Renovare apartament 2 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Victoras6
    Incepator
    • 26.mar.2015
    • 1

    Renovare apartament 2 camere

    Buna ziua,

    Doresc sa renovez complet un apartament de 2 camere de 63mp.

    Ordinea la care m-am gandit eu (persoana care nu se pricepe deloc la constructii/amenajari) este urmatoarea:

    1. INSTALATIE ELECTRICA
    - panou
    - circuite noi in toata casa (cele vechi fiind din aluminiu - lucru rau din cate am inteles)
    - circuite speciale pentru cada, aer conditionat, etc.

    2. INSTALATIE SANITARA
    - tevi (si alte lucruri care mai intra aici)

    3. SCOATERE USI + TOCURI + LINOLEUM + GRESIE + FAIANTA VECHI (de cand a fost construit blocul - 1988 )

    4. PERETI + TAVAN (am 2 variante, si nu stiu care este mai buna):
    i. SCRIJELIT + INDREPTAT + GLETUIT PERETI VECHI (din cate am inteles dureaza foarte mult)
    ii. REALIZARE STRUCTURA DE RIGIPS COMPLETA (PERETI + TAVAN)

    5. FINISARI
    - montat usi noi
    - pus gresie/faianta/mocheta
    - aplicat prize, plinte, praguri, cuie, gauri, etc.

    PS. Nu doresc centrala termica deoarece blocul a fost izolat cu strat dublu de polistiren si cu termopan si iarna aceasta am putut sa stau cu caloriferele oprite.

    Rugamintea mea este (pentru cine se pricepe, fie din experienta fie din auzite) sa imi ofere sfaturi legate atat de costuri cat si de materiale sau alte lucruri pe care eu le-am omis.

    Multumesc si astept parerile voastre
  • sorin333
    Incepator
    • 24.mar.2015
    • 35

    #2
    Răspuns la: Renovare apartament 2 camere

    Cu linia electrică pentru cada nu sunt in clar, in rest, pentru un incepator ordinea gandita e destul de buna. Incercati sa faceți o linie electrică separata si pentru bucătărie . Atenție la montarea usilor ! Va trebui sa calculati si sa lăsați minim 3 mm distanță de gresie sau parchet. Dacă peretii si tavanele sunt relativ plane, e mai bine sa le gletuiti. Placarea cu rigips pe profile va lua din spațiul util cel putin 4 cm pe latura.

    Comentariu

    • EstimariConstructii
      Incepator
      - Exclus de pe forum -
      • 27.mar.2015
      • 1

      #3
      Răspuns la: Renovare apartament 2 camere

      Buna seara!
      In primul rand trebuie sa demolati , curatati si apoi puteti incepe cu instalatiile.
      Instalatia electrica trebuie sa fie la norma, cel mai bine este sa mergeti de la tablou intro doza de derivatie. De acolo mergeti cu instalatia de prize aparte si cea de lumina aparte.
      Este indicat ca instalatia de la bucatarie sa aiba siguranta aparte( daca se intampla ceva sare siguranta doar de la bucatarie, nu si restul casei).Nu doar circuitele (pt aer conditionat) sa fie speciale,trebuie sa puneti siguranta aparte.
      Pentru baie este indicat sa conectati curentul la cada printr-un intrerupator(nu din tablou, pentru ca ori de cate ori nu folositi cada tre sa mergeti la tablou sa deconectati siguranta. Prin intrerupator e mai practic si e bine sa nu tineti curentul deschis la cada.)
      Instalatia sanitara sa fie facuta cu tuburi verzi pvc(de la romstal,caliatate f buna)care se imbina prin sudare.Atentie la cote. In rest le vedeti pe parcurs. Pentru alte detalii va stau la dispozitie.
      Ultima editare de EstimariConstructii; 27.mar.2015, 01:05.

      Comentariu

      • S.marius
        Incepator
        • 21.iul.2014
        • 3

        #4
        Răspuns la: Renovare apartament 2 camere

        Buna ziua.
        Ordinea operatiunilor este OK.
        Ca si solutie tehnica eu va propun placarea cu gips carton.
        Este mai ieftin decat reparatia clasica a peretilor se realizeaza mult mult rapid( ca si comparatie cu gips carton va pot amenaja apartamentul in 2 saptamani iar cu reparat pereti dureaza 1 luna), calitatea este superioara.
        In plus, traseele electrice nu mai trebuiesc incastrate in pereti ( spart traseele, refacut, RISC de fisurare a peretilor pe zonele respective dupa reparatie), instalatia noua
        fiind pozata in spatele rigipsului.
        De rezistenta si posibilitatea de a suspenda corpuri de mobila nu se pune problema intrucat cu solutiile moderne si ranforsarea zonelor respective, se pot suspenda pe rigips corpuri de mobila foarte grele.
        Faptul ca din suprafata unei camere pierdeti 0,3-0,5 mp este singurul motiv din care merita sa reflectati daca optati pentru o solutie sau alta.
        Daca doriti mai multe detalii si informatii nu ezitati sa ma contactati.

        Comentariu

        • Silvestru Sterie
          Incepator
          • 13.aug.2014
          • 33

          #5
          Răspuns la: Renovare apartament 2 camere

          Bună ziua!

          Oferta noastră pentru dumneavoastră.

          Renovare casă, apartament 30 euro/mp, cu materialele proprietarului. Pentru un apartament cu suprafața de 70 MP costul manoperei este de 2100 euro (30 euro x 70 MP = 2100 euro). Prețul poate fi și mai mic cu aproximativ 30%, dar și mai mare tot cu aproximativ 30%, în funcție de complexitatea lucrărilor executate, lucrări pe care le vom stabili împreună cu proprietarul după vizionare la fata locului.

          Veți putea vedea prețul materialelor și veți putea plăti separat și exact valoarea acestor materiale.
          Veți putea plăti separat manopera.

          Prețurile sunt negociabile.

          ALTE PREȚURI:

          Construim case, vile cu 50 euro/mp la rosu, cu materialele proprietarului.
          Construim case, vile cu 100 euro/mp la cheie, cu materialele proprietarului.
          Construim case, vile cu 150 euro/mp la rosu, cu materialele noastre.
          Construim case, vile cu 300 euro/mp la cheie, cu materialele noastre.

          Montaj lemn tratat, lambriuri exterioare (“vinyl siding”), inclusiv vată, folie - 7 euro/mp, cu materialele proprietarului.

          Prețurile sunt negociabile.


          Silvestru Sterie
          (Șef Șantier la extinderea și consolidarea Spitalului de Urgență Bagdasar Arseni din București - 3000 mp, lucrare care s-a finalizat)

          Telefon: 0733975725
          steriesilvestru@gmail.com

          Comentariu

          • curcan ady
            Incepator
            • 20.apr.2015
            • 4

            #6
            Răspuns la: Renovare apartament 2 camere

            sunati la 0731387201

            Comentariu

            Procesare...