Receptie la terminarea lucrarilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    #31
    Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

    Postat în original de coby
    Intru-cat vanzarea s-a facut pe apartamente la persoane fizice si nu ca intreg unui singur beneficiar , veti plati pentru cartea imobilului .
    Multumesc pt raspuns Coby, pai este vorba de faptul ca asociatia face cererea cartii imobilului, motiv pt care este normal ca toate actele sa fie la noi, tot noi am facut si contractele cu furnizorii de utilitati per bloc, etc. Eu stiu ca acest document trb sa fie gata la sf lucrarii si sa fie disponibil pt cine il cere, sau pt acociatie in cazul nostru. Aveti va rog cumva idee de vreo lege care impune acest lucru ?

    Multumesc frumos

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #32
      Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

      Nu stiu care lege este . Stiu ( dintr-un alt caz similar ) cum au procedat altii . Contractele la gaz etc se fac individual nu pe asociatie de locatari. Daca fiecare aveti contor de gaz . Proprietarul imobilului nu este o singura persoana ci mai multi care formeaza o asociatie . Fiecare membru din asociatie detine un apartament si accesul la comun la casa scarii . subsol ( daca exista ) etc E o chichita sa zic asa , de care profita dezvoltatorii pt a mai scoate niste bani in plus . Cat este de legal doar un avocat va poate lamuri cu referire la ce legi sunt .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1044

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

        Postat în original de coby
        Nu stiu care lege este . Stiu ( dintr-un alt caz similar ) cum au procedat altii . Contractele la gaz etc se fac individual nu pe asociatie de locatari. Daca fiecare aveti contor de gaz . Proprietarul imobilului nu este o singura persoana ci mai multi care formeaza o asociatie . Fiecare membru din asociatie detine un apartament si accesul la comun la casa scarii . subsol ( daca exista ) etc E o chichita sa zic asa , de care profita dezvoltatorii pt a mai scoate niste bani in plus . Cat este de legal doar un avocat va poate lamuri cu referire la ce legi sunt .
        Ok, am inteles, de acord cu tine, referitor la bani.... Ok, o sa rediscut cu dezvoltatorii, altfel.

        Multumesc

        Comentariu

        • arround
          Incepator
          • 26.ian.2012
          • 2

          #34
          Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

          Postat în original de gmtiby
          Am si eu o intrebare va rog, dar este legata de un bloc nou construit in 2015, stiu ca trebuie sa primim ( ca si asociatie ) cartea tehnica a imobilului. Vreau sa va intreb daca exista o lege, care sa oblige dezvoltatorii la terminarea lucrarii si dupa vanzarea apartamentelor din bloc, sa ne predea si cartea tehnica a blocului. Dez spuneau ca ar fi discutat cu un avocat si ca nu ar fi obligati sa ne dea cartea tehnica a blocului gratuit, ci ca ar trebui sa o platim. Aveti ideea care este adevarul ?

          Multumesc
          Conform ¨Regulament de receptie a lucrarilor...HOTARIREA Nr. 273 din 14 iunie 1994¨

          2. Cartea tehnică se definitivează înainte de receptia finală. (Deci trebuie sa existe o carte tehnica obligatoriu din moment ce s-a facut receptia)
          4. Cartea tehnică a constructiei se întocmeşte de către investitor pentru toate obiectele de constructii[...] (Deci ala care a bagat banu in constructia aia trebuia sa se asigure ca s-a intocmit cartea tehnica)
          20. La schimbarea proprietarului, cartea tehnică a constructiei va fi predată noului proprietar [...]



          Conform "Legea nr. 10 – 1995 privind calitatea în construcţii"

          ART. 17

          Cartea tehnica a constructiei cuprinde documentatia de executie si documente privitoare la realizarea si exploatarea acesteia. Ea se intocmeste prin grija investitorului si se preda proprietarului constructiei, care are obligatia sa o pastreze si sa o completeze la zi;(…)

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

            Postat în original de arround
            Conform ¨Regulament de receptie a lucrarilor...HOTARIREA Nr. 273 din 14 iunie 1994¨

            2. Cartea tehnică se definitivează înainte de receptia finală. (Deci trebuie sa existe o carte tehnica obligatoriu din moment ce s-a facut receptia)
            4. Cartea tehnică a constructiei se întocmeşte de către investitor pentru toate obiectele de constructii[...] (Deci ala care a bagat banu in constructia aia trebuia sa se asigure ca s-a intocmit cartea tehnica)
            20. La schimbarea proprietarului, cartea tehnică a constructiei va fi predată noului proprietar [...]



            Conform "Legea nr. 10 – 1995 privind calitatea în construcţii"

            ART. 17

            Cartea tehnica a constructiei cuprinde documentatia de executie si documente privitoare la realizarea si exploatarea acesteia. Ea se intocmeste prin grija investitorului si se preda proprietarului constructiei, care are obligatia sa o pastreze si sa o completeze la zi;(…)
            Multumesc frumos pt informatii @arround !

            O zi placuta

            Comentariu

            • alexal
              Incepator
              • 21.feb.2017
              • 3

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

              Buna ziua,
              imi puteti spune cum ati rezolvat situatia ? Se pare ca oameni s au abatut de la topicul initial.
              Eu ma aflu in aceasi situatie si as vrea sa stiu daca ati gasit o solutie.
              Va multumesc,
              Alex

              Comentariu

              • alexal
                Incepator
                • 21.feb.2017
                • 3

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Receptie la terminarea lucrarilor

                Postat în original de AdrianBV
                Minunea se intampla in Sacele, jud. Brasov ...

                Drumul e donat primariei din 2012, primaria nu a pus apa, nu a pus gaz, nu a pus curent, nu a pus o piatra pe drumu ala ... totu a fost facut din banii nostri ...
                Canalizarea chiar nu se poate ... ca o faceam si aia pe banii nostri ... am ales fosa septica ecologica ... si pentru asta nu vor sa dea receptia casei ...
                problema e ca fostu arhitect care a plecat prin 2013 spre final, a semnat 4/5/6 receptii la case de pe acelasi PUZ in aceleasi conditii ( fata canalizare ) ...

                Buna ziua,
                imi puteti spune cum ati rezolvat situatia ? Se pare ca oamenii s au abatut de la topicul initial.
                Eu ma aflu in aceasi situatie si as vrea sa stiu daca ati gasit o solutie.

                Va multumesc,
                Alex

                Comentariu

                Procesare...