Intretinerea tamplariei PVC

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #16
    Ulei siliconic.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • anduvirgil
      Membru Marcant
      • 25.feb.2006
      • 527

      #17
      si unde as putea gasi?

      fara suparare, dar vreau sa merg la sigur, sa nu merg din magazin in magazin. (bucuresti)
      anda panda din ...

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #18
        As vrea eu sa stiu sigur!

        Incearca la firmele care fac tamplarie.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #19
          am intrebat la firma cu care am pus eu geamurile dar nici macar nu au auzit de chiturile de intretinere tamplarie, in conditiile in care sunt parteneri gealan
          anda panda din ...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #20
            Uite ce scrie pe fondul galben:


            Deci au dar poate nu sunt interesati sa vanda asa ceva.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #21
              sincer vraja marii. daca nu ai ceva cunostinte ramaii fara diferite accesorii (picuratoare, reglaje nefacute).

              in primul rand asta ar trebui sa fie interesul lor sa vanda asa ceva. eu unul as cumpara pentru ca astfel prelungesc durta de viata a tamplariei si feroneriei.
              anda panda din ...

              Comentariu

              • mutilaila
                Membru Marcant
                • 11.oct.2006
                • 908

                #22
                care este prolema cu gealan?
                eu recomant la toata lumea asa ceva!

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #23
                  nu am nimic cu gealan chiar recomand insa nu stiau nimic de chiturile de intretinere pvc. in plus sunt f multumit de ferestre si de lucrarile de montaj.
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  • mutilaila
                    Membru Marcant
                    • 11.oct.2006
                    • 908

                    #24
                    si eu! plu am o relatie foarte una cu acestia!
                    si tot respectul ptr ca fac lucru calitativ.deocamdata!

                    Comentariu

                    • Adrian Lazea
                      Incepator
                      • 30.nov.2005
                      • 11

                      #25
                      Sa va impartasesc cate ceva din aventura mea cu cautatul unei astfel de solutii:

                      Acum vreo 2 saptamani, am inceput sa caut si eu solutie speciala pentru curatat tamplaria din PVC si ulei pentru ungerea feroneriei. Am ferestre Gealan si "bunul simt" mi-a indreptat pasii mai intai spre ei, mai precis spre show-room-ul din Stefan cel Mare. Acolo, o doamna foarte amabila, mi-a explicat cum uleiul pentru ungerea feroneriei ar fi trebuit sa-mi fi fost lasat de la bun inceput de echipa care mi-a montat geamurile, gratis, insa, "uneori se mai intampla sa uite si baietii". Ma rog, in 2 zile mi-a facut rost pana la urma de o sticluta din uleiul respectiv, tot gratis. Cand am intrebat insa de solutie pentru curatat profilele/geamurile si de silicon pentru uns garniturile, mi-a explicat ca Gealan nu a comercializat niciodata pana acum asa ceva, insa de vreo cateva saptamani firma ar fi in tratative cu un producator local de astfel de produse; procesul insa, ar urma sa dureze, pentru ca solutiile respective vor trebui testate si omologate de catre Gealan inainte de a fi efectiv vandute. Am plecat resemnat, gandindu-ma ca o sa incerc la altii. Am mers astfel la un distribuitor Rehau, tot pe Stefan cel Mare si am intrebat acelasi lucru. Dupa ce am trecut de jena de rigoare, cauzata de felul in care am fost privit de duduia care vindea produsele firmei, aceasta mi-a explicat foarte simplu ca ferestrele se pot curata cu Cif, asa "cum face ea acasa", in ciuda protestelor mele vehemente cum ca Cif e o solutie/crema abraziva care poate deteriora plasticul profilelor. Am plecat resemnat si de acolo, cu gandul la un articol din revista Util, de care mi-am adus aminte intre timp, referitor la o alta firma - Alukoenigstahl care vinde ferestre Schuko si kituri de curatat corespunzatoare. Asadar, ajuns acasa, am cautat articolul cu pricina, apoi am mers pe site-ul firmei de unde am luat numarul de telefon si am sunat. Mi-a raspuns o doamna cu o voce cam dezorientata, care, dupa ce m-a intrebat de 2 ori din ce oras sunt, a ramas la fel de interzisa cand a auzit ca as dori sa cumpar un astfel de kit complet de curatare, intrebandu-ma de unde mi-a venit o astfel de idee si de ce am sunat la ei. I-am explicat evident de articolul cu pricina, si intr-un final, mi-a dat un alt numar de mobil (la care nu raspunde nimeni) al "agentului lor de vanzari pentru Bucuresti", cu care ar fi trebuit sa discut si sa cer lamuriri suplimentare. Nereusind sa dau de individul cu pricina la telefon, am lasat-o balta si cu firma asta. Si uite-asa am ajuns la scumpele noastre magazine de bricolaj - Praktiker si Bricostore. Am intrebat la amandoua de asa ceva, si evident, asa cum ma si asteptam de altfel, am primit acelasi raspuns - "n-am avut si nici n-am auzit de asa ceva, insa nu inteleg de ce nu le spalati cu solutie de geamuri cu alcool" ... vezi, Doamne, ce mai mofturi am si eu ...

