Masina de comprimat zapada - idei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • iahim_namor
    Membru
    • 02.mar.2015
    • 197

    Masina de comprimat zapada - idei

    Iarna am multa zapada in curte, dar din cauza spatiului redus, nu am unde sa o depozitez. Pentru a rezolva problema, m-am gandit ca as putea sa o comprim si sa o depozitez zidind-o
    As avea nevoie de o masinarie in care sa bag zapada proaspata cu lopata si sa o scot comprimata, dar cu conditiile:
    - masinaria sa poata fi facuta cu scule obisnuite (bormasina, flex, aparat sudura, ...etc; exclus strung, freze speciale, ...etc)
    - sa fie facuta din materiale uzulale, usor de prelucrat/folosit (tevi, corniere, rectangulare, rulmenti, suruburi, ...etc), eventual din resturi de la alte lucrari
    - sa fie antrenata de un motor ieftin, de la o alta scula -> de exemplu de la o bormasina
    - bineinteles, costul sa fie minim (exceptand munca proprie)
    Ca "sarcina de lucru" pentru aceasta masinarie, ar trebui sa iau cate 3-4 lopeti de zapada, sa le bag in ceva si sa scot pe partea cealalta produsul finit. Asta cam de pe o suprafata de 30m2, deci cam 1-2 ore de functionare la fiecare cadere de zapada.

    Principiul de functionare ar trebui sa fie echivalent cu a pune zapada proaspata intr-o galeata si a o comprima cu picioarele Presupun ca asta inseamna ceva similar cu o presa sau cu o masina de extrudat?
    Astept sa postati idei de toate felurile, in speranta fiecare dintre ele ca ma va ajuta sa realizez aceasta "scula" (nu prea stiu cum functioneaza presele sau masinile de extrudat).
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    #2
    Răspuns la: Masina de comprimat zapada - idei

    Se comprima cu apa doar ca va rezulta un mic " ghetar " . Se construieste un patrat din scandura cu inaltimea de 1m si latimea laturilor ( depinde de spatiu si amplasare ) , se lopateaza zapada inauntru si se stropeste cu apa , strat dupa strat . Costuri : ceva scandura , ceva cuie si apa .
    Probabil trebuie executata si o scurgere pe undeva
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • iahim_namor
      Membru
      • 02.mar.2015
      • 197

      #3
      Răspuns la: Masina de comprimat zapada - idei

      Ai incercat cu apa? Eu am incercat si la mine nu a functionat. Caminul de la canalizare este de 90x90x120cm. L-am umplut cu zapada in ideea ca vine aer cald din canalizare (teava de 220) plus ca mai stropesc eu cu apa plus apa din casa -> nu functioneaza. Se face doar un tunel prin zapada cand dai cu apa. Am adus si cateva galeti cu apa ferbinte din casa...nimic spectaculos. Se topeste dupa zile...

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6869

        #4
        Răspuns la: Masina de comprimat zapada - idei

        Cu apa calda stropit " in ploaie " cu pistolul tip dus ( dar nu prea merita apa calda caci costa ) , strat de 20cm , apa , iar strat de 20 cm iar apa ... . O freza de zapada ar fi buna daca ai unde sa scoti zapada afara .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • intransingentul
          Membru Marcant
          • 26.iul.2012
          • 996

          #5
          Răspuns la: Masina de comprimat zapada - idei

          Cred ca ceva instalatie hidraulica poate presa zapada atat de bine incat sa devina tare ca gheata.Apoi puteti construi igluri.
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2236

            #6
            Răspuns la: Masina de comprimat zapada - idei

            Sau masina de topit zapada.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • iahim_namor
              Membru
              • 02.mar.2015
              • 197

              #7
              Răspuns la: Masina de comprimat zapada - idei

              Postat în original de PowerMC
              Sau masina de topit zapada.
              Ar consuma prea mult.

              Masina de extrudat, masina de facut peleti, masina de facut brichete, ...etc sunt masini existente, dar foarte scumpe si probabil imposibil de dat jos din pod la fiecare utilizare. Dar folosinf principiile de functionare ale acestor masini, ma gandeam ca as putea sa bricolez ceva...

              Comentariu

              Procesare...