Polistiren sau placa cu nuturi Vision

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ares23
    Incepator
    • 23.feb.2012
    • 38

    Polistiren sau placa cu nuturi Vision

    Salut,

    Ma puteti ajuta va rog frumos cu cateva informatii legate de incalzirea in pardoseala.

    Nu stiu ce sa aleg intre Polistiren extrudat de 5cm si placa cu nuturi Vision cu termoizolatie de 35mm si grosime totala de 57mm.

    Din punct de vedere al transferului termic, care dintre cele 2 este mai buna?

    Fundatia este de 90cm, constrctie BCA, tencuita exterior interior, termoizolatie exterioara polistiren 10cm eps80


    Multumesc mult,
  • godaro
    Membru
    • 10.mar.2014
    • 232

    #2
    Răspuns la: Polistiren VS Placa cu nuturi Vision

    Probabil ca transferul termic e tot pe acolo, insa la placa cu nuturi montajul este mult mai facil. Montezi tu teava sau o monteaza meseriasii !? Cu alte cuvinte, banii dati in plus pe placa cu nuturi te ajuta pe tine sau pe meseriasii platiti de tine ?

    Ia uita-te sa vezi care e diferenta de pret intre cele 2 alternative la toata suprafata casei tale ?

    Comentariu

    • ares23
      Incepator
      • 23.feb.2012
      • 38

      #3
      Răspuns la: Polistiren VS Placa cu nuturi Vision

      Postat în original de godaro
      Probabil ca transferul termic e tot pe acolo, insa la placa cu nuturi montajul este mult mai facil. Montezi tu teava sau o monteaza meseriasii !? Cu alte cuvinte, banii dati in plus pe placa cu nuturi te ajuta pe tine sau pe meseriasii platiti de tine ?

      Ia uita-te sa vezi care e diferenta de pret intre cele 2 alternative la toata suprafata casei tale ?

      La prima vedere, :

      polistiren extrudat 5cm + plasa buzau + bride + folie aproape egal cu placa cu nuturi descrisa.


      Sau poate am gresit eu pe undeva la calcule.

      Tocmai de aceea ma intereseaza transferul termic intre cele 2 daca pretul ar fi aproape egal.

      Multumesc mult,

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Răspuns la: Polistiren VS Placa cu nuturi Vision

        Transferul termic este similar intre cele doua. Placa cu nuturi protejeaza conductele, dilatarea mult mai elastic pe cand plasa de buzau (care eu unul nu inteleg de ce se foloseste la ip) nu prea poate prelua dilatarile. Un alt dezavantaj al plasei de buzau este faptul ca ridigizeaza si sapa, sapa ce pentru ip ar trebui sa fie elastica.

        Comentariu

        • godaro
          Membru
          • 10.mar.2014
          • 232

          #5
          Răspuns la: Polistiren VS Placa cu nuturi Vision

          @ares23: cu siguranta ai gresit la calcule intrucat placa cu nuturi Vision de care vorbesti are doar 35 mm izolatie, restul de 22 mm se refera la inaltimea nuturilor si nu la izolatie !
          deci avem asa:
          Var. A:
          Placa cu nuturi vision de 35 mm izolatie de care vorbesti costa 23 RON buc si are 1030x530=0.55 mp. Deci costul per mp ar fi de 42 RON

          Var. B:
          extrudat Austrotherm de 30 mm costa 143 RON baxul de 14buc / 10.5mp. Deci costul extrudatului per mp ar fi de 13.6 RON
          La asta se adauga plasa de buzau (sarma de 4mm, ochiuri 10x10) cost 64 RON / 2x5=10mp. Deci costul plasei per mp ar fi de 6.4 RON
          polietilena costa 5.83 RON / kg iar 1 kg acopera 8.4 mp deci costul polietilenei este de 0.7 RON/mp
          Mai trebuie soriceii care nu stiu cat costa, dar banuiesc ca nu prea mult
          Total Var. B 21 RON/mp, deci la jumatate !!!

          La o casa de 140 mp ma costa 5880 RON placa cu nuturi si 2940 plasa de buzau, deci cu 2900 RON mai putin ! Mai este "cam la fel" ?

          @Consultant Climatizare
          Chestia cu preluatul dilatarilor nu prea o inteleg: sapa TREBUIE sa acopere teava in totalitate si imi e neclar ce dilatari ar trebui sa preia placa cu nuturi ! Rolul placii cu nuturi este acela de a usura montajul si doar atat. Rolul plasei de buzau este de a prinde teava de ea cu ajutorul soriceilor si de a arma sapa de deasupra
          Elasticitatea sapei este data de aditivul din ea si nu de placa cu nuturi

          Comentariu

          • ares23
            Incepator
            • 23.feb.2012
            • 38

            #6
            Răspuns la: Polistiren VS Placa cu nuturi Vision

            Postat în original de godaro
            @ares23: cu siguranta ai gresit la calcule intrucat placa cu nuturi Vision de care vorbesti are doar 35 mm izolatie, restul de 22 mm se refera la inaltimea nuturilor si nu la izolatie !
            deci avem asa:
            Var. A:
            Placa cu nuturi vision de 35 mm izolatie de care vorbesti costa 23 RON buc si are 1030x530=0.55 mp. Deci costul per mp ar fi de 42 RON