                      Asadar, ca sa concluzionez, ma dau batut . Daca o firma care comercializeaza tamplarie din PVC si ferestre termoizolatoare de cca 10 ani in Romania (i.e. Gealan) nu a fost inca interesata sa vanda asa ceva si pentru consumatorii romani, cred ca lucrul asta spune multe (lasand la o parte calitatea foarte buna a produselor si montajul impecabil oferit). Culmea e insa ca, pe site-ul firmei, se povesteste de un astfel de kit de o calitate foarte buna, si care se numeste Cosmoklar Premium, care insa, nu e de gasit pe nicaieri (nici la distribuitori, nici la firma mama).

                      Asadar, daca aflati careva de vreo firma care vinde astfel de produse in Bucuresti, va rog sa ma anuntati si pe mine pentru ca as fi tare curios/interesat.

                      Multumesc,
                      /Adrian Lazea.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13005

                        #26
                        Ca sa fiu putin rau, ma gandesc la urmatorul scenariu: lasa ca nu imprtam noi maruntisurile astea... mai bine schimbam garniturile oamenilor dupa cativa ani in care ei au utilizat solutii cu alcool care poate ataca plasticul.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1320

                          #27
                          ROMANIA ! ! Te halesc!! Astia suntem, doamna! Urmasii Lui Caragiale! Facem misto si niciodata un lucru pana la capat!
                          Acum fara gluma... daca majoritatea gospodinelor au frecat tamplaria cu Tix si nu au intrebat de un kit de intretinere a disparut interesul pentru asa ceva.
                          Cu cei ca dvs mai inaintam cate un pic! Sar'mana!
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • Adrian Lazea
                            Incepator
                            • 30.nov.2005
                            • 11

                            #28
                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            Ca sa fiu putin rau, ma gandesc la urmatorul scenariu: lasa ca nu imprtam noi maruntisurile astea... mai bine schimbam garniturile oamenilor dupa cativa ani in care ei au utilizat solutii cu alcool care poate ataca plasticul.
                            S-ar putea sa aveti dreptate. M-am gandit si eu la treaba asta pentru ca e foarte ciudat ca nici unul din producatorii/vanzatorii mari de pe piata autohtona sa nu comercializeze asa ceva (n-am auzit nici la Deceuninck sau Veka de un astfel de kit).

                            Comentariu

                            • Nicu Bagiu
                              Incepator
                              • 17.apr.2007
                              • 2

                              #29
                              Despre suprafete PVC...

                              Am si eu timplarie PVC si la manevrare citeva profile s-au zgiriat putin.
                              Exista solutie pentru a retusa aceste zgirieturi?
                              Dar vopsea pentru a-i schimba culoare?

                              Multumesc...

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15092

                                #30
                                Nu va pot indruma catre o anume vopsea pentru tamplarie insa aceasta metoda de finisaj se realizeaza in fabrica.
                                Incercarea dvs. de a vopsi manual tamplaria nu va avea succesul scontat.
                                Cu timpul vopseaua se va exfolia.

                                Totusi.. pentru returisi adresativa furnizorului pentru indicarea solutiei pe care dansii pot sa o aiba pentru aceste situatii. Daca manevrarea se refera la transportul si manipularea tamplariei atunci aceasta ar trebui sa fie in sarcina executantului si nu a dvs.

                                Comentariu

                                Procesare...