Acte necesare cumpararii unui teren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Marfaru
    Incepator
    • 20.sep.2010
    • 33

    Acte necesare cumpararii unui teren

    Buna ziua,

    Doresc sa achizitionez un teren pentru a construi o casa si am o vaga idee ref la ce acte sa-i solicit vanzatorului. Am tot gugalit si sunt si mai in ceata decat initial

    1. cartea funciara?
    2. certificat de urbanism de constructii / in vederea vanzarii?
    3. Cadastru si intabularea?
    4. PUZ?

    M-ati putea ajuta va rog cu o lista a acestor acte? de ex, am intrebat vanzatorul daca are PUZ si mi-a zis ca are primaria si ca mi-l elibereaza odata cu autorizatia de constructie... desi altcineva imi spune ca-n primul rand trebuie sa cer PUZ-ul vanzatorului si ca fara PUZ n-are rost sa-mi bat capul.

    Multumesc!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren



    1. Certificat de urbanism - in care se specifica destinatia terenului precum si CUT si POT daca este sau nu etc . Daca nu exista PUZ in zona , nici nu merita sa luati in considerare terenul respectiv ( parerea mea ) .
    2. Carte funciara recenta este actul de proprietate ( eliberata inainte cu 1-3 zile de a cumpara terenul ) - sa vedeti daca terenul e liber de sarcini ; adica sa nu fie poprit / gaj la banci etc
    3. Daca toate actele sunt in regula si certificatul de urbanism , va avantajeaza se trece la intocmirea actelor la notar , contract de vanzare - cumparare semnat de ambele parti dupa care notarul ( angajatii acestuia ) vor efectua intabularea terenului pe numele dvs .

    P.S. Aveti grija ca in CF sa fie titular vanzatorul , nu o terta persoana ! Si sa fie anexata schita cu locatia exacta a terenului in cauza - mare atentie .
    Ultima editare de coby; 20.iul.2015, 15:29.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Marfaru
      Incepator
      • 20.sep.2010
      • 33

      #3
      Re: Acte necesare cumpararii unui teren

      Multumesc!

      Iar in cazul in care terenul nu este inca parcelat si eu vreau sa cumpar doar o parcela, banuiesc ca intai trebuie facuta parcelarea si mai apoi restul actelor, corect?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        #4
        Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren

        Trebuie facuta " parcelarea " ( iesirea din indiviziune ) cu drum/drumuri de servitute - atentie aici caci se pierd metri patrati destui pentru asa ceva si de regula proprietarul si/sau viitorii proprietari s ar putea sa nu inteleaga de ce platesc si pt drum .
        Binenteles ca e important unde este locatia terenului si ce destinatie are in prezent ( agricol / pasune/ constructii , intravilan / extravilan si in acest caz daca este pretabil pt constructii sau nu ) .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Marfaru
          Incepator
          • 20.sep.2010
          • 33

          #5
          Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren

          Alte dude acum:
          1. proprietarul a scos un CU pe tot terenul, nu doar pe lotul meu - desi i-am cerut explicit asta. Trebuie neaparat sa-i cer un CU strict pt lotul meu? Sau il pot folosi si pe cel aferent intregului teren?
          2. ce tip de CU sa-i cer? A scos acum unul de informare, pe care vad ca apar POT si CUT, precum si retragerile.
          3. cum vi se pare o retragere de 4m de la limita cadastrala a unui drum? Nu e cam mult? Practic pierd 100mp.

          Terenul e intravilan agricol.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6866

            #6
            Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren

            Depinde de cotele terenului dvs , ca nu e totuna sa fie 14x70 sau 30x32 .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Marfaru
              Incepator
              • 20.sep.2010
              • 33

              #7
              Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren

              Logic... nu m-am gandit la asta. Terenul mare are 5000mp (100x50 aprox si retragerea a fost data pe latura de 50) si CU-ul a fost scos pe el, iar eu urmeaza sa cumpar 1250mp (50*23 aprox si aia 4m retragere s-au dat pe latura de 23 din totalul de 50). Sa inteleg ca sunt sanse sa-mi dea o retragere mai mica de 4m?

              Oricum, banuiesc ca retragerea va fi fix aceeasi, tot de 4m, astfel incat sa se alinieze toti vecinii, nu vad cum ar putea unul avea gardul la 4m de drum si altul la 3...

              M-ati putea ajuta cu raspunsuri si pt restul?

              Multumesc!
              Ultima editare de Marfaru; 02.sep.2015, 16:38.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6866

                #8
                Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren

                Cum v-am mai spus : cine suporta cheltuielile de iesire din indiviziune ? Probabil ca dvs , nu ?
                Retragerea de 4 m este chiar benefica ( nu va sfatuiesc sa faceti casa la drum ( zgomote , praf etc ) . Nu cred ca exista o reglementare ca fiecare casa sa fie pe aceeasi linie .
                Intrebare : pe laturile lugi ale terenului exista drum ( de ambele parti ) ? Ca , daca e asa , nu prea merita terenul , gard mult de facut , 2 zone de praf etc .
                CU arata cat % din teren este construibil , daca CU e pe tot terenul , calculati la lotul dvs cat vine si faceti o simulare la pozitia casei in teren cu retragerile de rigoare sa vedeti daca va incadrati au ba ( atentie , suprafata totala nu amprenta casei - in cazul in care casa va avea etaj ) .
                Cei 100 mp nu se " pierd , caci oricum nu veti putea construi pe toata suprafata terenului insa puteti aranja planul pe hartie in asa fel incat curtea de gazon sa fie bine aranjata si la fel partea de constructii : casa / garaje / foisor / magazie etc
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Marfaru
                  Incepator
                  • 20.sep.2010
                  • 33

                  #9
                  Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren

                  Schita vine cam asa, parcela verde.
                  Drumul de sus e fizic inexistent, exista doar in acte, deci nu se pune problema de praf/zgomot.
                  Cei 100mp (o fasie de 4m la drumul neamenajat) raman oficial proprietatea mea, doar ca nu-i pot "construi" sau imprejmui, corect? Macar copaci/flori pot planta acolo?
                  vecinii vad ca au imprejmuit inclusiv retragerea fara jena, banuiesc ca se practica.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6866

                    #10
                    Răspuns la: Acte necesare cumpararii unui teren

                    Desenati pe schita unde se afla retragerea de 4 m . Cred ca nu am inteles ceva sau nu ati inteles dvs ceva : terenul , parcela dvs va avea in acte schita si cote , tot acel teren pe care dvs sunteti proprietar puteti sa l ingraditi . Retragerea de 4 m de la drum se refera la constructie , bucata de teren de 4 m de la drum spre proprietate ramane al dvs doar ca nu aveti voie sa amplasati casa/ garajul in acel spatiu , trebuie sa pastrati distanta intre casa si limita proprietatii ( 4 m ) , in speta delimitarea de drum , libera Puteti construi doar gardul la limita de proprietate .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    Procesare...