Receptie la terminarea lucrarilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #16
    Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

    Postat în original de fanero
    Daca nu ati finalizat constructia nu puteti face receptia si nu puteti obtine Procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
    Gresit ; depinde de primarie. Caz concret casa mea nefinalizata nici int nici ext doar cu geamuri si usi i s a facut receptia dupa plata catre primarie ( pe mp in functie de zona ) si plata la autoritatea in constructii , pt a fi bagata la impozit . Autorizatia de construire , la momentul respectiv expirase de 3 luni . N am dat nici un fel de spaga , comisia care a venit a inspectat daca structura respecta planul din proiect si atat , interioarele inca nu erau finisate . Interesul lor era sa ma puna la plata taxelor si impozitului cat mai rapid
    Deci depinde de Primarie - o intrebare acolo ar fi cea mai aproape de adevar ca solutie .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      #17
      Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

      Am si eu o intrebare va rog, dar este legata de un bloc nou construit in 2015, stiu ca trebuie sa primim ( ca si asociatie ) cartea tehnica a imobilului. Vreau sa va intreb daca exista o lege, care sa oblige dezvoltatorii la terminarea lucrarii si dupa vanzarea apartamentelor din bloc, sa ne predea si cartea tehnica a blocului. Dez spuneau ca ar fi discutat cu un avocat si ca nu ar fi obligati sa ne dea cartea tehnica a blocului gratuit, ci ca ar trebui sa o platim. Aveti ideea care este adevarul ?

      Multumesc

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2467

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

        Postat în original de coby
        Gresit
        Puteti sa ne spuneti de unde si cum ati obtinut Declaratia privind valoarea reala a lucrarilor executate in baza autorizatiei de construire, in baza careia se calculeaza taxa catre Inspectoratul in Constructii?
        Pentru conformitate, aveti amabilitatea sa scanati si procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #19
          Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

          Nu stiu despre ce declaratie e vorba ?! Taxa la autoritatea in constructi se calculeaza conform unei grile de incadrare zonala , pret pe mp construit , nu in baza unei declaratii proprii . La fel si la primarie exista o grila in baza careia se calculeaza pe mp cat % se plateste tinand cont de destinatia fiecarei incaperi a constructiei ( garaj / spalatorie/ spatiu locativ etc ) . Asa este in Cluj Napoca . Daca era sa declar eu ce valoare avea constructia la momentul receptiei puteam sa mint cat cuprinde caci multe operatii s-au faut la mica intelegere si astfel " fentam " statul . Nu a fost cazul , conform grilelor exista un minim si un maxim la calculul taxelor stabilit de autoritati nu de beneficiar .
          Cel putin asa era in 2009 cand am trecut prin asta .

          La calculul taxelor pe ei nu i intereseaza cat ati cheltuit sa construiti ci care este valoarea constructiei in functie de zona la momentul respectiv .
          Ultima editare de coby; 27.ian.2016, 19:32.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2467

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

            Postat în original de coby
            Nu stiu despre ce declaratie e vorba ?!
            Nu stiu cum o fi in Cluj Napoca, dar sa nu generalizam.
            Nu este o declaratie pe propria raspundere.
            Declaratia mentionata se elibereaza de Biroul de Urbanism al Primariei care a emis autorizatia de construire dupa prezentarea Procesului verbal de receptie la finalizarea lucrarilor si constituie baza recalcularii taxei care se plateste la Inspectoratul in Constructii.
            Nu aveti cum sa fentati statul, pentru ca valoarea lucrarilor se calculeaza in baza unui pret/mp abrobat prin hotarare a Consiliului local.
            Daca dvs. nu ati respectat legea, asta nu inseamna ca toata lumea poate sa faca asta.
            Sa nu va treziti cu vreo amenda, actualizata cu penalizari.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

              Postat în original de fanero
              Nu stiu cum o fi in Cluj Napoca, dar sa nu generalizam.
              Nu este o declaratie pe propria raspundere.
              Declaratia mentionata se elibereaza de Biroul de Urbanism al Primariei care a emis autorizatia de construire dupa prezentarea Procesului verbal de receptie la finalizarea lucrarilor si constituie baza recalcularii taxei care se plateste la Inspectoratul in Constructii.
              Nu aveti cum sa fentati statul, pentru ca valoarea lucrarilor se calculeaza in baza unui pret/mp abrobat prin hotarare a Consiliului local.
              Daca dvs. nu ati respectat legea, asta nu inseamna ca toata lumea poate sa faca asta.
              Sa nu va treziti cu vreo amenda, actualizata cu penalizari.
              D-nu Fanero va rog recititi cu atentie ce am scris ca se pare ca nu ati inteles . Acuze cu fentat statul nu-si au rostul din moment ce nu s-a intamplat asa ceva . Mai cititi o data cu atentie si apoi astept si scuzele de rigoare .

