Hidroizolare scari exterioare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • blue_wings
    Incepator
    • 01.aug.2015
    • 2

    Hidroizolare scari exterioare

    Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit pe nicaieri un raspuns care sa fiu sigur ca se aplica in cazul meu, asa ca am deschis acest topic.

    Se dau niste scari exterioare de acces in casa, de la nivelul solului la nivelul inaltimii temeliei casei (e vorba de 4 trepte, pe inaltimea de 80cm) + usa de termopan la intrare.

    Problema: atunci cand ploua (mai ales cand bate ploaia in unghi), se uda atat partea de jos a usii, cat si treptele, apa scurgandu-se pe usa. Cum usa este bine izolata, nu e nici o problema pentru cateva picaturi de apa. Dar cand apa ajunge intre usa si trepte sau pe trepte, se infiltreaza si imi umezeste podeaua si peretele pe interior.

    Solutia cautata: ceva cu care sa pot izola scara, peste care apoi sa vin cu ceva decorativ (gresie de exterior sau granit). Spatiu as avea in grosime, nu este o problema (pentru ca dau tot ce am acum jos, pana la betonul scarii)... cred ca dispun de aprox 5cm pe care sa il pot umple, si sa nu acopar tocul usii.

    Din ce am citit pe forum, am gasit multe materiale, dar ori sunt potrivite pentru terase, ori pentru temelie, ori pentru beci... si nu stiu ce s-ar potrivi mai bine sub gresie sau granit... plus sa se poata aplica si pe perete...

    Va multumesc!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12230

    #2
    Răspuns la: Hidroizolare scari exterioare

    Punctul sensibil , spuma sub usa , incarcatura aiurea ...
    Desfaceti tot finisajul din fata usii pe exterior , refaceti cit se poate betonul si ce se poate sub usa , indreptati , apoi lipiti o banda bituminoasa adeziva , eventual la cald , si refaceti finisajul .
    Pe tocul usii , unde va ridicati pe el si lipiti banda , puteti monta apoi un profil de mascare .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Hidroizolare scari exterioare

      Postati o foto cu zona respectiva? Cum este asigurata finisarea treptelor si etansarea tocului de usa? Este posibil sa fie necesar doar uncordon de etansat in acea zona. De exemplu, se poate utiliza etansantul Ceresit FT101, daca zona este finisata si nu sunt alte probleme.

      Comentariu

      • blue_wings
        Incepator
        • 01.aug.2015
        • 2

        #4
        Răspuns la: Hidroizolare scari exterioare

        Scuze de raspunsul intarziat. Nu pot pune poza deocamdata pentru ca problema o am la tara, si ajung acolo abia in week-end.

        Din ce am citit pe net, si pentru ca am o suprafata mica (1mp) cred ca voi apela la urmatoarea solutie:
        - sparg cimentul pus ca umplutura intre treapta si tocul usii, plus ceva din treapta ca sa am suficient spatiu de manevra (treapta este de ciment toata)
        - curat bine zona, pana la spuma poliuretanica
        - aplic un silicon bituminos (Sika BlackSeal-1, Ceresit FT101)
        - refac cimentul / incarc crapatura cu ciment.

        Pe viitor ma gandesc sa pun pe acele trepte o izolatie cu carton sau ceva similar si peste sa vin cu gresie de exterior. Ar fi si alte solutii, ca sa nu se mai infiltreze apa in cimentul treptelor?

        Poate solutia adoptata de mine nu e cea mai eleganta, dar daca isi face treaba, si nu ma costa mult (pentru o casa la tara), este mai bine asa.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Hidroizolare scari exterioare

          Asteptam foto de la refacerea lucrarii si rezultatul obtinut. A monta membrana bituminoasa pe trepte, inainte de gresie nu este deloc potrivit.

          Comentariu

          Procesare...