Intretinerea tamplariei PVC

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #31
    Ca sa revenim la subiectul topicului am gasit pana la urma kit-ul de intretinere pentru tamplaria PVC.

    Problema sta asa: vizita la o firma de profil, comandat tamplarie PVC, din spusele domnisoarei de la birou, cica pentru orice client cu o valoare a comenzii de minim 2500 lei acest kit se ofera gratuit. In alta ordine de idei, se poate achizitiona contra-cost daca nu intrati in acest barem insa la intrebarea "cat costa acest kit?" raspunsul a fost "nu am idee".

    Acum ce sa intelegem? Au dar nu se omoara sa il mediatizeze?

    Cand o sa il primesc am sa va explic ce si cum ...
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #32
      Gata... acum am primit kitul respectiv. Atasez foto cu produsele si intructiunile de utiliziare.

      P.S. Existaaaaaaaaaaaaaaa .
      Fișiere Atașate
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • didi
        Membru
        • 17.ian.2007
        • 114

        #33
        Felicitari, d-le Stanculescu!! Va rog sa ne spuneti cum ati reusit sa-l obtineti si cam cat costa? M-ar interesa si pe mine asa ceva.
        Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
        In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          A fost gratis....ca urmare a unei comenzi de tamplarie facuta la respectivii (au o valoare minima acomenzii pentru care acorda gratuit acest set).

          Am inteles ca se poate achizitiona si separat dar nu stiu cat costa.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • didi
            Membru
            • 17.ian.2007
            • 114

            #35
            Merci!
            Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
            In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.

            Comentariu

            • ake11
              Incepator
              • 02.sep.2006
              • 67

              #36
              Postat în original de viorel.stanculescu
              Ca sa fiu putin rau, ma gandesc la urmatorul scenariu: lasa ca nu imprtam noi maruntisurile astea... mai bine schimbam garniturile oamenilor dupa cativa ani in care ei au utilizat solutii cu alcool care poate ataca plasticul.
              Nici pe departe ideea de a fi rau !
              Mai mult decat atat , la toata tamplaria care o am acum in casa facuta la acelasi mare producator in Pitesti( SEND 92-recunoscut pentru a fi facut pentru prima data in tara geamurile fumurii de la automobile) am primit aceleasi instructiuni : nu dati cu nimic pe garnituri feronerie , si geamurile le spalati cu solutii obisnuite pentru geamuri!
              Si am facut asta si acum dupa cca. 3 ani am constatat uzuri masive la rolele feroneriei , garniturile sunt ca si preformate dar in acelasi timp sunt si lipicioase la mana!
              Este vadita intentia producatorilor de a nu aduce asa ceva in Romania , pentru a inlocui in post garantie si garniturile si feroneria!

              Comentariu

              • dan_saila
                Incepator
                • 25.mar.2007
                • 74

                #37
                Produsele de intretinere sunt de cand au fost aduse si profilele, sau cel putin au existat pe cataloagele producatorilor de profile, insa nimeni nu le-a bagat in seama, mai ales ca pretul era putin cam mare, si putini au fost aceia care au fost curiosi sa dea un ban sa testeze la ce sunt bune (cred ca ii numaram pe degetele de la o mana, si mai raman cateva degete )

                Ca idee, sunt solutii de curatat PVC, in general , la mai toate firmele de distributie, de la Wurth pana la hypermarketuri ; chederele se ung de doua ori pe an cu orice fel de ulei de gresat , insa nu exagerati, scopul este sa impiedicati cauciucul sa isi piarda elasticitatea; iar feroneria are cea mai larga gama de produse de intretinere, incepand cu praf de grafit pana la banala vaselina cu care ungem balamalele cand scartaie.
                Cred ca la geam ne pricepem toti, nu deranjeaza pe nimeni ca se curata cu apa cu spirt si sunt sterse cu ziarul atat timp cat stralucesc .
                Chiar daca are un pret mai mare decat alte imbunatatiri aduse locuintei dvs, tamplaria PVC nu este o nava spatiala! Logica trebuie sa primeze, si atunci intretinerea acesteia va deveni foarte simpla, in final, nu e decat plastic, cauciuc si metal, materiale pe care le avem in jurul nostru de mult timp, si care nu au ramas neintretinute ani de-a randul.

                Comentariu

                • DanielaD
                  Incepator
                  • 14.aug.2007
                  • 1

                  #38
                  tamplarie PVC

                  Tamplaria PVC are pe exterior niste gauri protejate de niste capacele. Care este rolul acestora ? In caz ca lipsesc unele capacele pot aparea probleme ? sau daca un capacel este astupat de la finisaje trebuie neaparat curatat ? De unde se pot procura aceste capacele ?
                  multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #39
                    Acele gauri executate au rolul de a permite evacuarea eventualului condens care apare in prima camera a tamplariei si in spatiul dintre tocul ferestrei si cel al tamplariei.

                    La montajul tamplariei, executantul trebuie sa va monteze si capacele de protectie.
                    Gaurile nu trebuie sa fie obturate, va recomand sa le curatati de orice urma de material de la finisaj.

                    Comentariu

                    • cioko80
                      Membru
                      • 05.iun.2006
                      • 233

                      #40
                      ajutor

                      Cum pot sa dau folia jos de pe profilele PVC, din pacate au trecut 3 luni de cand am momtat geamurile...este vreo solutie speciala?
                      Nu ce e scump e si bun!

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #41
                        Cu greu, din aproape in aproape, rupand mici fragmente din ea. Este o munca dificila, dar incercati sa o esalonati pe mai multe zile.

                        Comentariu

                        • cioko80
                          Membru
                          • 05.iun.2006
                          • 233

                          #42
                          ms, asta o sa fac ma gandeam ca este vreo solutie care sa exfolieze.
                          Nu ce e scump e si bun!

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #43
                            Nu cred ca exista asemenea solvent. Evitati folosirea cuter-ului, riscati sa zgariati profilele.

                            Comentariu

                            • termopane
                              Membru
                              • 24.nov.2007
                              • 139

                              #44
                              Postat în original de Gemini
                              Acele gauri executate au rolul de a permite evacuarea eventualului condens care apare in prima camera a tamplariei si in spatiul dintre tocul ferestrei si cel al tamplariei.

                              La montajul tamplariei, executantul trebuie sa va monteze si capacele de protectie.
                              Gaurile nu trebuie sa fie obturate, va recomand sa le curatati de orice urma de material de la finisaj.

                              Daca nu v-au fost livrate odata cu tamplaria,le puteti solicita la magazin.Uneori,se uita de ele
                              Termopane,termopane...hai sa punem la balcoane!Ieftin ca braga,ca a venit frigul.

                              Comentariu

                              • radu82
                                Incepator
                                • 09.ian.2008
                                • 17

                                #45
                                pentru ungere cred ca ar merge spray siliconi LOCTITE 8201 ---eu il folosesc la munca si lucrez in industria farmaceutica...dar nu stiu daca il gasesti in orice magazin....dar e super....eu mi-am luat unul acasa...si l-0am folosit la toate balamalele si numai scartie nici una....termopane abia saptamana viitoare o sa imi pun si o sa iti zic in timp cum e si pt feroneria de la ele...dar nu cred ca ar fi probleme...a apropo...eu oo saimi pun geamurile cu flexxelf....e ok?!

                                Comentariu

                                Procesare...