Tranzitia de la oras la tara...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2491

    #76
    Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

    Chiar daca aveti o curte generoasa nu va recomand sa le dati bebelusilor "maximă libertate in natură".
    Si asta pentru protectia gazonului, a florilor sau a ce veti avea plantat si pentru a evita mizeria pe care o fac in toata curtea.
    Recomand amenajarea unui spatiu (tarc) inchis cu plasa din sarma.

    Comentariu

    • Chroma
      Membru
      • 12.ian.2015
      • 120

      #77
      Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

      Îi las liberi în livadă. In curte le-am amenajat o împrejmuire cu 2 intrari/ieșiri: una dinspre curte și una spre gradina. In nici un caz in jurul casei și numai cand suntem acasă.

      Comentariu

      • amokfuto
        Incepator
        • 14.mar.2016
        • 13

        #78
        Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

        Frumos , si bravo !! Dar la gradinarit nu te ai gandit ? o gradina mica - o salata , o rosie ... ceva verde si sanatos ? Eu tocmai din aceasta cauza m-am orientat catre tara... sa mananc cat mai sanatos.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2491

          #79
          Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

          Postat în original de amokfuto
          la gradinarit nu te ai gandit ? o gradina mica - o salata , o rosie ... ceva verde si sanatos ? Eu tocmai din aceasta cauza m-am orientat catre tara... sa mananc cat mai sanatos.
          Nu cred ca mai exista ceva sanatos.
          Poate cate ceva din ce se cultiva in solare.
          Rosiile daca nu le stropesti se maneaza sau fac un vierme verde care se localizeaza la coada.
          Cartofiii ii ataca gandacii de Colorado.
          Salata o mananca melcii.
          Si o sa trebuiasca pana la urma sa stropesti cu toate minunile daca nu vrei sa muncesti degeaba.
          Gradina ecologica este greu de realizat.
          Eu ma uit la vecinii mei, care stropesc tot ce este in gradina (pomi si legume).

          Comentariu

          • Chroma
            Membru
            • 12.ian.2015
            • 120

            #80
            Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

            Păi gradina este in lucru. Ceapa este marisoara, usturoiul la fel, salata a inceput să apară, la fel și pătrunjelul, mărarul, si. .. nu mai stiu ce am pus in toamnă. Mă încurcă tare rău umiditatea din sol în sensul ca-mi întârzie pregătirea terenului cu gunoi de grajd și nițel var presărat si apoi mărunțit bine și amestecat. Roșiile sunt deja mărișoare în rasadnita babacilor. Noi stropim roșiile cu lapte și nu am avut probleme cu mana anii trecuți. La fel si ardeii, vinetele etc. La pomi tata face ceva tratamente altfel se duc. Și ei si rodul. Știu ca ieri si alaltăieri era la el in livadă să-i inveleasca cu fum sa nu-i zapaceasca bruma. Încă nu am avut brumă, dar preventiv... Am datoria sa încerc și vedem după dacă îmi iese. Eu sunt convins că mă descurc, cu puțină voință, ceva muncă si un strop de ajutor de la natură mănânc mult mai sănătos decât din piață. Și cum nu sunt genul de om comod, viața la curte are farmecul ei. Experiența o capeți dacă încerci. Eu încerc!

            Comentariu

            • Chroma
              Membru
              • 12.ian.2015
              • 120

              #81
              Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

              Și răsplata de seară
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Chroma
                Membru
                • 12.ian.2015
                • 120

                #82
                Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                Încă nu motiv să te muți la țară!

                Comentariu

                • rex
                  Membru
                  • 21.apr.2015
                  • 220

                  #83
                  Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                  Dezvolta putin subiectul cu stropirea legumelor cu lapte . Multumesc.

                  Comentariu

                  • Chroma
                    Membru
                    • 12.ian.2015
                    • 120

                    #84
                    Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                    1l lapte+1..1.5 l apă și stropit cu atomizorul si pe față și pe dos. 1 dată la 10 zile sau dupa fiecare ploaie. Sau un macerat de urzici ( cam 1 jumătate de kilogram parcă in 4 l apă). Culturile rotite anual, gunoi de grajd, săpătură adâncă la cazma toamna si musai sa fie bine.

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2491

                      #85
                      Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                      Si nu ati avut probleme cu mana?
                      Presupun ca laptele trebuie sa fie proaspat. Nepasteurizat.

                      Urzicile cat se tin la macerat?

                      Eu nu am stropit rosiile anul trecut si am aruncat mai mult de jumatate, din cauza manei.
                      Ultima editare de fanero; 23.mar.2016, 19:15.

                      Comentariu

                      • Chroma
                        Membru
                        • 12.ian.2015
                        • 120

                        #86
                        Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                        Laptele proaspăt. Urzicile sunt bune atat ca insecticid cat si ca fertilizant. Pt insecticid babacul le pune in apa cam 3 zile, amesteca zilnic, apoi strecoara si dilueaza 1/7 sau 1/8. Pt fertilizant le lasa 8 zile, amesteca zilnic, diluează tot cam 1/8. Știu ca nu dă pe mazăre, nu stiu de ce. In rest la rosii, ardei, castraveți etc. Și zice el ca-i mai bine cu apa de ploaie. Are o galeata de lavabil, pune urzicile in apă cu ceva greu deasupra (ca la varza din butoi) si pune capacul pe găleată, nu clipsat, doar asa sa fie acoperita. Mestecă zilnic și. .. cam atât. Maceratul ăsta e bun si pt compost, parcă fermentează mai repede. La roșii in afară de stropirea asta cu lapte si urzici, am văzut ca tot timpul rupe din lastari, îi elimina pe toți de sub rod dupa ce se coace. Altfel zice el ca se ofilesc fructele de deasupra. Încerc și eu anul ăsta ( cred, dacă nu la anul sigur) sa fac o mică grădină de legume daca-mi permite timpul ( am de dărâmat și reconstruit o anexă mai.....marisoara).

                        Comentariu

                        • Chroma
                          Membru
                          • 12.ian.2015
                          • 120

                          #87
                          Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                          Sipetul fermecat. Cu văzduh la interior.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Chroma
                            Membru
                            • 12.ian.2015
                            • 120

                            #88
                            Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                            38 de pomi fructiferi la sfoară, 4,5m intre pomi, 3.5m intre rânduri. Urmează un trifoi și. ..cam atât cu livada. Ne ocupăm de grădină, puișorii sint maricei. Avem si bebeluși de ciobănesc german. Găsim nițel timp pentru toate
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Chroma
                              Membru
                              • 12.ian.2015
                              • 120

                              #89
                              Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                              Pădurea vrea să intre peste mine....salcâmii au inflorit, verdeață, liniște..... nu regretăm o secundă pasul făcut. Sărbători frumoase și vouă!
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Chroma
                                Membru
                                • 12.ian.2015
                                • 120

                                #90
                                Răspuns la: Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                                Ultima achiziție: boloboc BMI și patent Knipex. Nu m-am putut abține.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...