Sistem de supraveghere video si alarma

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alin_mg
    Membru
    • 17.iul.2006
    • 271

    #31
    Deci este vorba despre un depozit de marfa, o imagine de ansamblu este suficienta insa doresc sa pot vedea detaliat ce face o persoana care intra in spatiul respectiv.
    Nu stiu daca e o diferenta (de pret) mare daca doar pot vedea in timp real sau am si posibilitatea de a inregistra. De asemenea nu stiu daca trebuie ceva autorizatii pentru asa ceva.

    Multumesc anticipat !

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6452

      #32
      Postat în original de alin_mg
      Deci este vorba despre un depozit de marfa [...] De asemenea nu stiu daca trebuie ceva autorizatii pentru asa ceva.
      Din ce cunosc, spatiul nefiind unul public, nu cred ca veti avea nevoie de autorizatie. Dar cunostintele mele in domeniu sint limitate, asa ca mai asteptati si alte pareri.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 632

        #33
        cel mai ieftin si usor de instalat ar fi daca ati utiliza camere video IP - acestea se pot conecta la un calculator si sunt unele care au si programe care permit inregistrarea. Au posibilitatea de inregistrare doar cand camera sesizeaza miscarea pentru a nu incarca inutil spatiul pe disc. Permit si monitorizare online.

        Daca solutia vi se pare potrivita aplicatiei D-vs, pot veni cu detalii suplimentare.

        Comentariu

        • briobit
          Membru
          • 01.iun.2006
          • 210

          #34
          puteti sa postati un plan al halei respective ... ma intereseaza forma spatiului si niste dimensiuni in metri (a si inaltimea pana la tavan)
          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #35
            @ dmih & briobit: Dupa ce dati solutia pentru Dl. alin_mg, m-ati putea ajuta si pe mine cu o solutie?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • alin_mg
              Membru
              • 17.iul.2006
              • 271

              #36
              Dimensiunea spatiului estre 7.3/3 m, inaltimea este 2.4m. Sunt interesat de o varianta de camera care sa se poata urmarii pe ecranul TV-ului, chiar daca nu se poate si intregistra.
              Daca spatiul este unul public e nevoie de autorizatie pentru instalarea unui asemenea sistem de supraveghere ?

              Comentariu

              • briobit
                Membru
                • 01.iun.2006
                • 210

                #37
                in principiu cred ca ar trebui 2 camere de preferat si cu IR (nu stiu ce sistem de iluminare aveti si daca acesta ramane si pe timpul noptii)... sincer nu vad scopul montarii acestor camere daca informatia nu poate fi stocata ... adica o sa vedeti ce se intampla doar cand sunteti in fata televizorului... in cazul in care se face si stocare de date in cazul unor evenimente aveti si inregistrarea faptelor ... acum nu stiu de ce fonduri dispuneti... de preferat ar fi sa se faca instalarea de catre o firma autorizata ca sa puteti beneficia de o garantie in cazul defectarii echipamentelor si eventual sa scapati de bataie de cap .... acum iar revin la fonduri daca nu sunt si nu aveti habar cat de cat de conectarea pozitionarea si configurarea acestor echipamente o sa aveti un pic bataie de cap dar puteti sa apelati la un "prieten" ... solutia va apartine si va astept cu eventuale nelamuriri
                (in cazul camerelor cu ip cum spunea un coleg forumist mai sus ... ar trebui sa aveti o conexiune la internet in spatiul respectiv cu o rata de transfer cat de cat acceptabila, iar supravegherea o puteti face de acasa sau de la birou unde la fel trebuie o conexiune la internet, dar in acest caz preturile cresc in cazul acestor camere fata de cele clasice ..iar ajungem la venituri)

                raduca : @ dmih & briobit: Dupa ce dati solutia pentru Dl. alin_mg, m-ati putea ajuta si pe mine cu o solutie?

                cu mare placere in limitele legale ... astept intrebari
                Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                Comentariu

                • alin_mg
                  Membru
                  • 17.iul.2006
                  • 271

                  #38
                  Multumesc PRIETENE !!!

