Zgomot la inchiderea usilor de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • asd121
    Incepator
    • 16.iul.2013
    • 33

    Zgomot la inchiderea usilor de lemn

    Buna seara,

    Incerc de ceva timp sa caut o rezolvare pentru a scapa de zgomotul pe care il fac usile din casa atunci cand le inchid. Mai exact caut un burete sau un fel de material care sa amortizeze socul acela care se produce cand inchid usa pentru a nu se mai auzi zgomotul de la atingerea lemn pe lemn. Stie cineva daca exista ceva special pentru aceasta problema? Sper ca m-am facut inteles. Multumesc mult si imi cer scuze daca am gresit aria.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6853

    #2
    Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn.

    Va trebuie pastile amortizoare autoadezive ca si acestea http://www.palmob.ro/accesorii-mobil...zive-p325.html
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 573

      #3
      Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn.

      Postat în original de asd121
      Mai exact caut un burete sau un fel de material care sa amortizeze socul acela care se produce cand inchid usa
      eu folosesc pentru asa ceva banda de etansare, este din burete, adeziva pe o parte, ideala pentru asa ceva, se gaseste la rola in magazinele de bricolaj

      Comentariu

      • asd121
        Incepator
        • 16.iul.2013
        • 33

        #4
        Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

        Multumesc mult pentru raspunsuri. Voi cauta zilele acestea poate gasesc la culoarea usilor si revin cu un raspuns.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6853

          #5
          Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

          Pastilele de care va scriam sunt transparente , deci nu se vor observa .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • uceniculgica
            Membru Marcant
            • 10.ian.2013
            • 573

            #6
            Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

            ai dreptate, nu se observa efectul, pastilele alea-s apa de ploaie ... la usi de dulapuri, ca la asa ceva se utilizeaza, dupa cum le spune si pe site (accesorii mobilier)

            la usi se pune banda de burete/banda etansare autoadeziva, asta etanseaza si taie si zgomotul, eliminand contactul direct usa-toc/usa-usa, dupa caz

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6853

              #7
              Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

              Postat în original de uceniculgica

              la usi se pune banda de burete/banda etansare autoadeziva, asta etanseaza si taie si zgomotul, eliminand contactul direct usa-toc/usa-usa, dupa caz
              Am sugerat acele pastile caci nu s-a precizat daca exista spatiu intre usa si toc cand se inchide usa ; daca se pune acea banda e posibil sa nu mai prinda limba broastei in incuietoare si atunci trebuie modificate mai multe : balamalele = verticalitatea usii , lamela in care se blocheaza limba broastei .. din partea mea orice e bun cu conditia sa nu trebuiasca facute modificari majore . Sau cu modificarile de rigoare .
              Buretele acela stiu ca se pune la usi care dau in exterior pt etansare , sau la geamurile de lemn , sau nu ?
              Eu am oferit o solutie si nu am zis ca altele nu sunt bune ...
              Ultima editare de coby; 26.sep.2015, 23:45.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • uceniculgica
                Membru Marcant
                • 10.ian.2013
                • 573

                #8
                Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

                bati campii cu o naivitate iesita din comun "daca se pune acea banda e posibil sa nu mai prinda limba broastei in incuietoare", pai ce sunt usi de submarin?

                sau crezi ca se comprima mai bine pastilele alea de plastic ca si banda de burete?

                problema este ca faci sugestii pe baza experientei din fata calculatorului si esti persistent, cum am scris si mai sus, nici la sertare, pentru care au fost facute, nu au viata lunga pastilele sus amintite, ma gandesc ce efect vor avea la usi

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6853

                  #9
                  Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

                  Postat în original de uceniculgica
                  bati campii cu o naivitate iesita din comun .... pai ce sunt usi de submarin?
                  problema este ca faci sugestii pe baza experientei din fata calculatorului si esti persistent,...
                  Nu trebuie sa te ambalezi , nu e concurs intre noi . Faci presupuneri despre mine in baza a ce ? Ne cunoastem personal ? Te deranjeaza ca mi scriu parerea ? Vrei sa fi singurul care da o solutie ? Incearca sa raspunzi mai repede ca mine si eu voi avea bunul simt sa ma abtin si sa nu critic asa cum faci tu .Ma intreb si eu care e rostul sa ma interpelezi ?

                  Postat în original de uceniculgica
                  ... cum am scris si mai sus, nici la sertare, pentru care au fost facute, nu au viata lunga pastilele sus amintite, ma gandesc ce efect vor avea la usi
                  Gandeste-te ... .
                  Ultima editare de coby; 27.sep.2015, 00:46.
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • asd121
                    Incepator
                    • 16.iul.2013
                    • 33

                    #10
                    Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

                    Am rezolvat prin aplicarea unor pastile din burete concepute pentru a fi lipite sub picioarele mobilierului. Intr-adevar daca aplicam acea banda exista riscul ca usa sa se inchida putin mai greu. Greseala mea ca nu am specificat de la inceput toate detaliile. As putea sa las si numele magazinului unde le-am gasit dar probabil e considerata reclama.. Multumesc mult!

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6853

                      #11
                      Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

                      Postat în original de asd121
                      Am rezolvat
                      .. Multumesc mult!
                      Cu placere !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • mirceaknap
                        Living Legend
                        • 05.mar.2011
                        • 1408

                        #12
                        Răspuns la: Zgomot la inchiderea usilor de lemn

                        Postat în original de asd121
                        Am rezolvat prin aplicarea unor pastile din burete concepute pentru a fi lipite sub picioarele mobilierului. Intr-adevar daca aplicam acea banda exista riscul ca usa sa se inchida putin mai greu. Greseala mea ca nu am specificat de la inceput toate detaliile. As putea sa las si numele magazinului unde le-am gasit dar probabil e considerata reclama.. Multumesc mult!
                        Sunt bune acele pastile pt a amortiza zgomotul de usa inchisa, dar nu va etansa ,din contra creaza un spatiu intre usa si toc, spatiu indeajuns incat sa se simta circulatia aerului, posibil sa se auda si un "vajait".
                        Daca se va intampla astfel, va recomand sa inlocuiti acele pastile cu banda cauciucata, chiar daca usa se va inchide mai greu,puteti face reglaje.
                        Ultima editare de mirceaknap; 29.sep.2015, 20:32.

                        Comentariu

                        Procesare...