Instalatie electrica prin sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru Marcant
    • 27.sep.2012
    • 746

    #16
    Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

    Si? daca vii cu o carpa uda sa stergi aplicele sau plafoniera si te curenteaza ce faci? Incepi si razi in fata becului nu?. Daca e s-o luam asa ar trebui toata casa impanzita cu diferentiale si ajungem la.... pepeni. Va spun eu din moment ce traseele sunt bine protejate dpdv mecanic, poate sa fie si inundatie ca n-are nimic. Am impresia ca n-aveti ce face altceva si dati idei d-astea nastrusnice sa puneti omu pe cheltuiala. Voi in locul lui ati da atatia bani pe diferentiale?

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1167

      #17
      Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

      Postat în original de GeorgeTrisina
      Si? daca vii cu o carpa uda sa stergi aplicele sau plafoniera si te curenteaza ce faci? Incepi si razi in fata becului nu?. Daca e s-o luam asa ar trebui toata casa impanzita cu diferentiale si ajungem la.... pepeni. Va spun eu din moment ce traseele sunt bine protejate dpdv mecanic, poate sa fie si inundatie ca n-are nimic. Am impresia ca n-aveti ce face altceva si dati idei d-astea nastrusnice sa puneti omu pe cheltuiala. Voi in locul lui ati da atatia bani pe diferentiale?
      George, era doar un punct de vedere. Poti pune separat o diferentiala pe toate prizele si inca una pe lumini, dar nu este obligatoriu. Batranii nostri bunici/parinti, etc si altii nu aveau nici o diferentiala si cu casele din chirpici daca erau inundate cadeau cu totul, deferentiala era fix-pix=0 . Eu personal mi-ai pune o dif pe lumini separat iar una pe prize separat. Urmeaza in scurt timp sa fac asta. Ce recomanzi pt dif pt lumini cea de 10 mA sau cea de 30 mA ?
      Merci

      Comentariu

      • kelloo
        Incepator
        • 13.mai.2012
        • 45

        #18
        Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

        dupa cum am spus revin cu niste poze Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20141103_133802.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	161,4 KB 
ID:	620902Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20141103_133808.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	136,9 KB 
ID:	620903
        acest tablou este la o singura camera de student(460 de toate intr-un bloc).circuitele de pe FI1 1=f1=plita,f2=frigider,f3=prize blat lucru bucatarie,f4=mikrounde,f5=ilum bucatarie
        FI2:f2.1=prize camera,f2.2=prize baie,f2.3iluminat baie +hol,f2.4=iluminat camera +jaluzele
        aaa si referitor la ce valoare au FI sint de 40 A/0.03A iar sig sint de 16 A prize si 10 A iluminat
        Succes!
        Ultima editare de kelloo; 10.mar.2015, 15:56.
        Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

        Comentariu

        • kelloo
          Incepator
          • 13.mai.2012
          • 45

          #19
          Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

          uite si cum se lucreaza afara prin sapa(modificarea unui proiect KNX )la un apartament de aprox 1,5 mil euro,unde mai vine si incalzire in pardoseala....
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20140314_133821.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	241,9 KB 
ID:	620904Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20140314_133815.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	278,5 KB 
ID:	620905Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20140414_160156.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	309,3 KB 
ID:	620906
          Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2495

            #20
            Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

            Postat în original de GeorgeTrisina
            Voi in locul lui ati da atatia bani pe diferentiale?
            Eu, care am o casa pe structura din lemn, am sigurante diferentiale pentru toate circuitele (9 la numar).
            O data faci casa.

            Daca Julio vrea sa reduca cheltuielile poate adopta solutia propusa de gmtiby
            Postat în original de gmtiby
            Poti pune separat o diferentiala pe toate prizele si inca una pe lumini

            Comentariu

            • Julio
              Incepator
              • 02.aug.2012
              • 48

              #21
              Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

              Mai am o intrebare. Am nevoie sa alimentez 3 circuite exterioare (garaj, magazie si o pompa de udat gradina), Meseriasul mi-a propus sa-mi scoata o doza pe pertele exterior si de acolo sa plec cu trasee ingropate. Doza ar urna sa fie amplasata unde la un metru de sol. Intrebarea me e cum va fi protejata de intemperii si cum fac cu polistirenul care trebuie aplicat pe deasupra?

