Inaltime gard viu delimitare curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yulys
    Membru
    • 26.iun.2015
    • 119

    Inaltime gard viu delimitare curte

    Buna ziua. Cunoasteti daca este vreo limitare legislativa pentru inaltimea imprejmuirilor dintre proprietati si daca aceasta se refera si la cele de natura vegetala? Vecinul meu a plantat in urma cu vreo 3 ani un gard viu cu crestere rapida, care intre timp a ajuns la vreo 4 metri. In, plus, se afla si pe latura de sud a proprietatii mele.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: inaltime gard viu

    Responsabili de aceste reglementari, sunt autoritatile locale, care impun inaltimea minima sau maxima a unui gard, vizibilitatea din strada a curtii, si chiar materialele folosite in conformitate cu planul urbanistic general.
    Deci contactati Biroul de urbanism din cadrul Primariei locale.

    Comentariu

    • ABBA
      Membru
      • 12.iun.2014
      • 232

      #3
      In Germania sunt curti care pur si simplu nu au gard de delimitare a proprietatii.
      Sau daca au, multi dintre ei ıl au din arbusti, plante, flori,alte cele.
      Numai ca in functie de dorinta, înălţimea variaza.
      In dreptul garajului si magaziei mascheaza cat se poate,mai mult intre vecini.
      In fata casei,daca se poate,fara gard.
      Arata PERFECT.
      La noi?

      Postat în original de fanero
      Responsabili de aceste reglementari, sunt autoritatile locale, care impun inaltimea minima sau maxima a unui gard, vizibilitatea din strada a curtii, si chiar materialele folosite in conformitate cu planul urbanistic general.
      Deci contactati Biroul de urbanism din cadrul Primariei locale.
      Asa ceva ar trebui lasat la latitudinea proprietarului.
      Daca imi aduc aminte din copilarie cand lumea era corecta si nu fura laptele din naveta lasata de cu noapte pt laptaria de la coltul strazii,laptar care venea din poarta in poarta si-ti aduce laptele.
      Ehe... ...daca am avea aceasi educatie de atunci, nu am avea nevoie de garduri,poate o banca intre vecini.
      Nu de alta dar mai este nevoie si de odihna.

      Comentariu

      Procesare...