Hidroizolatia ideala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • davidb
    Membru
    • 03.dec.2012
    • 205

    #31
    Răspuns la: Hidroizolatia ideala

    Dupa ce m-am gandit mai bine si mai la rece, am cateva concluzii..

    1 - as putea intr adevar sa caut sa repar dar nu sunt adeptul carpelilor, in consecinta decizia de a o face din nou este luata

    2 - am dat cateva gauri pe o [arte sa se scurga apa in caz de ploi pana o decopertez / refac

    3 - ma gandeam ca daca ar fi fost bine facuta si nu curgea, as fi procedat la pasii urmatori ai anume termoizolatia cu polistiren, apoi sapa, scurgerile, stratul acela de impermeabilizare si finisajul. In acest caz daca sa spunem s-ar fi infiltrat apa prin sapa, aceasta ar fi baltit pur si simplu printre polistiren pentru ca nu avea cum sa se scurga vreodata...in acest caz poate ca am gandit gresit de la inceput aceasta operatiune, nu credeti/?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #32
      Răspuns la: Hidroizolatia ideala

      1. Nu era vorba de carpeala, doar de depistarea zonelor afectate si refacerea lor. Ce este bun se pastreaza si nu inseamna ca este o carpeala. Daca doriti eliminare completa, este alegerea dvs.
      2.Scrugerile trebuie sa existe oricum
      3.Asta spuneam anterior, scurgerea si drenarea trebuie sa fie atat pe terasa cat si pe stratul de hidroizolatie.

      Comentariu

      • davidb
        Membru
        • 03.dec.2012
        • 205

        #33
        Răspuns la: Hidroizolatia ideala

        Am avut cateva discutii cu cateva firme care fac hidroizolatii.
        Parerea generala este sa adopt urmatoarea structura:

        1 - strat difuzie sau bariera de vapori (cred ca e acelasi lucru doar exprimarea a fost diferita ?!)
        2 - termoizolatia din polistiren extrudat
        3 - sapa armata cu panta
        4 - 2 membrane de hidroizolatie

        Acum daca imi permiteti am cateva nelamuriri

        1 - stratul ala de difuzie ma gandesc ca trebuie cumva colectat undeva, adica va mai fi o scurgere?
        2 - avand in vedere ca suprafata suport (placa de beton) nu are o panta, ar mai trebui o sapa de panta pentru asta?

        3 - peste ultimul strat de membrana pot aplica un finisaj de gresie sau piatra direct fara a necesita turnarea altei sape?

        Va multumesc

        Am obtinut si o recomandare de membrane, o sa postez mai tarziu ca nu am la indemana detalii despre ele sa va dati cu parerea

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #34
          Răspuns la: Hidroizolatia ideala

          1. Nu este acelasi lucru, bariera de vapori opreste transferulvaporilor iar membrana de difuzie permite eliminarea lor.
          Stratul de difuzie trebuie sa aiba o cale de evacuare a vaporilor catre exterior, prin aeratoare de exemplu. Aveti sapa de panta in mesaj, in versiunea respectiva este suficient un astfel de strat ca suport pentru hidroizolatie.
          Peste membrana (hidroizolatie) nu se aplica nici un fel de finisaj de tip placare aderenta.

          Comentariu

          • davidb
            Membru
            • 03.dec.2012
            • 205

            #35
            Răspuns la: Hidroizolatia ideala

            Maine sper sa am exact "proiectul / propunerea" cu tot cu datele tehnice si o sa le postez aici. Este posibil sa fi inteles eu gresit...
            revin imediat ce am datele concrete

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #36
              Răspuns la: Hidroizolatia ideala

              Asteptam informatiile si va vom spune parerea noastra.

              Comentariu

              • davidb
                Membru
                • 03.dec.2012
                • 205

                #37
                Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                Buna ziua,

                Dupa ce m-am fript prima oara, acum suflu si in iaurt...in final am ales solutia descrisa mai sus dupa ce am studiat referintele firmei executante si am gasit cativa beneficiari care toti sunt multumiti, cel mai vechi avand terasa de aprox 6 ani.

                Firma este autorizata de cei de la soprane si ofera garantie la lucrare 10 ani

                Membranele folosite vor fi urmatoarele
                Sopralene flam 250 ard
                Mamut S3 P SI
                Soprastick

                Una din ele, soprastick daca nu ma insel si am retinut corect este cea cu dublu rol - de difuzie si de bariera

                Peste ultima membrana vine finisajul de gresie sau piatra cu un adeziv elastic

                Este varianta folosita si recomandata de ei si asupra carora ofera garantie

                O sa revin cu poze de la executie cand se linisteste vremea si pot incepe

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #38
                  Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                  Soprastick este o membrana autoadeziva, de regula acolo unde nu se poate utiliza lipirea la cald este o alternativa. Nicidecum nu este o varianta de difuzie.
                  Recomandarea mea este sa nu placati direct pe hidroizolatie, fara strat intermediar de separare si repartizare sarcina.

                  Comentariu

                  • davidb
                    Membru
                    • 03.dec.2012
                    • 205

                    #39
                    Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                    Incepe sa ma doara capul deja ...

                    Acum situatia este asa: am turnat sapele cu panta si am hotarat unde vor fi scurgerile. Nu am dat inca nici un avans sau semnat vre-un contract...

