de ce sare siguranta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danutzddd
    Membru
    • 27.iun.2005
    • 227

    de ce sare siguranta

    cine poate sa-mi spuna si mie de ce sare siguranta principala pe un circuit in care am un consumator de 750 w mai precis o pompa cama ,in loc sa sara sig .prima din tablou care are 20 A iar cea principala 32A.multumesc
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    da

    OK SIgurantele sar bazat pe TEMPERATURA la care au ajuns.


    In mod normal asa este trebuie sa sara prima totusi nu este o diferenta asa mare 20A si 35A alta era 20 si 60A sau 100A deci ajung la aceeasi temperatura relativ in acelasi timp este o problema pur si simplu de schema electrica.

    Oricum TIMPUL de reactie poate sa fie diferit sunt sigurante de 30A la 500ms sau 800 mss sau chiar 1 secunda.

    Daca de exemplu siguranta de 35 este la 500ms si cea de 20A este de 300ms ambele incazindu-se relativ repede normal ca prima care SARE este cea de 20A la 300 ms, daca insa este invers sare cea de 35A trebuie sa te uiti pe ea sa vezi ce scrie.

    OBS: Inca o chestie curentul electric nu este foarte bine definit sau incadrat nu poti spune OK pe aceasta linie am suprasarcina iar pe cealalta nu am..de exemplu acest consum de 750W de la tine nu numai ca nu s-a resimtit numai pe aceea faza a ta dar o fractiune mica s-a simtit si pe toata scara de bloc (adica o fi crescut un pic curentul cu 3% si la vecin) dar de aceea exista aceste TOLERANTE 3% in sus sau jos nu este nimic dpdv electric...

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Re: de ce sare siguranta

      Postat în original de danutzddd
      cine poate sa-mi spuna si mie de ce sare siguranta principala pe un circuit in care am un consumator de 750 w mai precis o pompa cama ,in loc sa sara sig .prima din tablou care are 20 A iar cea principala 32A.multumesc
      Ai impamantare la pompa trasa din tabloul principal? Intensitatea curentului necesar pompei este de 3-4A, ceea ce nu justifica decuplarea automata a sigurantei. Eu zic ca aceasta sare din cauza ca este siguranta diferentiala. Decupleaza impamantarea de la pompa si vezi daca mai sare. Daca nu mai sare, atunci inseamna ca problema este la pompa la partea de izolatie contra electrocutarii. Succes in rezolvarea problemei.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Si eu cred ca problema este alta, daca sigurantele de care ne povestesti sunt de valorile indicate, iar motorul pompei este de 750W. Panoul cu sigurante este unul nou cu protectii sau sunt sigurante clasice? Pompa este in stare buna de functionare, sunt respectate conditiile de lucru?
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...