Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Edge
    Incepator
    • 04.apr.2008
    • 14

    Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

    Va salut colegi forumisti si iata ca a venit si randul meu sa va cer ajutorul in problema alegerii termopanelor pentru noul meu apartament luat la programul Prima casa.

    Schita apartamentului este cea atasata la acest mesaj, cu urmatoarele indicatii:
    (*) zonele la care vom pune termopane sunt cele marcate cu rosu si cu verde, celelalte au deja.. vom astepta sa treaca prima iarna sa stabilim cat de bune sunt.
    (*) camerele 2,3,4 reprezinta dormitoare, 1 e sufrageria, 5 e bucataria, 6 si 7 sunt bai.
    (*) geamul de la bucatarie care da in balconul 11 va fi zidit.
    (*) apartamentul are balcoanele 11 si 12 pe NE iar balconul 10 pe NE, E si SE.

    In urma discutiilor cu mai multe firme producatoare de termopane, solutia pe care noi am considerat-o optima ar fi:

    ZONA ROSIE - profil cu 5 camere (70mm), 3 geamuri (40mm), 2 foi Low-E
    ZONA VERDE - profil cu 3 camere (60mm), 2 geamuri (24mm), 1 foaie Low-E
    Cost: ~13.500 RON

    Firma pe care am ales-o este Barrier, profile Rehau, feronerie Roto NT Lux, garantie 15 ani feronerie, 20 ani profil.

    1) Credeti ca este o alegere buna?
    2) Ar trebui daca merg in continuare pe tripan, sa iau o foaie 4S, si una Low-E? Ar fi mai bun?
    3) Tripanul de 40mm pe profil de 70mm se merita in fata unui termopan de 24mm pe profilul de 70mm? (diferenta aprox. 1500ron)
    4) Se merita foaia de Low-E la termopanele interioare (zona verde)? Merita costul suplimentar fata de 2 geamuri float-float? (diferenta aprox. 300ron). Vor exista niste calorifere si in balcoane.
    5) Sa pun 5 camere si la interior? Merita costul suplimentar (diferenta aprox.300ron)?

    Va multumesc!
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Consultant Tamplarie; 07.aug.2015, 11:30.
  • ABBA
    Membru
    • 12.iun.2014
    • 228

    #2
    Răspuns la: Răspuns la: Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

    Postat în original de Edge
    Chiar nici o parere in 50 de vizualizari?
    Vizualizarile pot fi si din partea vizitatorilor, aveti rabdare.

    Comentariu

    • Edge
      Incepator
      • 04.apr.2008
      • 14

      #3
      Răspuns la: Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

      Ok, insa intre timp se apropie termenul in care trebuie sa dau comanda de ferestre si mi-ar fi folosit niste idei.

      Am mai citit intre timp si pe alte forumuri, o sa merg pe feeling si pe ce informatii mi se ofera de la producator. Multumesc.

      Comentariu

      • Edge
        Incepator
        • 04.apr.2008
        • 14

        #4
        Răspuns la: Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

        Pentru cei interesati de ce am ales pana la urma:
        - pentru exterior am mers cu profile Rehau 86mm cu tripan 44mm (LowE-Fl-LowE)
        - pentru interior am mers cu profile Rehau 60mm cu termopan 24mm (Fl-LowE)

        Total: 14200ron, garantie 15 ani feronerie si 20 la profil.

        Succes in alegeri!

        Comentariu

        • Edge
          Incepator
          • 04.apr.2008
          • 14

          #5
          Răspuns la: Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

          Momentan mai intarzii cu comanda de geamuri (au aparut niste probleme) astfel ca daca sunt comentarii, pot fi adaugate...

          Comentariu

          • AerO
            Incepator
            • 08.apr.2015
            • 28

            #6
            Răspuns la: Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

            Postat în original de Edge
            Va salut colegi forumisti si iata ca a venit si randul meu sa va cer ajutorul in problema alegerii termopanelor pentru noul meu apartament luat la programul Prima casa.

            Schita apartamentului este cea atasata la acest mesaj, cu urmatoarele indicatii:
            (*) zonele la care vom pune termopane sunt cele marcate cu rosu si cu verde, celelalte au deja.. vom astepta sa treaca prima iarna sa stabilim cat de bune sunt.
            (*) camerele 2,3,4 reprezinta dormitoare, 1 e sufrageria, 5 e bucataria, 6 si 7 sunt bai.
            (*) geamul de la bucatarie care da in balconul 11 va fi zidit.
            (*) apartamentul are balcoanele 11 si 12 pe NE iar balconul 10 pe NE, E si SE.

            In urma discutiilor cu mai multe firme producatoare de termopane, solutia pe care noi am considerat-o optima ar fi:

            ZONA ROSIE - profil cu 5 camere (70mm), 3 geamuri (40mm), 2 foi Low-E
            ZONA VERDE - profil cu 3 camere (60mm), 2 geamuri (24mm), 1 foaie Low-E
            Cost: ~13.500 RON

            Firma pe care am ales-o este Barrier, profile Rehau, feronerie Roto NT Lux, garantie 15 ani feronerie, 20 ani profil.

            1) Credeti ca este o alegere buna?
            2) Ar trebui daca merg in continuare pe tripan, sa iau o foaie 4S, si una Low-E? Ar fi mai bun?
            3) Tripanul de 40mm pe profil de 70mm se merita in fata unui termopan de 24mm pe profilul de 70mm? (diferenta aprox. 1500ron)
            4) Se merita foaia de Low-E la termopanele interioare (zona verde)? Merita costul suplimentar fata de 2 geamuri float-float? (diferenta aprox. 300ron). Vor exista niste calorifere si in balcoane.
            5) Sa pun 5 camere si la interior? Merita costul suplimentar (diferenta aprox.300ron)?

            Va multumesc!
            Salutare!

            Ce alte oferte ai mai primit? Adica ce producatori?
            Sfatul meu este sa alegi la exterior un profil minim de 5 camere cu 3 foi de sticla, sticla 4S doar daca ai probleme cu soarele, in rest lowe4+float4+lowe4 cu argon intre ele este de ajuns(argonul sa nu fie introdus prin supape!!!), la interior acelasi profil dar cu 2 foi de sticla.
            Mare atentie la profile, sa nu fie de clasa B si sa aibe minim armatuta rectangulara de 1.5mm grosime in toc si aceeasi grosime doar ca ranforsata in cercevele.
            Feroneria pe partile oscilobatante sa aibe minim 4 puncte de inchidere(pe fiecare laterala cate un blocator).

            Comentariu

            • Edge
              Incepator
              • 04.apr.2008
              • 14

              #7
              Răspuns la: Sfaturi / pareri alegere tamplarie PVC apartament 4 camere

              Atasez mai jos fisierul Excel care contine toate ofertele primite pana acum.

              Ce am marcat cu verde este oferta pe care o iau in serios ca fiind o posibilitate la acest moment.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              Procesare...