              Postat în original de coby
              .. Taxa la autoritatea in constructi se calculeaza conform unei grile de incadrare zonala , pret pe mp construit , nu in baza unei declaratii proprii . La fel si la primarie exista o grila in baza careia se calculeaza pe mp cat % se plateste tinand cont de destinatia fiecarei incaperi a constructiei ( garaj / spalatorie/ spatiu locativ etc ) . Asa este in Cluj Napoca . Daca era sa declar eu ce valoare avea constructia la momentul receptiei puteam sa mint cat cuprinde caci multe operatii s-au faut la mica intelegere si astfel " fentam " statul . Nu a fost cazul , conform grilelor exista un minim si un maxim la calculul taxelor stabilit de autoritati nu de beneficiar .
              Cel putin asa era in 2009 cand am trecut prin asta .

              La calculul taxelor pe ei nu i intereseaza cat ati cheltuit sa construiti ci care este valoarea constructiei in functie de zona la momentul respectiv .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • dragos1908
                Incepator
                • 25.ian.2012
                • 17

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                Postat în original de coby
                Cand a expirat autorizatia ? In ce localitate este constructia ?
                Intreb pentru ca stiu ca unele primarii ar vrea sa puna la impozit cat de repede se poate , imobilul .
                Dar mai aveti niste taxe de platit inainte , taxa la primarie si la autoritatea in constructii , astea sunt achitate ?
                Casa se afla in Craiova, platesc deja impozit pt ca am depus un dosar la fisc, autorizatia a expirat in 2015, casuta mai trebuie finisata la o parte din parter (glet si lavabila) si izolata si vopsita pe ext. Trebuie neaparat sa reinoiesc autorizatia pt a-i face receptia?
                Nu lăsa pe mâine ce poţi face astăzi! Lasă pe poimâine, ca poate nu mai este cazul.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #23
                  Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                  Nu stiu cum e in Craiova dar in Cluj Napoca sigur nu trebuie reinoita autorizatia pt a face receptia ; tinand cont ca se poate face receptia inseamna ca lucrarile de construire s-au terminat .
                  Cel mai sigur , asa cum am precizat puteti incerca sa faceti receptia casei ( ma mir ca deja este la impozit fara receptia facuta ) si daca inspectorii cer reinnoirea autorizatiei , o faceti repede ( se plateste doar o taxa ) .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2467

                    #24
                    Fiecare Primarie face ce vrea.
                    Deja se plateste impozit pentru o constructie care nu are Procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor, deci care nu a fost finalizata.
                    Intelegeti ce vreti.
                    Traim in Romania.
                    Si ne mai miram de ce se intampla.

                    Postat în original de coby
                    D-nu Fanero va rog recititi cu atentie ce am scris ca se pare ca nu ati inteles . Acuze cu fentat statul nu-si au rostul din moment ce nu s-a intamplat asa ceva . Mai cititi o data cu atentie si apoi astept si scuzele de rigoare .
                    Care acuze?
                    Cititi in limba romana.
                    Cat despre scuze nu cred ca este cazul.
                    Poate in alte situatii si din partea altora.

                    Nu are rost sa poluam topicul cu astfel de discutii.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                      Postat în original de fanero
                      Care acuze?
                      Cititi in limba romana.
                      C....
                      .
                      Ce ati scris dvs :
                      Postat în original de fanero
                      ...
                      Daca dvs. nu ati respectat legea, asta nu inseamna ca toata lumea poate sa faca asta.
                      Sa nu va treziti cu vreo amenda, actualizata cu penalizari.
                      Desi sunteti mai in varsta va atrag atentia ca dvs nu stiti sa cititi in limba romana . Unde am spus ca nu am respectat legea mai Fanero ???? Dati mi citatul unde am scris eu ca nu am respectat legea !!! De scuze, nici nu ma asteptam ca n am de la cine ...
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • intransingentul
                        Living Legend
                        • 26.iul.2012
                        • 1006

                        #26
                        Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                        Daca era sa declar eu ce valoare avea constructia la momentul receptiei puteam sa mint cat cuprinde caci multe operatii s-au faut la mica intelegere si astfel " fentam " statul
                        De aici a plecat totul?

                        Daca?
                        Daca se putea,ati fi facuto?
                        In loc de 4 000 000 lei, sa fi fost 150 000 ?
                        Cum e sa ai vila de miliard si sa platesti impozit de "bordei", asa ca al domnului@Fanero (dta ai spus bordei)?
                        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #27
                          Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                          Postat în original de intransingentul
                          De aici a plecat totul?

                          Daca?
                          Daca se putea,ati fi facuto?
                          In loc de 4 000 000 lei, sa fi fost 150 000 ?
                          Cum e sa ai vila de miliard si sa platesti impozit de "bordei", asa ca al domnului@Fanero (dta ai spus bordei)?
                          Daca se putea , nu eram singurul care ar fi declarat mai putin . Inca nu cunosc pe nimeni doritor sa plateasca la stat niste taxe abuzive , poate dvs sunteti de acord - nu contest .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • intransingentul
                            Living Legend
                            • 26.iul.2012
                            • 1006

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                            Postat în original de coby
                            Daca se putea , nu eram singurul care ar fi declarat mai putin .
                            Si eu faceam la fel daca se putea, doar suntem romani.
                            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1192

                              #29
                              Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                              Inafara de discutiile offtopic, imi poate spune cineva un raspuns la intrebarea mea ?

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6865

                                #30
                                Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                                Intru-cat vanzarea s-a facut pe apartamente la persoane fizice si nu ca intreg unui singur beneficiar , veti plati pentru cartea imobilului .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...