vata minerala de 10 sau polistiren de 5?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gina
    Incepator
    • 08.iun.2006
    • 2

    vata minerala de 10 sau polistiren de 5?

    Am inchis balconul cu BCU de 10 cm (il pregatim pt tamplarie PVC cu geam termopan) si am tencuit pe interiorul acestuia. Acum nu stim ce termoizolatie sa abordam pentru parapet, intrucat e destul de greu sa escaladam balconul pentru placarea cu polistiren, asa ca acum cautam o alternativa, insa care sa fie aproape la fel de fiabila ca cea cu polistiren....

    1. Sistemul Rigips pe interior, cu vata minerala de 10 cm are acelasi randament termic ca placarea peretilor exteriori cu polistiren de 5 cm?

    2. In acest caz se poate aplica pe perete la exterior, tencuiala cu ciment alb, nisip si piatra direct pe BCU, fara a fi nevoie de alta tencuiala decorativa...? (ma gandesc sa nu fie probleme la inghet, fluctuatii de temperatura, fiind una preparata si nu achizitionata din comert, si la iarna sa cada tencuiala) Materialele ni s-au furnizat gratuit de cineva care si-a terminat de curand casa la tara, de aceea am optat asa...


    Multumesc pentru raspunsuri.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15118

    #2
    Singura alternativa, asa cum ati mentionat si dvs., este cea cu vata minerala+bariera de vapori + gipscarton.

    Un amanunt important este ca atunci cand montati sistemul de profile sa nu uitati sa izolati profilele fata de parapet, prin intermediul garniturilor de cauciuc, pentru a elimina eventualele punti termice.

    Parerea mea este ca un polistiren de 5cm aplicat pe exterior este mult mai bun decat vata de 10 pe interior.

    Cand ati spus tencuiala cu ... piatra la ce anume va referiti?

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 918

      #3
      vata minerala de 10 sau polistiren de 5

      Im aceeasi situatie ma gasesc si eu dar uite cum m-am gandit sa fac pentru a izola pe exterior:cumpar o placa de betonip,lipesc pe ia polistirenul apoi prind placa in prezoanele care le-am prins in bca,bcu.Prinderea se face cu piulita si cu saiba mare.Ce parere aveti?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        #4
        Este o solutie si utilizarea placilor de betonyp.
        Acestea sunt folosite cu precadere in sistemul american de constructie a caselor.

        Principiul este acelasi: placa betonyp( probabil 8/10mm), polistiren, armare cu plasa de fibra, finisaj.

        O atentie deosebita trebuie acordata sistemului de prindere al placii de betonyp pe perete, mai ales ca in cazul unui balcon.

        Grosimile placilor sunt 8, 10, 12, 14 16 .... 40 mm.
        Pentru informare o placa de betonyp de 8 are aprox 11,5 kg/mp iar una de 10 are 14.5 kg/mp.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • gina
          Incepator
          • 08.iun.2006
          • 2

          #5
          Cred ca e praf de piatra. Am vazut la cineva si mi-a placut (in final tencuiala are aspect de strop si culoare crem - intrucat tamplaria PVC va fi imitatie lemn se va asorta bine). Am inteles ca asa era facuta tencuiala, insa nu as vrea sa ne trezim in primavara cu ea cazuta pe alocuri si s-o luam de la capat.
          Chiar si cu montarea polistirenului in exterior, vrem sa tencuim cu respectiva compozitie, dupa aplicarea fibrei si masei de spaclu.

          Multumesc tuturor, si solutia cu betonyp-ul este de luat, serios, in calcul.

          Comentariu

          • zxm_patrick
            Membru marcant
            • 27.iul.2006
            • 665

            #6
            Nu am mai auzit de asa ceva. Postati va rog un link pt detalii !
            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

            Comentariu

            Procesare...