Chituire rosturi gipscarton - finisare cu glet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AlexandruSK
    Incepator
    • 21.aug.2015
    • 26

    Chituire rosturi gipscarton - finisare cu glet

    Buna ziua ! Am renovat de curand un hol/coridor cu rigips , am folosit ipsos pt imbinari Nida Professional (sacul verde) , problema e ca nu stiu care este timpul de uscare, unde e stratul mai gros inca arata ca neuscat adica are culoarea mai inchisa nu inteleg in cat timp se usca sau asa e culoarea lui, deja au trecut 4 zile, am dat pe o portiune finisajul cu Duo Glet - Rimano , gletul a ramas la fel mai inchis la culoare pe portiunile unde era chit . Nu stiu ce sa fac sa mai astept pana se usca si e totul alb ? sau pot da cu amorsa+tifal pe gletul de culoare inchisa nu vor aparea diferente de culoare ?

    Am atasat si 2 poze unde e doar kitul si una cu glet peste chit Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150821_093631801_iOS.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	159,0 KB 
ID:	640657Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150821_093612334_iOS.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	131,3 KB 
ID:	640656
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 573

    #2
    Răspuns la: Chituire - Finisare cu Glet

    Postat în original de AlexandruSK
    Nu stiu ce sa fac sa mai astept pana se usca si e totul alb ? sau pot da cu amorsa+tifal pe gletul de culoare inchisa nu vor aparea diferente de culoare ?
    pai nu-l finisezi inainte de vopsea un pic cu smirglu?

    daca dai cu smirglu si nu se lipeste imediat de hartia abraziva ci face praf, este uscat, indiferent de culoare

    Comentariu

    • AlexandruSK
      Incepator
      • 21.aug.2015
      • 26

      #3
      Răspuns la: Chituire - Finisare cu Glet

      Am dat cu smirglu , nu se lipeste deloc iese doar praf . Mie frica sa nu iasa diferenta de culori cand aplic lavabila , pe margini e uscat si e culoarea alba in rest e culoare mai inchisa ca si cum nu ar fi uscat cum trebe , si mi-au spus cateva persoane ca daca aplic lavabila pe glet neuscat apar diferente intre culori . Nu stiu ce sa mai cred .

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2237

        #4
        Răspuns la: Chituire - Finisare cu Glet

        Finisarea rosturilor este destul de grosolan facuta. CUloarea chitului nu are relevanta, se acopera cu lavabila si nu se cunoaste diferenta de nuanta. Daca doriti sa faceti o lucrare mai fina aplicati un strat de glet de finisare, pe baza de ciment alb, dar va trebuie indemanare sa nu ramana urme.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • AlexandruSK
          Incepator
          • 21.aug.2015
          • 26

          #5
          Răspuns la: Chituire - Finisare cu Glet

          Folosesc pt finisare Duo Glet de ipsos , sper ca nu este o problema , Multumesc !

          Comentariu

          • sorin construct
            Incepator
            • 20.aug.2015
            • 7

            #6
            Răspuns la: Chituire rosturi gipscarton - finisare cu glet

            Faptul ca se vad culori diferite pe zona unde a ți gletuit o nu are nici o treabă. Este materialul de vină. Smigheluiți bine, da ți amorsa si 2 mâini de var. Problema rezolvată.

            Comentariu

            • sorin construct
              Incepator
              • 20.aug.2015
              • 7

              #7
              Răspuns la: Chituire - Finisare cu Glet

              Faptul ca se vad culori diferite pe zona unde a ți gletuit o nu are nici o treabă. Este materialul de vină. Smigheluiți bine, da ți amorsa si 2 mâini de var. Problema rezolvată.

              Comentariu

              • AlexandruSK
                Incepator
                • 21.aug.2015
                • 26

                #8
                Răspuns la: Chituire - Finisare cu Glet

                Multumesc Sorin !

                Comentariu

                Procesare...