Izolarea fonica a unei cazi din fibra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • chiripuci vasile
    Incepator
    • 16.aug.2007
    • 3

    Izolarea fonica a unei cazi din fibra

    Buna ziua.
    Va rog sa-mi dati cateva sfaturi/pareri in legatura cu izolarea fonica a unei cazi din fibra. Este foarte zgomotoasa si cred deranjanta pentru vecini, avand in vedere ca noi o folosim des noaptea foarte tarziu sau dimineata devreme. Peretii despartitori sunt din caramida poroterm placati cu faianta pana la tavan.
    Avand in vedere ca apartamentul este nou, ma gandeam la urmatoarea varianta: sa scot cada (e usor avand in vedere ca nu este lipita de margini), sa izolez peretii si podeaua doar in perimetrul cazii cu vata bazaltica (am inteles ca aceasta este rezistenta la umezeala) si sa montez cada la loc lipind si marginile cu silicon sanitar. Ma puteti ajuta in privinta asta? Va multumesc pentru existenta acestui forum in care am gasit multe idei si sfaturi care m-au ajutat in diverse activitati casnice.
  • FilipT
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 695

    #2
    Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

    Cu vata bazaltica nu cred ca e chiar indicat, ar merge cu spuma poliuretanica.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

      Incercati sa montati sub picioarele cadrului vanei , " tampoane " de cauciuc , ceva garnituri care sa atenueze zgomotele propagate .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

        Vata nu este pt asa ceva .
        Exista izolatie placi , groasa , adeziva , care merge lipita pe peretii cazii.
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • chiripuci vasile
          Incepator
          • 16.aug.2007
          • 3

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

          Pare a fi burete. Nu e absorbant?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

            http://www.bizoo.ro/firma/intax/vanz...-mm-la-5-25-mp sau ceva asemanator .
            In mod normal , acolo nu trebuie sa fie umezeala .
            ...dar daca vrei sa scapi ieftin : http://www.polistiren.pro/membrane-b...a-plaster-p180 ...si imbraci cada , daca vrei chiar in mai multe straturi . Folosesti bucati decupate , o rola pt presare , si asta este .
            Metoda nu este inventia mea !
            La unele chiuvete de inox au un petec din asa ceva , pe fund , impotriva zgomotului de impact , in SUA , chiuvetele din inox sint total invelite pe spate , ca aia sint mai pretentiosi , noi mai fraieri ...deci sa folosim ideea.
            Cauti o membrana autoadeziva mai groasa si invelesti toata cada .
            Ca masura aditionala , foloseste un perlator economic la baterie , sa nu " bata " jetul in cada , cu presiune .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

              O cada nu are nevoie de izolatie. Zgomotul ar fi produs de ce anume sau ce parte din cada produce acest zgomot? Ce cada aveti? O cada din acril nu produce zgomot atat de mare ...
              Credeti ca este posibil ca peretii despartitori sa fie realizati fara pic de izolare fonica? Alte zgomote nu se aud dintr-o baie in alta? Cum este fixata cada?

              Comentariu

              • chiripuci vasile
                Incepator
                • 16.aug.2007
                • 3

                #8
                Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

                Vb. de zgomotul apei curgand in cada (de la baterie sau de la dus). Inca nu m-am mutat (probabil mai dureaza o luna-o luna jumate), dar stiu ca e cada din acril si din cate am vazut prin vacante (hoteluri - vile) sunt zgomotoase, indiferent ca e cada sau cabina de dus, au o rezonanta stresanta. Ma informez ca in cazul in care este si a mea la fel sa stiu ce am de facut.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Izolarea fonica a unei cazi din fibra

                  Este posibil sa va faceti griji degeaba, aveti grijsa sa fie montata stabil cada, fara sa se miste si nu vor fi probleme legate de zgomotul produs de caderea apei. Zgomotul depinde si de viteza apei de la dus/baterie si distanta de cadere a apei. Cada de acril are fundul gros, circa 2cm.

                  Comentariu

                  Procesare...