Video Interfon cu yala electromagnetica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Serpisor
    Incepator
    • 17.apr.2015
    • 5

    Video Interfon cu yala electromagnetica

    Salut,

    Am cumparat si montat un video-interfon cu yala electromagnetica incastrata si as dori sa instalez un buton separat de cel al interfonului la poarta pentru deschiderea usii. Am un catel ce stie sa deschida poarta drept urmare as vrea sa renunt complet la clanta, iar deschiderea portii din interior sa se faca in urma actionarii acestui buton. Ma puteti ajuta cu un sfat ?

    Legatura dintre unitatea interioara si cea exterioara se face pe 4 fire (R,W,Y,B) iar yala electromagnetica este legata de unitatea exterioara prin doua fire. Unde ar trebui montat acest buton si cum (in serie sau in paralel)?

    Interfonul permite deschiderea usii din unitatea interioara chiar daca nu primeste comanda de la unitatea exterioara.

    Video-interfonul este acesta: Avidsen 102261 - http://www.todoelectronica.com/docum...ES_PT_2011.pdf
    Yala electromagnetica de tipul asta: http://avidsen.com/produit.php?pfcsc_id=119
    Butonul este unul normal, inca nu l-am desfacut sa vad ce contacte are, dar banuiesc ca este unul simplu de sonerie cu doua contacte.

    Multumesc anticipat
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

    Yala decupleaza cand este alimentata sau cand este taiat curentul?

    Comentariu

    • Serpisor
      Incepator
      • 17.apr.2015
      • 5

      #3
      Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

      Postat în original de Scifficus
      Yala decupleaza cand este alimentata sau cand este taiat curentul?
      Din cate stiu (acum nu am posibilitatea sa verific) nu decupleaza daca nu este alimentata unitatea interioara a interfonului.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #4
        Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

        Deci este de tipul normal inchis. Nu va functiona cu inca un buton separat pe firul dintre yala si interfon/unitatea exterioara.

        Trebuie tras ciruit, paralel, cu cel al butonului de deschidere din unitatea exterioara. O dublare a comenzii ca sa zicem asa. Sau alimentare separata pentru comanda de deschidere dar este necesara instalarea unei protectii sau unui releu de comanda ( ceva mai complicat dar mai sigur ).

        Comentariu

        • Jan
          Membru
          • 06.iul.2006
          • 176

          #5
          Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

          s-ar putea in punctele SW1 si SW2, insa nu in paralel cum este reprezentat butonul in atasamentul de mai jos:
          Ultima editare de Jan; 17.apr.2015, 19:11.

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru Marcant
            • 23.iun.2013
            • 857

            #6
            Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

            Nu merge pe iesirea din unitate. Acolo cand da semnal de la buton apare tensiune sa deschida yala.

            Releu cu comanda dubla la care conecteaza unitatea exterioara si butonul cu sursa separata de curent pentru actionarea releului. Si din aceeasi sursa da curent si pentru deschiderea yalei.

            Merge o combinatie si cu un tranzistor.

            Comentariu

            • Serpisor
              Incepator
              • 17.apr.2015
              • 5

              #7
              Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

              Multumesc mult pentru raspunsuri. O schema pentru circuitul cu tranzistor se poate ? Din pacate este putin complicat sa mai duc o sursa separata de curent in zona respectiva

              Comentariu

              • Jan
                Membru
                • 06.iul.2006
                • 176

                #8
                Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

                Nu cred ca merita sa improvizati, mai bine luati masuri sa nu mai poata catelul deschide poarta:

                Comentariu

                • Serpisor
                  Incepator
                  • 17.apr.2015
                  • 5

                  #9
                  Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

                  Multumesc mult Jan. Este o solutie interesanta, cu o mica exceptie ... pretul care este echivalent cu cel platit pentru interfon voi cauta o alternativa mai ieftina, dar este bine de stiut ca exista asa ceva.

                  Comentariu

                  • Scifficus
                    Membru Marcant
                    • 23.iun.2013
                    • 857

                    #10
                    Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

                    Nu am recomandat asa deoarece am crezut ca stiti si vroiati neaparat buton separat.

                    Comentariu

                    • Serpisor
                      Incepator
                      • 17.apr.2015
                      • 5

                      #11
                      Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

                      Mi-ar placea mult si solutia cu buton ... dar inca nu stiu exact daca se poate face sau nu si asta eventual fara sa aduc o sursa de alimentare separata.

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru Marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 857

                        #12
                        Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

                        Se poate folosi tensiune de la alimentarea panoului. Dar tot asa, trebuie ceva separat, electronic, incat sa nu dea erori sau sa strice interfonul.

                        Comentariu

                        • Jan
                          Membru
                          • 06.iul.2006
                          • 176

                          #13
                          Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

                          Daca sinteti interesat in continuare de varianta cu "buton suplimentar" o solutie- (scumpa sau chiar foarte) exista... insa mai trebuie studiata:
                          -comanda/comutare wireless - http://www.diw-gmbh.de/Intertechno/FTO-D2080.html

                          Fara a avea mai multe detalii banuiesc ca in cutia de mai sus se afla un intertechno CMR-500 - http://www.intertechno.at/produkte/e...n/CMR-500.html -
                          se alimenteaza la 230V pe bornele L si N; pe borna COM se poate intra cu + (poate fi tensiunea egala cu ceea cu care se alimenteaza yala electrica) iar cu minusul se poate merge mai departe la consumator sau releu- (aici inca nu sint sigur):

                          si un releu intermediar DIW unde se poate distinge bobina pe A1, A2 si un contact nd 1 si 2….

                          Sigur e ca toata smecheria se alimenteaza la 230V prin stecker iar din cleme se merge undeva spre yala sau releul DIW
                          Pentru actionare se foloseste o minitelecomanda sau un comutator wireless

                          Comentariu

                          • Jan
                            Membru
                            • 06.iul.2006
                            • 176

                            #14
                            Răspuns la: Video Interfon cu yala electromagnetica

                            Solutia de mai sus ramane oricum, scumpa si nerentabila, de retinut doar posibilitatea unei comutari wireless.
                            Cea mai ieftina rezolvare ar fi desfacerea unitatii interioare, vazut de unde pleaca semnalul spre yala si eventual conectarea in paralel pe aceste contacte a unui buton sau releu:

                            Comentariu

                            Procesare...