Intrebari despre contoarele de energie electrica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • djmanianfs
    Membru
    • 13.iun.2011
    • 122

    Intrebari despre contoarele de energie electrica

    Salutare tuturor!
    Am si eu o mica problema: am un contor pasant aem ENERLUX Mg si astazi cand l-am citit am observat ca am consumat pe o luna doar 40 kwh (media mea era de 110 kwh) si am observat ca numai clipeste acel LED din el (pe contor scrie ca 1000 de impulsuri = 1kwh). El sta in stand-by, adica display-ul sta inchis si numai cand apas pe butonul rosu imi afisaza informatiile. E posibil sa ai baterie in el sa se fi consumat? Am atasat si foto cu el...
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Consultant electrice; 21.iun.2015, 10:50.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

    Deoarece am observat ca aceste contoare electronice, modul lor de citire si lucru sunt niste subiecte discutate din ce in ce mai des am setat ca "important" acest topic si l-am redenumit in ideea de a discuta aici toate problemele referitoare la acest subiect. Vom incerca deasemenea sa obtinem si o documentatie de la producator pentru a va putea ajuta cu raspunsuri la intrebarile voastre.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • theborg
      Membru
      • 17.apr.2012
      • 181

      #3
      Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

      Aveti grija cu acest tip de contor. Anul trecut mi s-a schimbat contorul cel vechi cu disc cu unul de acest fel. Dupa nici o luna constat ca pe afisaj apare o eroare (Err2) fara a mai indica numarul de kwh, data, ora, puterea, etc, cum afisa de obicei. Fac o sesizare scrisa catre electrica urmand ca dupa cca o saptamana sa vina cineva si sa constate ca este defect (stia de problema acestor tip de contoare). A fost inlocuit cu un altul, tot digital dar fara acel buton rosu. Partea buna este ca am observat acest lucru devreme deoarece in aceste cazuri se asteapta prima luna dupa schimbarea contorului sa se vada cat consumi, si iti factureaza apoi in baza acestui consum si perioada din urma care nu s-a mai inregistrat pe contorul defect. Daca asteptam 6 luni apoi veneam iarna si consumam intr-o luna sa zicem 1000kwh ca mi-a placut sa stau la casa de sarbatori, toate cele 6 luni din urma for fi facturate cu cate 1000kmh/luna chiar daca eu nu nu am stat la casa in aceasta perioada. Asa ca sfatul meu este sa faceti de urgenta o sesizare scrisa (eu am facut sesizarea cu foto pe mail).

      Comentariu

      • djmanianfs
        Membru
        • 13.iun.2011
        • 122

        #4
        Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

        Cineva mi-a zis ieri ca ar trebui sa umblu unde este acel sigiliu si sub capacul rotund este o baterie. Daca o schimb acesta isi va reveni... Parca as mai astepta cateva pareri despre aceasta problema... Multumesc!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

          Eu v-as sfatui sa nu faceti acest lucru. Nu este treaba consumatorului. In aceea zona alte contoare au un port optic, iar la dvs. din cate vad acel capac este prins de surub si are un sigiliu, deci banuiesc ca este facut special ca sa nu se umble acolo. Anuntati la furnizor si ar trebui sa va rezolve.

          Si partea cu facturarea in funtie de consumul pe luna urmatoare nu mi se pare corecta si parca nu as crede sa se intample asa ceva mai ales daca a fost anuntat.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • theborg
            Membru
            • 17.apr.2012
            • 181

            #6
            Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

            Postat în original de Consultant electrice
            Si partea cu facturarea in funtie de consumul pe luna urmatoare nu mi se pare corecta si parca nu as crede sa se intample asa ceva mai ales daca a fost anuntat.
            Mie asa mi-a spus cel care a inlocuit contorul, si am urmarit special si exact cat am consumat luna urmatoare mi s-a facturat si luna din urma. Acum nu stiu daca asa este intr-adevar s-au pur si simplu asa s-a nimerit la mine insa paza buna trece primejdia rea.

