Intretinerea tamplariei PVC

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Intretinerea tamplariei PVC

    Am sa expun cateva din lucrurile care trebuie urmate pentru a incerca sa mentinem in conditii cat mai bune tamplarie de PVC.

    Curatirea periodica a profilelor PVC se face cu o crema speciala. Aceasta da stralucire suprafetelor si in acelasi timp protejeaza tamplaria. Atunci cand nu avem la dispozitie o astfel de crema, putem folosi o solutie de apa cu sapun. Nu se vor folosi substante care ataca profilele PVC sau care sunt abrazive si pot duce la aparitia zgarieturilor pe suprafetele tamplariei.

    Periodic se curata faltul tocului, pentru a evitarea obturarii sliturilor (gaurilor) de evacuare a apei.

    Feroneria se va unge cel o data pe an cu ulei pentru angrenaje fine (asemeni celui pentru masina de cusut) sau cu vaselina speciala.

    Garniturile de cauciuc se vor unge, anual, cu substante pe baza de silicon, care conserva calitatile de etansare si elasticitate ale acestora.

    La orice societate care comercializeaza tamplarie PVC, trebuie sa gasiti setul complet de intretinere pentru tamplaria PVC (crema profile, ulei feronerie , silicon garnituri si hartie cerata pentru lustruit).

    In general pretul acestui set este in jur de 50 RON.

    P.S. Mecanismul de inchidere – deschidere nu se va actiona atunci cand este fereastra deschisa!
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    DA

    Exact de aceea sunt adeptul feronerie de aluminu!

    Multumim de instructiuni.
    ai grija ..

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Daca ar fi singurul criteriu de alegere ...!?

      Cu multa placere si va astept cu noi idei pentru dezbatere.

      Acum, depinde cum facem comparatia celor doua materiale.

      Intretinerea profilului din aluminiu este mai usoara. Praful se poate sterge foarte usor cu o carpa care nu se scamoseaza si cu solutie pe baza de sapun (soft). In cazul petelor de ulei, vopsea sau carioca folositi o solutie acetona sau spirt si frecati bine suprafata care trebuie sa fie curatata.

      Nu se vor folosi lame si solutii abrazive pentru curatare, acestea pot lasa zgarieturi care vor ramane permanente pe suprafata tamplariei sau a geamului termopan.

      Este bine sa nu folositi solutii pe baza de alcool la curatarea geamurilor deoarece lasa urme care atrag praful.

      Comentariu

      • taz21
        Membru
        • 20.feb.2006
        • 297

        #4
        Re: DA

        Postat în original de bigjoe
        Exact de aceea sunt adeptul feroneriei de aluminu!

        Multumim de instructiuni.
        Exista feronerie de Al la tamplaria din PVC, sau care e treaba?

        Comentariu

        • adyursu
          Incepator
          • 17.dec.2006
          • 4

          #5
          la timplaria din PVC de la balcon am omis sa dezlipesc folia protectoare si acum se dezlipaste foarte greu,practic este imposibil
          ce solutie am sa pot sa o dezlipesc?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Folia protectoare se inlatura intr-un interval de maxim 30 zile de la efectuarea montajului.

            Dupa aceasta perioada este dificil sa o mai inlaturam.

            Se poate incerca cu solutie de curata geamurile, apa calda etc. insa nu este garantat succesul.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              ...am patit-o si eu cu "las pe maine" dezlipitul foliei.
              Cu stima.

              Comentariu

              • LucianDr.
                Membru Marcant
                • 06.feb.2006
                • 925

                #8
                Dragii mei ce tip de tamplarie aveti de ati patit-o cu folia protectoare. Eu am Rehau si baietii mi-au zis ca pana la primavara pot sa o las linistit ca e "Rehau". Eu mi-au spus ca la Gealan, Aluplast si la alte tipuri de feronerie nu au folia protectoare rezistenta si problema mai mare este in perioada calda a anului. Aso o fi?
                P.S. Acum am terminat casa in rosu si am pus tamplaria, iar tencuiala vine abia la primavara, si de aceea prefer sa las folia.
                I'm working for a better live!

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Rehau.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • i96nds
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2006
                    • 427

                    #10
                    La TROCAL am scos folia aia dupa jumatate de an si tot era rezistenta, nu s-a rupt aiurea. Doar ca s-a mai decolorat putin sigla lor albastra....

                    Sprayurile degripante sunt bune pentru ungerea feroneriei? De exemplu
                    Lubrit-ALL, WD-40. Nu cred ca sunt pe baza de silicon.
                    Stefan

                    Comentariu

                    • Oprean Marius
                      Incepator
                      • 10.apr.2005
                      • 79

                      #11
                      Unii producatori spun ca lasarea acelei folii mai mult de un anumit timp, lipita pe profil duce la decolorarea profilului. Poate au dreptate, eu nu am incercat sa-i contrazic . De obicei respect indicatiile producatorilor pentru a nu avea probleme cu garantia sau cu produsul. Pentru Lucian - scoate acum folia si la primavara protejeaza tamplaria si geamurile cu alta folie. Parerea mea!
                      Marius O.

                      Comentariu

                      • anduvirgil
                        Membru Marcant
                        • 25.feb.2006
                        • 527

                        #12
                        mai mult timp inseamna in cazul meu aproape 3 ani. 3 veri de stat in soare. m-am chinui o juma de zi sa scot folia de pe 12m de profil (gealan). mentionez ca geamul ce da inspre nord a mers brici. la multi ani si spor la treaba , pardon , distractie placuta.
                        anda panda din ...

                        Comentariu

                        • y_daddy
                          Incepator
                          • 16.ian.2007
                          • 18

                          #13
                          pentru adyursu
                          incearca cu un uscator industrial (e ca un uscator de par da e de putere mare). O sa mearga. Folia nu depinde numai de producator. Acelasi produactor poate pune mai multe feluri de folie. La Trocal, de ex. sunt probleme la profilele colorate (imitatie de furnir), care este foarte subtire si se ia greu jos dupa ceva vreme (e o folie transparenta).
                          life goes on!

                          Comentariu

                          • vladm
                            Incepator
                            • 08.sep.2006
                            • 27

                            #14
                            deci legat de produsele pentru intretinerea tamplariei PVC poate cineva sa ne dea ceva nume, forme ale acestor produse sa stim ce sa cautam, eu tamplaria pvc am curatat-o doar cu o carpa uda si cam raman urme pe ea.

                            Vlad Marcu, Timisoara

                            Comentariu

                            • anduvirgil
                              Membru Marcant
                              • 25.feb.2006
                              • 527

                              #15
                              sal eu am curatat ramele cu solutie pentru geamuri ajax si au iesit super.

                              ne poate spune cineva o ,,crema'' pentru ungerea garniturilor?!
                              am incercat cu glicerina . merge, dar vreau ceva mai bun.
                              anda panda din ...

                              Comentariu

                              Procesare...