diferentiala.

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1192

                        #12
                        Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                        Postat în original de fanero
                        Recomand.
                        Am vazut diferenta si se justifica investitia in sigurantele cu protectie diferentiala.
                        Diferentiala se recomanda doar pe electrocasnicele care lucreaza cu apa: masina de spalat, boiler, centrala, etc. ?
                        Deoarece daca se pune o diferentiala generala, ramane toata casa fara curent la prize. De acord ?

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2494

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                          Postat în original de gmtiby
                          Deoarece daca se pune o diferentiala generala, ramane toata casa fara curent la prize.
                          Daca este generala, ramai fara curent in toata casa, nu numai la prize.
                          Iar pana la generala ar trebui sa lucreze siguranta de pe circuit.

                          Comentariu

                          • kelloo
                            Incepator
                            • 13.mai.2012
                            • 45

                            #14
                            Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                            da de acord!daca pui diferential general,la un scurt intre nul si impamintare sare siguranta diferentiala>de aceea am recomandat alimentare trifazica si impartirea circuitelor aleatoriu.
                            spre ex :ai in toata casa 15 circuite prize +iluminat.pui 3 diferentiale trifazice din care iesi cu alimentari la cite 5 circuite.pe fiecare circuit vei avea cite o faza separata .daca faci scurt intre nul si impamintare pe unul din FI o sa,, sara'' numai acel FI,iar pe restul vei avea tensiune si va fi perfect functional.am sa revin cu o poza la un tablou de la camera studenteasca cu alim 380v si distribuirea circuitelor din 2 FI(FI=siguranta diferentiala)
                            Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1192

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                              Postat în original de fanero
                              Daca este generala, ramai fara curent in toata casa, nu numai la prize.
                              Iar pana la generala ar trebui sa lucreze siguranta de pe circuit.
                              Aici ma refeream daca pui diferentiala doar pe circuitul prizelor, nu ca si generala pe toata alimentarea casei (scuze de exprimare gresita ), deci iluminatul pe sigurante separate si alimentate inainte de diferentiala.

                              Multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...