            Comentariu

            • djmanianfs
              Membru
              • 13.iun.2011
              • 122

              #7
              Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

              Pai la mine nu este o problema grava daca umblu la el, este un contor montat de mine si separ curentul intre mine si parintii mei. Contorul principal este cel al parintilor iar eu imi platesc curentul pe care-l consum. Sper ca m-am facut inteles.

              Comentariu

              • djmanianfs
                Membru
                • 13.iun.2011
                • 122

                #8
                Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                Astăzi am mai discutat cu un electrician de la Enel si mi-a zis ca nu se poate schimba bateria din el, ca ar fi lipita pe placa si ca are el alt model de vânzare. Eu cred ca vrea sa mi-l vândă pe al lui... Oare chiar nu S-o putea schimba bateria din el?

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  #9
                  Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                  Din cate stiu eu,nu.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • theborg
                    Membru
                    • 17.apr.2012
                    • 181

                    #10
                    Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                    In acest caz nu cred ca va ramane decat sa-l inlocuiti. Puteti sa-l schimbati cu unul care se poate monta pe sina. Eu am unul montat intr-un tablou special de marimea a 2 module (el este de 1 modul) la un boiler si arata destul de bine, avand in vedere ca nu trebuie sa fie etalonat, sigilat, etc.

                    Comentariu

                    • djmanianfs
                      Membru
                      • 13.iun.2011
                      • 122

                      #11
                      Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                      Oare unul ca cel din poza de mai jos o fi bun (ma refer ca precizie de masurare si eficienta)?
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 595

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                        Este exact ce va trebuie, eroare de măsurare declarata de 1% înseamnă în cazul dvs. aproximativ 0.5 lei plus sau minus iar prețul poate fi undeva la 150 lei.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • djmanianfs
                          Membru
                          • 13.iun.2011
                          • 122

                          #13
                          Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                          Multumesc pentru raspuns. O sa iau in calcul unul ca cel de mai sus!

                          Comentariu

                          • djmanianfs
                            Membru
                            • 13.iun.2011
                            • 122

                            #14
                            Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                            Am facut cateva "sapaturi" pe net si am vazut ca sunt mai multe tipuri de contor de genul acesta modular-pe sina: sunt unele de 45A si unele 100A varianta simpla (ocupa 1 loc intr-o cutie de sigurante), apoi sunt unele dupble ca o siguranta bipolara si apoi mai mari. Nu stiu ce probleme as putea avea pe viitor cu un contor de genul asta si aici enumar cateva nelamuriri:
                            - oare si acesta are baterie interna si dupa de se va consuma, il voi arunca?
                            - daca iau unul de 45A si am un consum temporar mare (sa presupunem ca folosesc un aparat de sudura, un hidrofor+masina spalat si alti consumatori casnici in acelasi timp), exista riscul ca acesta sa se arda/strice sau numai inregistreze corect?
                            - in funtie de rasp de la pct. 2, ce putere ar trebui sa cumpar ca sa nu am probleme?
                            Multumesc!

                            Comentariu

                            • theborg
                              Membru
                              • 17.apr.2012
                              • 181

                              #15
                              Răspuns la: Intrebari despre contoarele de energie electrica

                              Postat în original de djmanianfs
                              - oare si acesta are baterie interna si dupa de se va consuma, il voi arunca?
                              Nu cred ca are baterie interna deoarece afisajul apare numai la conectarea acestuia la retea - sapati pe net, ca stiu ca la un moment dat am gasit un video cu cineva care desfacea un astfel de contor
                              Postat în original de djmanianfs
                              - daca iau unul de 45A si am un consum temporar mare (sa presupunem ca folosesc un aparat de sudura, un hidrofor+masina spalat si alti consumatori casnici in acelasi timp), exista riscul ca acesta sa se arda/strice sau numai inregistreze corect?
                              Daca sunteti utilizator casnic normal nu cred ca puteti trage din retea mai mult de 32A cat este siguranta principala (cel putin la mine asa este).

                              Comentariu

                              Procesare...