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #22
                Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                Eu as tine instalațiile electrice cât mai departe de polistiren iar dacă este absolut necesar atunci polistirenul trebuie tratat ca un material combustibil.
                Meseriașul va propune o doza probabil pentru ca este mai simplu sa extindă un circuit din apropiere. Sfatul meu este sa faceți un circuit separat din tablou protejat cu siguranță diferentiala și cu care sa alimentați consumatorii din exterior eventual printr-un tablou secundar montat în garaj sau în magazie.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • Julio
                  Incepator
                  • 02.aug.2012
                  • 48

                  #23
                  Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                  Chestia e ca sunt in directii total opuse. Ar insemna 3 circuite separate.
                  Ultima editare de Julio; 10.mar.2015, 21:40.

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    #24
                    Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                    Faceti 3 circuite dacă așa impune geometria. Postați un plan poate găsim alternative.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 746

                      #25
                      Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                      Postat în original de kelloo
                      uite si cum se lucreaza afara prin sapa(modificarea unui proiect KNX )la un apartament de aprox 1,5 mil euro,unde mai vine si incalzire in pardoseala....
                      [ATTACH=CONFIG]88651[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88652[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]88653[/ATTACH]
                      Super like!!! Bravo!

                      Comentariu

                      • kelloo
                        Incepator
                        • 13.mai.2012
                        • 45

                        #26
                        Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        Super like!!! Bravo!
                        da multumesc!in ceea ce priveste doza de exterior:cel mai bine vii cu un circuit din tablou in doza respectiva,din care pleci cu ceea ce ai nevoie.dar parerea mea ,in loc de o doza cu IP mare (65)pui un tablou de exterior PT cu acelasi IP si acolo mai face meseriasul un tablou pentru exterior cu un FI de 0.01A ca si general,poate cu timpul ai sa ai nevoie de o irigatie,de alte circuite de prize,un iluminat in curte seara(prevazut cu un senzor de noapte zi) etc....
                        Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                        Comentariu

                        • kelloo
                          Incepator
                          • 13.mai.2012
                          • 45

                          #27
                          Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Super like!!! Bravo!
                          da multumesc!in ceea ce priveste doza de exterior:cel mai bine vii cu un circuit din tablou in doza respectiva,din care pleci cu ceea ce ai nevoie.dar parerea mea ,in loc de o doza cu IP mare (65)pui un tablou de exterior PT cu acelasi IP si acolo mai face meseriasul un tablou pentru exterior cu un FI de 0.01A ca si general,poate cu timpul ai sa ai nevoie de o irigatie,de alte circuite de prize,un iluminat in curte seara(prevazut cu un senzor de noapte zi) etc....
                          Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                          Comentariu

                          • kelloo
                            Incepator
                            • 13.mai.2012
                            • 45

                            #28
                            Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                            inca ceva :banuiesc ca ai 2 bai.nu te zgirci si pune o incalzire in pardoseala in bai electrica(nu necesita ridicarea sapei,se pune inainte de gresie)....toti cei carora le-am recomandat asta au fost foarte multumiti de investitia facuta....si la intrare in casa pune si acolo o instalatie de degivrare ....nu o sa-ti para rau...succes
                            aaaaaaaa si sa nu uite meseriasul sa duca si in pod o alimentare .....cu timpul ai nevoie si acolo de o priza si un bec
                            Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                            Comentariu

                            • Julio
                              Incepator
                              • 02.aug.2012
                              • 48

                              #29
                              Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                              Ideea cu tabloul de exterior mi se pare foarte buna. Din tablou o sa bag o teava destul de groasa sa mai pot adauga unul doua circuite de exterior daca o sa fie nevoie, fara sa dau jos polistirenul si sa sparg trotuarul.
                              Asputea amplasa tabloul la o inaltime fata de trotuar de 1,2 -1,5 m?

                              Comentariu

                              • kelloo
                                Incepator
                                • 13.mai.2012
                                • 45

                                #30
                                Răspuns la: Instalatie electrica prin sapa

                                [QUOTE=Julio;590923]Ideea cu tabloul de exterior mi se pare foarte buna. Din tablou o sa bag o teava destul de groasa sa mai pot adauga unul doua circuite de exterior daca o sa fie nevoie, fara sa dau jos polistirenul si sa sparg trotuarul.
                                Asputea amplasa tabloul la o inaltime fata de trotuar de 1,2 -1,5
                                Poti pune o teava de PHD(de apa de 32 diametrul)si da este f ok la 1,2m
                                si inca o intrebare la ce inaltime se pun intrerupatoarele si prizele in casa?eu recomand 1,05M final intrerupatoarele si 0,35M final prizele(norme nemtesti)iar unde aveti nevoie de asa zisa priza dubla .....puneti 2 doze si cu o rama dubla este altceva.....ca si la grupul de prize de la tv si net o sa fie 4 prize 220 1 tv si una date....cele 4 intr-o rama de 4 si cele de curenti slabi in rama cu 2
                                Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                                Comentariu

                                Procesare...