                    Puteti sa imi faceti o recomandare despre cum sa continui de aici incolo? Daca nu aveti voie sa puneti aici imi puteti trimite pe privat.

                    Va multumesc anticipat

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #40
                      Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                      Nu am cum sa spun ca solutia ofertata anterior este gresita. Oricum enumerearea dvs, nu este completa in sensul ca nu cunoastem ordinea si toate straturile ce se vor aplica.
                      Stratul de bariera de vapori este primul si este diferit de stratul de difuzie ce urmeaza dupa bariera de vapori.
                      Stratul de difuzie are rolul de a permite eliminarea vaporilor pentru a elimina condensul sau a impiedica aparitia acestuia.
                      Dupa aceste straturi urmeaza cele doua membrane hidroizolatoare, sapa si finisajul cu gresie sau ce placare realizati.

                      Comentariu

                      • FilipT
                        Membru Marcant
                        • 15.feb.2009
                        • 695

                        #41
                        Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                        Problematice aceste tipuri de terase si balcoane... de aceea eu nu sunt de acord cu ele(pierzi caldura, probleme cu hidroizolatia etc), daca tot ai casa si curte, la ce mai trebuie si balcon.

                        Comentariu

                        • davidb
                          Membru
                          • 03.dec.2012
                          • 205

                          #42
                          Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                          Poate nu am fost suficient de explicit.

                          In acest moment sunt turnate sapele cu panta aferenta si sunt hotarate scurgerile.

                          Solutia ofertata este asa:
                          1 - peste sapa se monteaza acea membrana care spun ei ca are dublu rol (si de difuzie si de bariera de vapori)
                          2 - se monteaza polistiren extrudat grafitat in 2 straturi de cate 5 cm
                          3 - se aplica 2 membrane hidroizolatoare
                          4 - se aplica finisajul folosind un adeziv elastic

                          Asta este propunerea care o am

                          Avand in vedere si timpul de afara si faptul ca eu nu cred ca acea placa de beton care are 15cm si cu sapa de pe ea se va usca in profunzime, probabil voi acoperi terasele cu o folie si voi amana operatiunea pentru primavara pentru a elimina anumite riscuri....

                          In concluzie avand in vedere ca nu am "batut palma " cum se spune as putea schimba solutia / materialele etc...

                          Daca dvs aveti o alta sugestie v-as fi recunoscator sa mi-o spuneti

                          Va multumesc

                          Comentariu

                          • davidb
                            Membru
                            • 03.dec.2012
                            • 205

                            #43
                            Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                            La multi ani

                            Chiar daca a trecut ceva timp de la ultimul post si nu am mai postat va mai impartasesc o prostie care am facut-o

                            M-am lasat convins de baietii de mai sus si am zis sa incerc dat fiind ca inca era vremea frumoasa. Spre deosebire de prima prostie aici m-am prins mai devreme (incep sa ma destept ). Asadar am pus baietii sa toarne sapa cu panta si intre timp cei de mai sus lucrau la o terasa a unui amic (cel care mi a si spus de ei de altfel), urmand ca dupa ce termina la el sa vina la mine. Numa bine ca dupa ce au terminat la el si a bagat apa pe terasa a avut ceva infiltratii....cand am auzit asta deja mi s a luat si de astia...

                            Am mai avut o discutie interesanta cu cineva care face hidroizolatii dar metoda mi se pare total diferita.
                            El spune sa sparg sapa asta turnata (nu are ceva cu ea dar daca mai torn o sapa la final ma ianlt prea mult) si direct pe placa sa lipesc cele 2 straturi de extrudat cu nu stiu ce spuma/adeziv la tub...un CT..am notat undeva (asta e mai putin important).

                            Apoi peste polistiren sa torn sapa de panta

                            Apoi vine el cu o solutie minune gen un material care se da cu gletiera spune el si se armeaza cu o plasa de fibra. Startul asta al lui are pana in 1cm grosime.

                            Apoi aplic gresia si degivrarea direct peste si gata....el spune ca face piscine si terase in felul asta.

                            A zis ceva de mapei cand am intrebat de materialul folosit dar nu am retinut exact, o sa il mai intreb

                            De solutia asta ce parere aveti?

                            P.S. - ma gandesc ca daca continuam mansarda si renuntam la terasa era mai ieftin si nu aveam atatea batai de cap )))

                            Va multumesc din nou pentru rabdare

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2012
                              • 996

                              #44
                              Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                              Cei de la mapei au intradevar produse si solutii de calitate, care se vor dovedi foarte utile in cazul dvs.
                              Informati-va.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                #45
                                Răspuns la: Hidroizolatia ideala

                                Solut arespectiva, armata sau nu, tot hidroizolatie peste sapa se cheama si exista suficiente optiuni pentru a realiza acest strat.
                                La dvs. a fost problema ca hidroizolatia de tip bituminos, acea cuva a fost montata prost. Chiar si cu acel strat recomandat peste sapa, hidroizolatia pe o astfel de terasa trebuie sa fie impecabila si sa fie mai mult decat acest strat de sub finisaj. Hidroizolatia de baza este cea care trebuie sa fie perfecta si care nu se va deteriora la o degradare a finisajului, accidentala sau nu, fiind protejata de interventiile exterioare.
                                Polistirenul extrudat peste care se toarna sapa de egalizare, nu necesita fixare. Nu va pleca nicaieri de acolo.

                                Comentariu

                                Procesare...