                  In privinta "statului cu fondurile" nu prea stau grozav, in orice caz nu cred ca-mi permit sa platesc o firma care sa-mi instaleze camerele. Sunt interesat de cea ce se petrece in locatia respectiva ziua, cand au acces si alte persoane acolo. As vrea cel putin o camera care sa fie vazuta si de cei care intra acolo, sa fie si o "sperietoare " dar sa-mi si permita totusi sa vad ce se petrece acolo. Deci va rog sa-mi indicati o camera care s-ar preta pentru acest lucru (sa pot vedea locatia respectiva clar, fara sa inregistrez).
                  Cu pozitionarea si montarea cred ca ma descurc singur, doar ca nu am mai facut asta si de acea cer ajutor de la cei care au experienta in acest domeniu.

                  Cu respect !

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #39
                    Postat în original de briobit
                    @ raduca: cu mare placere, in limitele legale... astept intrebari
                    In nici un caz nu doresc altfel decit in limitele legii. Este vorba de un spatiu comercial (un magazin). Voi reveni cu schita si dimensiuni. Multumesc anticipat.

                    P.S. Va trebui sa va inarmati cu rabdare pentru ca, pe linga faptul ca nu sint in domeniu, mai si abordez problemele in detaliu.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • nickey1234
                      Membru
                      • 29.ian.2007
                      • 138

                      #40
                      Ce camera IP recomandati pentru un sistem similar, dar conectat printr un ruter la internet?

                      Comentariu

                      • puisorm
                        Incepator
                        • 12.nov.2006
                        • 58

                        #41
                        o camera IP (de la 25mil cea mai ieftina)e scumpa....si ca sa vezi de pe internet trebuie sa ai un pic de banda, ca altfel vezi sacadat

                        Comentariu

                        • nickey1234
                          Membru
                          • 29.ian.2007
                          • 138

                          #42
                          Am gasit si la 500 ron de 2 mpx.O fi buna?

                          Comentariu

                          • dmih
                            Membru Marcant
                            • 05.feb.2007
                            • 632

                            #43
                            eu folosesc de ceva vreme urmatorul model:



                            pentru monitorizarea accesului in doua locatii diferite.

                            Camera este conectata la reteaua locala si am un calculator pe care inregistrez imaginile (in format avi). Are si software de monitorizare care suporta pana la 4 camere. In circa 2 ani si-a facut treaba (a se retine ca este o camera entry-level). Monitorizarea online o pot face de la orice calculator din retea folosind browserul de internet. Distanta de la camera la intrarea monitorizata: circa 5 metri. Nu stie filmare pe timp de noapte - nu mi-a trebuit intrucat am iluminare tot timpul.

                            Una dintre camere este localizata la distanta (circa 60 km) si inregistreaza pe un calculator aflat in apropierea ei, monitorizarea o fac de la distanta. Asa cum a zis si puisorm, imaginile vazute la distanta sunt destul de intrerupte desi lizibile (folosesc o banda garantata de 2MB pe care mai fac si alt trafic, destul de intens). Pe mine nu ma deranjeaza pentru ca daca am nevoie sa vad clar si continuu ceva apelez la inregistrarile de pe hdd. Le-am setat pe amandoua sa inregistreze cand detecteaza miscare sa nu umplu inutil spatiul pe hdd. Un hdd de 120GB mie imi este suficient pentru a pastra inregistrarile pe circa 3 luni in urma.

                            Exista si versiuni ale acestor camere care folosesc tehnologia wireless, exista si versiuni de exterior (asta e doar de interior).

                            Exista desigur si modele mai avansate de camere IP.

                            Comentariu

                            • mxyz
                              Incepator
                              • 10.feb.2006
                              • 40

                              #44
                              O intrebare offtopic:Am tot vazut prin forum de interzicerea supravegherii video a cailor de acces comun la blocuri. Puteti sa imi spuneti legea care interzice acest lucru? Multumesc

                              Comentariu

                              • TDJ
                                Living Legend
                                • 10.apr.2006
                                • 2398

                                #45
                                Hotararea Guvernului Romaniei nr. 1010 din 25 iunie 2004 pentru aprobarea normelor metodologice si a documentelor prevazute la art. 69 din Legea 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor.
                                Publicata in MONITORUL OFICIAL NR. 722 din 10 august 2004.
                                Ar trebui sa contina toate detaliile.

                                Comentariu

                                Procesare...