            Var. B:
            extrudat Austrotherm de 30 mm costa 143 RON baxul de 14buc / 10.5mp. Deci costul extrudatului per mp ar fi de 13.6 RON
            La asta se adauga plasa de buzau (sarma de 4mm, ochiuri 10x10) cost 64 RON / 2x5=10mp. Deci costul plasei per mp ar fi de 6.4 RON
            polietilena costa 5.83 RON / kg iar 1 kg acopera 8.4 mp deci costul polietilenei este de 0.7 RON/mp
            Mai trebuie soriceii care nu stiu cat costa, dar banuiesc ca nu prea mult
            Total Var. B 21 RON/mp, deci la jumatate !!!

            La o casa de 140 mp ma costa 5880 RON placa cu nuturi si 2940 plasa de buzau, deci cu 2900 RON mai putin ! Mai este "cam la fel" ?

            @Consultant Climatizare
            Chestia cu preluatul dilatarilor nu prea o inteleg: sapa TREBUIE sa acopere teava in totalitate si imi e neclar ce dilatari ar trebui sa preia placa cu nuturi ! Rolul placii cu nuturi este acela de a usura montajul si doar atat. Rolul plasei de buzau este de a prinde teava de ea cu ajutorul soriceilor si de a arma sapa de deasupra
            Elasticitatea sapei este data de aditivul din ea si nu de placa cu nuturi
            Ai dreptate, gresisem la calcule.

            Am mai vorbit cu cativa constructori/mesteri si mi-au spus ca plasa de buzau pusa in conditia aia (direct pe polistiren) nu face nici o armare, mai ales la grosimea aia de sapa.

            Iar apoi daca vorbim despre dilatatie, cat sa se dilate si contracte tubul si sa se frece de plasa de buzau astfel incat sa produca probleme in viitor.

            Diferenta de pret clar este mare, si nu stiu daca se merita (in afara de faptul ca se monteaza mai usor apoi tuburile).

            Am vazut multe filme pe youtube unde 1 singura persoana monta tuburile pe placile cu nuturi si distribuitoarele. Asa ca, in cazul asta, nu se mai justifica manopera instalatorului. Aia nu-i munca nici fizica nici intelectuala, sa mergi cu un furtun in mana si sa calci pe el pana face PAC! intre nuturi.


            Astept cateva oferte pt preturi deocamdata.

            Intrebarea mea initiala era oricum legata de transferul termic intre cele 2. poistiren extrudat 5 VS plca cu nuturi (3.5 termo + restul pana la 5.7)

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2391

              #7
              Răspuns la: Polistiren sau placa cu nuturi Vision

              Coeficientul de dilatare al unei tevi pex este de ~0.025 mm / mK.

              Adica, considerand ca in timpul ciclului de incalzire temperatura in bucla ar oscila intre 25 si 35*C, intr-o camera de 3x3 metri (deci circa 2.7 metri lungimea tevi), teava si-ar mari lungimea cu circa 0.675 mm.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Răspuns la: Polistiren sau placa cu nuturi Vision

                Nu am spus ca elasticitatea este data de placa cu nuturi ci de faptul ca plasa de buzau scade elasticitatea sapei, si ca din punct de vedere al materialelor si a comportamentului acestora in timp eu as opta pentru placa cu nuturi.

                Comentariu

                • dansasaran
                  Incepator
                  • 12.iul.2007
                  • 9

                  #9
                  Răspuns la: Polistiren sau placa cu nuturi Vision

                  Salutare
                  Ar trebui sa se ia in considerare ca polistirenul de 35 mm din placa cu nuturi este expandat?
                  Daca se pune polistiren extrudat de 30 mm + plasa de buzau, teoretic si practic izolatia este mai buna, nu?
                  Mai sunt alte pareri pro sau contra in legatura cu cele doua variante?
                  Multumesc mult.

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 298

                    #10
                    Răspuns la: Polistiren sau placa cu nuturi Vision

                    Pai asta s-a discutat pana acum.

                    Izolarea este aceiasi la ambele. Diferenta dintre ele vine din pretul mai mic la XPS, montaj mai facil la placa cu nuturi.

                    Comentariu

                    • NeCroN
                      Incepator
                      • 26.feb.2018
                      • 2

                      #11
                      Răspuns la: Polistiren sau placa cu nuturi Vision

                      Salut!

                      Intradevar costurile sunt mai mari la placa cu nuturi si este mai usor de montat instalatia, insa conductivitatea termica este mare (undeva la 0.040 W/mK, fata de extrudat 50mm de 0.0297W/mK), iar rezistenta termica este mica (0.45 m2K/W, fata de extrudat de 1,57 m2K/W).
                      Este o mica mare diferenta intre ele. Parerea mea ca este mai bun extrudatul de 50mm fata de placa cu nuturi de 57mm, iar serpentinele nu sunt asa de greu de realizat, te documentezi putin si le poti face tu singur!

                      Comentariu

                      Procesare...