Intrebari despre contoarele de energie electrica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yo8sbg
    Membru
    • 18.feb.2009
    • 139

    #31
    Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

    Ce necazuri aveti? Oricum nu puteti interveni fara cei de la distributie; adica puteti dar va asumati niste riscuri..
    Mii de multumiri OAMENILOR...

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #32
      Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

      yo8sbg
      Mesajul la care ați răspuns era din data de 9 mai a.c.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • yo8sbg
        Membru
        • 18.feb.2009
        • 139

        #33
        Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

        Si care-i problema? Este o chestiune de ordin general, la urma urmei, de respectare a legilor. Eu zic sa renunti la "vanatoarea" acestui tip de postare care, constat, a devenit o moda. Asa ca nu-ti mai fa loc in toate..!
        P.S. Renunta, te rog, la persoana a 2-a, plural!
        Mii de multumiri OAMENILOR...

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

          La acest tip de contor mai apare o chestie interesanta, in sensul ca in urma unui soc de tensiune mai intens indica cu citeva mii de kilowati in plus. Am vreo 2 cunostine care au patit-o. Daca cei de la Enel va propun sa va trimita contorul la Bucuresti la expertiza care costa mult, eu cred ca trebuie sa va tineti pe pozitie si sa nu aceptati deorece e o vanatoare de vrajitoare in sensul ca nu se poate, tehnic vorbind, sa dea un verdict real. Varianta corecta e sa platiti un consum facind media ultimelor luni. Una din cunostintele care a patit, find electrician, a facut un calcul simplu din care reisea clar ca instalatia ce o avea nu putea sa suporte in asa interval scurt( a observat inainte de scadenta) un asemenea consum.( nu mai retin cit,dar erau niste mii bune de kW)
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

            Postat în original de yo8sbg
            Si care-i problema? Este o chestiune de ordin general, la urma urmei, de respectare a legilor. Eu zic sa renunti la "vanatoarea" acestui tip de postare care, constat, a devenit o moda. Asa ca nu-ti mai fa loc in toate..!
            P.S. Renunta, te rog, la persoana a 2-a, plural!
            Colegul yo8sbg, nu mai fi așa de nervos că poate să-ți „cauzeze”. Dacă în mesajul tău ai fi scris ceva constructiv, te asigur că nu te-aș fi apostrofat. Așadar, răspunzi la un mesaj foarte vechi ca să ne spui că trebuie să respectăm legile (de parcă n-am ști asta) iar când ești apostrofat tot tu ești cel căruia-i sare țandăra.
            Și a-propos, consider că după 10 ani de activitate constructivă (zic eu) și 1457 de mesaje în acest forum mi-am câștigat cu prisosință dreptul de „a-mi face loc în toate”, drept pe care de altfel îl ai și tu și oricare alt utilizator de pe-aici. Dacă acest forum ar fi avut doar membri care scriu 27 de mesaje în șapte ani și jumătate, el s-ar fi desființat de mult.
            Cred că ești satisfăcut acum că ți-am respectat cu vârf și îndesat dorința cu persoana a doua singular.

            P.S. Le cer în mod respectuos scuze atât moderatorilor, cât și colegilor de forum pentru mesajul în afara subiectului.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • yo8sbg
              Membru
              • 18.feb.2009
              • 139

              #36
              Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

              "Se poate schimba/umbla la contor , fara sa vina Renelul ?"
              Aiasta-i intrebarea iar eu am raspuns: "Oricum nu puteti interveni fara cei de la distributie; adica puteti dar va asumati niste riscuri..Restul e ..can-can! Chiar nu sunt suparat colega, apropos, stii ce inseamna "LARGO AL FACTOTUM"?!
              P.S. "Mesajul la care ați răspuns era din data de 9 mai a.c.". Judecati voi, ceilalti, daca vreti, cat de constructiva e aceasta postare.
              Ultima editare de yo8sbg; 19.aug.2016, 17:30.
              Mii de multumiri OAMENILOR...

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                Postat în original de yo8sbg
                ...apropos, stii ce inseamna "LARGO AL FACTOTUM"?!
                Da,colega, cred că am aflat cu vreo patru decenii în urmă ce înseamnă, dar tu ghicești oare contextul din spatele acestui motto?
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Silviuionut21
                  Incepator
                  • 07.sep.2016
                  • 2

                  #38
                  Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                  Buna ziua,

                  Ce contoar de lumina pasat imi recomandati?

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #39
                    Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                    Mai întâi definiți termenul „contoar de lumină pasat”, că eu n-am înțeles nimic, și pe urmă vedem...
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #40
                      Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                      Probabil se refera la contor electric pasant. In acest caz ar trebui sa ne comunice daca circuitul pe care se face masurarea este monofazic sau trifazic.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #41
                        Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                        Puteti folosi asa ceva. Este usor de montat si se poate cumpara din aproape orice magazin decent de produse electrice.
                        Fișiere Atașate
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Silviuionut21
                          Incepator
                          • 07.sep.2016
                          • 2

                          #42
                          Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                          Postat în original de Consultant electrice
                          Probabil se refera la contor electric pasant. In acest caz ar trebui sa ne comunice daca circuitul pe care se face masurarea este monofazic sau trifazic.
                          Contor electric pasant. Circuit monofazic.

                          Am vazut ceva de genul: http://www.dedeman.ro/ro/electrice/d...2-553-dig.html

                          Comentariu

                          Procesare...